02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

طرز آماده کردن غذاهای فست فودی در سرخ کن بدون روغن

ادیبه کریم پور 8 /آبان/ 1402
طرز آماده کردن غذاهای فست فودی در سرخ کن بدون روغن

طرز تهیه غذاهای فست فودی در سرخ کن بدون روغن

 

سرخ کن بدون روغن چیست و چگونه کار می کند؟


سرخ کن های بدون روغن در حال حاضر بسیار هستند و بسیاری از مردم از آن استفاده می کنند، اما سرخ کن رژیمی دقیقا چیست و با آن چه کار میشه کرد؟ سرخ کن بدون روغن یک دستگاه آشپزخانه روی میز است که از هوای گرم در گردش برای پختن غذای شما استفاده می کند، شبیه به آون توستر کوچک می باشد. شما غذای خود را در سبد سرخ‌ کن قرار می‌ دهید و گردش سریع هوای گرم، غذای شما را به طور یکنواخت می‌ پزد و مانند غذای سرخ‌ کرده، آن را ترد و خوش طعم می‌ کند. اندازه جمع و جورتر آن، به این معنی است که غذای شما سریعتر پخته می شود و باعث می شود سبزیجات ترد و یکنواخت پخته شوند. امتیاز دیگر این است که سرخ کن بدون روغن شما خیلی سریعتر از فر گرم می شود. یکی از دلایل محبوبیت سرخ کن این است که تصور می شود غذاهای سرخ شده را سالم تر می کند زیرا نیازی به استفاده از روغن زیادی ندارید.

 

آیا برای استفاده از سرخ کن رژیمی نیاز به روغن دارید؟


نه؛ برای استفاده از سرخ کن نیازی به روغن ندارید. برای استفاده از سرخ کن بدون روغن، کافی است غذای خود را مزه دار کنید، آن را در سبد سرخ کن قرار دهید و دما و زمان مورد نظر را تنظیم کنید. در حالی که بیشتر سرخ کن های رژیمی بوق می زنند تا بتوانید سبد را در نیمه پخت تکان دهید. زمانی که بدون روغن در حال سرخ کردن هستید، ممکن است بخواهید سبد را چند بار بیشتر تکان دهید تا از چسبیدن آن جلوگیری شود. یکی دیگر از روش های سرخ کردن بدون روغن، سبد را با کاغذ روغنی بپوشانید تا از چسبیدن غذاهای خود جلوگیری شود.

 


دستورالعمل غذاهای فست فودی


1. پیتزا
موارد لازم
خمیر پیتزا
پنیر پیتزا (پنیر گودا یا پنیر مزارلا)
فلفل دلمه ای
قارچ
گوشت یا مرغ یا ژامبون
ذرت (به دلخواه)
نمک و فلفل
سس کچاپ


طرز تهیه: برای درست کردن پیتزا ابتدا باید موادی را که دوست دارید را آماده کنید؛ برای مثال می‌ توانید از گوشت یا مرغ یا ژامبون بع همراه فلفل دلمه‌ ای و قارچ استفاده کنید و همچنین به دلخواه می‌ توانید ذرت یا مواد دیگری را به آن اضافه کنید. ابتدا خمیر را درون یک قالب که در سبد سرخ کن جای بگیرد، قرار دهید و آن را پهن کنید. توجه داشته باشید که قالب را با روغن چرب کنید و سپس خمیر را در آن قرار دهید. روی خمیر را با سس دلخواه یا کچاپ بپوشانید و مواد آماده شده را به ترتیب به آن اضافه کنید. پس از اضافه کردن مواد پیتزا، روی آن را با پنیر پیتزا یا پنیر گودا یا مزارلا بپوشانید. سرخ کن بدون روغن را روی برنامه پیتزا قرار دهید و سپس قالب را درون سبد سرخ کن قرار دهید. توجه داشته باشید که خروجی هوای سرخ کن را با قالب مسدود نکنید. سرخ کن را روشن کنید و صبر کنید تا پیتزا به خوبی پخته و برشته شود و صدای هشدار آن به صدا درآید. پس از به صدا دراومدن زنگ هشدار، پیتزای آماده شده را بیرون بیاورید و آن را از قالب خارج کنید. برای نتیجه گیری بهتر می‌ توانید کمی صبر کنید تا پیتزا خنک شود و سپس آن را خارج کنید. اکنون پیتزای شما آمده است و می‌ توان آن را با سس‌ های مورد علاقه خود سرو کنید. نکته‌ ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که می‌ توانید به جای استفاده از قالب، از کاغذهای روغنی نیز استفاده کنید و آن را مستقیماً در سبد قرار دهید.

 


2. سیب زمینی سرخ شده
مواد لازم
سیب زمینی
نمک و زردچوبه و فلفل
یک قاشق غذاخوری روغن (به دلخواه)


طرز تهیه: یکی از پرطرفدارترین برنامه‌ های پخت و پز در سرخ کن‌ های بدون روغن سرخ کردن سیب زمینی می‌ باشد. آن ها می‌ توانند این غذای خوشمزه را به خوبی سرخ کنند و بافتی ترد را به آن ببخشند. برای تهیه سیب زمینی تنها کافی است سیب زمینی ها را به شکل دلخواه (خلال شده، قاچ شده، دایره برش داده شده) برش دهید و آن ها را با کمی نمک و چاشنی مورد نیاز مانند نمک و فلفل و زردچوبه در سبد سرخ کن قرار دهید. می‌ توانید از یک قاشق غذاخوری روغن مایع برای طعم بهتر نیز استفاده کنید. قبل از ریختن آن ها در سبد سرخ کن، سیب زمینی و چاشنی را کاملاً با هم مخلوط کنید. سپس سرخ کن رژیمی خود را روشن کنید و آن را روی برنامه پخت سیب زمینی قرار دهید در وسطای پخت و پز سبد را بیرون بیاورید و سیب زمینی‌ ها را زیر و رو کنید تا از پخت یکنواخت و کامل آن مطمئن شوید. هنگامی که سرخ کن به صدا درآمد می‌ توانید سرخ کن را خاموش کنید و سیب زمینی‌ ها را بیرون بیاورید. اکنون سیب زمینی‌ های ترد و خوشمزه شما آماده می‌ باشد و می‌ توانید آن را با سس یا غذای مورد علاقه خود میل کنید. 

 


3. قارچ سوخاری
موارد لازم
قارچ های متوسط
نمک و فلفل
پودر سوخاری 
آرد
تخم مرغ


طرز تهیه: قارچ سوخاری یکی دیگر از غذاهایی است که بسیاری از افراد آن را با غذاهای دیگر سرو می‌ کنند. برای تهیه قارچ سوخاری ابتدا باید قارچ‌ هایی با اندازه‌ های متوسط یا حتی کوچک را به خوبی بشوییم و کمی خشک کنیم. سپس آن ها را با کمی نمک و فلفل یا ادویه‌ های دیگر مزه‌دار کنیم. پس از مزه‌ دار کردن آن ها در یک کاسه پودر سوخاری و در کاسه دیگر آرد و در کاسه دیگر تخم مرغ زده شده را قرار می‌ دهیم. سپس قارچ‌ ها را درون آرد می‌ غلتانیم و بعد آن را توی تخم مرغ قرار می‌ دهیم تا همه جای قرار آغشته به آن شود. سپس تخم مرغ‌ ها را بیرون آورده و آن ها را در پودر سوخاری می غلتانیم. برای اینکه قارچ‌ های ترد و خوشمزه‌ تری داشته باشید، می‌ توانید مرحله تخم مرغ و پودر سوخاری را دو بار تکرار کنید. قارچ‌ های مزه‌ دار شده را به آرامی داخل سبد سرخ کن بدون روغن قرار دهید و آن را روی برنامه پخت قارچ سوخاری یا سبزیجات قرار دهید. سرخ کن را روشن کرده و در وسط های پخت و پز سبد را بیرون می‌ آوریم و آن ها را زیر و رو می‌ کنیم تا همه نقاط آن به خوبی پخته شود. هنگامی که زنگ هشدار به صدا درآمد می‌ توانید آن ها را خارج کنید و از بافت ترد و خوشمزه آن لذت ببرید.

 


4. همبرگر 
مواد لازم
گوشت چرخ کرده
پیاز
نمک و فلفل و پاپریکا و...
کاهو
گوجه
خیارشور
پنیر گودا
نان باگت


طرز تهیه: یکی از غذاهایی که می‌ توانید با یک سرخ کن درست کنید، همبرگرهای خوشمزه و آبدار می‌ باشد. برای تهیه همبرگر ابتدا باید گوشت چرخ کرده را به همراه ادویه‌ هایی مانند نمک و زردچوبه و پاپریکا و پودر سیر و آویشن و به همراه پیاز خرد شده مخلوط کنید و ورز دهید تا به خوبی با همدیگر مخلوط شود و طعم یکدیگر را بگیرد. گلوله‌ هایی به اندازه دو گردو حتی بیشتر از گوشت را بردارید و آن را روی دست دورانی گرد کنید. سپس آن را روی یک کاغذ روغنی قرار دهید و با ته لیوانی که چرب شده است، گوشت را پهن کنید. همبرگرهای آماده شده را داخل سبد سرخ کن قرار دهید و به دلخواه خود کمی روغن را اسپری کنید تا طعم خوشمزه‌ تری به شما بدهد. همانند دستور پخت‌ های قبلی در وسط برنامه سبد را بیرون آوردید و همبرگرها را زیر رو کنید و یک ورقه پنیر گودال را روی آن ها قرار دهید، این کار نتایج بهتری به شما می دهد. تا وقتی که همبرگرهای آماده می‌ شوند، می‌ توانید مواد و سبزیجات مورد علاقه خود را آماده کنید. سبزیجاتی که همراه همبرگر خوشمزه می‌ شوند عبارتند از گوجه، کاهو، حلقه، پیاز، خیارشور می‌ باشند که آن ها را به صورت حلقه‌ ای برش دهید. هنگامی که همبرگرها آماده شدند آن ها را بیرون بیاورید و نان را از وسط برش دهید و به مدت کمی آن ها را داخل سرخ کن برشته کنید. نان‌ ها را بیرون آورده و روی آن ها را با سس دلخواه (کچاپ یا هزار جزیره) بریزید و سپس گوشت و دیگر سبزیجات آماده شده را روی آن ها قرار دهید. اکنون همبرگر خوشمزه و آبدار شما آماده است. 

 


5. پیاز سوخاری
مواد لازم
پیاز حلقه ای
تخم مرغ
پودر سوخاری
ادویه


طرز تهیه: آماده کردن حلقه‌ های پیاز سوخاری بسیار آسان است و تنها کافی است پیازها را به شکل حلقه‌ ای برش دهید و لایه‌ های آن ها را از هم جدا کنید و آن ها را در پودر سوخاری یا آرد بغلتانید و به آرامی در سبد سرخ کن قرار دهید. می‌ توانید نمک و فلفل و پاپریکا و دیگر ادویه‌ های مورد علاقه خود را با پودر سوخاری مخلوط کنید تا طعم بهتری داشته باشند. آن ها را به مدت بسیار کمی در سرخ کن بدون روغن، سرخ کنید تا بافت ترد و نمکی داشته باشند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha