02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

تفاوت بین مایکروفر مایکروویو و فر چیست

سیران قامیشه 7 /فروردین/ 1401
تفاوت بین مایکروفر مایکروویو و فر چیست

تفاوت بین مایکروفر مایکروویو و فر چیست؟

برخی از سایت ها می گویند که تنها کاربرد دستگاه مایکروویو گرم کردن غذا است اما آیا این درست است؟
اگر اینطور است، پس چرا می توانم غذاهای اصلی (مرغ، برنج)، سوپ ها و غیره را در مایکروویو خود بپزم؟ من حتی یک کتاب دستور غذا با بیش از 100 دستور غذا با استفاده از اجاق مایکروویو دارم. و یا برای اکثر افراد سوال است که تفاوتی میان دستگاه مایکروویو و فر و مایکروفر است؟
کسی می تواند این مه را پاک کند؟  در این مقاله ما در تلاش هستیم با بررسی تفاوت ها شما را به سمت پاسخ سوال هدایت کنیم.
برخی این دو کلمه را به اشتباه به کار می برند ولی تفاوت هایی میان مایکروفرو و ماکروویو وجود دارد. بسیاری از افراد میکروویو را به اشتباه ماکروویو تلقی می کنند و از لحاظ دستور زبان انگلیسی میکرو یا ماکرو به معنای “کوچک” و ویو به معنای “امواجی و تشعشعاتی با تعداد نوسانات و یا فرکانس بالا ، با طول موج کوتاه” می باشد.


نحوه ی کار مایکروویو چگونه است؟

مایکروویو وسیله ای برای پخت و پز است که از تابش الکترومغناطیسی امواج مایکروویو برای گرم کردن و پختن غذا استفاده می کند. امواج مایکروویو نوعی تابش الکترومغناطیسی ،کوتاهتر از امواج رادیویی و طولانی تر از امواج مادون قرمز هستند.باید بگوییم که مایکروویو فقط برای پخت و پز استفاده نمی شود.
خواهید دید که از آنها برای رادار، کارهای صنعتی خاص و ارتباطات در میان چیزهای دیگر استفاده می شود.اجاق‌های مایکروویو از گرمای حاصل از این تابش الکترومغناطیسی برای گرم کردن  غذا و ... استفاده می کنند.روش تولید امواج مایکروویو با یک جزء ویژه به نام "مگنترون" است.شبیه یکی از ترانسفورماتورها به نظر می رسد، اما کاری که انجام می دهد این است که الکترون ها را با یک رشته گرم شده به هم می زند. این باعث تولید مایکروویو مورد نیاز برای پختن غذا می شود.


نحوه ی کار فر معمولی چگونه است 

اجاق استاندارد باتلاقی شما همان هدف مایکروویو را دارد اما کارکرد متفاوتی دارد.
به جای استفاده از تابش الکترومغناطیسی، ممکن است از عناصر فلزی، جریان الکتریکی به عنوان منبع گرما استفاده کنند.
اجاق گاز های معمولی دارای دما سنج هستند،بنابراین می توانید انتخاب کنید که در چه دمایی قرار است بپزید.اجاق‌ها معمولاً از یک فن که به عنوان اجاق همرفتی نیز شناخته می‌شود، برای توزیع یکنواخت گرما استفاده می‌کنند.یک اجاق معمولی به جای خود غذا، محفظه فر را گرم می کند. سپس غذای داخل آن پخته می شود.
بنابراین، مزایای مربوط به مایکروویو و اجاق معمولی چیست. ما می خواهیم مشخص کنیم که چه چیزی در مورد هر کدام جذاب تر و مفیدتر است.


مایکروویو

استفاده از اجاق های مایکروویو فوق العاده آسان است. شما غذای خود را در آن قرار می دهید، تایمر را برای نحوه پختن آن تنظیم می کنید و تمام. همین سهولت استفاده است که آن را به محبوبیت مصرف کنندگان تبدیل می کند.
مایکروویو غذا را بسیار سریعتر از اجاق معمولی پخت می کند. برای استفاده از مایکروویو نیازی نیست که دستگاه را از ده دقیقه قبل روشن کنید تا گرم شود، نیازی به گرم کردن فر نیست و از لحظه روشن شدن با ظرفیت کامل پخت می شود. غذا تابش را جذب می کند، بنابراین زمان و انرژی برای گرم کردن فضای اطراف آن تلف نمی شود.
مایکروویوها معمولاً مقرون به صرفه تر از اجاق های معمولی هستند. برای مثال می توانید برخی از مدل های واقعاً اولیه را با کمتر از 50 پوند تهیه کنید.
دستگاه های مایکروویو هیچ هزینه ای برای نصب ندارند.
اجاق های مایکروویو انرژی بسیار کمتری نسبت به اجاق های معمولی مصرف می کنند.
اجاق‌های مایکروویو نیز بهداشتی‌تر هستند، تمیز کردن آن‌ها راحت‌تر است و فضای کمتری مصرف می‌کنند.
با استفاده از مایکروویو نمیتوانید غذا هایی با ضخامت یک اینچ را بپزید.به عنوان مثال، نباید فیله مرغ را در مایکروویو بپزید.
پتانسیل بیشتری برای حوادث ناگوار با مایکروویو وجود دارد. برخی از غذاها می توانند در مایکروویو منفجر شوند. به عنوان مثال، اگر از مایکروویو خود برای پختن تخم مرغ استفاده می کنید. اگر مقدار مناسب آب نداشته باشید، می تواند باعث ترک خوردن کوچک تخم مرغ شود.


فر معمولی

برای انجام کارهای مختلف می توانید از فر معمولی استفاده کنید. شما می توانید پخت، نان تست و گریل و همچنین پخت و پز و کبابی کردن. اجاق‌های مایکروویو چنین انتخابی را برای شما ندارند.
یکی از مزایای اصلی استفاده از اجاق های معمولی کنترل دما است.
غذاهای مختلف با سرعت های مختلف پخته می شوند یا به دمای خاصی نیاز دارند. با مایکروویوها، معمولاً فقط می‌توانید تنظیمات مبهم گرما را از «یخ زدایی» تا «بسیار زیاد» انتخاب کنید. اما با استفاده از دستگاه فر می توانید دما را تا درجه مطلوب تنظیم کنید.یک اجاق معمولی که دارای فن است نیز گرما را به طور مساوی مانند اجاق مایکروویو پخش می کند. این برای عملکرد فر شما مهم است، بنابراین می توانید به طور کامل و مداوم بپزید.
شما همچنین نمی توانید هیچ فلزی را در مایکروویو قرار دهید.


فلز امواج مایکروویو را منعکس می کند و می تواند باعث ایجاد جرقه یا احتراق شود. اکثر مردم به طور کلی از این واقعیت آگاه هستند، اما اگر بچه دارید، باید مطمئن شوید که آنها نیز از این موضوع آگاه هستند.
زمان پخت غذا به وسیله ی دستگاه فر طولانی تر است.


آیا می توان از مایکروویر به عنوان فر استفاده کرد؟


بسته به شرایط، گاهی اوقات مایکروویو می تواند جایگزین فر شود.برای مثال شما باید غذا هایی را انتخاب نمایید که در مایکروویو نیز به خوبی پخته شوند
به عنوان مثال، هرگز نباید سعی کنید گوشت خام  با برش های ضخیم را در مایکروویو بپزید.زیرا برای پخت کامل گوشت خام همیشه فر مناسب تر است و بسیار بهتر عمل می کند،شاید بپرسید که چرا دستگاه مایکروویو مناسب پخت گوشت نیست؟ما پاسخ می دهیم که تا زمانی که مرکز یک تکه گوشت خام در مایکروویو پخته شود، لبه های آن خشک و سوخته خواهد شد.
علاوه بر این، مایکروویو تمام باکتری‌های خطرناک موجود در گوشت خام را از بین نمی‌برد. به همین سبب بهتر است از فر یا اجاق گاز استفاده کنید.
از طرف دیگر، اگر چیزی می‌پزید که می‌توان آن را هم زد، مایکروویو می‌تواند خوب باشد. به عنوان مثال، بسیاری از دستور العمل های قابلمه جعبه ای را می توان در مایکروویو درست کرد. بنابراین، می توانید غذاهای بزرگی را که معمولاً در فر قرار می گیرند، بپزید. پختن ظروف بزرگ در مایکروویو کمی طول می کشد، اما این کار شدنی است.


در نتیجه

انتخاب بین استفاده از مایکروویو یا فر نباید گیج کننده باشد. آنها هر دو ابزار مفید روزانه با نقاط قوت و ضعف متفاوت هستند. فرها برای غذاهای حجیم و با کیفیت عالی هستند. از سوی دیگر، مایکروویوها با قطعات سریع و کوچک بهترین حالت  را برای پخت دارند.
دانستن اینکه چگونه مایکروویوها و اجاق‌ها با هم مقایسه می‌شوند به شما کمک می‌کند تا تصمیمات آشپزی مطمئن‌تری بگیرید.
اگر این محتوا به شما کمک کرده است، لطفاً با بررسی مقالات  دیگر سایت ما هم اطلاعات خود را افزایش دهید و خود را بروز کنید و ما را نیز حمایت نمایید.
ممنون از اینکه وقت گذاشتید و این مطلب را به پایان رساندید، روز خوبی داشته باشید!

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha