02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

تفاوت قهوه ساز با اسپرسوساز

سیران قامیشه 8 /فروردین/ 1401
تفاوت قهوه ساز با اسپرسوساز

 

تفاوت قهوه ساز با اسپرسوساز

معمولا یکی از سوال های که برای خریداران اسپرسوساز و قهوه ساز هنگام خرید پیش می آید این است که می خواهند بدانند تفاوت این دو محصول در چیست و چه چیزهایی در بین این دو محصول فرق می کند. در راستای این سوال ما تصمیم گرفته ایم تا تفاوت های بین این دو محصول را به صورت کلی و جزئی مورد بحث قرار دهیم. این دو محصول از لحاظ نحوه عملکرد، از لحاظ تازگی و درجه ریزی قهوه، از لحاظ مدت زمان دم آوری، از لحاظ کاربری ساده و آسان و نهایتا از لحاظ قیمت با هم متفاوت هستند که در ادامه بیشتر به توضیح در مورد آن ها می پردازیم و به شما توصیه می کنیم که با توجه به نیازتان کدام یک را تهیه نمایید. اما ابتدا به تفاوت اسپرسو و قهوه می پردازیم که هر کدام به چه چیزی گفته می شود و چگونه آماده می گردند؟ 

تفاوت اصلی بین قهوه و اسپرسو

توجه داشته باشید که قهوه و اسپرسو با هم تفاوت هایی دارند که این تفاوت ها کاملا عینی می باشد و به راحتی از هم جدا می گردند. اسپرسو جزو نوشیدنی های گرم ایتالیایی می باشد که طرز تهیه آن به نوعی است که آب به جوش آمده با فشار نسبتا بالایی در بین دانه های قهوه آسیاب شده عبور می کند و نهایتا نوشیدنی خاص با عطر و بوی مطبوع را تحویل می دهد که حالتی خامه ای دارد که شما می توانید آن را به تنهایی و یا این که آن را به عنوان پایه برای انواع قهوه از جمله کاپوچینو، ماکیاتو، لاته، ریزوتو و ... استفاده کرد. علاوه بر این شایان ذکر است که یکی از تفاوت های اساسی این دو در میزان کافئین آن ها می باشد. در ضمن به این نکته نیز توجه فرمایید که اسپرسو از حالتی لایه لایه بهره می برد که هر لایه آن طعم و رنگ خاصی دارد. و اما قهوه چیست؟

 

قهوه این گونه تهیه می شود که آب گرم بر سر دانه های قهوه ریخته می شود و این کار سبب می شود تا طعم و بوی دانه های قهوه با آب تلفیق گردد و در نهایت عصاره ای خوشرنگ و خوش بو از طریق فیلترهایی به داخل استکان ریخته شود. به طور کلی می توان گفت که هر اسپرسویی می تواند قهوه باشد اما هر نوع قهوه ای نمی تواند اسپرسو باشد و این مسئله به نوع کاربرد دستگاهی بر می گردد که استفاده می نمایید. که نهایتا به این مسئله می رسیم که فرق قهوه و اسپرسو در بین نحوه دم کردن آن ها می باشد که اگر با فشار و آب جوش این عمل انجام گیرد اسپرسو تهیه شده و اگر به تدریج و آرام آب گرم در بین دانه های قهوه حرکت کند و به تدریج در لیوان ریخته شود قهوه تهیه می گردد. 

تفاوت قهوه ساز و اسپرسو ساز از لحاظ نحوه عملکرد

در بندهای بالاتر فرق قهوه و اسپرسو را بیان نمودیم حال تفاوت دستگاه اسپرسوساز و قهوه ساز را از از لحاظ نحوه عملکرد مورد بررسی قرار می دهیم تا متوجه بشویم که این دو دستگاه در چه مسائلی با هم متفاوت اند. همان گونه که در بالا به آن اشاره نمودیم تفاوت بین اسپرسو و قهوه به نحوه دم کردن آن بر می گردد که این مسئله اساسا به نحوه کارکرد دستگاه مربوط می شود.

دستگاه اسپرسو ساز با فشار بسیار بالا آب را در بین قهوه ها عبور می دهد که نهایتا ماده ای خامه ای با فشار بسیار بالا و در آن لحظه به داخل لیوان و یا قهوه خوری انتخاب شده ریخته می شود و به صورت یکباره ای این عمل انجام می گردد. اما برای قهوه این عمل کاملا برعکس می باشد و دستگاه قهوه ساز آب داغ را به تدریج در بین دانه های قهوه عبور می دهد تا عصاره دانه های قهوه با آب کاملا عجین گردد و نهایتا نوشیدنی با فشار بسیار کمی و به صورت تدریجی و یا قطره قطره به داخل لیوان ریخته می شود و به طورکلی می توان گفت که این نحوه ریخته شدن قهوه به داخل لیوان از طریق جاذبه اتفاق می افتد و دخالت دستگاه را به دنبال ندارد. 

تفاوت از لحاظ تازگی و نوع درجه ریزی قهوه

شایان ذکر است که نوع ریخته شدن قهوه و یا اسپرسو به یک مسئله بسیار مهم بسته شده است و این مسئله نحوه درجه ریزی قهوه می باشد که نهایتا این امر معلوم می نماید که طعم و بوی قهوه و یا اسپرسو چگونه باشد و یا به نحوه ای می توان گفت که کیفیت قهوه و یا اسپرسو به مسئله درجه ریزی دستگاه بر می گردد. علاوه بر این کیفیت دانه های قهوه نیز بسیار موثر می باشد.

که این امر قطعا باید مورد بررسی قرار گیرد و مورد توجه قرار گیرد. توجه داشته باشید که برای تهیه یک اسپرسوی خوش طعم شما بایستی دانه های قهوه را آسیاب نمایید و کاملا آن را پودر نمایید زیرا که مسئله درجه ریزی قهوه بسته به این مسئله است و مسئله بسیار مهمی است. ناگفته نماند که برخی از دستگاه های اسپرسوساز از یک نوع آسیاب داخلی بهره می برند که دانه های قهوه را آسیاب می کند اما این آسیاب بیشتر با دانه های فاقد چربی سازگار است. پس با این مسئله به این نتیجه می رسیم که باید دانه های قهوه باکیفیت و درجه یک را قبلا آسیاب نماییم تا دستگاه اسپرسوساز بهترین اسپرسو را در دسترس قرار دهد. اما برای آماده نمودن قهوه می توان از دانه های ریز استفاده نماییم و حتما نیاز به پودر کردن آن نداریم.


تفاوت دو دستگاه قهوه ساز و اسپرسوساز از لحاظ مدت زمان دم آوری

زمان دم آوری از دیگر نکات مهم می باشد که باید به آن توجه داشت و در دستگاه های اسپرسوساز و قهوه ساز با هم متفاوت است. همانطور که در مسئله درجه ریزی قهوه توضیح دادیم بایستی برای دستگاه های اسپرسوساز قهوه را آسیاب نماییم این مسئله رابطه کاملا متقابل و مستقیمی با زمان دم آوری دارد و این است که می توان گفت که زمان دم آوری در دستگاه اسپرسوساز بسیار کم می باشد زیرا که دانه های قهوه کاملا ریز هستند و نیاز به دم کشیدن در مدت بالا را ندارند. توجه داشته باشید که هر چه دانه های قهوه بهتر آسیاب شده باشند پس زمان دم آوری کاهش پیدا می کند که در نهایت به این نتیجه می رسیم در این مسئله دستگاه اسپرسوساز قوی تر می باشد. 


فرق دو دستگاه از لحاظ کاربری آسان و ساده

به این نکته توجه داشته باشید که کار با قهوه ساز های قطره ای برقی کار بسیار ساده ای است و نیازی به حرفه ای بودن شما ندارد. همچنین کار با دستگاه اسپرسوساز سوپر خودکار نیز بسیار ساده می باشد زیرا که همان طور گفتیم این نوع اسپرسوساز کاملا خودکار می باشد و نیازی به دخالت بالای کاربر ندارد. اما در خصوص دستگاه های اسپرسوساز های نیمه خودکار باید گفت تا مدت ها شما را درگیر خود می نماید و این مسئله زمانی طول می کشد تا شما نحوه کار با آن برایتان آسان گردد. 

تفاوت از لحاظ قیمت 

باید به شما این مسئله را متذکر شوییم که قهوه ساز های قطره ای را می توان با قیمت بسیار مناسبی تهیه کرد و نیازی به هزینه های هنگفت ندارید و این مسئله به مقدار کمی تاثیر بر روی انتخاب مشتریان می گذارد که آن را تهیه نمایند اما باید در مورد اسپرسوساز ها آکاه باشید که قیمت نسبتا بالاتری دارند و هر چه از برند بهتری باشند قیمتشان به یقین بالاتر می رود. 

جمع بندی کلی 

همان طور که گفتیم دستگاه قهوه ساز و اسپرسوساز تفاوت های زیادی با هم دارند که یک سری از آن ها به صورت عینی قابل مشاهده هستند و یک سری از آن ها تنها هنگام کار معلوم می گردند. که نهایتا شما می توانید با توجه به نیازتان و مقدار هزینه ای که می خواهید صرف کنید انتخاب نمایید که کدام یک را تهیه نمایید و یا کدام یک می تواند به شما کمک کند. اگر این مقاله برای شما مفید بود و به اطلاعات شما افزود می توانید به سایر مقالات دیگر که در زمینه های مختلف نوشته شده اند و در سایت موجود هستند بازدید فرمایید با این روش شما اطلاعات کافی برای خرید یک کالای خوب را دارید و همچنین سبب حمایت از ما نیز می شوید،روز خوب داشته باشید.


 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha