02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

چگونه قهوه سرد درست کنیم؟

نارین محمدی 31 /اردیبهشت/ 1403
چگونه قهوه سرد درست کنیم؟

چگونه قهوه سرد درست کنیم؟ 

 

قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های امروزی خصوصا برای افراد شاغل است، این نوشیدنی که سرسار از کافین و آنتی اکسیدان های متفاوت است در همان ابتدا که ما ان را مصرف می کنیم وارد گردش خون ما می شود و باعث ایجاد انرژی زیادی در ما می شود و با تولید دوپامین و نوراپی نفرین باعث می شود که سطح انرژی و هوشیاری و حتی دقت ما چندین برابر شود به همبن دلیل نیز نوشیدن این ماده ی اعجاب انگیز امروزه بسیار مورد توجه افراد شاغل و کسانی که دغدغه ی خواب آلودگی و خستگی دارند قرار گرفته است. کافئین موجود در قهوه نه تنها از طریق نوشیدنی بلکه با روش هایی همچون کیک پزی و آشپزی نیز جذب بدن ما می شود.

 


انواع قهوه

 

به طور کلی قهوه به دو دسته ی سرد و گرم دسته بندی می شود یعنی بسیاری از نوشیدنی های بر پایه ی قهوه مانند امریکانو، لاته و غیره را می توانید هم با نوع سرد و هم با نوع گرم میل بفرمایید. اما از لحاظ مدل و نوع قهوه بسیار نوشیدنی های متفاوتی از آن وجود دارد و تنوع زیادی دارد مانند قهوه ی کلاسیک، اسپرسو، ماکیاتو، امریکانو، موکا، لاته یا لته، قهوه فوری یا دمی، کاپوچینو و غیره را در مدل های متفاوت قهوه می بینید. و مدل دیگری از قهوه نیز بستگی به دانه های قهوه دارد. روش های تولید و رست کردن قهوه بسیار متفاوت است و جالب است که بدانید رست کردن قهوه ارتباط مستقیمی با طعم قهوه و قیمت آن دارد.

 


قهوه ی سرد چه تفاوتی با سایر قهوه ها دارد؟ 


تقریبا روش درست کردن قهوه ی سرد با قهوه ی گرم تفاوت چندانی ندارد اما حجم قهوه های سرد به نسبت سایر قهوه ها بیشتر است و از طرفی نیز در نهایت روش میکس کردن آن نیز متفاوت می باشد. اما در نهایت اگر که به صورت درستی فیکس شود کافئین موجود در آن کامل باقی می ماند.


درست کردن انواع قهوه ی سرد در منزل


آیس کافی
ماکیاتو کاراملی یخی
قهوه فوری یخ زده 
قهوه کلدبرو یا همان قهوه دم سرد
قهوه سرد کاپوچینو
لاته یخی
آیس امریکانو
موکا اسموتی
قهوه سرد تایلندی
کافه آفوگاتو 
موکا سرد

مدل های متفاوت دیگری از قهوه نیز وجود دارد که می توانید آن را در خانه یتان درست کنید. دلیل این که امروزه ایس کافی ها به شدت در بین مردم محبوب هستند روش درست کردن برخی از آن ها به اسپرسو ساتز نیازی ندارد و همچنین در تابستان که همه به دنبال نوشیدنی خنک هستند برای دوست داران کافئین و قهوه ایس کافی ها بهترین گزینه می باشند.

 


قهوه ی مناسب آیس کافی ها 


معمولا اکثر ایس کافی ها بر پایه ی اسپرسو درست می شوند و با این حال ترکیب کردن آن ها متفاوت است برخی از ایس کافی ها با آب ترکیب می شوند و برخی دیگر از آن ها با شیر میکس می شوند البته باید گفت که می توانید به ترکیبات خود کارامل، کرم شکلاتی و یا فندق نیز اضافه کنید، اما چند نکته در این بین وجود دارد که مدل قهوه ای که از آن در ایس کافی خود استفاده می کنید بسیار در طعم قهوه ی شما تاثیر گذار است. به طور کلی به دلیل این که ایس کافی ها بر پایه ی اسپرسو هستند همان گونه که اشاره کردیم دارای طعم چندان متفاوتی نیستند اما در این بین ایس موکا، ایس لاته و ایس امریکانو در بین سایر ایس کافی ها طعم متفاوت تری دارد و می توانید به راحتی آن را در منزل تان درست کنید. برای درست کردن نوشیدنی های معرفی شده حتما به اسپرسو ساز نیاز دارید پس در صورتی که دستگاه اسپرسو ساز ندارید حتما آن را تهیه کنید.


چند نکته قبل از درست کردن هر مدل ایس کافی که تاثیر به سزایی در طعم قهوه یتان ایجاد می کند. در ابتدا قبل از ترکیب اسپرسو با شیر و یا آب حتما فنجان اسپرسو خود را به صورت دورانی حرکت دهید تا دوباره اسپرسو ترکیب شود و ذرات قهوه ی ته نشین شده به صورت یک دست ترکیب شود و نکته ی دوم این که حتما هنگام ترکیب اسپرسو با شیر یا آب، اسپرسو را بر روی یخ های داخل آن بریزید این کار باعث می شود که کافئین موجود در قهوه کاملا حفظ می شود و طعم بسیار لذیذتری به ایس کافی تان می دهد. نکته س پایانی در ارتباط با درست کردن قهوه نوع آن می باشد، بهترین قهوه برای درست کردن کافی قهوه های ترکیبی ربوستا و عربیکا هستند که ترکیبی 3 به 1 و حتی کمتر دارند به طوری که 60 درصد عربیکا و 40 درصد ربوستا و این ترکیب باید حتما درصد عربیکا بیشتر باشد.

 


طرز تهیه ی آیس موکا


برای درست کردن موکا شما به دو شات اسپرسو یا همان دبل اسپرسو نیاز دارید ( حتما برای هر نوشیدنی ایس کافی که تهیه می کنید از دو شلت اسپرسو استفاده کنید چرا که با مقدار بسیار زیادی از آب یا شیر ترکیب می شود که اگر حجم اسپرسو کم باشد طعم قهوه رانمی توانید احساس کنید ) اسپرسو خود را پس از آماده کردن داخل فنجان قرار دهید پس از آن شیر را داخل لیوان یا ماگ بریزید برای دابل اسپرسو 250 تا 350 میلی لیتر شیر کافی می باشد، البته شیر تان حتما باید بخار پز باشد و در پایان نیز یخ و سیروپ را به آن اضافه می کنید. در انتخاب سیروپ خود می توانید از انواع سیروپ شکلاتی، فندق، کاراملی و غیره اضافه کنید و یا در صورت نداشتن سیروپ نیز می توانید انواع سس شکلاتی و غیره را داخل شیر بریزد و پس از آن قالب های یخ را به آن اضافه کرده و در پایان دابل اسپرسو خود را بر روی یخ داخل شیر بریزید.

 

طرز تهیه ی آیس امریکانو


برای افرادی که به شیر حساسیت دارند و یا نمی خواهند کلا شیر مصرف کنند مصرف آیس امریکانو بهترین گزینه می باشد چرا که در ترکیبات خود شیر ندارد. برای تهیه ی ایس امریکانو نیز شما نیازمند دابل اسپرسو می باشید پس از تهیه ی دابل اسپرسوی خود توسط اسپرسو ساز آب را در یک ماگ بریزید بهتر است که آب استفاده شده در آیس امریکانو بهتر است که آب تصفیه یا آب معدنی باشد و در نهایت قالب های یخ را در آب ریخته و شات اسپرسوی خود را به آب و یخ اضافه کنید. در این بین شات اسپرسوی شما باید 40 تا 60 میل باشد و حجم آب باید 300 تا 500 میلی لیتر آب باشد.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha