02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

چگونه یک جاروبرقی رباتیک را تمیز کنیم تا عملکرد آن بهبود یابد؟

ادیبه کریم پور 15 /آذر/ 1402
چگونه یک جاروبرقی رباتیک را تمیز کنیم تا عملکرد آن بهبود یابد؟

چگونه یک جاروبرقی رباتیک را تمیز کنیم تا عملکرد آن بهبود یابد؟


جاروبرقی رباتیک یک دستگاه ایده آل برای تمیز کردن خانه می باشد، بنابراین اجتناب از نگهداری آن می تواند سخت باشد. با این حال، تمیز کردن منظم آن ضروری است اگر می خواهید جارو رباتیک قابل اعتماد خود را در بهترین عملکرد خود نگه دارید. با گذشت زمان، کثیفی، گرد و غبار و سایر زباله ها می توانند در گوشه ها و سوراخ های دستگاه جمع شوند و باعث از دست دادن قدرت مکش و کارایی آن شوند. با ابزارهای مناسب و کمی دانش، می ‌توانید جارو روباتیک خود را برای سال‌ های آینده سرویس و تمیز کنید. در این راهنما، دستورالعمل ‌های تعمیر و نگهداری و نحوه تمیز کردن جاروبرقی رباتیک خود را برای حفظ آن در شرایط عالی پوشش خواهیم داد.


مرحله 1. وسایل لازم را جمع آوری کنید


اولین قدم، آماده کردن لوازم برای تمیز کردن جاروبرقی روباتیک شما است. موارد زیر را که احتمالاً قبلاً در خانه خود دارید جمع آوری کنید: یک سطل زباله، یک پارچه میکروفیبر و نرم تمیز و خشک (ضروری است که پارچه عاری از گرد و غبار باشد تا ریز خراش باقی بماند، به خصوص روی سنسورها)، یک برس با موهای نرم (یک مسواک قدیمی و تمیز مناسب است)، یک قیچی و یک جاروبرقی را گرد آوری کنید. بعداً برای چند مورد از این مراحل نیز به آب گرم و مواد شوینده ملایم نیاز خواهید داشت.


مرحله 2. جاروبرقی رباتیک را خاموش کنید


گام بعدی در تمیز کردن جاروبرقی رباتیک شما این است که مطمئن شوید دستگاه خاموش است تا از هرگونه حادثه احتمالی با قطعات متحرک یا قطعات الکتریکی یا آسیب به دستگاه جلوگیری شود. جاروبرقی رباتیک را از ایستگاه شارژ آن خارج کنید و دکمه پاور را روی جاروبرقی رباتیک قرار دهید تا آن را خاموش کنید. این را معمولاً می توان در برنامه همراه نیز انجام داد. برای ایمنی بیشتر، می ‌توانید پایه یا ایستگاه شارژ را نیز جدا کنید، که می ‌تواند اتصالات طولانی ‌تری با جاروبرقی رباتیک داشته باشد که می ‌تواند ناگهان آن را روشن کند (به عنوان مثال، اگر یک برنامه تمیز کردن مکرر تنظیم کرده باشید).


مرحله 3. ایستگاه شارژ را پاک کنید


به یاد داشته باشید که ایستگاه شارژ باید از برق جدا شود. از یک پارچه میکروفیبر یا نرم خشک استفاده کنید تا به آرامی پایه شارژ را تمیز کنید. برخی از مدل های جاروبرقی رباتیک دارای اجزای قابل جابجایی در داخل ایستگاه پایه هستند (مثلاً مخزن آب کثیف، مخزن آب تمیز، سطل گرد و غبار) که می توانید آن ها را جدا کنید. داخل ایستگاه را با احتیاط با پارچه پاک کنید و پس از تخلیه، تمیز کردن و خشک کردن کامل قطعات، آن ها را تعویض کنید. این همچنین تضمین می کند که هیچ زباله باقیمانده ای وجود ندارد که سنسورهای شارژ را مسدود کند.


مرحله 4. قسمت بیرونی را پاک کنید


اکنون می توانید قسمت بیرونی جاروبرقی رباتیک خودکار خود را پاک کنید. پارچه نرم را با آب خیس کنید و از آن برای پاک کردن آرام قسمت بیرونی پاک کننده استفاده کنید و مراقب باشید که آب یا رطوبت داخل آن نباشد. از مواد شیمیایی خشن یا پارچه‌ های ساینده استفاده نکنید (حتی حوله ‌های نخی خاصی می ‌توانند خراش ‌های کوچکی برجای بگذارند که به مرور زمان دستگاه را قدیمی ‌تر نشان می ‌دهد یا کثیفی می ‌گیرد).


مرحله 5. سطل زباله را خالی کنید


سطل زباله را از جاروبرقی خارج کرده و محتویات آن را در سطل زباله خالی کنید. از یک برس نرم یا پارچه میکروفیبر یا نرم برای پاک کردن زباله از داخل سطل، در صورت وجود، استفاده کنید. سطل زباله را با آب و مایع بشویید تا کثیفی یا لکه های سرسخت پاک شود و قبل از تعویض از خشک بودن آن اطمینان حاصل کنید. غفلت از تخلیه و تمیز کردن کامل سطل گرد و غبار می تواند منجر به کاهش قدرت مکش شود یا در صورت عدم درمان به موتور جاروبرقی آسیب برساند. برخی از جاروبرقی‌های هوشمند نیز گرد و غبار خود را در کیسه‌ های گرد و غباری که در ایستگاه اصلی خود قرار دارند تخلیه می‌ کنند. در این صورت، باید این کیسه گرد و غبار یا سطل زباله را نیز از ایستگاه بردارید و از یک پارچه مرطوب برای پاک کردن اطراف استفاده کنید.


مرحله 6. برس رولی و برس های کناری را تمیز کنید


گام بعدی در تمیز کردن جاروبرقی رباتیک، برداشتن پوشش برس رولی و سپس برس رولی از دستگاه است. به احتمال زیاد باید جاروبرقی رباتیک را برگردانید تا به پوشش برس رولی دسترسی پیدا کنید . در صورت لزوم، کثیفی، مو و زباله را از برس رولی یا محل ورودی دستگاه با استفاده از یک پارچه، قیچی یا ابزار شکاف پاک کنید. در این مرحله مراقب باشید که به موها یا خود برس رولی آسیب نرسانید. اکثر جاروبرقی های هوشمند دو مجموعه برس جانبی نیز دارند. اینها را بردارید، موها را با آب تمیز کنید و پس از خشک شدن دوباره آن ها را بچسبانید. در نهایت برس رولی و پوشش بالایی آن را به عقب بازگردانید.


مرحله 7. پدهای دستشویی را تمیز کنید


اگر جاروبرقی هوشمند شما به اندازه کافی هوشمند است که عملکرد پاک کردن را داشته باشد، باید پدهای پاک کن را تمیز کنید. اگر یک بار مصرف هستند، آن ها را با موارد جدید جایگزین کنید. اگر آن ها پدهای پاک کن قابل استفاده مجدد هستند، آن ها را بردارید و با آب گرم بشویید و سپس با دست با مواد شوینده ملایم بشویید. اگر پدها به خصوص کثیف هستند، ممکن است بخواهید آن ها را قبل از شستشو چند دقیقه در آب مایع خیس کنید. قبل از اتصال مجدد به جاروبرقی از خشک بودن آن ها اطمینان حاصل کنید. موپ های قابل استفاده مجدد در برخی از مدل های جدید دارای عملکرد شستشوی خودکار و خشک کردن خودکار هستند، در این صورت نیازی به تمیز کردن دستی آن ها نیست.


مرحله 8. فیلتر را تمیز کنید


یک مرحله مهم تمیز کردن فیلترجاروبرقی رباتیک است. تمیز کردن فیلتر را می توان به دفعات بیشتر از سایر مراحل برای مثال یک یا دو بار در هفته، برای تسهیل جریان هوا انجام داد. فیلتر را از جاروبرقی خارج کنید و آن را در سطل زباله بکوبید تا هرگونه گرد و غبار شلی آزاد شود. همچنین می توانید از یک برس نرم برای باز کردن گرد و غبار داخل سطل زباله استفاده کنید. برخی از جاروبرقی های رباتیک دارای فیلترهای متعددی هستند که از مواد مختلف ساخته شده اند. فقط در صورتی باید آن ها را با آب بشویید که توسط سازنده مشخص شده باشد. اجازه دهید قبل از قرار دادن مجدد در هوا خشک شوند. این فیلتر را هر شش ماه تا یک سال یکبار تعویض کنید تا از گردش مجدد آلرژن ها یا سایر ذرات تحریک کننده در هوا جلوگیری کنید.


مرحله 9. چرخ ها و سنسورها را بررسی کنید


جاروبرقی خودکار را برگردانید تا بررسی کنید که آیا مو یا خز حیوان خانگی در هم پیچیده است که ممکن است چرخ ها را مسدود کند. آن ها را با یک پارچه خشک یا برس نرم تمیز کنید. مرحله بعدی تمیز کردن حسگرهای جاروبرقی رباتیک است. سنسورهای پایین و یا جلوی دستگاه را از نظر وجود هرگونه کثیفی یا لکه ای که ممکن است با آن ها تداخل داشته باشد بررسی کنید. از پارچه میکروفیبر یا نرم برای پاک کردن حسگرها استفاده کنید، مراقب باشید که آن ها را به شدت پاک نکنید و از آب استفاده نکنید.


نحوه نگهداری و افزایش طول عمر جاروبرقی رباتیک


تعویض قطعات مصرفی: اجزای مصرفی مانند فیلترها، غلطک ها و برس ها را هر 2 تا 3 ماه یا طبق فواصل زمانی توصیه شده سازنده تعویض کنید. چرخ ها بسته به موادی که از آن ساخته شده اند و تعداد دفعات استفاده از جاروبرقی ممکن است هر 12 ماه یکبار نیاز به تعویض داشته باشند. اگر جاروبرقی رباتیک شما عملکرد تمیز کردن نیز دارد، بسته به دفعات استفاده و اینکه آیا ایستگاه دستگاه شما دارای ویژگی شستشوی خودکار است یا خیر، هر 3 تا 6 ماه یکبار، پدهای پاک کن را تعویض کنید.


به طور منظم سیستم عامل را به روز کنید: به روز رسانی منظم سیستم عامل دستگاه خانه هوشمند شما کمک می کند مطمئن شوید که جارو رباتیک می تواند بدون اشکال کار کند و حتی می تواند ویژگی های جدیدی اضافه کند. می‌ توانید به ‌روزرسانی ‌های خودکار را فعال کنید یا به صورت دستی انجام دهید. از دست دادن به‌ روزرسانی‌ ها یا داشتن یک دستگاه تلفن هوشمند قدیمی که با برنامه تلفن همراه جارو رباتیک سازگار نیست، می‌ تواند منجر به کاهش عملکرد شود.


حفظ سلامت باتری: یکی دیگر از راه‌ های مهم برای اطمینان از اینکه می ‌توانید از جاروبرقی روباتیک خود برای سال‌ های آینده استفاده کنید، استفاده از روش ‌های شارژ سالم است. راه های بدی برای شارژ باتری وجود دارد!؛ به عنوان مثال، از شارژ بیش از حد جاروبرقی رباتیک خودداری کنید یا از طرف دیگر اجازه ندهید که جارو کاملا شارژ شود، زیرا این امر می تواند منجر به بدتر شدن عملکرد باتری شود. همچنین باید ایستگاه جاروبرقی را در جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید تا عمر باتری طولانی شود. 


مشکلات رایج و عیب یابی


شماره 1. گیر کردن جاروبرقی ربات رباتیک 


اولین مشکل رایجی که می تواند در جاروبرقی های خودکار ظاهر شود، گیرکردن دستگاه در زیر مبلمان یا گیرکردن بر روی اشیایی است که مسیر آن ها را مسدود می کند. ساده ترین راه برای جلوگیری از این امر این است که ابعاد جاروبرقی هوشمند خود را قبل از خرید آن بررسی کنید تا مطمئن شوید که واقعاً می تواند به زیر تمام مبلمان فضای زندگی شما برسد. راه دیگری برای رفع این مشکل، اگر قبلاً با مشکل مواجه شده اید، تعیین مرزهای مجازی برای مبلمان خود است. معمولاً می توان مرزها را با استفاده از نوار مرزی در جاروبرقی های روباتیک از طریق برنامه مخصوص تنظیم کرد. 


شماره 2. عملکرد ضعیف تمیز کردن


برخی از جاروبرقی های رباتیک در جهت یابی، سرعت یا سهولت استفاده عالی عمل می کنند، اما در جایی که بیشترین اهمیت را دارد، یعنی قابلیت تمیز کردن، کوتاهی می کنند. این ممکن است به دلیل طراحی نامناسب جاروبرقی رباتیک یا کثیف بودن اجزای تمیزکننده باشد. اگر این مورد دومی است، قطعات جاروبرقی مانند چرخ‌ ها و برس ‌ها را از هر گونه زباله ‌های چسبنده که ممکن است گرد و غبار و کرک‌ های بیشتری را نگه داشته و عملکرد تمیز کردن را کاهش دهند، پاک کنید. اگر ربات به طور ناگهانی از هیچ جا متوقف شود چطور؟ این به طور کلی می تواند به کاهش عمر باتری نسبت داده شود. با شارژ کامل جاروبرقی به این موضوع توجه کنید و اگر مشکل برطرف نشد، باتری را تعویض کنید زیرا ممکن است عمر آن به پایان برسد.


شماره 3. پیام های خطا و راه حل ها


سومین مشکل رایجی که برای دارندگان جاروبرقی هوشمند ایجاد می شود، یک پیام خطای تکراری است. جدول/نمودار کد خطا را برای جاروبرقی رباتیک خود در وب سایت سازنده مشاهده کنید تا متوجه شوید که چگونه آن را اصلاح کنید، و اگر مشکل همچنان ادامه داشت، حتی اگر مراحل مربوط به نحوه رفع آن را دنبال کرده باشید، ممکن است نشانه ای از سخت افزار معیوب باشد. یا نرم افزار در این مورد، با خدمات یا یک تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید.


سوالات متداول


هر چند وقت یکبار باید جاروبرقی رباتیک خود را تمیز کنم؟


قانون کلی برای دفعات تمیز کردن جاروبرقی ربات شما این است که پس از هر بار استفاده، آن را سریع تمیز کنید. برخی از جاروبرقی های هوشمند رباتیک پس از هر بار تمیز کردن، گرد و غبار را به طور خودکار به ایستگاه ها تخلیه می کند. تمیز کردن عمیق سطل زباله، فیلتر، برس رولی، برس های جانبی، حسگرها و قسمت بیرونی دستگاه باید هر 3 تا 6 ماه بسته به تعداد دفعات کارکرد دستگاه انجام شود.


آیا می توانم سطل زباله و فیلترهای جاروبرقی رباتیک خود را بشوییم؟


بله، می ‌توانید سطل زباله و فیلترهای رباتیک خود را با جاروبرقی بشویید، اما دستورالعمل ‌های خاص شستشو بسته به نوع فیلتر متفاوت است. برای ایمن بودن، همیشه باید دستورالعمل های مربوط به مدل خاص خود را بررسی کنید تا تشخیص دهید که آیا فیلتر قابل شستشو با آب است یا خیر. اگر چنین است، سطل زباله را بشویید و با یک پارچه مرطوب فیلتر کنید (یا فیلتر را با آب گرم و مایع بشویید).


چگونه برس غلتکی را در جاروبرقی روباتیک تمیز می کنید؟


برای تمیز کردن برس غلتکی روی جاروبرقی رباتیک، دستگاه را برگردانید تا دسترسی واضحی داشته باشد، برس غلتکی را از دستگاه خارج کنید و از قیچی یا ابزار خلاء شکاف برای پاک کردن مو یا گرد و غبار حیوان خانگی از برس استفاده کنید. سپس تمام قسمت را با یک پارچه مرطوب پاک کنید و دوباره آن را در جاروبرقی نصب کنید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha