02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

OLED ها چگونه کار می کنند؟

سحر حسینی 18 /مرداد/ 1400
OLED ها چگونه کار می کنند؟

 بسیاری از ما این اصطلاح را قبلاً شنیده ایم. شاید وقتی به دنبال یک تلویزیون جدید می گشتید ، آخرین لپ تاپ ها را نگاه می کردید یا آن را هنگام معرفی جدید OLED مشاهده کردید. اما تعریف آن دشوار است-به ویژه در دریایی از اختصارات دیگر مرتبط با فناوری.

بیایید آن را تجزیه کنیم OLED مخفف کلمه “Organic Light Emitting Diode” است. این به نوع پنل مورد استفاده در یک تلویزیون OLED برای نمایش همه چیزهایی که می توانید مشاهده کنید اشاره دارد: رنگ ، نور و تصاویر

 

organic light-emitting diode (OLED or organic LED) لایه الکترولومینسنت ساطع شده ، فیلمی از ترکیبات آلی است که در پاسخ به جریان الکتریکی نور ساطع می کند. این لایه آلی بین دو الکترود قرار دارد. به طور معمول ، حداقل یکی از این الکترودها شفاف است. OLED ها برای ایجاد نمایشگرهای دیجیتالی در دستگاه هایی مانند صفحه تلویزیون ، مانیتور کامپیوتر و سیستم های قابل حمل مانند تلفن های هوشمند و کنسول های بازی دستی استفاده می شوند. یکی از زمینه های اصلی تحقیق توسعه دستگاه های OLED سفید برای استفاده در برنامه های روشنایی حالت جامد است

در اینجا دو خانواده اصلی OLED وجود دارد: آنهایی که بر اساس مولکولهای کوچک ساخته شده اند و آنهایی که از پلیمرها استفاده می کنند. افزودن یون های متحرک به یک OLED باعث ایجاد یک سلول الکتروشیمیایی ساطع کننده نور (LEC) می شود که عملکرد کمی متفاوت دارد. صفحه نمایش OLED را می توان با طرح کنترل ماتریس منفعل (PMOLED) یا ماتریس فعال (AMOLED) هدایت کرد. در طرح PMOLED ، هر ردیف (و خط) در صفحه به صورت متوالی ، یک به یک کنترل می شود ،  در حالی که کنترل AMOLED از یک صفحه پشتی ترانزیستور فیلم نازک برای دسترسی مستقیم و خاموش یا روشن کردن هر پیکسل جداگانه استفاده می کند ، که این امکان را برای بیشتر فراهم می کند. وضوح تصویر و اندازه نمایشگر بزرگتر.

اگرچه نام آن شبیه به نظر می رسد ، اما OLED با پسر عموی آن LED تفاوت اساسی دارد. LED بر اساس ساختار دیود p-n است. در LED ، دوپینگ برای ایجاد ناحیه p- و n- با تغییر هدایت نیمه هادی میزبان استفاده می شود. OLED ها از ساختار p-n استفاده نمی کنند. دوپینگ OLED ها برای افزایش راندمان تابشی با اصلاح مستقیم سرعت نوترکیبی نوری کوانتوم مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد. دوپینگ علاوه بر این برای تعیین طول موج انتشار فوتون استفاده می شود. [7] دوپینگ OLED در این مقاله بیشتر مورد بحث قرار گرفته است.

صفحه نمایش OLED بدون نور پس زمینه کار می کند زیرا نور مرئی را منتشر می کند. بنابراین ، می تواند سطوح سیاه عمیق را نمایش دهد و نازک تر و سبک تر از صفحه نمایش کریستال مایع (LCD) باشد. در شرایط کم نور محیط (مانند اتاق تاریک) ، صفحه نمایش OLED می تواند نسبت کنتراست بالاتری نسبت به LCD داشته باشد ، صرف نظر از اینکه LCD از لامپهای فلورسنت کاتد سرد استفاده می کند یا از نور پس زمینه LED. نمایشگرهای OLED همانند LCD ها ساخته می شوند ، اما پس از تشکیل TFT (برای نمایشگرهای ماتریس فعال) ، شبکه آدرس پذیر (برای نمایشگرهای ماتریس غیرفعال) یا بخش ITO (برای نمایش قطعات) ، صفحه نمایش با تزریق سوراخ ، حمل و نقل و انسداد پوشش داده می شود. لایه ها ، و همچنین با مواد الکترولومینسنت پس از 2 لایه اول ، پس از آن ممکن است ITO یا فلز مجدداً به عنوان کاتد مورد استفاده قرار گیرد و بعداً کل پشته مواد محصور شود. لایه TFT ، شبکه آدرس پذیر یا بخش ITO به عنوان آند عمل می کند یا به آن متصل است ، که ممکن است از ITO یا فلز ساخته شده باشد. [8] [9] OLED ها را می توان انعطاف پذیر و شفاف ساخت ، با استفاده از نمایشگرهای شفاف در تلفن های هوشمند با اسکنر اثر انگشت نوری و نمایشگرهای انعطاف پذیر در تلفن های هوشمند تاشو.

 

صفحه نمایش OLED نسبت به صفحه LCD دارای مزایای زیر است:

 • کیفیت تصویر بهبود یافته - کنتراست بهتر ، روشنایی بیشتر ، زاویه دید کاملتر ، طیف وسیع رنگ و نرخ تجدید بسیار سریعتر

 • مصرف برق کمتر.

 • طراحی ساده تر که امکان نمایش بسیار نازک ، انعطاف پذیر ، تاشو و شفاف را فراهم می کند

 • دوام بهتر - OLED ها بسیار بادوام هستند و می توانند در محدوده دمایی وسیع تری کار کنند

 

نمایشگرهای OLED انعطاف پذیر و شفاف:

همانطور که گفتیم ، از OLED ها می توان برای ایجاد نمایشگرهای انعطاف پذیر و شفاف استفاده کرد. این بسیار هیجان انگیز است زیرا جهان کاملی از امکانات را باز می کند:

 • نمایشگرهای خمیده OLED ، روی سطوح غیر مسطح قرار می گیرند

 • OLED های پوشیدنی

 • OLED های تاشو و OLED های قابل چرخش که می توانند برای ایجاد دستگاه های تلفن همراه جدید استفاده شوند

 • OLED های شفاف تعبیه شده در شیشه ها یا شیشه جلو اتومبیل

و بسیاری دیگر که ما حتی امروز نمی توانیم تصور کنیم ...

 

 

 

OLED ها چگونه کار می کنند؟

یک OLED با قرار دادن یک سری فیلم های نازک ارگانیک بین دو هادی ساخته می شود. هنگامی که جریان الکتریکی اعمال می شود ، یک نور روشن منتشر می شود.

OLED در تلویزیونها:

OLED بهترین فناوری صفحه نمایش است - و در واقع امروزه از پنل های OLED برای خیره کننده ترین تلویزیون ها استفاده می شود - با بهترین کیفیت تصویر همراه با نازک ترین مجموعه های تاریخ. و این تنها آغاز است ، زیرا در آینده OLED تلویزیون های بزرگ قابل چرخش و شفاف را فعال می کند.

 

 

معایب:

 • OLED ها کامل نیستند اول از همه ، هزینه تولید OLED بیشتر از تولید LCD است - اگرچه امیدوارم این امر در آینده تغییر کند ، زیرا OLED ها به دلیل طراحی ساده آنها حتی ارزان تر از LCD ها هستند (برخی معتقدند که OLED های آینده با استفاده از فرایندهای ساده جوهر افشان چاپ می شود).

 • OLED ها عمر محدودی دارند (مانند هر صفحه نمایش) ، که چند سال پیش کاملاً مشکل بود. اما پیشرفت مداوم وجود داشته است ، و امروز این تقریباً یک موضوع نیست. امروزه OLED ها به اندازه کافی عمر می کنند تا در دستگاه های تلفن همراه و تلویزیون استفاده شوند. OLED ها همچنین در نور مستقیم خورشید به دلیل ماهیت ناخوشایند خود می توانند مشکل ساز باشند. اما شرکت ها در حال تلاش برای بهبود آن هستند و AMOLED های جدیدتر (مانند Super AMOLED سامسونگ و Super AMOLED Plus و نمایشگرهای CBD نوکیا) از این نظر بسیار خوب هستند - برخی حتی آنها را برتر از LCD می دانند.

 • فرآیندهای تولید در حال حاضر گران هستند.

 • آب می تواند به راحتی به OLED ها آسیب برساند.

 

مزایا :

 • لایه های پلاستیکی و ارگانیک یک OLED نازک تر ، سبک تر و انعطاف پذیرتر از لایه های کریستالی در LED یا LCD هستند.

 • از آنجا که لایه های ساطع کننده نور یک OLED سبک تر هستند ، بستر یک OLED می تواند به جای سفت و سخت انعطاف پذیر باشد. بسترهای OLED می توانند پلاستیکی باشند تا شیشه ای که برای LED ها و LCD ها استفاده می شود.

 • OLED ها روشن تر از LED ها هستند. از آنجا که لایه های آلی یک OLED بسیار نازک تر از لایه های کریستالی معدنی مربوط به یک LED هستند ، لایه های رسانا و ساطع کننده یک OLED می توانند چند لایه باشند. همچنین ، LED ها و LCD ها برای پشتیبانی به شیشه نیاز دارند و شیشه مقداری نور را جذب می کند. OLED ها نیازی به شیشه ندارند.

 • OLED ها مانند LCD ها نیازی به نور پس زمینه ندارند. LCD ها با مسدود کردن بخش هایی از نور پس زمینه ، تصاویری را که می بینید ایجاد می کنند ، در حالی که OLED ها خود نور تولید می کنند. از آنجا که OLED ها نیازی به نور پس زمینه ندارند ، مصرف برق آنها بسیار کمتر از LCD ها است (بیشتر قدرت LCD به نور پس زمینه می رسد). این امر به ویژه برای دستگاه های باتری مانند تلفن های همراه بسیار مهم است.

 • OLED ها راحت تر تولید می شوند و می توانند در اندازه های بزرگتر ساخته شوند. از آنجا که OLED ها در اصل پلاستیک هستند ، می توان آنها را به ورق های بزرگ و نازک تبدیل کرد. رشد و ریختن این تعداد کریستال مایع بسیار دشوارتر است.

 • OLED ها دارای میدان دید وسیعی هستند ، حدود 170 درجه. از آنجا که LCD ها با مسدود کردن نور کار می کنند ، از زوایای خاصی مانع مشاهده ذاتی دارند. OLED ها نور خود را تولید می کنند ، بنابراین محدوده دید وسیع تری دارند.

 

سولاتی که ممکن است برای خرید یک تلویزیون برای ما پیش بیاید :

آیا OLED بهتر از LED است؟ آنها متفاوت هستند. OLED در برخی از زمینه ها مانند کنتراست ، دقت رنگ و سطوح سیاه برتری دارد

آیا OLED بهتر از 4K است؟تلویزیون های OLED دارای وضوح 4K هستند ، اما اکثر تلویزیون های 4K دارای پنل OLED نیستند.

یا OLED برای چشم من بهتر است؟ پانل های OLED نیمی از میزان نور آبی را نسبت به LCD های معادل ساطع می کنند ، که احتمال آسیب به چشم شما را کاهش می دهد.

چرا OLED گران است؟ آنها گران هستند و تولید آنها دشوار است ، زیرا بسیاری از مدلها در خط تولید کارخانه دچار خرابی می شوند.

عمر تلویزیون OLED چقدر است؟ هر تلویزیون OLED باید سالها استفاده شما را دوام آورد. در سال 2016 روزنامه کره تایمز گزارش داد که طول عمر تلویزیون های OLED ال جی بیش از 100000 ساعت (11 سال استفاده مداوم) بود. 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha