02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

مفهوم رزولویشن در تلویزیون های LEDوLCD

سیران قامیشه 2 /آذر/ 1400
مفهوم رزولویشن در تلویزیون های LEDوLCD

رزولوشن یا Resolution چیست؟

اگر برای خرید تلویزیون اقدامی انجام داده اید حتما میدانید که از اولین چیز هایی که در مورد آن توضیح میدهند رزولوشن است. حال شاید برایتان سوال ایجاد شود که رزولوشن یا Resolution چیست و به چه معنی است؟ در تلویزیون های LCD و LED و یا کلا هر تصویر دیجیتالی ویژگی به اسم رزولوشن و پیکسل به چشم میخورد. در همه صفحه نمایش ها تصاویر، از نقاط رنگی بیشماری ساخته شده اند که در کنار هم قرار میگیرند و تصویری یک پارچه را به نمایش میگذارند. هرچه تعداد رزولوشن بالاتر باشد کیفیت تصویری که به چشم میخورد بالاتر است. رزولوشن یا Resolution کلمه ای است که برای تعریف تعداد پیکسل ها به کار میرود. پیکسل ها در دو نوع تعریف میشوند، پیکسل های افقی و پیکسل های عمودی. برای تعریف کردن رزولوشن تلویزیون ها باید دو عدد از پیکسل ها را کنار هم بیان کنیم، عددی برای پیکسل های عمودی و عدد دیگر برای پیکسل های افقی به کار برده میشود. برای مثال اگر رزولوشن تصویری 720*1280 باشد آن را به صورت 720 در 1280 پیکسل میخوانیم که منظور از عدد اول تعداد پیکسل های عمودی و عدد دوم تعداد پیکسل های افقی میباشد. LCD ها و LED ها از تعداد ثابتی پیکسل ساخته شده اند که قادر هستند تصاویری با کیفیت را به چشم بیننده برسانند. همه شرکت های سازنده تلویزیون ها و مانیتور ها در تلاشند که وضوح تصاویر را روز به روز بالاتر ببرند چون این ویژگی یکی از مهمترین معیار ها در انتخاب تلویزیون برای کاربران میباشد. همانطور که در بالا اشاره کردیم هرچه تعداد پیکسل های به کار رفته در صفحه نمایش بیشتر باشد، کیفیت آن تلویزیون بالاتر است اما علاوه بر رزولوشن، ابعاد تلویزیون و فاصله شما از تلویزیون نیز در کیفیت تصویر موثر هستند و در کل کیفیت تلویزیون به این 3 عامل بستگی دارد.

 

عوامل موثر بر کیفیت تلویزیون های LED و LCD:

ابعاد تلوزیون، فاصله شما از تلویزیون، کیفیت تصاویری پخش شده در تلویزیون از عوامل موثر بر کیفیت تلویزیون هستند که در بالا نیز به آن اشاره کردیم. اگر فاصله شما از تلویزیون خوب نباشد، شما قادر به تشخیص کیفیت اصلی تصویر نخواهید بود. برای مثال اگر تلویزیونی کمتر از 40 اینچ باشد، و شما در فاصله کمتر از 2.4 متری از آن باشید، متوجه تفاوت بین کیفیت ۷۲۰p و ۱۰۸۰P نخواهید شد. کنتراست عامل دیگری است که در وضوح تلویزیون نقش دارد که در ادامه مقاله آن را برایتان توضیح میدهیم.

 

کنتراست تلویزیون های LED و LCD:

کنتراست تلویزیون از ویژگی های مهم تلویزیون است که در وضوح آن نقش مهمی دارد. این عبارت به معنای نمایش روشن ترین سفیدی و تاریکترین سیاهی در تلویزیون است. هرچه کنتراست یک تلویزیون بالاتر باشد، تلویزیون قادر خواهد بود که رنگ ها و سایه ها را به شکل دقیق تری نشان دهد و به افزایش یکپارچگی تصویر کمک کند.

انواع رزولوشن:

رزولوشن 720p یا همان رزولوشن HD از معروف ترین رزولوشن ها است که به صورت 720*1280 نشان داده میشود و به معنای این است که 720 عدد پیکسل به طور عمودی و 1280 پیکسل به طور افقی در صفحه نمایش تلویزیون قرار دارد. به طور معمول کانال هایی که فیلم سینمایی را نشان میدهند از این رزولوشن استفاده میکنند. امروزه کوچک ترین و ارزان ترین تلویزیون های موجود در بازار از این رزولوشن استفاده میکنند.

نوع دیگر و پیشرفته تر رزولوشن، رزولوشن 1080p یا همان رزولوشن Full HD است. این رزولوشن را به شکل 1080*1920 به نمایش میگذارند که به معنای وجود 1080 پیکسل در قسمت عمودی تلویزیون و 1920 پیکسل در قسمت افقی تلویزیون میباشد. به طور معمول تلویزیون هایی که از این کیفیت پشتیبانی میکنند اندازه صفحه نمایششان دو برابر اسکرین های 720p است. این نوع رزولوشن برای گیمر هایی که به گرافیک اهمیت زیادی میدهند بسیار مناسب است.

از انواع دیگر رزولوشن های معروف و کاربردی میتوان به رزولوشن 4k/2160p یا همان رزولوشن Ultra HD اشاره کرد. این نوع رزولوشن در با کیفیت ترین و به‌روز ترین تلویزیون های موجود در بازار به کار رفته است. رزولوشن 4K را به صورت 2160*3840 نشان میدهند که به معنای وجود 2160 عدد پیکسل در قسمت عمودی تلویزیون و 3840 عدد در قسمت افقی تلویزیون است. این نوع تلویزیون ها به طرز عجیبی با کیفیت هستند و از وضوح بسیار بالایی برخوردارند. اگرچه قیمتشان از دیگر صفحه نمایش ها بالا تر است اما کیفیت آن هم در برابر سایر تلویزیون ها بسیار بالاتر است.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha