02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

چند عاملی که باید قبل از خرید تلویزیون هوشمند خود در نظر بگیرید

A.K 16 /بهمن/ 1402
چند عاملی که باید قبل از خرید تلویزیون هوشمند خود در نظر بگیرید

چند عاملی که باید قبل از خرید تلویزیون هوشمند خود در نظر بگیرید


خرید تلویزیون هوشمند این روزها می تواند کمی پیچیده باشد. با توجه به بسیاری از ویژگی ‌های جدید که تبلیغ می ‌شوند و گزینه‌ های بی ‌شماری موجود در بازار، می‌ تواند کمی غافلگیرکننده باشد. در این مقاله، 9 عامل کلیدی را که باید در هنگام خرید تلویزیون هوشمند در نظر بگیرید را توضیح خواهیم داد و به سوالاتی مانند: چه نوع تلویزیونی باید بخرم؟ چه اندازه صفحه نمایش باید بگیرم؟ چرا HDR مهم است؟


1. چه اندازه صفحه نمایش باید خریداری کنم؟


نخست وقتی صحبت از اندازه صفحه نمایش می شود، بزرگتر همیشه بهتر نیست. وقتی به فکر ایجاد یک مینی سینما در خانه خود هستید، اندازه صفحه نمایش بزرگ می تواند جذاب باشد. اما، اگر تلویزیون بزرگ در یک اتاق کوچک با فضای ناکافی قرار گیرد، ممکن است در نهایت نزدیک به صفحه نمایش بنشینید و این ممکن است تجربه تماشای فیلم دیدن شما را خراب کند. برای کمک به شما در این زمینه، می توانید توصیه های زیر را دنبال کنید:


اندازه تلویزیون (اینچ) / فاصله مشاهده (متر)
32”    1.37 متر
43”    1.83 متر
55”    2.35 متر
65”    2.77 متر
75”    3.20 متر
86”    3.63 متر


پس این یک ایده مهم است که اغلب اشتباه گرفته می شود. اندازه صفحه نمایش به صورت مورب و نه افقی اندازه گیری می شود. این بدان معنی است که یک تلویزیون 65 اینچی دارای طول مورب 65 اینچ است که از دو گوشه مخالف صفحه اندازه گیری می شود. در نهایت، مهم است که در نظر بگیرید که معمولاً چند نفر در خانه شما تلویزیون تماشا می کنند. اگر خانواده بزرگی دارید که در اطراف اتاق نشیمن برای تماشای تلویزیون در شب جمع می ‌شوند، یا عادت دارید برای شب ‌های فیلم دیدن، جمع دوستانی داشته باشید، ایده خوبی است که تلویزیون بزرگ تری تهیه کنید. علاوه بر اندازه صفحه نمایش، زوایای دید را نیز در نظر بگیرید. یک تلویزیون با زاویه دید وسیع ایده آل است زیرا وقتی از زوایای تند تماشا می شود، بازتولید تصویر و رنگ ثابت می ماند. از نظر فناوری ‌های نمایشگر، تلویزیون‌ های OLED و 4k بهترین زوایای دید را به دلیل هماهنگی عالی در رنگ و تصویر هنگام مشاهده از موقعیت ‌های خارج از مرکز ارائه می ‌کنند. با این حال، تلویزیون‌ های OLED امروزه گران ‌ترین تلویزیون ‌های هوشمند در بازار تلویزیون‌ های هوشمند نیز هستند. 


2. انواع مختلف فناوری نمایش چیست؟


فناوری ‌های نمایشگر، موارد رایج عبارتند از LCD، LED، QLED، OLED و IPS کوانتومی می باشند. اما همه این کلمات اختصاری حتی به چه معنا هستند؟ 


نمایشگرهای LCD: نمایشگرهای کریستال مایع (LCD) قدیمی ترین در میان سایرین هستند. از یک لایه کریستال مایع استفاده می کند که بین دو لایه شیشه پلاریزه قرار گرفته است و میزان نور عبوری هنگام اعمال جریان الکتریکی را کنترل می کند. نور از طریق دیودهای ساطع کننده نور (LED) یا لامپ های فلورسنت کاتد سرد (CCFL) که نور پس زمینه ای هستند که تصاویر را نشان می دهند تابیده می شود. 


LED: این دیودهای ساطع کننده نور (LED) نوعی فناوری LCD هستند که می توانند مدل های تلویزیون نازک تر، کنتراست رنگ بهتر و بازده انرژی بیشتر را با استفاده از نور پس زمینه LED به جای CCFL تولید کنند. 


QLED ها: دیودهای ساطع کننده نور کوانتومی (QLED) یک فناوری پنل است که توسط سامسونگ توسعه یافته است. از ذرات ریز موسوم به نقاط کوانتومی استفاده می ‌کند که می ‌توانند رنگ ‌های زنده‌ تر و سطوح روشنایی بالاتری را برای تولید تصاویر دقیق ‌تر رنگی منتشر کنند. توجه: QLED هنوز یک فناوری مبتنی بر LCD است که از یک سیستم نور پس‌ زمینه LED استفاده می‌ کند، اما پیشرفته ‌تر است.


OLED: دیودهای ساطع کننده نور آلی (OLED) از ترکیبات آلی استفاده می کنند که با عبور جریان الکتریکی از آن ها نور ساطع می کنند. تفاوت اصلی بین OLED و QLED این است که پیکسل ها در OLED خود تابشی هستند. این بدان معناست که پیکسل ها می توانند روشن شوند تا به صورت جداگانه نور ساطع کنند و به طور کامل خاموش شوند تا رنگ های سیاه عمیق تری تولید کنند. این به پنل های OLED اجازه می دهد تا بهترین سطوح کنتراست و کیفیت تصویر را در میان سایر فناوری های صفحه نمایش داشته باشند. پنل های OLED نیز وسیع ترین زاویه دید را دارند. توجه: پنل ‌های OLED مستعد حفظ تصویر و سوختن هستند. اگر می‌ خواهید درباره تفاوت فناوری‌ های OLED و QLED بیشتر بدانید، به سایت اولان کالا مراجعه کنید. 


IPS کوانتومی: سوئیچینگ نقطه کوانتومی در هواپیما (IPS) پانل های IPS هستند که از فناوری نقاط کوانتومی استفاده می کنند. پنل های IPS نوعی فناوری LCD هستند و به دلیل دقت رنگ عالی و طیف رنگی گسترده آن شناخته شده است. ارزان تر از پنل های QLED و OLED است زیرا یک فناوری قدیمی تر است. 


کدام فناوری نمایشگر را باید دریافت کنم؟


اگر مشکلی با بودجه و قیمت ندارید و تلویزیونی با بهترین بازتولید رنگ می خواهید، تلویزیون هوشمند OLED راه حلی است. از سوی دیگر، پنل ‌های QLED در مقایسه با پنل ‌های OLED قادر به دستیابی به سطوح روشنایی بالاتری هستند و همچنین کمتر مستعد سوختن هستند. در مناطق روشن که نور خورشید به وفور وجود دارد، تلویزیون هوشمند QLED ممکن است گزینه ایده آلی باشد اگر می خواهید آن را در اتاقی قرار دهید که در معرض نور طبیعی زیادی قرار دارد. به علاوه، تلویزیون ‌های QLED معمولاً ارزان ‌تر از تلویزیون‌ های OLED هستند.


3. رزولوشن صفحه چگونه است؟


وضوح صفحه نمایش به تعداد پیکسل های مورد استفاده برای نمایش محتوا بر روی صفحه نمایش اشاره دارد. صفحه‌ نمایش با تراکم پیکسلی بالاتر رزولوشن بالاتری را به همراه دارد که به معنای تصاویر واضح‌تر و جزئیات دقیق‌تر است. به عنوان مثال، یک تلویزیون 3840x2160 (4k) دارای 3840 و 2160 پیکسل است که به ترتیب به صورت افقی و عمودی اندازه گیری می شوند. تراکم پیکسلی بالاتری نسبت به تلویزیون فول اچ دی (1920x1080) دارد. امروزه تلویزیون های 4k به طور فزاینده ای به استانداردهای بازار تلویزیون تبدیل می شوند. این به این دلیل است که اکثر پلتفرم‌ های استریم مانندNetflix ،Disney+ ، Amazon Prime Video و Apple TV+ همگی مجموعه ‌ای رو به رشد از محتوا را با وضوح 4k ارائه می ‌کنند. این بدان معناست که اگر می‌ خواهید کاملاً خود را در محتوای با بالاترین کیفیت موجود در این پلتفرم ‌های استریم غرق کنید، یک تلویزیون 4k ضروری است.


اما تلویزیون های 8k چطور؟ وضوح بالاتر معمولاً گزینه بهتری است، اما ما در حال حاضر تلویزیون‌های 8k را توصیه نمی ‌کنیم، زیرا اکثر محتواها در حال حاضر تا رزولوشن 8k را پشتیبانی می ‌کنند. بنابراین اگر تلویزیون 8k دارید، وضوح 8k به طور کامل به حداکثر نمی رسد. به علاوه، تلویزیون های 8k به طور قابل توجهی گران تر از تلویزیون های 4k هستند.


4. آیا تلویزیون هوشمند دارای پشتیبانی HDR است؟


محدوده دینامیکی بالا (HDR) یک ارتقاء از محدوده دینامیکی استاندارد (SDR) است زیرا کیفیت بصری بهتری را ارائه می دهد. دامنه دینامیکی بین روشن ‌ترین و تاریک ‌ترین بخش ‌های یک صحنه روی صفحه را افزایش می‌ دهد. هدف HDR بازآفرینی محتوای واقعی و طبیعی با سطوح کنتراست بهتر و نمایش رنگ دقیق تر است. فناوری HDR امروزه برای تلویزیون ها معمول است. اما تکنولوژی پیشرفت کرده است و اکنون فرمت های HDR مختلفی در بازار وجود دارد. فرمت های رایج عبارتند از HDR10، HDR10+ و Dolby Vision هستند. 


HDR10: HDR10 از فراداده ایستا استفاده می کند، به این معنی که تنظیمات HDR برای یک ویدیو یا فیلم در ابتدا تنظیم می شود و در طول محتوای پخش شده ثابت می ماند. تنظیمات شامل حداکثر روشنایی و سطح کنتراست و وسعت رنگ در میان سایر تنظیمات است که بدون توجه به صحنه بدون تغییر باقی می مانند. 


HDR10+ و Dolby Vision: این دو فرمت از متادیتا پویا استفاده می کنند. از طرف دیگر، متادیتای دینامیک با تغییر تنظیمات HDR برای صحنه‌ های مختلف یا فریم‌های مختلف، سازگارتر است. به عنوان مثال، حداکثر سطوح روشنایی با توجه به فریم ‌های جداگانه تغییر می ‌کند تا صحنه ‌های دقیق ‌تری را که سازنده محتوا در نظر گرفته است ایجاد کند.  با این حال، Dolby Vision بهترین در بازار در نظر گرفته می شود زیرا دارای بالاترین عمق رنگ 12 بیتی در مقایسه با عمق رنگ 10 بیتی HDR10 و HDR10+ است. علاوه بر این، در حال حاضر پلتفرم‌ های پخش بیشتری وجود دارد که از Dolby Vision در مقایسه با سایر فرمت‌ های HDR پشتیبانی می ‌کنند.


5. چرا کیفیت صدا مهم است؟


کیفیت صدا عامل مهمی است که هنگام تماشای فیلم باید در نظر گرفته شود. تلویزیون ‌های موجود در بازار امروزه معمولاً بهترین کیفیت صدا را ندارند زیرا در حال نازک ‌تر شدن صدا هستند. در حالی که این باعث می شود آن ها از نظر زیبایی برای چشم خوشایند باشند، اما همچنین به معنای فضای کمتر در تلویزیون برای نصب بلندگوهای مناسب با کیفیت بالا است. اکثر مردم با خرید نوارهای صوتی خارجی و ساب ووفرها برای تکمیل تنظیمات تلویزیون خود، از این مشکل جلوگیری می کنند. نوار صوتی Dolby Atmos تجربه صدای فراگیر را در خانه ایجاد می کند. فناوری Dolby Atmos یک فرمت فناوری صدای فراگیر پیشرفته است که یک منظره صوتی سه بعدی ایجاد می کند که در آن صدا بسته به صحنه از همه جهات می آید. 


6. نرخ رفرش چیست؟


نرخ رفرش فرکانسی است که تصویر روی صفحه در هر ثانیه به روز می شود. بر حسب هرتز (Hz) اندازه ‌گیری می‌ شود و تلویزیون ‌هایی که نرخ تازه سازی بالاتری دارند، هنگام تماشای محتوای سریع، تاری حرکت کمتری را تجربه می ‌کنند. با این حال، اکثر تلویزیون ها دارای نرخ تازه سازی در حدود 60 هرتز هستند و این برای تماشای فیلم بیش از حد کافی است. فیلم ها معمولا دارای نرخ فریم 24 فریم در ثانیه هستند و 60 هرتز برای داشتن یک تجربه تماشای روان کافی است. اگر می ‌خواهید بازی ‌های سریع را روی تلویزیون مشاهده کنید، نرخ تازه‌ سازی بالا مهم است. اما اگر از تلویزیون فقط برای تماشای نمایش یا فیلم استفاده می کنید، نرخ تازه سازی 60 هرتز کافی است.


7. ویژگی های هوشمند چیست؟


ویژگی ‌های هوشمند Google TV، صفحه نمایش و ویژگی ‌های فناوری صوتی که باید به آن ها توجه کنید. به غیر از دسترسی به اینترنت برای تماشای برنامه های مورد علاقه خود در برنامه های پخش داخلی، ویژگی های دیگری نیز وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید. این شامل یک میکروفون میدان دور برای کنترل صدا، جلوه های هموارسازی حرکت و اتصال بلوتوث است.


میکروفون میدان دور: داشتن کنترل صوتی نیاز به کنترل از راه دور تلویزیون را از بین می برد. می ‌توانید به سادگی از تلویزیون بخواهید که به یک کانال خاص تغییر کند، یک ویدیو را در YouTube جستجو کنید یا آن را در میان انبوهی از درخواست‌ های دیگر خاموش کنید. میکروفون میدان دور به این معنی است که تلویزیون می تواند صدای شما را از دورتر بشنود. به عنوان مثال، شاید شما در آشپزخانه مشغول آشپزی هستید اما می خواهید کمی موسیقی در تلویزیون پخش کنید. با Google TV، می ‌توانید به سادگی بگویید «Hey Google! موسیقی در YouTube پخش کنید. جلوه ‌های هموارسازی حرکت: هموارسازی حرکت یا MEMC (تخمین حرکت، جبران حرکت) توانایی تلویزیون برای ایجاد فریم‌ های اضافی برای کاهش تاری حرکتی درک‌ شده و صاف‌ تر یا روان ‌تر نشان دادن محتوا در چشمان ما است. 


اتصال بلوتوث: زمانی که در حال اجرای بازی های کنسولی در تلویزیون خود هستید و باید هدفون خود را به تلویزیون متصل کنید، این می تواند مفید باشد. داشتن اتصال بلوتوث همچنین به شما این امکان را می دهد که دستگاه های دیگر مانند نوار صوتی را به صورت بی سیم متصل کنید. این باعث می شود یک راه اندازی بدون درهم ریختگی ایجاد شود.


8. انواع پورت های ویدئویی


این جنبه که اغلب نادیده گرفته می شود می تواند آزاردهنده باشد وقتی متوجه می شوید که پورت های ویدئویی کافی برای اتصال تلویزیون خود به دستگاه های مختلف ندارید یا اگر نوع مناسبی از کابل برای اتصال به پورت ها ندارید. برخی از پورت های رایج در تلویزیون HDMI، اترنت و USB هستند. پورت های دیگری نیز وجود دارد اما ممکن است بسته به سازنده تلویزیون متفاوت باشد.


9. گزینه های نصب


در مرحله بعد، پس از اینکه تلویزیون هوشمند خود را انتخاب کردید، باید گزینه نصب خود را انتخاب کنید. 
ایستاده: این شاید رایج ترین و بدون سر و صدا ترین گزینه نصب باشد. اگر روی دیوارهای خود فضای خالی ندارید یا قصد ندارید سوراخی ایجاد کنید، این گزینه خوبی است. شما به راحتی می توانید تلویزیون خود را جابه جا کنید و در عین حال ظاهری هنری زیبا برای تکمیل خانه خود به دست آورید.
دیواری: این گزینه انعطاف پذیری در زوایای دید و فواصل را فراهم می کند. با این حال، نیاز به سوراخ کردن دیوار شما نیز دارد.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha