02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

معرفی ویژگی DTSX در سیستم های صوتی

سیران قامیشه 3 /آذر/ 1400
معرفی ویژگی DTSX در سیستم های صوتی

معرفی ویژگی DTS:X در سیستم های صوتی

ممکن است در مورد سیستم های صوتی و ویژگی های آنها چیزی به اسم DTS:X شنیده باشید و ممکن است برایتان سوال پیش آمده باشد که این ویژگی چه کارایی دارد و به چه دلیل در سیستم های صوتی قرار گرفته است؟ ابتدا این نکته را خدمتتان عارض شوییم که این ویژگی تاثیر به سزایی بر روی صدا دارد و می تواند صدا را به بهترین نحو ممکن و به صورت فراگیر پخش نماید. این ویژگی سبب می شود تا جزئیات صدا نیز قابل شنیدن باشد زیرا که این قابلیت صدا را با نرخ بالاتری رمز گذاری می نماید. توجه نمایید که این فرمت قبلا تنها برای افزایش صدا در تلویزیون و بر روی سیستم صوتی پیاده سازی می شد و اما به مرور زمان این ویژگی و یا فرمت کارایی کاملا متفاوتی را به خود گرفت و توانست نظر کاربران را به خود جلب نماید زیرا که همیشه شنیدن صدایی سه بعدی و فراگیر لذت بیشتری دارد. در ضمن توجه داشته باشید که با وجود این ویژگی خارق العاده تعداد اسپیکر کم خواهد شد اما صدا هیچ گونه آسیبی نمی بیند و به صورت همه جانبه به گوش کاربران می رساند. از شما همراهان گرانقدر خواهانیم تا انتهای این مقوله با ما باشید تا بهتر و بیشتر با این ویژگی بی نظیر آشنا گردید.

فرمت صوتی DTS:X چیست؟ 

فرمت صوتی DTS:X یک فرمت خارق العاده می باشد که بر روی تلویزیون های پیشرفته به کار رفته است. این فرمت در واقع یک ویژگی خارق العاده می باشد که با فعال سازی آن صدا به صورت همه جانبه و یکنواخت پخش می گردد. این فرمت سبب شده است تا تعداد بلندگو ها کاهش یابد و اما در واقع خود این فرمت صدا را به گونه ای پخش می نماید که گویی تعداد بلندگو ها کاهش پیدا نکرده است. این فرمت بیشتر در تلویزیون های جدید به کار رفته است علل خصوص تلویزیون های نازک بیشتر از این فرمت بهره برده اند زیرا که جایی مناسب برای قرار گیری بلندگو ندارند. پس این ویژگی بسیار کاربردی می باشد و به شما امکان شنیدن با جزئیات بالا را می دهد.

 

چگونگی کارکرد فرمت صوتی DTS:X 

همان طور که گفتیم این فرمت بسیار کاربردی می باشد. توجه داشته باشید که این فرمت بسیار پیچیده است. اما به طور کلی این فرمت پس از فعال شدن توسط کاربران عملکرد خود را به این گونه آغاز می نماید. این فرمت سیگنال صوتی دریافتی را تجزیه و تحلیل می نماید و پس از آن با استفاده از الگوریتم های خاص تشخیص می دهد که هر بخش از صدا متعلق به کدام قسمت می باشد و سپس آن را پخش می نماید. که این امر سبب شده است تا صدا به صورت همه جانبه پخش شود که در نهایت این تصور را در کاربران ایجاد می نماید که بلندگوی هایی در اطراف او هستند که در واقع هیچ گونه بلندگویی در اطراف نیست و این تنها در اثر وجود این قابلیت می باشد. در ضمن فرمت صوتی DTS:X می تواند با هر نوع سیگنال صوتی چند کاناله، همچون استریو دو کاناله، کانال صدای فراگیر 5.1/7.1 تا صوت های کانال 7.1.4 همه جانبه، از ترکیب کردن برای استریو و افزودن فرآیندهایی برای دیگر فرمت های صدا بهره مند شود و فضایی سه بعدی را برای صدا ایجاد کند که و این امر به هنگامی است که نیازی به هیچ گونه اسپیکر های اضافه ندارد. شایان ذکر است که این فرمت صوتی می تواند 2 صدای فانتوم افقی و چهار کانال صوتی را ایجاد کند که این مقدار بهترین میزان پخش صدا می باشد. در ضمن این فرمت صوتی DTS:X آنچنان عالی عمل می نماید که می تواند منابع صوتی آنالوگ استریو 2 کاناله را با استفاده از دو کانال فراگیر تا 4 کانال بالایی فانتوم افزایش دهد که این از ویژگی های خارق العاده آن به شمار می رود. 

جمع بندی کلی 

ویژگی DTS:X که یک قابلیت کاملا جدید می باشد که بر روی سیستم های صوتی تعبیه شده است. این قابلیت جهت شنیده شدن هر چه بهتر صدا بر سیستم های تعبیه شده که اسپیکر و یا بلندگوهای کمتری دارند. این ویژگی سبب شده است تا صدا و یا صوت به صورت همه جانبه و سه بعدی در فضا منتشر گردد که این گونه رضایت کاربران را به دنبال داشته است. پس قطعا تلویزیون ها و سینما خانواده هایی که از این قابلیت بهره می برند از سایر محصولات مشابه خود که این قابلیت را ندارند چند پله بالاتر هستند.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha