02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

چگونه مشکلات مایکروویو را به راحتی عیب یابی کنیم؟

ادیبه کریم پور 8 /آذر/ 1402
چگونه مشکلات مایکروویو را به راحتی عیب یابی کنیم؟

چگونه مشکلات مایکروویو را به راحتی عیب یابی کنیم؟


مایکروویو یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی است، بنابراین وقتی خراب م‌شود، آزاردهنده است و به این معنی است که باید از سایر رو‌های پخت و پز استفاده کنید که زمان بیشتری می ‌برند. در بسیاری از خانواده ها، مایکروویو تنها وسیله ای است که در آشپزخانه استفاده می شود. می توانید پاستا، سوپ و بشقاب های بخارپز شده ی سبزیجات را در مایکروویو قرار دهید. بنابراین زمانی که مایکروویو شما خراب می شود، ممکن است بخواهید آن را با دستان خود تعمیر کنید. راه های مختلفی وجود دارد که مایکروویو می تواند اشتباه کند. در واقع، لیست رایج ترین مشکلات مایکروویو بسیار زیاد هستند و هر مشکلی دلایل احتمالی متعددی دارد. مایکروویو توکار نسبتا پیچیده است و اغلب، برای تعویض ایمن قطعات الکتریکی محکم بسته بندی شده، به کمک یک تعمیرکار لوازم خانگی با تجربه نیاز دارید. بیایید نگاهی به دلایل احتمالی مشکلات اصلی مایکروویو بیندازیم. قبل از اینکه به مشکلات اصلی بپردازیم، می‌ خواهمی به این نکته اشاره کنیم که تعمیر مایکروویوها بسیار خطرناک هستند، زیرا آن ها هزاران ولت برق را در خازن‌ های خود ذخیره می‌ کنند، حتی پس از اینکه آن ها را از برق جدا کردید. این بدان معنی است که خطر وقوع شوک الکتریکی زیاد است. اگر آموزش درستی ندارید، نباید سعی کنید برخی از این مشکلات را درست کنید. در عوض، با یک تعمیر کار خوب در این زمینه تماس بگیرید.


1. صفحه مایکروویو نمی چرخد


صفحه چرخان مایکروویو برای پخت یکنواخت غذا ضروری است. بشقاب مایکروویو شما باید از غذای شما پشتیبانی کند و همچنین به طور پیوسته بچرخد تا غذا از هر طرف به طور یکنواخت بپزد. اگر صفحه شما نمی‌ چرخد، این مربوط به کل مجموعه چرخشی است که برای این منظور طراحی شده است. ابتدا صفحه را چک کنید. سپس به غلتک های راهنمای عریض زیر صفحه نگاه کنید. سپس بررسی کنید که آیا کوپلر شاخه ای در مرکز مایکروویو ترک خورده است یا خیر. در نهایت موتور محرک را از نظر جریان و کوپلینگ بررسی کنید.  


2. مایکروویو روشن نمی شود


البته اگر مایکروویو شما روشن نشود یا به فشار دادن دکمه پاسخ ندهد کاملاً بی فایده است. مایکروویویی که به نظر می رسد روشن نمی شود ممکن است از تعدادی خرابی رنج ببرد. با بررسی دوشاخه دیواری شروع کنید تا مطمئن شوید که مایکروویو به برق وصل است. در مرحله بعد، سوئیچ درب و مجموعه قفل در را بررسی کنید. اگر درب دستگاه باز باشد، مایکروویو روشن نمی ‌شود. در مرحله بعد، دو فیوز، فیوز حرارتی و فیوز سرامیکی را بررسی کنید تا ببینید آیا نیاز به تعویض دارند یا خیر. 


3. درب مایکروویو به درستی بسته نمی شود


در وسایل قدیمی ‌تر، معمولاً درب به مرور زمان آویزان نمی ‌شود یا به ‌درستی بسته نمی ‌شود. این اغلب به این دلیل اتفاق می افتد که لولاها یا فنرها از حالت سفت کارخانه اولیه خود شل شده اند. هنگامی که درب به درستی بسته نمی شود، گرما و بو می توانند از مایکروویو خارج شوند در حالی که سایر خرابی ها رخ می دهد. در مایکروویو که قفل نمی‌ شود ممکن است باز یا بسته شدن آن دشوار باشد و مایکروویو ممکن است در تشخیص کامل بسته بودن درب مشکل داشته باشد. به مجموعه چفت درب و لولاها، همراه با فنرهای پیچشی مربوط به لولاها دقت کنید. پیچ های شل را سفت کنید و قطعات آسیب دیده را تعویض کنید. 


4. درب مایکروویو گیر کرده است


گاهی اوقات، درب مایکروویو ممکن است بسته شود. این امر به ویژه در مایکروویوهایی که دارای سوئیچ درب فشاری هستند رایج است. اگر درب مایکروویو شما بسته است، نگران نباشید. معمولاً حداقل یک جابجایی دستی وجود دارد تا درب مایکروویو بدون دکمه یا مکانیسم معمول باز شود. این کمک می‌ کند که بدانید این درب دستی برای مدل مایکروویو شما چیست. پس از تسلط بر ترفند درب باز، نگاهی به مجموعه چفت بیندازید. این به احتمال زیاد جایی است که مشکل درب گیر کرده را پیدا خواهید کرد. همچنین ممکن است بخواهید مکانیسم باز کردن دستگیره در و/یا دکمه را تعمیر کنید. 


5. مایکروویو خاموش نمی شود


مشکل دیگر می تواند این باشد که وقتی تایمر تمام می شود، مایکروویو شما از کار نمی افتد. این وضعیت نگران کننده به طور شگفت انگیزی رایج است و می تواند بسیار بیشتر از پختن بیش از حد وعده غذایی شما باشد. ممکن است لازم باشد درب را به زور باز کنید یا دستگاه را از برق بکشید تا از پخت آن جلوگیری شود. در این مورد، شما می خواهید صرفاً به قطعات الکترونیکی که ممکن است مقصر باشند نگاهی بیندازید. کلید اینترلاک درب ممکن است راه اندازی نشود. یا برد هوشمند مایکروویو که تمام عملکردهای کامپیوتر مایکروویو مانند زمان بندی مدت زمان کارکرد دستگاه را کنترل می کند. 


6. مایکروویو گرم نمی شود


وقتی مایکروویو شروع به قدیمی شدن می ‌کند، به احتمال زیاد در جایی که چراغ مایکروویو روشن می ‌شود و صدا ایجاد می کند، با مشکل مواجه می ‌شوید، اما گرما ایجاد نمی ‌شود. اگر مایکروویو شما گرم نمی کند، اولین جایی که باید نگاه کنید کلید در است. فقط در صورتی که در قفل نمی شود و بنابراین چرخه شروع نمی شود. همچنین می توانید دیود ولتاژ را بررسی کنید. اما اگر تشخیص دادید که مگنترون است، ممکن است مایکروویو خود را نیز جایگزین کنید. 


7. ایجاد صدا در مایکروویو


چندین چیز مختلف وجود دارد که می تواند باعث ایجاد نویز مایکروویو شما شود. ساده ترین چیز برای تشخیص و تعمیر صفحه مایکروویو پر سر و صدا است. اگر صفحه در حال لرزش است، کوپلر و غلتک راهنما را بررسی کنید. اگر موتور درایو یا مگنترون باشد، اینها یکی از چالش برانگیزترین جایگزین ها هستند. همچنین ممکن است دیود ولتاژ بالا باشد. بسته به مایکروویو، ممکن است فن خنک کننده نیز باشد. 


8. صفحه لمسی مایکروویو کار نمی کند


یکی از ناامید کننده‌ ترین انواع خرابی مایکروویو زمانی است که صفحه لمسی پاسخ نمی ‌دهد. هنگامی که دکمه ها را فشار می دهید یک مایکروویو حداقل باید بوق بزند. اگر به نظر می رسد تاچ پد شما کاملاً خراب است، می تواند یکی از دو مورد باشد. ابتدا سوئیچ غشایی را بررسی کنید که می تواند پاسخگویی هر دکمه را مشخص کند. اگر سوئیچ غشایی نباشد، ممکن است برد کنترل نیز باشد که تمام پاسخگویی را کنترل می کند. 


9. فن و دودکش مایکروویو کار نمی کند


برای مایکروویوهای بالاتر از برد، ممکن است یک فن وجود داشته باشد که به تمیز نگه داشتن هوای بالای اجاق گاز شما کمک می کند. هنگامی که فن کار نمی کند، چند چیز مختلف وجود دارد که می توانید امتحان کنید. ابتدا فیلترهای هوا را بررسی کنید. یک فیلتر مشبک زغالی یا فلزی را می توان عوض کرد یا شست و تمیز کرد تا مفید باشد. گاهی اوقات، این تمام چیزی است که لازم است تا فن شما دوباره کار کند. در مرحله بعد، تمام قطعات متحرک را جدا کرده، تمیز کنید و دوباره کنار هم قرار دهید. و اگر قسمتی شکسته در مجموعه فن و دودکش پیدا کردید، آن را تعویض کنید. 


10. نور مایکروویو روشن نمی شود


چراغ مایکروویو به شما اطلاع می ‌دهد که چه زمانی روشن است و به شما کمک می ‌کند تا غذاهایی را که می ‌پزید پیگیری کنید. هنگامی که نور مایکروویو خاموش می شود، سهولت تعویض لامپ به مدل مایکروویو شما بستگی دارد. اما ممکن است برای تعویض نور مایکروویو خود مجبور شوید درب را کاملا باز کنید. اگر می دانید لامپ خوب است، ممکن است مشکل به طور متناوب از برد کنترل شما باشد. 


11. مایکروویو خاموش نمی شود


اگر مایکروویو شما خاموش نمی شود، باید آن را با برق خاموش کنید. هنگامی که به طور ایمن خاموش شد، باید با بررسی سوئیچ در و قفل درب شروع کنید تا ببینید آیا آن ها به درستی کار می کنند یا خیر. اگر آن ها خوب هستند، برد هوشمند را که مایکروویو را کنترل می کند، بررسی کنید و اگر معیوب است، ممکن است باعث خاموش نشدن مایکروویو شود.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha