02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

مزایا و معایب تلویزیون های OLED و QLED

A.K 17 /بهمن/ 1402
مزایا و معایب تلویزیون های OLED و QLED

مزایا و معایب تلویزیون های OLED و QLED


OLED و QLED دو قابلیت بزرگ در فناوری پنل تلویزیون هستند، و در حالی که بسیار شبیه به نظر می رسند، در واقع بسیار متفاوت هستند. OLED مخفف Organic Light Emitting Diode است در حالی که QLED مخفف Quantum Dot Light Emitting Diode است، و خواهید دید که اکثریت قریب به اتفاق بهترین تلویزیون ها دارای یکی یا دیگری هستند. پس کدام بهتر است؟ این به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله اینکه چقدر خوب در تلویزیون خاصی که به آن نگاه می کنید و به تنظیمات برگزیده تصویر شخصی شما اجرا شده است.


مزایا و معایب تلویزیون های OLED


OLED  نوعی فناوری نمایشگر است که از یک فیلم مبتنی بر کربن تشکیل شده است که از طریق آن دو رسانا جریانی را عبور می دهند و باعث می شود نور ساطع کند. مهمتر از همه، این نور می تواند به صورت پیکسل به پیکسل منتشر شود، بنابراین یک پیکسل سفید یا رنگی روشن می تواند در کنار یکی کاملاً سیاه یا رنگی کاملاً متفاوت ظاهر شود، بدون اینکه هیچ کدام روی دیگری تأثیر بگذارد. این در تضاد مستقیم با یک تلویزیون LCD سنتی است که برای تولید نور به یک نور پس زمینه جداگانه تکیه می کند و سپس از لایه ای از پیکسل ها عبور می کند. علی‌ رغم تلاش‌ های فراوان در طول سال‌ ها، هیچ تلویزیونی با نور پس‌ زمینه نتوانسته است به طور کامل مشکل ریزش نور را از پیکسل‌ های عمداً روشن به اطرافیانش از بین ببرد. از دیگر مزایای OLED این است که پنل‌ ها سبک ‌تر و نازک ‌تر از چیدمان LCD/LED معمولی هستند، زوایای دید به طور قابل توجهی گسترده ‌تر هستند و زمان پاسخ ‌دهی می تواند بسیار سریع باشد. یکی از معایب این است که تولید OLED نسبتاً گران است. قیمت‌ ها به طور پیوسته واقعی ‌تر می‌ شوند، به لطف LG Display (در حال حاضر بزرگترین تولید کننده پنل‌ های OLED برای تلویزیون ‌ها) که پنل‌ ها را به تولیدکنندگان دیگری مانند سونی، پاناسونیک و فیلیپس می ‌فروشد و تعداد تلویزیون ‌های OLED در حال تولید و رقابت را افزایش می ‌دهد. اندازه ها می توانند مشکلی در مورد OLED ها باشند. تا همین اواخر، نمی توانستید یک تلویزیون OLED کوچکتر از 55 اینچ بخرید. نمایشگرهای 48 اینچی OLED برای اولین بار در سال 2020 ظاهر شدند.


با این حال، از آنجایی که این OLED های کوچک در حال حاضر در تعداد نسبتاً کمی تولید می ‌شوند، معمولاً قیمت بالاتر از مدل های 55 اینچی خود هستند. همچنین پنل ها نسبت به جدیدترین، درخشان ترین و بزرگتر روشنایی کمتری دارند که مسلماً ارزش آن ها را کمتر می کند. نمایشگر OLED به طور کلی معمولاً برای ارائه نوع روشنایی که یک QLED درجه یک می تواند مدیریت کند با مشکل مواجه شده اند، اما فناوری های جدید MLA و QD-OLED اکنون روشنایی OLED را به میزان قابل توجهی افزایش داده اند. با این حال، اکثر تلویزیون‌ های OLED همچنان دارای پنل‌ های OLED استاندارد هستند و گاهی اوقات به دلیل استفاده از یک زیرپیکسل سفید به عنوان تلویزیون ‌های WOLED شناخته می‌ شوند. اینها از نظر روشنایی در مقایسه با همتایان MLA-OLED و QD-OLED خود محدود هستند، اما همچنان به اندازه کافی برای اکثر افراد و محیط های تماشای خانه و به لطف رنگ های مشکی و سطح پیکسل عالی خود روشن هستند. کنترل کنتراست، به طور کلی نتایج بسیار خوبی ایجاد می کند. در نهایت، هیچ بحثی در مورد فناوری OLED نمی ‌تواند بدون ذکر سوختن کامل شود. ماهیت ارگانیک یک پنل OLED به این معنی است که به طور بالقوه مستعد حفظ تصویر و حتی سوختن است، به روشی مشابه با تلویزیون های پلاسما قدیمی است. اگرچه به نظر نمی رسد که این واقعاً یک مشکل گسترده باشد. 


مزایا و معایب تلویزیون های QLED


QLED مخفف Quantum-dot Light-Emitting Diode است که حداقل در تئوری، اشتراکات زیادی با OLED دارد، به ویژه در این که هر پیکسل می تواند نور خود را ساطع کند، در این مورد به لطف نقاط کوانتومی، می تواند کیفیت بی نظیری را به شما ارائه دهد. این نقاط کوانتومی قادر به ارائه رنگ ‌های بسیار روشن، پر جنب و جوش و متنوع هستند حتی بیشتر از OLED می باشند. مشکل این است که نقاط کوانتومی مورد استفاده در تلویزیون ‌های QLED تجاری فعلی در واقع نور خود را ساطع نمی ‌کنند. در عوض، آن ها به سادگی نور پس ‌زمینه را از خود عبور می‌ دهند، دقیقاً به همان روشی که یک لایه LCD در تلویزیون ‌های LCD/LED استاندارد انجام می‌ دهد. در آینده، این احتمالا تغییر خواهد کرد. تعدادی از QLED های خود تابش قبلاً در رویدادهای صنعتی به نمایش درآمده اند، از جمله اولین صفحه نمایش QLED خود تابشی 8K که توسط BOE طراحی شده است. بر خلاف QLED های سنتی که از یک فیلم نقطه کوانتومی قرار گرفته بین یک نور پس زمینه LED و یک پنل LCD استفاده می کنند، QLED های خود تابشی BOE حاوی نانوکریستال های نقطه کوانتومی هستند که می توانند نور خود را هنگامی که در میدان الکتریکی قرار می گیرند تولید کنند. این بدان معناست که مانند OLED، نیازی به نور پس ‌زمینه ندارد و هر پیکسل را می ‌توان به ‌صورت جداگانه کم نور کرد. با این حال، QLED های خودگستری خانگی هنوز راه دور هستند. در این میان، نقاط کوانتومی سنتی همچنان شادابی رنگ و کنترل را بر LCD بهبود می ‌بخشد و فاصله را با OLED کاهش می ‌دهد. توانایی OLED در نورپردازی جداگانه هر پیکسل به آن برتری غیرقابل انکاری نسبت به QLED می دهد. در حالی که سطح روشنایی کلی پایین تر است، کنتراست همچنان فوق العاده چشمگیر است. برند سامسونگ به دنبال افزایش کنتراست مدل‌ های QLED خود با تغییر از نور پس ‌زمینه LED استاندارد به نور پس ‌زمینه Mini LED برای پریمیوم ‌ترین مدل ‌های خود است که از آن به عنوان تلویزیون ‌های «Neo QLED» یاد می ‌کند. همانطور که از نام آن پیداست، این نور پس ‌زمینه‌ ها از ال ‌ای ‌دی ‌های بسیار کوچک ‌تری استفاده می‌ کنند که آن ها شبیه دانه‌ های درخشان شن هستند که می ‌توانند در مقادیر بسیار بالاتری بسته ‌بندی شوند. با افزایش تعداد LED ها، می توان تعداد مناطق کم نور مستقل را نیز افزایش داد و در نتیجه کنتراست بسیار بیشتری ایجاد کرد. در این میان، یک مزیت بزرگ برای QLED هزینه است، زیرا تلویزیون ‌های QLED معمولاً قیمت بسیار کمتری نسبت به OLED دارند.


نتیجه گیری


نمایشگرهای QLED پرچمدار سامسونگ (و برخی دیگر) نسبت به رقبای OLED خود کاملاً تصویری روشن تر و پرنورتر ارائه می دهند و در سال های اخیر به طرز چشمگیری فاصله را از نظر عمق مشکی و زاویه دید کاهش داده اند. مینی ال ای دی های اخیر نئو QLED با نور پس زمینه LED گام دیگری در این مسیر است. نمایشگر OLED هنوز از این نظر دارای مزیتی است، و در حالی که تلویزیون‌ های OLED به اندازه تلویزیون ‌های QLED روشن نیستند، ویژگی‌ های خود تابشی آن ‌ها کنتراست کاملاً خیره ‌کننده را ایجاد می‌ کنند. یکی دیگر از مواردی که باید در نظر داشت این است که فناوری پانل استفاده شده تنها بخشی از پازل تصویر است، با پردازش مجموعه تفاوت زیادی در عملکرد ایجاد می کند. به همین دلیل است که نمایشگرهای OLED ال ‌جی، فیلیپس، پاناسونیک و سونی همگی در عمل متفاوت به نظر می‌ رسند. برخی از آن ها گیرتر هستند، برخی دیگر تیزتر هستند. برخی رنگ های غنی تری ارائه می دهند در حالی که برخی دیگر در کنترل حرکت بهتر هستند. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha