02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نرخ تازه سازی چیست و چرا برای تلویزیون ها اهمیت دارد؟

A.K 7 /بهمن/ 1402
نرخ تازه سازی چیست و چرا برای تلویزیون ها اهمیت دارد؟

نرخ تازه سازی چیست و چرا برای تلویزیون ها اهمیت دارد؟


خرید تلویزیون جدید در گذشته فقط به مارک تلویزیون و اندازه صفحه نمایش بستگی داشت. این روزها چیزهای بیشتری مانند انواع مختلف فناوری نمایشگر، پشتیبانی از HDR و ویژگی‌ های هوشمند قابل بررسی است. یکی از برچسب ‌هایی که مطمئناً روی هر جعبه تلویزیونی می ‌بینید، نرخ تازه‌ سازی یا سرعت رفرش ریت است. این یک مشخصات سخت افزاری است که نحوه کنترل حرکت را در هر تلویزیون مشخصی توضیح می دهد. قبل از اینکه تلویزیون بعدی خود را بخرید، ارزش این را دارد که این ویژگی را در نظر بگیرید؛ به خصوص اگر یک گیمر مشتاق یا طرفدار ورزش هستید که تعداد زیادی اکشن سریع تماشا می کنید. ما به رفع اسرار این فناوری کمک خواهیم کرد تا به شما در تصمیم گیری صحیح کمک کنیم.


نرخ تازه سازی چیست؟


نرخ تازه‌ سازی: با هرتز (Hz) اندازه‌ گیری می ‌شود و تعداد دفعات تازه‌ سازی تصویر در هر ثانیه را توصیف می ‌کند. به بیان ساده‌ ترین عبارت، نرخ تازه ‌سازی نمایشگر، تعداد دفعاتی را که نمایشگر تصویر را بازنشانی می ‌کند، مشخص می‌ کند، چه در حال خرید تلویزیون یا مانیتور کامپیوتر باشید. نرخ رفرش ریت با هرتز (Hz) اندازه گیری می شود. اساساً، هرچه نرخ تازه سازی صفحه نمایش شما بیشتر باشد، زمان کمتری بین هر فریم ویدیویی که روی صفحه نمایش داده می شود می گذرد. نرخ تازه ‌سازی بالاتر به این معنی است که تلویزیون یا مانیتور می ‌تواند فریم‌ های بیشتری در ثانیه (فریم بر ثانیه) نمایش دهد که بسته به محتوایی که تغذیه می ‌شود، می ‌تواند بر روان و دلپذیر بودن ویدیوی شما تأثیر بگذارد.


نرخ تازه سازی خوب برای تلویزیون چقدر است؟


اساساً دو نوع نرخ رفرش ریت رایج برای تلویزیون ‌های امروزی وجود دارد: 60 هرتز و 120 هرتز است. به طور کلی، تلویزیون های 60 هرتزی مقرون به صرفه تر از تلویزیون های 120 هرتز هستند، زیرا مشخصات 120 هرتز معمولاً در تلویزیون هایی یافت می شود که علاوه بر مدیریت حرکت با کیفیت بالاتر، ویژگی های سخت افزاری و نرم افزاری ممتازی را ارائه می دهند. در سال 2022، شرکت TCL و سامسونگ هر دو تلویزیون هایی با نرخ تازه سازی 144 هرتز معرفی کردند. این مشخصات سال‌ هاست که در برخی از مانیتورهای کامپیوتر موجود است و در واقع، برخی از مانیتورها نرخ تازه‌ سازی بومی را ارائه می‌ کنند که بسیار بالاتر، تا 360 هرتز است. با این حال، در مورد تلویزیون ‌ها، اکثر مردم در حال حاضر بین 60 هرتز و 120 هرتز را انتخاب می ‌کنند.


تفاوت بین نرخ تازه سازی و نرخ فریم چیست؟


نرخ فریم میزان فریم در ثانیه نمایش داده شده در هر زمان را توصیف می کند. بیشتر محتوای فیلم با سرعت 24 فریم در ثانیه فیلمبرداری می شود. در حالی که نرخ به ‌روزرسانی تعداد فریم‌ های ویدیویی را که یک تلویزیون یا مانیتور خاص قادر به نمایش است، توصیف می‌ کند، نرخ فریم سرعت پخش (در ثانیه) یک قطعه از محتوای ویدیویی را توصیف می ‌کند. نرخ فریم یک قطعه از محتوای ویدیویی بر حسب فریم در ثانیه فهرست می شود. نرخ فریمی که به طور تمیز به نرخ تازه ‌سازی تلویزیون تقسیم می ‌شود، تماشای ویدیو را روان‌ تر می‌ کند. به عنوان مثال، پخش تلویزیون با نرخ استاندارد 30 فریم در ثانیه (در واقع درست زیر این نرخ در 29.97 فریم در ثانیه) پخش می شود که به خوبی با نرخ تازه سازی تلویزیون 60 هرتز مطابقت دارد. با این حال، اکثر فیلم ‌ها با سرعت 24 فریم در ثانیه فیلم ‌برداری می ‌شوند که در روزهای اولیه فیلم روی آن ثابت شده بود. این نرخ فریمی است که احتمالاً هنگام نمایش یک دیسک Blu-ray یا یک فیلم در سرویس پخش مشاهده خواهید کرد. اگر به تماشای فیلمی در نتفلیکس رضایت می دهید، احتمالاً چیزی را با سرعت 24 فریم در ثانیه تماشا می کنید. مشکل این است که تلویزیون متوسط 60 هرتزی نمی تواند محتوای 24 فریم بر ثانیه بومی را بدون کمک کمی ارائه دهد، زیرا هر سه ثانیه تلویزیون از همگام سازی خارج می شود. برای مقابله با این موضوع، بسیاری از تلویزیون ‌های مدرن 60 هرتزی از تکنیک تله‌ سینی به نام pulldown 3:2 استفاده می ‌کنند، که در آن فریم ‌ها در ترتیب متناوب دو برابر می ‌شوند تا با نرخ تازه ‌سازی 60 هرتز نمایشگر هماهنگ شوند. متأسفانه، پایین آمدن 3:2 معمولاً منجر به یک آرتیفکت حرکتی به نام لرزان می شود، که در آن برخی از دنباله ها در حین پخش می توانند اثر تاری یا پرش داشته باشند. در حالی که بسیاری از تلویزیون ‌های مدرن 60 هرتزی آنقدر موفقیت‌ آمیز 3:2 را انجام می ‌دهند که احتمالاً در اکثر سناریوها متوجه میزان تکان خوردن نخواهید شد، می ‌توانید با خرید یک تلویزیون 120 هرتز از هر مشکلی خلاص شوید. به این دلیل که 24 فریم بر ثانیه به طور مساوی (5 برابر) به نرخ رفرش 120 هرتز تقسیم می شود. علاوه بر این، اگر اخیراً یک کنسول بازی نسل بعدی خریداری کرده اید، احتمالاً محتوا را با نرخ فریم بسیار بالاتری نسبت به فیلم یا تلویزیون پخش خواهید کرد. اینجاست که داشتن یک تلویزیون با نرخ تازه سازی بالاتر واقعا می تواند نتیجه دهد.


مزایای نرخ رفرش ریت بالا چیست؟


مشخصات 120 هرتز تضمین می کند که می توانید بازی های کنسولی را با حالت های بازی 120 فریم در ثانیه انجام دهید. یکی از مزایای تلویزیون 120 هرتزی سرعت و روان بازی کردن است که در بالا به آن اشاره شد. علاوه بر اینکه ذاتاً در مدیریت بازی ‌های ویدیویی سریع‌ تر بهتر است، مشخصات 120 هرتز همچنین تضمین می ‌کند که می ‌توانید بازی ‌های کنسولی را انجام دهید که حالت‌ های بازی 120 فریم بر ثانیه را ارائه می ‌دهند تا کاملاً با حرکت فوق سریع همگام شوند و بهترین استفاده را از آن ببرید. در حال حاضر، Xbox Series X و PlayStation 5 همگی قادر به نمایش بازی‌ های 4K با نرخ 120 فریم بر ثانیه هستند و در حالی که هنوز بازی ‌های دیگری وجود دارد که به این میزان از کیفیت و رفرش ریت نیاز ندارد، می ‌توانید انتظار داشته باشید که در سال‌ های آینده شاهد بازی ‌های بیشتری باشید. اگر یک گیمر رایانه شخصی هستید که می خواهید روی صفحه نمایش بزرگ بازی کنید، از مزایای تلویزیون 120 هرتز نیز بهره مند خواهید شد، زیرا بازی های با نرخ فریم بالا مدتی است که در آن اکوسیستم در دسترس بوده اند. اگر یکی از این کنسول‌ ها را دارید اما تلویزیونی با نرخ تازه‌ سازی 120 هرتز ندارید ، بهترین تجربه بازی ممکن را در دستان خود نخواهید داشت. این به دیگر مزیت ‌های بازی که اغلب با تلویزیون ‌های ممتاز ارائه می ‌شوند، مانند نرخ تجدید متغیر (VRR) و حالت تأخیر کم خودکار (ALLM) اشاره نمی ‌کند. صرف نظر از نرخ فریم، نرخ‌ های تازه‌ سازی بالاتر باعث حذف تاری از حرکت سریع می‌ شوند، که فقط برای بازی ارزشمند نیست؛ همچنین در محتوای سرعتی و اکشن، مانند ورزش و فیلم های ماشین سواری، اهمیت دارد. از آنجایی که تلویزیون‌های 120 هرتزی اطلاعات جدید را دو برابر تلویزیون‌ های 60 هرتزی بررسی می ‌کنند، گاهی اوقات می ‌توانند توالی ‌های خاصی را در ورزش با وضوح بیشتری ارائه کنند.


آیا باید تلویزیون 120 هرتز (یا بالاتر) بخرم؟


در نهایت، ممکن است بیشتر به فکر خریداری روی یک تلویزیون مقرون به صرفه باشید تا اینکه به تجربه نهایی بازی یا فیلم برسید. اگر بیشتر بیننده معمولی هستید و پخش ‌های ورزشی برای شما و خانواده ‌تان اهمیت فوق ‌العاده ‌ای ندارند، تلویزیون ‌های 60 هرتزی مقرون به صرفه زیادی وجود دارند که کاملاً با سبک زندگی شما مطابقت دارند. اگر اهل بازی هستید، خرید تلویزیون 120 هرتزی را به شدت توصیه می کنیم. با این اوصاف، اگر یک گیمر حرفه ای، از طرفداران ورزش های اختصاصی هستید، یا اگر فقط می خواهید فیلم ها و برنامه های شما تا حد امکان راحت به نظر برسند، خرید تلویزیون 120 هرتزی را به شدت توصیه می کنیم. کنترل حرکت می تواند تأثیر زیادی بر کیفیت تصویر داشته باشد، به خصوص برای آن نوع محتوای خاص مانند بازی های سریع و اکشن و فیلم های اتومبیل سواری و مسابقات ورزشی، عملکرد بهتری را ارائه می دهد. همه گزینه ‌های جمع ‌آوری شده ما از بهترین تلویزیون ‌های بازی دارای نرخ تازه‌ سازی 120 هرتز هستند و چندین مورد از بهترین تلویزیون ‌های ما نیز چنین ویژگی هایی دارند و می توانند بهترین عملکرد را هنگام بازی کردن و فیلم دیدن ارائه دهد و لحظات خوبی را برای شما رقم بزنند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha