02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

درباره ی مخلوط کن و استفاده های مختلف از آن

ادیبه کریم پور 26 /آبان/ 1401
درباره ی مخلوط کن و استفاده های مختلف از آن

درباره ی مخلوط کن و استفاده های مختلف از آن


دستگاه مخلوط کن یکی از وسیله هایی است که می توان همه جوره از آن استفاده کرد. با این دستگاه می توان انواع مواد غذایی را خرد و پورد و مخلوط کرد. بلندر یکی از وسایل هایی است که اکثر خانه ها از آن استفاده می کنند. با این دستگاه می توان نوشیدنی های میوه، اسموتی، پوره ی مواد غذایی و خرده بیسکویت و... را آماده کرد. بلندرها لوازم همه کاره ای هستند که کاربردهای مختلفی در خانه، تجارت و آزمایشگاه دارند. عملکرد اصلی آن ها در استفاده در خانه و کافی شاپ ها به سمت خرد کردن یخ است. مخلوط ‌کن‌ ها همچنین مواد غذایی نرم‌ تر مانند میوه و ماست را مخلوط می کنند و دو مایع مانند آب یا شیر و روغن را مخلوط یا امولسیون می ‌کنند که منجر به قوام غلیظ و بافتی صاف می ‌شود. می توانید مخلوط کن های تجاری را در کارخانه های تولید پلاستیک پیدا کنید، جایی که پودرهای مختلف و مواد خشک را با هم مخلوط می کنند. مخلوط کن ها همچنین مکانی در آزمایشگاه برای تحقیقات در صنایعی مانند میکروبیولوژی دارند، جایی که محققان از آن برای استخراج باکتری از نمونه ها استفاده می کنند.


نکات مهم درباره ی استفاده از مخلوط کن شامل موارد زیر است:  


یکی از اشتباهاتی که اکثر مردم آن را تکرار می کنند این است که ریختن همه مواد به طور همزمان باعث می شود که تیغه ها به طور موثر نچرخند و مواد به طور یکنواخت خرد نشوند. همیشه ابتدا با اضافه کردن مقادیر کمی از هر ماده جامد شروع کنید. آب یا یخ باید در آخر اضافه شود تا از آبکی شدن مخلوط جلوگیری شود. از مواد با کیفیت تازه استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. استفاده از میوه ها و سبزیجات بیش از حد رسیده منجر به کیفیت پایین محصول نهایی می شود. برای نگهداری از مخلوط کن خود، همیشه آن را بلافاصله پس از استفاده بشویید. این از چسبیدن ذرات غذا به پایه جلوگیری می کند. غذای باقی مانده در مخلوط کن می تواند منجر به رشد باکتری شود. همیشه پس از استفاده مخلوط کن را از برق بکشید، به این ترتیب از آسیب دیدن جلوگیری می کنید. دفترچه راهنمای محصول خود را مشاهده کنید و همانطور که آن را مشخص کرده است، از مخلوط کن استفاده کنید. استفاده از مواد نامناسب می تواند منجر به آسیب به مخلوط کن شود.


تاریخچه استفاده از مخلوط کن ها چیست؟


مخلوط کن یک وسیله نسبتاً جدید در آشپزخانه است. در اواخر دهه 1920 توسط استیون پوپلاوسکی که مالک شرکت استیونز الکتریک بود، اختراع شد. او سعی می کرد نوشیدنی هایی مانند میلک شیک و اسموتی را که به تازگی به نوشیدنی های محبوب رستوران ها تبدیل شده بودند، مخلوط کند. اما توسعه موتور الکتریکی در سال 1910 بود که مخلوط کن را به یک دستگاه واقعی تبدیل کرد. در طول سال های بعد، انواع مختلفی از ظروف برای مخلوط کردن مایعات و خرد کردن مواد غذایی ساخته شد. سپس مخلوط ‌کن‌ ها در آزمایشگاه‌ های تحقیقاتی مورد استفاده قرار گرفتند، جایی که از آنها برای امولسیون کردن و مخلوط کردن محلول‌ های شیمیایی استفاده می ‌شد. در عین حال، مخلوط کن دستی ساخته شد و تا دهه 1980 یک وسیله معمولی آشپزخانه بود. با پیشرفت تکنولوژی، مخلوط کن های بزرگ به استاندارد طلایی تبدیل شدند و نسبت به همزن های دستی ترجیح داده می شوند.


آیا موارد استفاده مخلوط کن بر اساس نوع آن تغییر می کند؟ 


بله موارد استفاده از مخلوط کن بر اساس نوع مخلوط کن تغییر می کند. همه مخلوط کن ها یکسان نیستند. آنها در عملکرد، سرعت و انواع تیغه ها متفاوت هستند. علاوه بر کنترل سرعت، باید ظرفیت و تعداد وعده ها را در نظر بگیرید. انواع مخلوط کن هایی که باید در نظر بگیرید عبارتند از:
مخلوط کن ‌های آشپزخانه یا مخلوط کن ‌های رومیزی سنتی همه کاره هستند، ظرفیت بالایی دارند و اکثر آنها سرعت متغیری دارند به این معنی که می‌ توانید مواد غذایی را پوره و خرد کنید. با این حال، این مخلوط کن ها ممکن است در آسیاب عالی نباشند و از آنجایی که قطعات زیادی دارند، تمیز کردن کامل آن، لازم است.
مخلوط کن های تک سرو جمع و جور، کوچک و قدرتمند هستند. آن ها برای یک وعده شیک یا اسموتی ساخته می شوند. این مخلوط‌ کن‌ ها می ‌توانند میوه یخ ‌زده یا یخ را خرد کنند و فضای زیادی از روی میز اشغال نمی ‌کنند. ظرف را می توان به فنجانی تبدیل کرد که می توانید از آن بنوشید. آنها برای یک فرد مجرد ایده آل هستند.
بطری های مخلوط کن به شما این امکان را می دهند که به سرعت شیک ها را مخلوط کرده و پودرهای پروتئینی را مخلوط کنید. بطری های مخلوط کن دارای یک درب ضد نشتی و یک همزن توپی کوچک برای مخلوط کردن محتویات هستند. اما اندازه کوچک به شما اجازه نمی دهد اقلام بزرگ را تجزیه کنید. این مخلوط کن های بطری فقط برای مخلوط کردن پودر با مایعات است. بطری های مخلوط کن دارای پایه قابل شارژ هستند و به راحتی تمیز می شوند.

مخلوط ‌کن ‌های دستی ( گوشت کوب برقی) معمولاً برای مخلوط کردن استفاده می ‌شوند. آن ها برای اکثر سبزیجات، میوه ها، پودرها و محصولات لبنی به خوبی کار می کنند. برای شروع فرآیند مخلوط کردن، مواد خود را در یک شیشه یا ظرف بریزید. آنها برای درست کردن محصولات پخته شده ایده آل هستند و بهترین بخش این محصولات تمیز کردن آن ها است که بسیار آسان است. 
مخلوط کن های ترکیبی می توانند عملکردهای متعددی از جمله مخلوط کردن مواد کیک، استخراج آب میوه تازه، تهیه خمیر یا اسموتی را انجام دهند. 


کدام مخلوط کن برای مخلوط کردن اسموتی میوه بهتر است؟


بهترین مخلوط کن برای اسموتی میوه، مخلوط کن مایر می باشند زیرا دارای قدرت کافی، سرعت متغیر و تیغه های تیز و کم عمق است. اگر مخلوط کن فاقد این ویژگی ها باشد، ممکن است اسموتی با رشته ها یا تکه های میوه باقی بماند. اگر می خواهید از میوه های سفت مانند سیب یا هویج اسموتی درست کنید، باید رتبه پوره را بدانید. هرچه این عدد بیشتر باشد، دستگاه بهتر است. در نهایت، اگر می خواهید یخ را به اسموتی خود اضافه کنید، اگر مخلوط کن می تواند یخ را خرد کند، برچسب یا دفترچه راهنمای آن را بخوانید. (همه مخلوط کن ها نمی توانند این کار را انجام دهند). با این مخلوط کن ها می توان نوشیدنی و اسوتی های خوشمزه ای را برای خود و دوستانتان درست کرد.

اجزای تشکیل شده مخلوط کن ها


پایه مخلوط کن محفظه ای است که شامل یک موتور الکتریکی با سرعت بالا و خنک کننده با فن و همچنین کنترل های سرعت می باشد. وزن زیاد محفظه باعث می شود که مخلوط کن در طول مخلوط کردن روی پیشخوان بماند. در برخی از مدل ها، تیغه به طور دائم به محفظه متصل می شود، اما در بیشتر موارد، تیغه، واشر و پایه همگی قطعات جداگانه ای هستند که به هم چسبیده و به شیشه متصل می شوند. تیغه داخل واشر قرار می گیرد که از نشتی جلوگیری می کند. این دو قسمت به خوبی در پایه شیشه قرار می گیرند که روی شیشه پیچ می شود. شیشه مونتاژ شده بسته به سازنده بر روی یک چیز، که به عنوان درایو دندانه دار نیز شناخته می شود، می چسبد، که از محفظه بیرون زده و به تیغه متصل می شود. کوپلر به موتور متصل می شود و این وسیله ای است که حرکت و سرعت مخلوط کن را کنترل می کند. درب یک صفحه ی مهر و موم بدون هوا روی شیشه ایجاد می کند. درب معمولا دارای یک قطعه قابل جدا شدن به نام درپوش پر است که به شما امکان می دهد بدون توقف مخلوط کن، مواد را اضافه کنید. در برخی از مدل ها، این قطعه به عنوان یک پیمانه اندازه گیری دو منظوره عمل می کند. تیغه های یک مخلوط کن برای دوام و حداکثر کارایی از فولاد ضد زنگ ساخته شده است. بیشتر پیکربندی ها شامل چهار تیغه است که در چندین صفحه مرتب شده و در زوایای مختلف تنظیم شده اند. این منجر به تماس بیشتر بین غذا و تیغه ها می شود. شکل شیشه در کارایی مخلوط کن نیز نقش دارد. شیشه های مخروطی که موثرترین شکل هستند، غذا را به داخل تیغه ها می ریزند. این کار باعث می شود تمامی مواد کاملا خرد شوند و با هم خوب ترکیب شوند و تکه میوه یا موادی داخل آن سالم باقی نماند.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha