02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

سوالات متداول در مورد انواع زودپز

ادیبه کریم پور 9 /آبان/ 1402
سوالات متداول در مورد انواع زودپز

سوالات متداول در مورد انواع زودپز


زودپزها دستگاه های مناسبی برای پخت و پز هستند. پخت و پز با فشار در زودپز طعم های بیشتری را از غذاها استخراج می کند و آن ها را در قابلمه نگه می دارد، جایی که دوباره به مایعی غنی و پر حجم تبدیل می شوند. زودپزها غذاهایی مانند ریزوتوی عالی و بدون هم زدن را درست می کنند که فقط در پنج دقیقه با فشار پخته می شود. زودپز می تواند یک برش سفت گوشت را در حدود یک ساعت یا کمتر به یک خورش خوش عطر تبدیل کند. چه چیزی باعث می شود زودپز اینقدر عالی باشد؟ همانطور که بخار در یک زودپز مهر و موم شده ایجاد می شود، نقطه جوش آب درون آن از 212 به 250 درجه فارنهایت افزایش می یابد. بخارپز غذا را سریعتر از قابلمه روی اجاق گاز می پزد. زودپز همه این کارها را در زمان کمتر و در نتیجه با سوخت کمتری نسبت به قابلمه روی اجاق گاز انجام می دهد. در صورت استفاده مناسب، زودپزها طعم و بافت بهتری را در کسری از زمان ارائه می دهند. دستگاه ‌های زودپز در حال حاضر راه‌ های متعددی برای تخلیه فشار اضافی دارند و در صورت وجود فشار در زودپز به سادگی باز نمی ‌شوند. به این ترتیب استفاده از آن ها بسیار ایمن است.


دستگاه های زودپز چگونه کار می کند؟


دستگاه زودپز برای پخت سریعتر غذا و حفظ مواد مغذی، طعم و عطر آن استفاده می شود. قابلمه معمولی آب را در دمای 212 درجه فارنهایت (100 درجه سانتیگراد) می جوشاند و در طول فرآیند پخت غذا را در همان دما می پزد. زودپز آب را می جوشاند و تحت فشار بخار ایجاد می کند که دمای پخت را در زودپز تا حدود 250 درجه فارنهایت (121 درجه سانتیگراد) افزایش می دهد. غذا در دمای بالاتر در بخار سریعتر پخته می شود. پخت و پز تحت فشار باعث صرفه جویی در انرژی با فرآیند پخت سریع و صرفه جویی در زمان پخت حدود یک سوم می شود. فشار داخل زودپز غذا را از هر طرف به خوبی مغز پخت می کند. این فشار روی غذا به حفظ مواد مغذی و طعم آن کمک می کند. زودپز برای پخت غذاهای ظریف مانند ماهی یا گوشت های سفت، لوبیا، عدس و سبزیجات ایده آل است.
زودپزها برای استفاده ایمن از پخت و پز غذا طراحی شده اند. زودپزها از آلومینیوم، ضد زنگ ساخته می شوند و بیشتر روی اجاق گاز یا برقی استفاده می شوند. زودپزهای طراحی جدیدتر روی اجاق گاز صفحه ای و برقی نیز کار می کنند. حلقه آب بند یا واشر به درب آن کمک می کند و از خروج بخار از اجاق گاز جلوگیری می کند. تنظیم کننده فشار مقدار معینی از فشار را در زودپز حفظ می کند و بخار اضافی از طریق تنظیم کننده فشار آزاد می شود و باعث سنگ شدن آن می شود. زودپزها دارای دستگاه ایمنی هستند تا هر زمان که فشار بیش از حد در زودپز وجود داشت از خشک شدن بخار خارج شود و از بروز حوادث جلوگیری کند. بیشتر زودپزها بین 8 تا 15 psi (پوند بر اینچ مربع) کار می کنند. امروزه همه می خواهند غذای خود را سریعتر بپزند و پخت با فشار در زودپز به انجام این کار کمک می کند. افراد بیشتری شروع به استفاده از زودپز به عنوان راهی برای طبخ غذاهای سالم کرده اند.


سوالات متداول در مورد زودپز چیست؟


شیر اطمینان چگونه کار می کند؟


شیر اطمینان حاوی یک آلیاژ قابل ذوب است که در دما و فشار مورد نیاز ذوب می شود. این اجازه می دهد تا تمام فشار از داخل زودپز آزاد شود. در صورت ذوب شدن شیر اطمینان باید تعویض شود.


آزادسازی فشار طبیعی و آزادسازی فشار سریع به چه معناست؟


اگر تازه وارد در مورد استفاده از زودپز هستید، ممکن است عبارات «آزاد سازی سریع» و «آزاد سازی فشار طبیعی» به گوشتان خورده باشد و گیج کننده باشد. آزاد سازی فشار طبیعی (NPR یا NR نیز نامیده می شود) به این معنی است که شما اجازه می دهید فشار در قابلمه خود به خود از بین برود. رهاسازی سریع فشار (QPR یا QR) راهی است که می ‌توانید تمام فشار موجود در زودپز را با بیشترین سرعت ممکن خارج کنید. 


چگونه می توانم زودپز خود را تمیز کنم و بوها را از بین ببرم؟


شما می توانید زودپز خود را تنها در 3 مرحله آسان عمیق تمیز کنید. به علاوه در اینجا نحوه خلاص شدن از شر بوی حلقه آب بندی سیلیکونی خود آورده شده است:
قسمت بیرونی زودپز را پاک کنید: از یک پارچه مرطوب برای پاک کردن قسمت بیرونی زودپز استفاده کنید. پارچه تمیزکننده میکروفیبر گزینه ی مناسبی برای این کار است.
قابلمه فولادی ضد زنگ خود را تمیز کنید: اگر می خواهید لایه ی نچسب فولادی ضد زنگ شما براق و جدید به نظر برسد، کافی است آن را با پارچه ای که کمی سرکه سفید روی آن دارد پاک کنید. یا می توانید از یک بطری اسپری برای پاشیدن سرکه به داخل قابلمه استفاده کنید و سپس آن را پاک کنید. 
درب و قسمت های درب را تمیز کنید: ابتدا درپوش را جدا کنید. با کشیدن مستقیم به سمت بالا، دستگیره تخلیه بخار را بردارید. حلقه آب بندی سیلیکونی را بردارید. سپر آن را با فشار دادن به پهلو با انگشت شست خود جدا کنید. دوشاخه سیلیکونی کوچک در پایین شیر شناور را بردارید. تمام این قسمت ها را به طور کامل در آب گرم و صابون تمیز کنید و سپس بگذارید کاملا خشک شوند قبل از اینکه درب را دوباره کنار هم قرار دهید.
 

1. زودپز برقی چیست؟ آیا همانند زودپز روگازی است؟


زودپز برقی یک دستگاه برقی قابل برنامه ریزی نسل سوم است. در واقع، در حال حاضر یکی از محبوب ترین برندهای زودپز برقی است. علاوه بر پخت و پز تحت فشار، می توانید از زودپز برقی برای پخت آهسته، پخت برنج، گوشت قرمز، بخارپز کردن غذا، گرم نگه داشتن غذا و تهیه ماست خانگی استفاده کنید. در مقایسه با زودپزهای سنتی، زودپز برقی به شما این آزادی را می دهد که «آن را تنظیم کنید و رها کنید»، دیگر در کنار اجاق گاز ایستاده و در حین پخت از قابلمه نگهداری کنید. همچنین، به جای استفاده از منبع حرارتی خارجی (اجاق گاز)، زودپز برقی از منبع حرارت داخلی با انرژی الکتریکی استفاده می کند.


2. زودپز برقی در مقایسه با آرام پز؟


آرام پز (با نام مستعار Crockpot) غذا را در دمای پایین تری نسبت به روش های معمول پخت مانند جوشاندن، پختن، سرخ کردنی گرم می کند. بنابراین پختن غذا زمان بیشتری می برد.در حالی که زودپز برقی، که اغلب به عنوان زودپز استفاده می شود، به دلیل محیط پخت در بسته، غذا را در دمای بالاتری گرم می کند. بنابراین، سریعتر پخته می شود. با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، زودپز برقی عملکرد آرام پز را نیز ارائه می دهد.


3. چرا زودپزهای برقی انقد پرطرفدار هستند؟


ما به دلایل زیادی عاشق زودپزهای برقی هستیم و در اینجا برخی از دلایل اصلی آورده شده است: اکثر غذاها را سریعتر می پزد، آسان برای استفاده، ایمن برای استفاده، آرام، مقرون به صرفه، می توانید غذا را مستقیماً در قابلمه تفت دهید و برشته کنید، تهیه ماست خانگی و... می باشند.


4. آیا پختن با زودپز برقی آسان است؟


بله؛ قطعاً یک پروسه ی یادگیری برای آشپزی با زودپز وجود دارد، به خصوص اگر در روش پخت و پز در زودپز برقی تازه کار هستید. اما وقتی به آن دست پیدا کردید، نسبتاً آسان است. علاوه بر این، شما ما را در این راه به شما کمک می کنیم.


5. آیا زودپز برقی واقعاً روند پخت را تسریع می کند؟


پخت و پز در هر زودپز تقریباً همیشه سریعتر است. ممکن است برای برخی غذاهای سریع مانند بروکلی ، تخم مرغ یا میگو قابل توجه نباشد. با این حال، گوشت قرمز نرم و آبدار را می توان در کمتر از 90 دقیقه درست کرد، زمانی که معمولاً 2 تا 4 ساعت طول می کشد تا در فر درست شود.


6. آیا آشپزی در ق زودپز برقی معایبی دارد؟


یکی از معایب پخت و پز با هر زودپز این است که شما نمی توانید غذا را در طول مسیر بررسی، مزه یا تنظیم کنید. به همین دلیل ضروری است، به خصوص در ابتدا، از دستور العمل های زودپز برقی آزمایش شده با زمان پخت دقیق، چاشنی، مقدار مایع برای اطمینان از کیفیت غذا پیروی کنید. پس برای نتیجه ی بهتر آب و نمک و ادویه جات خود را به اندازه به غذا اضافه کنید تا غذای خوشمزه تری داشته باشید. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha