02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

معانی و عملکرد فناوری های تلویزیون چیست؟

A.K 14 /خرداد/ 1403
معانی و عملکرد فناوری های تلویزیون چیست؟

معانی و عملکرد فناوری های تلویزیون چیست؟

خرید یک تلویزیون جدید می تواند گیج کننده باشد، به خصوص زمانی که شما تمام اصطلاحات را نمی دانید. در اینجا یک راهنمای سریع برای برخی از رایج ترین اصطلاحاتی که در برگه مشخصات تلویزیون می بینید و معنی آن ها آورده شده است.

4K چیست؟

شبکه ‌ای متشکل از مربع ‌های 4×3 را تصور کنید که در مجموع 12 عدد هستند. اگر کسی از شما بخواهد که برای ایجاد یک تصویر، هر کدام را با رنگ متفاوتی رنگ کنید، نشان دادن جزئیاتی دشوار خواهد بود. اما اگر آن شبکه 400 در 300 مربع یا در مجموع 1200 مربع بود، ترسیم یک تصویر با جزئیات بسیار آسان تر خواهد بود. پیکسل های تلویزیون اینگونه عمل می کنند، اما به طور قابل توجهی متراکم تر هستند. یک تلویزیون با وضوح بالا دارای 1280 پیکسل در عرض و 720 پیکسل عمودی است که در مجموع 921600 پیکسل خواهد بود. به Full HD بنگرید و به وضوح 1920 x 1080 پیکسل یا در کل 2073000 پیکسل نگاه می کنید. و 4K دارای 3,840 x 2,160 پیکسل است که در مجموع نمایشگر 8,294,400 پیکسل است. تعداد پیکسل های یک تلویزیون 4K حدود چهار برابر یک تلویزیون فول اچ دی است.

Ultra HD چیست؟

Ultra HD، برای همه مقاصد و برای مصرف کننده معمولی، همان 4K است. و اصطلاحات Ultra HD و UHD نیز قابل تعویض هستند. UHD عموماً برای بازاریابی استفاده می شود، در حالی که 4K توصیف کننده دقیق وضوح است. به احتمال زیاد یکی از آن ها و اغلب هر دو را در یک تلویزیون 4K خواهید یافت. و همچنین خواهید دید که از آن ها برای توصیف قطعات محتوا، بازی های ویدیویی و سایر دستگاه های رسانه ای (مانند Amazon Fire TV Stick) استفاده می شود.

HDR چیست؟

HDR مخفف High Dynamic Range است. این اصطلاحی است که برای توصیف محتوایی استفاده می شود که ممکن است در حال تماشای آن باشید. اما بر روی تلویزیون ها نیز مهر زده شده است تا نشان دهد که آن ها می توانند محتوای HDR را به شکل واقعی HDR پخش کنند. محتوای HDR کنتراست را بهبود بخشیده است (سفید روشن تر و مشکی تیره تر)، و طیف وسیع تری از رنگ ها را به نمایش می گذارد. انواع مختلفی از HDR وجود دارد که استانداردهای خاص خود را دارند، بنابراین ممکن است برندهایی مانند HDR10، HDR10+ و Dolby Vision را مشاهده کنید. محتوای HDR اکنون بسیار متداول است: به عنوان مثال، در Netflix یا Amazon Video چیزهای زیادی خواهید یافت.

Dolby Atmos چیست؟

برخلاف سایر موارد موجود در این لیست، Dolby Atmos به طور خاص برای صدا و نه ویدیو است. این یک فناوری صدای فراگیر است که کانال های ارتفاع را به صدای فراگیر معمولی اضافه می کند که معمولاً صدا را در یک صفحه تخت ارائه می دهد. اتموس در ابتدا برای سینماها منتشر شد، اما اکنون می توانید سیستم های بلندگوهای Dolby Atmos را خریداری کنید. می بینید که Dolby Atmos روی قطعات خاصی از محتوایی که از این نوع صدا پشتیبانی می کند مهر شده است. Dolby استاندارد بصری خاص خود را نیز دارد: Dolby Vision که همانطور که قبلاً ذکر شد استانداردی برای ویدیوی HDR است.

OLED چیست؟

به طور سنتی، یک تلویزیون مدرن دارای صفحه نمایش LCD یا کریستال مایع است. این بدان معناست که نمایشگر شما از تعداد زیادی کریستال ریز تشکیل شده است. سپس این کریستال ها توسط یک نور پس زمینه غول پیکر در پشت تلویزیون روشن می شوند. آن ها روشن می شوند و شما یک تصویر را در نمایشگر تلویزیون خود می بینید. صفحه نمایش های OLED متفاوت هستند و نام مخفف دیود ساطع نور ارگانیک است. صفحه نمایش OLED از دیودهایی با ترکیبات آلی تشکیل شده است که با عبور جریان الکتریکی از آن ها نور ساطع می کنند. بنابراین نیاز به نور پس ‌زمینه را کاملاً برطرف می‌ کند، زیرا پیکسل‌ های نمایشگر شما به خودی خود روشن می‌ شوند. این چندین مزیت دارد، به عنوان مثال، آن ها پتانسیل این را دارند که انرژی بسیار کارآمدتری داشته باشند، زیرا شما به طور مداوم از نور پس زمینه استفاده نمی کنید. فقدان نور پس زمینه همچنین به این معنی است که صفحه نمایش OLED شما می تواند بسیار نازک تر باشد. اما مزیت واقعی نمایشگر OLED این است که می توانید تصویر بسیار بهتری دریافت کنید. با یک صفحه نمایش LCD معمولی با نور پس زمینه LED، هرگز مشکی واقعی را نخواهید دید، زیرا پنل روشن است. اما در صفحه نمایش OLED، تک تک پیکسل ها را می توان به طور کامل خاموش کرد. آن ها همچنین می توانند به میزان قابل توجهی کم نور شوند. بنابراین شما سیاهان بسیار دقیق تری را در صحنه های تاریک در یک برنامه تلویزیونی یا فیلم می بینید. این باعث می ‌شود صفحه ‌های OLED برای مشاهده محتوای HDR عالی باشند، جایی که کنتراست بهبود یافته است.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha