02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

چگونه چراغ پیشانی مناسب خود را انتخاب کنیم

ادیبه کریم پور 9 /دی/ 1402
چگونه چراغ پیشانی مناسب خود را انتخاب کنیم

چگونه چراغ پیشانی مناسب خود را انتخاب کنیم


برای چه چیزی از آن استفاده خواهید کرد؟


اولین ملاحظه ای که می خواهید به آن توجه کنید، گسترده تر است و آن این است که برای چه چیزی از چراغ پیشانی خود استفاده خواهید کرد؟ آیا برای کار خواهد بود؟ و اگر بله، در چه بخشی کار می کنید؟ این نکته بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد زیرا اگر در صنعتی مانند نفت و گاز یا انواع خاصی از کارهای تعمیر و نگهداری صنعتی کار می کنید، ممکن است لازم باشد چراغ های پیشانی را در نظر بگیرید که ضد انفجار هستند. اگر برای کار نیست، برای تفریح است؟ اگر چنین است، چه برنامه ای برای انجام آن دارید؟ پیاده روی؟ کوه نوردی؟ غارنوردی؟ همه این موارد ممکن است به چراغ‌ هایی نیاز داشته باشند که دارای ویژگی‌ های خاصی مانند زمان کار طولانی ‌تر، نور قوی ‌تر یا بند بالای سر هستند. هنگامی که در نظر گرفتید که از چراغ پیشانی برای چه چیزی استفاده می کنید، می توانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.


خروجی نور


یکی از مهم ترین ویژگی های یک چراغ پیشانی، نور خروجی است که اندازه گیری روشنایی نور است. برای اندازه گیری این نور خروجی یا روشنایی، آن را با اندازه گیری به نام لومن بیان می کنیم. این اندازه گیری مقدار کل نور مرئی چشم انسان از یک لامپ یا منبع نور در همه جهات است. این به این معنی است که به طور کلی هرچه تعداد لومن بیشتر باشد، چراغ قوه روشن تر است. به طور معمول، هر چیزی بالاتر از 50 لومن معمولا این کار را انجام می دهد، اما بسته به فعالیتی که قرار است از چراغ جلو خود استفاده کنید، چیزی بیشتر از 100 یا حتی 200 لومن ممکن است برای شما خوب باشد. برای مثال، اگر می ‌خواهید از آن در عمیق ‌ترین و تاریک ‌ترین اعماق جهان در حین غواصی استفاده کنید، ممکن است یک چراغ پیشانی با تعداد لومن بالاتر لازم باشد. برعکس، بسیاری از چراغ‌ های پیشانی که برای حرفه ‌ای‌ هایی که در اتمسفرهای انفجاری کار می ‌کنند، طراحی شده‌ اند، با توجه به اینکه اگر بیش از حد بالا باشند، خطر اشتعال در چنین اتمسفرهایی را تهدید می‌ کنند. برای چراغ ‌های پیشانی ضد انفجار، سطح لومن حدود 30 برای مطابقت با استانداردهای ATEX معمول ‌تر است. با گفتن این موضوع، شما همچنین می خواهید در نظر بگیرید که واقعاً چقدر به نور خود نیاز دارید. یکی از مواردی که باید در نظر گرفت زمان اجرای سبک است. هر چه نور شما روشن ‌تر باشد، زمان کمتری قبل از اتمام شارژ باتری کار می ‌کند. بسیاری از چراغ‌ های پیشانی دارای تنظیمات مختلف روشنایی هستند که به شما امکان می ‌دهد حالت‌ های کم، متوسط و زیاد را به راحتی تنظیم کنید. هر حالت دارای سطح لومن متفاوتی خواهد بود و بنابراین می ‌توانید باتری را در حالت مصرف انرژی کمتر ذخیره کنید.


اوج شدت پرتو


اوج شدت پرتو یکی دیگر از معیارهای قدرت نور است. اغلب نادیده گرفته می شود، اما هنوز هم ممکن است توجه شما را تضمین کند. این حداکثر شدت نور معمولاً در امتداد محور مرکزی یک مخروط نور است. اساساً، آنچه این به معنای و اندازه گیری است، شدت نور در روشن ترین نقطه در طول پرتو است. بر خلاف خروجی نور، شدت پرتو اوج در Candela اندازه گیری می شود و با فاصله تغییر نمی کند. تفاوت LUMENS و Candela: آن ها به سادگی دو روش مختلف برای اندازه گیری قدرت نوری هستند که یک دستگاه ساطع می کند. Lumens مقدار کل نور ساطع شده را در همه جهات اندازه گیری می کند در حالی که candela مقدار نور ساطع شده در یک جهت خاص را اندازه گیری می کند. اندازه گیری لومن به احتمال زیاد تمام چیزی است که شما نیاز دارید. با این حال، از آنجایی که بخشی از استانداردهای ANSI است، ما فکر کردیم که شدت پرتو اوج اندازه‌ گیری شده در کندلا نیز ممکن است موردی باشد که قابل ذکر است.


فاصله پرتو


اکنون که دو اندازه گیری قدرت نور را مورد بحث قرار دادیم، باید فاصله پرتو را مورد بحث قرار دهیم. همانطور که ممکن است تصور کنید، فاصله پرتو اندازه گیری فاصله ای است که نور طی می کند. با محاسبه میزان تابش پرتو نور قبل از کاهش آن به نور معادل ماه اندازه گیری می شود. به طور منطقی، این فاصله پرتو بسته به تنظیم روشنایی فوق‌ الذکری که چراغ پیشانی روی آن تنظیم کرده ‌اید، و همچنین تنظیم نوع پرتوی که چراغ پیشانی روی آن تنظیم کرده ‌اید، مانند حالت گسترده یا نقطه ‌ای، متفاوت خواهد بود. اگر به چراغ پیشانی برای کارهای نزدیک نیاز دارید، مانند کارهای تعمیر و نگهداری ماشین آلات، یا اگر شما یک تیرانداز در فضای باز یا تیرانداز هستید که باید بتوانید در حین عبور از زمین های ناهموار بتوانید فاصله های دور را ببینید، باید در نظر بگیرید.


زمان روشن ماندن


همانطور که قبلا ذکر کردیم، زمان کار کردن جنبه دیگری است که باید در نظر گرفت. اگر چه این به نظر می رسد نسبتا ساده است، محاسبه زمان اجرا کمتر است. با در نظر گرفتن مدت زمانی که طول می کشد تا خروجی نور به 10٪ از خروجی نامی باتری های جدید کاهش یابد، محاسبه می شود، که به نزدیک ترین ربع ساعت گرد می شود. با این حال، تنها چیزی که واقعاً باید در نظر داشته باشید این است که زمان کارکرد یک چراغ پیشانی بر حسب ساعت اندازه‌ گیری می ‌شود، بنابراین، باید در نظر بگیرید که معمولاً چه مدت زمانی نیاز دارید که از هدلامپ خود در یک جلسه استفاده کنید. همچنین، به یاد داشته باشید که معمولاً زمان کار کردن با تنظیم روشنایی اندازه گیری می شود. مجدداً همانطور که قبلاً ذکر شد، هرچه تنظیم چراغ‌ های پیشانی روشن ‌تر باشد، نور قبل از اتمام باتری آن زمان کمتری خواهد داشت.


انواع باتری


برخی از چراغ های جلو با باتری های یکبار مصرف استفاده خواهند شد. رایج ترین نوع باتری ها باتری های AA یا AAA خواهند بود. باتری های لیتیوم یون قابل شارژ نیز بسیار رایج هستند. معمولاً آن ها می توانند با USB شارژ شوند. از آنجایی که به نظر می‌ رسد باتری ‌ها یکی از آن چیزهایی هستند که هرگز در زمان نیاز به آن ها ندارید، گزینه باتری قابل شارژ ممکن است کاربردی ‌تر باشد و از چند سفر بداهه برای ذخیره کردن برای خرید فوری باتری صرفه‌ جویی کند.


مقاومت در برابر ضربه


مقاومت در برابر ضربه بر حسب متر اندازه گیری می شود و با انداختن نور بر روی سطح بتنی با نصب کلیه لوازم جانبی و باتری ها، از ارتفاع مشخص، آزمایش می شود. برای اینکه در ارتفاعات مختلف مقاوم در برابر ضربه در نظر گرفته شود، باید پس از ریزش 100% عملکردی داشته باشد و در هر ارتفاع آزمایش شده هیچ گونه ترک یا شکستگی نداشته باشد. بسته به درجه مقاومت در برابر ضربه چراغ جلو که ممکن است در نظر داشته باشید، می تواند به معنای تفاوت بین سرمایه گذاری کوتاه مدت و مادام العمر باشد. بنابراین، این را در حین انجام تحقیقات در نظر داشته باشید. آیا می خواهید برای یک چراغ پیشانی باکیفیت که مادام العمر دوام داشته باشد و هزینه زیادی کنید؟ یا آیا حاضرید دوام و قابلیت اطمینان را فدای یک محصول ارزانتر کنید؟ انتخاب باشماست. 


مقاومت آب


چراغ ‌های پیشانی اغلب با استفاده در فضای باز مرتبط هستند و در نتیجه ممکن است عناصری مانند آب، برف و باران با چراغ پیشانی شما تماس پیدا کنند. بنابراین یک پروژکتور پیشانی در اغلب موارد تا حدی در برابر آب مقاوم است. سطوح مختلفی از مقاومت در برابر آب وجود دارد که توسط سیستم رتبه بندی حفاظت از نفوذ (IP) رتبه بندی شده است و این موضوع مورد توجه قرار خواهد گرفت. فقط برای تجدید کمی در سیستم رتبه بندی IP، سطح مقاومت در برابر آب را اندازه گیری می کند. یک چراغ پیشانی با حفاظت IPX4 به اندازه کافی خوب است که در صورت پاشیده شدن با آب از شکستن آن جلوگیری می کند، در حالی که درجه بندی IPX7 یا 8 برای کارکرد چراغ جلو در صورت غوطه ور شدن کامل در آب کافی است. باز هم، اینجا جایی است که شما می خواهید در نظر بگیرید که برای انجام چه کارهایی به چراغ پیشانی نیاز دارید. اگر قصد دارید از چراغ پیشانی خود برای تفریح و ماجراجویی در فضای باز مانند پیاده روی، شکار، کوهنوردی یا حتی غارنوردی استفاده کنید، ممکن است مقدار زیادی آب با چراغ پیشانی شما تماس پیدا کند. با این حال، اگر شما یک متخصص تعمیر و نگهداری یا یک مکانیک هستید، شاید مقاومت در برابر آب اهمیت کمتری داشته باشد، زیرا احتمالاً سقفی بالای سر خود دارید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha