02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

مفهوم قابلیت Dolby در سیستم های صوتی چیست؟

سیران قامیشه 6 /آذر/ 1400
مفهوم قابلیت Dolby در سیستم های صوتی چیست؟

مفهوم قابلیت Dolby در سیستم های صوتی چیست؟

ممکن است در خرید تلویزیون اسم‌های ناآشنایی به گوشتان رسیده باشد و این اسم ها در ذهنتان پرسش هایی به وجود آورده باشند. یکی از این اسم ها و یا قابلیت هایی که معمولا هنگام خرید تلویزیون با آن رو به رو می شوید قابلیت Dolby می باشد که مربوط به سیستم های صوتی است. اما این قابلیت چیست و چه کارایی دارد؟ همان طور که گفتیم این قابلیت به سیستم صوتی مربوط است و قطعاً بر روی صدا مؤثر می باشد و ممکن است صدا را تحت تأثیر قرار دهد اما این اتفاق چگونه رخ می‌دهد؟ 
هنگامی‌که به تماشای یک برنامه تلویزیونی می پردازید قطعاً صدای با کیفیت و همه جانبه تأثیر بسزایی در لذت بردن از برنامه دارد که قابلیت Dolby می تواند این کار را انجام دهد. این قابلیت خارق العاده بی نظیر سبب شده است تا صدا به صورت فراگیر و همه جانبه پخش گردد‌ به طوری که مخاطب را در برنامه غرق می نماید زیرا که یک فضای چند بعدی ایجاد می گردد و حس بودن در برنامه به کاربران تلقی می گردد. این قابلیت ویژه شامل انواع می باشد از جمله  Dolby Surround Sound، Dolby Atmos، Dolby Stereo، Dolby Digital، و ... که کلیه ی این قابلیت ها هر کدام به نحوی کار می کنند و کارایی خاص مربوط به خود را دارند. حال ما می خواهیم بیشتر با قابلیت Dolby و کارایی آن آشنا کردیم که در ادامه می توانید از خصوصیات عالی این قابلیت آگاه گردید. 


قابلیت Dolby چیست؟

قابلیت Dolby که در سیستم‌های صوتی تعبیه شده است این وظیفه را دارد که صدا را به بهترین نحو ارائه دهد. این قابلیت صدا را به صورت فراگیر و همه جانبه پخش می نماید و این گونه لذت دیدن یک برنامه را دوچندان نموده است. شما این فناوری را می توانید در محصولاتی همچون تلفن های هوشمند، تبلت، سینما های خانگی و ... مشاهده نمایید. این قابلیت قدرت و وضوح صدا را در این محصولات بسیار افزایش می دهد و این مقدار وضوح و قدرت به این گونه است که حداکثر 7.1 کانال فراگیر مجزا و حداکثر 9.1 کانال موثر است. شایان ذکر است از مزایای این قابلیت حذف صدا های مزاحم می باشد و صدا های مزاحم با وجود این قابلیت به حداقل می رسند. به طور کل می توان گفت که این قابلیت اصلاح صوت را بر عهده دارد و صدا را با برد بالاتری پخش می نماید. نحوه کار این قابلیت از ضبط تا پخش می باشد و توانسته تاثیر بسزایی برروی صدا داشته باشد. 


انواع Dolby و کارایی آن‌ها

یکی از انواع این قابلیت Dolby Stereo می باشد که فرمتی چند کاناله می باشد که صدا را به صورت فراگیر پخش می نماید و تمامی نویز های آن را حذف می کند این فرمت به این گونه است که از دو کانال اضافی به صورت مخفی بهره می برد. 
یکی دیگر فرمت ها قابلیت Dolby Surround می باشد که این فرمت از سه کانال بهره می برد که شامل اسپیکر چپ، اسپیکر راست و اسپیکر عقب می باشدو صدای به مانند صدای سینما را ایجاد می کند.


فرمت Dolby Atmos نیز از دیگر فرمت ها می باشد که این فرمت یک نوع ابر داده و اطلاعات در مورد صدا می باشد که سبب می شود صدا به صورت فراگیر پخش گردد. این فرمت صدا را بسیار هیجان انگیز و لذت بخش نموده است زیرا که تمامی جزئیات را قابل پخش می نماید و نویز های اضافی را کاملا حذف می کند. و اما در مورد Dolby Digital باید بگوییم که یک نوع روش کد گذاری صوتی دیجیتالی می باشد  که مقدار داده های مورد نیاز برای تولید صدا با کیفیت بالا را بسیار کاهش می دهد و یا می تواند به طور کلی حذف نماید. فرمت Dolby Digital از نحوه چگونگی پردازش صدا در گوش انسان استفاده نموده است یه طوری که نویز کدگذاری نزدیک به فرکانس یک سیگنال صوتی می باشد آن سیگنال صوتی و یا نویز را پنهان و یا حذف می کند به گونه ای که گوش انسان فقط سیگنال صوتی مورد نظر را می شنود. 

جمع بندی کلی

به طور کلی قابلیت Dolby در سیستم های صوتی وظیفه پخش صدا به صورت همه جانبه و فراگیر را دارد و توانسته مقدار نویز و صدا های اضافه را کاهش و یا به طور کلی حذف نماید و در نهایت صدایی خارق العاده را ارائه دهد که جزئیات کاملی را در بر دارد.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha