02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

انواع تکنولوژی های صوتی

A.K 5 /اسفند/ 1402
انواع تکنولوژی های صوتی

انواع تکنولوژی های صوتی


در تلویزیون های هوشمند انواع تکنولوژی و فناوری وجود دارد که به سیستم صوتی کمک می کنند تا بتواند بهترین صدا را از فیلم و موسیقی و... برای شما پخش کند. ما در سایت رسمی اولان کالا به بررسی آن ها و بلندگوها می پردازیم.

صدای فراگیر دالبی

صدای 5.1 کاناله Dolby Audio برای همه در دسترس نیست، بنابراین سازندگان یک قابلیت downmixing را برای تضمین سازگاری با هر دستگاه پخش در نظر گرفته اند. سیگنال صوتی توسط رسیور دستگاه پخش با توجه به قابلیت های آن دستگاه خاص ارسال می شود. به عنوان مثال، یک تلویزیون یک فید صوتی 5.1 کانالی دریافت می کند. تلویزیون می تواند از سیگنال صوتی به دست آمده توسط دستگاه پخش با پایین میکس کردن سیگنال 5.1 کانال به یک سیگنال استفاده کند. تولیدکنندگان نیازی به ایجاد سیگنال های صوتی جداگانه برای هر دستگاه پخش ندارند زیرا پایین میکس توسط دستگاه پخش انجام می شود.


مزایای Dolby Audio


در اینجا برخی از نوآوری های Dolby Audio با استفاده از قالب بندی صوتی پیشرفته و پردازش سیگنال برای ارائه یک تجربه صوتی عالی آورده شده است.

1. دالبی دیجیتال پلاس: این کار با استفاده از الگوریتم‌ های پیشرفته، یک تجربه صدای فراگیر با کیفیت بالا در حین استریم، محتوای دانلود شده بر اساس تقاضا و آفلاین ایجاد می ‌کند. فناوری Dolby Digital Plus شامل 7.1 کانال مجزا برای صدای فراگیر hi-fi است که تجربه صوتی به سبک سینما را امکان پذیر می کند. همچنین، این فناوری به صورت بومی در دستگاه‌ های اپل در سراسر iOS، macOS و tvOS اپل پشتیبانی می ‌شود.

2. دالبی دیجیتال: استاندارد طلایی برای سازندگان محتوا، فناوری فشرده ‌سازی فوق ‌العاده کارآمد را ارائه می ‌کند که اندازه را بدون تأثیر بر کیفیت کاهش می‌ دهد. این استاندارد برای دی وی دی ها در سراسر جهان است. با 5.1 کانال صوتی با کیفیت بالا که کانال های صوتی چپ و راست را برای ارائه صدای فراگیر 360 درجه گسترش می دهد.

3. Dolby TrueHD: ارائه صدای 100% بدون افت برای فیلم ها، موسیقی ها و نمایش های تلویزیونی را ارئه می دهد. این بدان معنی است که آنچه می شنوید بیت به بیت مشابه ضبط اصلی است. با پشتیبانی از 7.1 کانال برای صدای با کیفیت بالا، معتبرترین صدا را دریافت می کنید. Dolby TrueHD قادر به ارائه 16 کانال صوتی با کیفیت بالا است.

4. فناوری Dolby Volume: دالبی ولوم، صدای پخش را کنترل می کند و صدای ثابتی را برای تلویزیون، گیرنده A/V یا دیگر سینمای خانگی شما ارائه می دهد. حالا دیگر نیازی به افزایش صدا برای دیالوگ های آرام ندارید یا در حین تبلیغات تلویزیونی خروشان صدا را کم کنید. این تغییر ناگهانی می ‌تواند در محتوای مختلف رخ دهد، زیرا هر کدام می ‌توانند سطوح مختلفی از حجم داشته باشند. فناوری Dolby Volume از الگوریتم ‌های پیشرفته استفاده می ‌کند تا اطمینان حاصل کند که صدا به ضبط اصلی در هر تنظیمات سطح صدا پایدار می ‌ماند.

5. Dolby Pro Logic IIz: این صدای فراگیر واقع گرایانه را معرفی می کند و بعد را به تجربه صوتی معرفی می کند. Dolby Pro Logic شما را قادر می سازد تا تمام جزئیات و ظرافت های موجود در بازی های فیلم، موسیقی و سایر محتوای رسانه ای را بشنوید.

6. Dolby AC-4: این یک فرمت صوتی جدید در خانواده Dolby است که نیازهای فعلی و آینده خدمات سرگرمی صوتی و تصویری نسل بعدی را برطرف می کند. Dolby AC-4 قبلاً در طراحان سیستم روی یک تراشه و سازندگان قطعات مختلف گنجانده شده است.

تفاوت DTS و Dolby Audio چیست؟


هم Dolby Audio و هم DTS می ‌توانند تجربه‌ های شگفت ‌انگیزی از صدای فراگیردر تلویزیون ایجاد کنند، اما تغییرات قابل توجهی در نحوه انجام آن وجود دارد. تفاوت اصلی در نرخ بیت و نسبت فشرده سازی نهفته است. برای دیسک ‌های Blu-ray، Dolby Audio سرعت داده ۵.۱ صدای دیجیتال را به ۶۴۰ کیلوبیت بر ثانیه (کیلوبیت بر ثانیه) کاهش می ‌دهد. تا 448 کیلوبیت بر ثانیه پایین ترین نرخ بیتی است که برای دیسک های DVD پشتیبانی می کند. در مقایسه، DTS کمتر فشرده شده است و نرخ بیت بیشتری را تا 1.5 مگابیت بر ثانیه (مگابیت در ثانیه) ارائه می دهد. تا 768 کیلوبیت بر ثانیه برای دیسک های DVD پشتیبانی می کند. وقتی به سمت فرمت های رقیب HD حرکت می کند، شکاف فشرده سازی بسیار بدتر می شود. در حالی که وضوح بالا DTS-HD حداکثر 6 مگابیت بر ثانیه را ارائه می دهد، Dolby Audio Plus تا 1.7 مگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می کند. از نظر تئوری، فشرده‌ سازی کدگذاری کمتر منجر به صدای دقیق ‌تر می ‌شود که صدایی شبیه ‌تر به آنچه در ابتدا در نظر گرفته شده بود تولید می ‌کند. همچنین، Dolby ادعا می ‌کند که چون کدک ‌های آن مؤثرتر از کدک ‌های DTS هستند، می ‌توانند صدایی را تولید کنند که به همان اندازه خوب یا حتی بهتر باشد، حتی با نرخ بیت پایین ‌تر. اما در نهایت، می ‌توانید برای ارائه یک تجربه سینمای خانگی عالی روی هر دو حساب کنید، و اغلب، انتخاب موسیقی متن شما بستگی به این دارد که کدامیک توسط متریال منبع شما بهترین پشتیبانی را داشته باشد.

کدام بهتر است؛ DTS یا Dolby Audio؟


DTS تنها بر اساس مشخصات به لطف نرخ بیت بیشتر که تجربه واقعی تری را ارائه می دهد، از رقیب خود بهتر عمل می کند. با این حال، به دلیل ملاحظات اضافی از جمله نسبت سیگنال به نویز و کالیبراسیون بلندگو، بسیاری از علاقه‌ مندان به صدای عالی همچنان Dolby را بالاتر از DTS قرار می ‌دهند.

آیا سیستم های صوتی بزرگتر صدای بهتری دارند؟


در بیشتر موارد، یک سیستم صوتی بزرگتر صدای بسیار بهتری خواهد داشت. سیستم های صوتی بزرگتر اغلب از تعداد بیشتری بلندگو تشکیل می شوند. با بلندگوهای بیشتر موجود، پخش صدا در فضا آسان تر می شود. هنگامی که صدا به چندین کانال مختلف ارسال می شود، شنیدن صداهای متمایز بسیار آسان تر می شود. به عنوان مثال، دیالوگ راحت ‌تر از نویز پس ‌زمینه و موسیقی متمایز می شود. بلندگوهای بزرگتر نیز اغلب بسیار قدرتمندتر هستند. بلندگوهای بزرگتر می توانند صدا را با نیروی بیشتری پمپاژ کنند که به نوبه خود آن ها را بسیار بلندتر می کند. با این حال، حتی برخی از کوچکترین سیستم های صوتی را می توان برای ایجاد صدای بسیار زیاد و واقعی استفاده کرد. در نهایت به کیفیت قطعات و ساخت آن ها برمی گردد. سیستم های صوتی بزرگتر توانایی بیشتری برای پمپاژ صدا برای صدای پر کردن اتاق دارند. با این حال، پیدا کردن فضای مناسب برای یک سیستم صوتی بزرگتر در مقایسه با یک سیستم صوتی کوچکتر بسیار دشوارتر است. سیستم های صوتی بزرگتر نیز ممکن است برای افراد خاصی مناسب نباشند. این سیستم های صوتی فضای بسیار بیشتری را اشغال می کنند و بنابراین قرار گرفتن آن ها بسیار دشوارتر است. هنگامی که بلندگوهای بزرگتر در فضای کوچکتری قرار می گیرند، در واقع خطر بلندی بیش از حد را تهدید می کنند. 

چگونه یک سیستم صوتی تلویزیون را نصب می کنید؟

اگر به دنبال گرفتن یک سیستم صوتی خارجی برای تلویزیون خود هستید، باید دقیقاً تعداد بلندگوهای خود را در نظر بگیرید. این به شما کمک می کند که بلندگوها را به درستی سازماندهی کنید. با یک سیستم صوتی استریو، تنها کاری که باید انجام دهید این است که هر بلندگو را در سمت چپ یا راست صفحه نمایش قرار دهید. این اجازه می دهد تا صدا به طور دقیق مطابق با عملکرد روی صفحه نمایش به گوش برسد. با سیستم صدای فراگیر، باید هر یک از بلندگوها را هوشمندانه مرتب کنید. برای سیستم 5.1 باید بلندگوی مرکزی را مستقیماً زیر صفحه نمایش قرار دهید و چهار بلندگوی دیگر را در سمت چپ و راست صفحه و در سمت راست و چپ پشت مبل قرار دهید. بلندگوهای 7.1 کانالی به سادگی یک مجموعه بلندگوی اضافی را به سمت چپ و راست بیننده اضافه می کنند. نحوه چیدمان سیستم صوتی خود به تعداد اسپیکرهایی که با آن ها کار می کنید بستگی دارد. بای یک سیستم صدای فراگیر باید چندین بلندگو را در اطراف فضا قرار دهید. اگر از سیستم صوتی Passive استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که تقویت کننده به اندازه کافی متصل است. پس از انجام این کار، فقط کافی است سیستم صوتی را مستقیماً از طریق نوع اتصال انتخابی خود به تلویزیون خود وصل کنید. در بیشتر موارد، از کابل HDMI استفاده ‌کنید تا صدا کاملاً با فیلم‌ های روی صفحه مطابقت داشته باشد.

نوار صوتی چیست؟

یکی دیگر از گزینه های محبوب برای صدای تلویزیون ها، نوار صوتی است. ساندبارها واحدهای بلند و افقی هستند که در واقع از تعدادی بلندگو تشکیل شده اند. این دستگاه‌ ها می ‌توانند حجم زیادی از صدای جهت ‌دار سفر را در یک واحد بسته بندی کنند. سپس این دستگاه مستقیماً زیر تلویزیون قرار می گیرد. با وجود اینکه یک نوار صوتی تنها یک واحد جداگانه است، هنوز هم می تواند یک تجربه کامل صدا را برای بیننده ارائه دهد. این به لطف بلندگوهایی است که به دقت چیده شده اند که در دستگاه بسته بندی شده اند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha