02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

مزایا و معایب نمایشگر های OLD چیست؟

سیران قامیشه 6 /آذر/ 1400
مزایا و معایب نمایشگر های  OLD چیست؟

برای تلویزیون های OLED یک تعریف بسیار ساده وجود دارد که در این نمایشگرها برخلاف نمایشگرهای قدیمی مانند LCD که نور صفحه در پس زمینه تولید می شود هر پیکسل خود به تنهایی نور خود را تامین می کند. نمایشگر های اولد OLED در تلوزیون ها برای اولین بار در جهان توسط کمپانی سامسونگ در سال 2012 ارائه شد که با پیشرفت فناوری تا به امروز با تغییرات زیادی همراه بوده است. نمایشگر های OLED به دلیل بی نیازی از نور زمینه و قطعات نوری جداگانه ضخامت بسیار کم و وزنی فوق‌العاده سبک دارند. از نظر مصرف انرژی این پنل میزان و مقدار ثابتی ندارد و مصرف آن بسته به نوع محتوا در حال نمایش روی آن تغییر می کند به این صورت که با پخش محتویات تاریک و رنگ سیاه پیکسل ها به حالت کاملا خاموش در می آیند و در محتویات نیمه تاریک تنها قسمتی از نمایشگر خاموش می شود بنابراین مصرف انرژی با محتوا نمایش داده شده ارتباط مستقیم خواهد داشت. اولین تلویزیون هایی که با نمایشگر اولد به بازار عرضه شدند از قیمت بالا و زیادی برخوردار بودند اما در مرور زمان و با تولید و عرضه تلویزیون های بیشتری با این نمایشگر قیمت آن ها نیز به صورت چشمگیری کاهش یافت. نمایشگر های OLED از مزایا و معایب مختلفی برخوردار هستند که برخی از آن ها را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

مزایا نمایشگر های OLED نسبت به پنل های قدیمی

کنتراست: از اولین مزیت های پنل اولد نسبت به نمایشگر های قدیمی مانند LCD سطح کنتراست ارائه شده در این نمایشگر برای محتویات می باشد. در این نمایشگر در تاریک ترین حالت تصویر میزان روشنایی 0 نیت تولید می شود که نتیجه آن ایجاد کنتراستی بالا و فوق العاده برای محتوا تیره یا سیاه می باشد. در این پنل رنگ سیاه فوق العاده تیره تری ایجاد می شود به صورتی که هنگام پخش محتوا نمایشگر از حاشیه اطراف تلویزیون تشخیص داده نمی شود.

کیفیت تصویر و قابلیت HDR: فورکی 4K و قابلیت HDR با تولید پنل های OLED به تلویزون ها اضافه شدند. این قابلیت ها در نحو ارائه تصاویر روی نمایشگر تغییر بسزایی ایجاد کردند و به وسیله آن ها محتوا و تصویر روی این پنل ها به صورتی بی نظیر با رنگ عالی و وضوح بالا پخش خواهند شد. در فورکی تصاویر با وضوح 4 برابر بیشتر از فول اچ دی اراٸه می شوند و همچنین با قابلیت HDR کنتراست و وضوح آن ها در سطحی عالی ارتقا می یابند.

وضوح حرکات Motion Blur: از مزیت های تلویزیون های اولد نمایش تصاویر حرکتی و پر سرعت و بازی ها به نحو احسنت می باشد. نمایشگر اولد در نمایش محتویات پر سرعت و بازی ها به صورتی فوق العاده عمل می کند و آن ها را بدون تاری و نویز های اضافه به صورتی کاملا دقیق و شفاف به نمایش می گذارد.

زاویه دید گسترده: از دیگر فاکتور های مهم در این پنل ها زاویه دید بالا آن ها می باشد. نمایشگر OLED نسبت به نمایشگر های قدیمی از نظر زاویه دید به صورتی عالی عمل می کند و می تواند در زوایا مختلف و قسمت های حاشیه ای محتوا را بدون هیچگونه تغییر رنگ و بدون کاهش روشنایی پخش می کند و همچنین رنگ های مشکی در زوایا مختلف عمقی عالی دارند. در تلویزیون هایی که زاویه دید گسترده ای دارند کاربران به آسانی می توانند در قسمت های مختلف اتاق بدون نگرانی از افت کیفیت محتویات را روی نمایشگر تماشا کنند.

معایب نمایشگر های OLED نسبت به پنل های قدیمی

روشنایی: بر خلاف کنتراست بالایی که این تلویزیون ها در محتویات تیره ارائه می دهند در پخش محتوا کاملا روشن کیفیت چندان زیادی ندارند. در روشن ترین حالت ممکن نمایشگر های اولد میزان 700 تا 800 نیت روشن می شوند بنابراین اگر می خواهید تلویزیون را در محیط های روشن و مکان هایی که در معرض تابش مستقیم نور هستند استفاده کنید نباید انتظار ارائه کیفیت و کارایی عالی از نمایشگر باشید.

دقت رنگی: روشنایی و دقت رنگی از معایب پنل های OLED می باشد. در این نمایشگر رنگ ها به صورت پیش فرض کالیبره نخواهند شد به این صورت که رنگ های پیش فرض این نمایشگر ها حتی در دو مدل یکسان از یک برند با یکدیگر همسان نیستند و تفاوت آن ها با یکدیگر به آسانی تشخیص داده می شود؛ بنابراین می توان گفت که این پنل ها اولد با دقت رنگ مساوی و یکسان قابل تولید نمی باشد.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha