02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

مزایا و معایب مایکروفر

هدیه کریمیان 10 /فروردین/ 1401
مزایا و معایب مایکروفر

مایکروفرها به دلیل راحتی در آشپزخانه های خانگی و تجاری مورد استقبال قرار می گیرند.  با نگاهی به شیوع آنها، می توان نتیجه گرفت که مردم این ابزار با شکوه را همانگونه که هست می شناسند. برخی حتی تا آنجا پیش می روند که آشپزخانه مدرن را بدون مایکروویو «ناقص» می نامند. با این حال، مانند همه چیزهایی که تا به حال وجود دارند، مایکروفرها نیز دارای معایب و مزایای خاصی هستند.

ابتدا باید گفت که مایکروفر و و مایکروویو هر دو یکی هستند و دارای تفاوت های جزئی نیز می باشند؛ برای اینکه به طور کلی تفاوت مایکروفر و مایکروویو را بدانید پیشنهاد می کنیم به لینک مورد نظر سری بزنید. 

مزایا و معایب مایکروفر برخی ارزش بحث کردن دارند، برخی غیرقابل انکار!

هدف این مقاله بررسی عادلانه مزایای مایکروفر در برابر برخی از معایب شناخته شده است. اگر شنیده باشید در بین مردم شایعه درست شده که غذای مایکروفر می تواند سرطان زا باشد یا مفید بودن سبزیجات مورد علاقه شما را کاهش می دهد، اما همه ی این ها دروغی بیش نیستند. با ما در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات کافی را در مورد مزایا و معایب مایکروفر شرح دهیم . 

مزایای مایکروفر

یکی از نقاط اصلی فروش مایکروفر کار کردن ساده با آن می باشد. با این حال استفاده از اجاق مایکروفر مزایای بی‌شماری دارد، از جمله ردپای کوچک و تنظیمات دقیق آن، راحتی پخت و پز کیک را به همراه دارد. همچنین در زیر موارد دیگری وجود دارد که ممکن است متوجه شده باشید اگر خودتان مایکروفر داشته باشید.

1. گرم کردن سریع/ گرم کردن مجدد

مهمترین مزیت استفاده از اجاق مایکروویو این است که گرم کردن غذای بسته بندی شده یا گرم کردن غذای باقیمانده را بسیار سریع و آسان انجام می دهد. هنگامی که یک مایکروویو غذا را گرم می کند، یک مگنترون امواج رادیویی ایجاد می کند که باعث می شود انرژی گرمایی را مستقیماً به مولکول های هر چیزی که گرم می کنید؛ منتقل شود.

امواج رادیویی از طریق غذا به همان اندازه جریان می یابد که ظرف در اجاق مایکروویو روی صفحه گردان می چرخد؛ مولکول‌های درون غذا یا مایع به‌ شدت ارتعاش می یابد، سپس اجازه می دهد تا به سرعت غذا گرم شود. اجاق ‌های مایکروویو نسبت به اجاق ‌های معمولی دوست‌ دار محیط ‌زیست‌ هستند؛ به این دلیل که انتشارات مضر در هوا منتشر نمی‌کنند. 

2. برنامه های آشپزی دقیق

برنامه های پخت و پز در اکثر مایکروویوها از قبل بارگذاری شده اند، به شما این امکان را می دهد آنچه را که می خواهید بپزید. این روزها، مایکروویوهای جدید با مجموعه ای از دستور العمل های از پیش بارگذاری شده برای تنظیم تایمر ارائه می شوند.

با یک اجاق مایکروویو، تنها کاری که باید انجام دهید این است که تایمر را تنظیم کنید، راه بروید و منتظر بمانید تا پخت غذا تمام شود. وقتی مایکروویو به صدا درآمد، می توانید برگردید و غذای خود را دریافت کنید. شما همچنین با درست کردن انواع غذاها، ریخت و پاش کمتری ایجاد می کنید. همچنین برخلاف یک اجاق گاز معمولی، مجبور نیستید آنجا بایستید و پختن غذا را تماشا کنید و یا هم بزنید تا به ته نچسبد و نسوزد.

3. تمیز کردن آسان

یکی از برجسته ترین مزایای مایکروفر تمیز کردن ظروف و حفره پخت و پز است که کار بسیار ساده ای می باشد. در مایکروویو، غذا یا مایع به سرعت گرم شده و به سرعت پخته می شود. 

البته در بعضی مواقع برای تهیه غذاهایی مانند سوپ، ممکن است مقدار زیادی پاشیده شود. بنابراین تمیز کردن پس از هر بار استفاده، بهترین کار است. زیرا از آنجایی که نمی خواهید مواد غذایی یا مایعی در داخل مایکروویو شما جمع شود و باعث لک و کثیفی شود این روش مایکروفر شما را همیشه تمیز نگه می دارد. 

از آنجایی که مواد داخل فر از جنس شیشه  و صاف طراحی شده است، تمیز کردن حفره پخت و پز بسیار ساده است. تنها چیزی که نیاز دارید یک حوله مرطوب است تا آنها را تمیز کنید. البته لازم به ذکر است که قبل از اینکه خشک شود شما باید داخل مایکروفر را تمیز کنید. چونکه در صورت خشک شدن دیگر تمیز کردن آن سخت است و تبدیل به لک می شود. 

4. یخ زدایی مواد غذایی در کمترین زمان 

یکی دیگر از مزایای قابل توجه استفاده از مایکروفر نسبت به اجاق گاز یخ زدایی مواد غذایی منجمد شده است. شما می توانید غذای منجمد را در مدت زمان کوتاهی ذوب کرده و بپزید و طعم آن را نیز حفظ کنید. 

به عبارتی می‌توانید در حین انجام کار های معمولی خود با استفاده از گزینه یخ‌ زدایی، غذا را در مایکروفر قرار دهید تا یخ‌ زدایی شود و هنگامی که کارهایتان را تمام کردید، به سرعت محصول یخ ‌زدایی شده را بدون اینکه ساعت‌ ها منتظر بمانید تا یخ‌ زدایی شود برای پختن غذا به کار ببرید.

مایکروفر های جدید دارای عملکرد دوگانه یخ زدایی هستند که می توانید مواد غذایی را مطابق با ورودی وزن یا تنظیم تایمر یخ زدایی کنید. یعنی مطابق با وزنی که دارد تایمر مناسب برای یخ زدایی را براش انتخاب کنید.

5. ایمن برای کودکان

استفاده از اجاق مایکروفر برای کودکانی که در سن کافی هستند بسیار نسبت به استفاده از اجاق گاز،ایمن تر است. برخلاف اجاق ‌های معمولی یا اجاق‌های گازی که دود و گرمای بیشتری در آشپزخانه منتشر می‌کنند، مایکروفر کمترین میزان دود و گرما را تولید می‌کند. 

پخت و پز در مایکروفر برای کودکان بی خطر است زیرا دمای بالایی ایجاد نمی کند که باعث سوختگی شود. برخی از مدل های مایکروفر دارای صفحه کنترل لمسی هستند که برای کودکان کوچک بسیار مناسب است.

6. دارای تنظیماتی برای حررات متغیر

این روزها، مایکروفرها دارای قابلیت های فراوانی برای تنظیم تایمر هستند. اجاق‌ های مایکروفر تنظیمات حرارتی مختلفی را ارائه می ‌کنند، بنابراین می‌توانید زمان پخت غذا و میزان قدرت مورد نظر خود را انتخاب کنید. 

با چنین مایکروفرهایی، تنها کاری که باید انجام دهید این است که تایمر را تنظیم کنید، از آنجا دور شوید و غذای شما دقیقاً خودش پخته می شود. فقط باید منتظر بمانید تا مایکروفر بوق بزند تا از یک غذای کاملا پخته شده لذت ببرید.

7. مصرف کم انرژی

یکی دیگر از مزایای پخت و پز در مایکروفر این است که در هزینه قبض برق شما صرفه جویی می شود. در مقایسه با اجاق های معمولی، اجاق های مایکروفر انرژی کمتری مصرف می کنند. 

توان مایکروویو بین 600 تا 1200 وات است. به غیر از این می توانید مایکروفر را طوری تنظیم کنید که به طور خودکار روشن و خاموش شود. وقتی زمان پخت و درجه حرارت به حد مطلوب برسد فر خاموش می شود. در نتیجه انرژی بسیاری کمی مصرف می کند. 

8. بدون تغییر در طعم و تغذیه

غذاهایی که در مایکروفر پخته می شوند مغذی تر از غذاهای پخته شده در اجاق معمولی هستند. به دلیل روش پخت سریع، غذا نمی سوزد و تمام طعم ها و مواد مغذی خود را حفظ می کند. بعد از پختن در مایکروفر ، می‌توانیم غذا را با همان ذائقه و تغذیه تهیه کنیم. 

معایب مایکروفر

با تمام مزایا و راحتی، هر دستگاه دارای معایب خاص خود است. مایکروفر نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین بیایید نگاهی به معایب داشته باشیم.

1. خشکی غذا

پختن غذا در مایکروفر به دلیل شدت حرارت بالا ممکن است منجر به پختن بیش از حد و خشک شدن برخی از وعده های غذایی شود. مایکروفر با کاهش محتوای آب غذا، غذا را گرم می کند و در نتیجه غذای خشک می شود. اینجاست که استفاده از زمان پخت منطقی و تنظیمات حرارتی مفید به در می خورد. 

ابتدا اطمینان حاصل کنید که غذای شما دارای مقدار کافی آب است. پخت و پز را برای دوره های کوتاه تری شروع کنید و بعد از هر بار غذا را آزمایش کنید تا زمان و دمای پخت ایده آل هر غذا را یاد بگیرید.

2. غذای خیس

در حالی که مایکروویو ممکن است به خشک شدن غذا کمک کند، پختن غذا در یک واحد برای مدت طولانی می تواند باعث خیس شدن غذا شود. مایکروفرها اساساً بر اساس یک اصل کاملاً متفاوت کار می کنند، بنابراین نمی توانند آن نتایج را به شما بدهند. برخلاف سرخ کن های هوا یا اجاق های گاز، مایکروویوها از امواج EM بسیار برای گرم کردن غذا استفاده می کنند که انرژی بسیار بالایی تولید می کنند. 

مولکول های آب در غذا در نتیجه تابش الکترومغناطیسی که برای گرم کردن آن استفاده می شود؛ حرکت می کنند. گرمای تولید شده توسط این حرکت برای گرم کردن غذا یا نوشیدنی در مایکروفر استفاده می شود. و از این رو، رطوبت مایکروفر نمی تواند فرار کند. در غذا متراکم می شود و آن را خیس نگه می دارد. باز هم بهترین روش برای یادگیری زمان پخت ایده آل و تنظیم حرارت این است که برای مدت کوتاهی بپزید و در حین پختن غذا را بررسی کنید.

3. همه کاره نیست

یکی از ایرادات اصلی مایکروفر این است که وقتی صحبت از پخت و پز می شود، نمی توانید متوجه شوید که چقدر همه کاره است. شما می توانید سریع و سالم طیف وسیعی از مایعات را تهیه کنید. با این حال، محدودیت هایی دارد. 

یکی از مهمترین معایب اجاق های مایکروفر عدم توانایی در پخت، برشته کردن یا سرخ کردن مواد غذایی است. برای مثال، هنگام پخت، نمی‌توانید نتایج قهوه‌ای یا ترد شدنی که همچون سرخ کردن غذا است دریافت کنید. در نتیجه مایکروفر برای یکسری از غذاها به درد نمی خورد، اما در عوض غذاهایی همچون پیتزا و یا کبابی کردن را با بهترین طعم و مزه در اختیار شما قرار می دهد. 

4. نیاز به ظروف ویژه  

هنگام استفاده از مایکروفر برای پخت و پز، باید بسیار مراقب ظروفی باشید که استفاده می کنید. استفاده از کاسه های مخصوصی که به صراحت برای این منظور ساخته شده اند کاملا بی خطر است. استفاده از ظرف منفجرزا و آتش زا در مایکروفر می تواند بسیار خطرناک باشد. ظروف قابل استفاده در مایکروفر معمولاً از شیشه، سرامیک یا انواع خاصی از پلاستیک تشکیل شده است. البته باید ذکر کرد هر نوع ظرف پلاستیکی به درد نمی خورد و ممکن است خطر آلودگی مواد سمی را برای کاربر ایجاد کند.
ظروف Tupperware بسیار عالی و ایمن برای مایکروفر است. جنس این ظروف بیشتر پلیمرهای سفت است که معمولاً از پلی اتیلن سخت شده تشکیل شده اند.

5. احتمال مسمومیت غذایی

اجاق های مایکروفر گاهی اوقات می توانند باعث مسمومیت غذایی شدید شوند. وجود نقاط گرم و سرد در غذا به دلیل الگوی امواج ایستاده در اجاق مایکروفر رخ می دهد. زیرا مایکروفر تنها می تواند 1.5 اینچ به غذا نفوذ کند. برای جلوگیری از پخت ناهموار، حفظ شکل و اندازه غذا نیز بسیار مهم است.

نتیجه 

اجاق‌های مایکروویو در بیش از 75 درصد خانه‌ ها یافت می ‌شوند و اکثر آشپزخانه ‌های تجاری از آن برای گرم کردن و پخت سریع ‌تر استفاده می ‌کنند. با این حال، اگر به طور مکرر بدون تعمیر و نگهداری مناسب استفاده شود، مایکروویو ممکن است خطراتی برای سلامتی داشته باشد.

علیرغم مزایای متعدد، در واقع، برخی از معایب مایکروویو نیز وجود دارد. با این حال، با مقایسه آنها با یکدیگر، به راحتی می توانید یک مایکروفر عالی را انتخاب کنید. امیدوارم از این مقاله سود برده باشید و با نگاهی به سایر محصولات اولان کالا؛ گزینه مناسب با بودجه خود را بیابید. ممنون از صبر و شکیبایی شما. 

بهترین مایکروفرها اولان کالا عبارتند از:

مایکروفر سامسونگ مدل 5133
مایکروفر سامسونگ مدل 402 
مایکروفر ال جی مدل 8265
مایکروفر شارپ مدل 77AT
مایکروفر پاناسونیک مدل NN-ST25JBQPQ

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha