02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

کاربردی ترین وسایل کوهنوردی کدام اند

سیران قامیشه 10 /فروردین/ 1401
کاربردی ترین وسایل کوهنوردی کدام اند

کاربردی ترین وسایل کوهنوردی کدام اند؟

برای تجربه ی یک کوهنوردی شگفت انگیز و دل نشین داشتن آموزش فنی مناسب ضروری است.اما قبل شروع کوهنوردی باید از دارا بودن وسایل و تجهیزات مورد نیاز اطمینان حاصل کنید.ما در این مقاله سعی داریم تا شما را یاری کنیم که وسایل کوهنوری مناسب که باید همراه خود داشته باشید را به شما معرفی کنیم.

هنگامی که از کالا های کوهنوردی یاد می کنیم همه ی ما به یاد کفش های مناسب،کلاه ایمنی،عصای مناسب،دستکش و ... می افتیم.زیرا این وسیله ها برای صعود به قله ها ضروری هستند.اما برای کمپینگ یک روزه شما علاوه بر کوله پشتی،به چراغ،آب،زیر انداز و.. نیاز دارید.اما اگر قصد شما سفری است که بیشتر از یک روز در آن جا کمپ می کنید،شما به چادر و کیسه خواب و اجاق گاز نیاز خواهید داشت.

کفش

توجه: این موارد در بسیاری از سفرهای کوهنوردی مورد نیاز است، اما نه همه آنها. تجهیزاتی که همراه می برید بسته به فصل، انتخاب مسیر و ترجیح شخصی می تواند متفاوت باشد.با کسب تجربه، دقیقا متوجه خواهید شد که به چه چیزی نیاز دارید و به چه چیزی نیاز ندارید، اما  با مطالعه ی این مقاله می توانید وسایل مورد نیاز با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید انتخاب نمایید.


شما بسته به محیطی که به آن می روید و نوع آب هوا وسایلی که نیاز دارید فرق می کند،برای مثال اگر از کوه های یخی عبور می کنید به طناب و تبر های یخ شکن نیازمند خواهید داشت،اما در مسیرهای بدون یخبندان، ممکن است بتوانید برخی یا همه این موارد را پشت سر بگذارید.در اینجا بسیاری از وسایل متداول مخصوص کوهنوردی مورد نیاز برای صعود آورده شده است.
کفش های مناسب کوهنوردی : از مهم ترین وسایل کوهنوردی که از اهمیت ویژه ای برخوردار است کفش های کوهنوردی است،شما باید هنگام خرید آن به نکاتی توجه کنید تا خرید خوبی تجربه کنید.


از جمله نکاتی که هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید

مناسب فصل باشد
شما باید با توجه  به فصلی که در آن قرار دارید،برای مثال کفش هایی که برای فصل زمستان است را نمی توانید در تابستان استفاده نمایید،و یا حتی اگر قصد بالا رفتن از کوه های یخی را دارید نمی توانید از کفش های زمستانی استفاده کنید،باید کفش هایی با لایه ی زیرین مناسب داشته باشید.
ضد آب بودن
اول از همه چیز هنگام خرید باید توجه داشته باشید که کفش هایتان ضد آب و یا به اصطلاح Gore-texباشد.در حقیقت این اصطلاح تکنولوژی است که برای تولید پارچه های ضد آب به کار می رود،کفش های کوهنوردی زمانی که با آب برخورد می کنند، نباید آب را به داخل کفش راه دهند؛ یعنی اینکه نباید جوراب شما خیس شود.
جنس زیر کفش
شما ابتدا باید مسیر مورد نظرتان را انتخاب کنید سپس با توجه به شرایط کفش هایتان را انتخاب نمایید.برای مثال باید بدانید که برامدگی های کفش هایتان چگونه اند،آیا آج دار است،توسط چه فناوری هایی تولید شده است؟
لایه ی میانی کفش
لایه ی میانی کفش راحتی شما و یا به اصلاح طبی بودن را تعیین می کند،و سبب می شود که شما کمتر احساس خستگی کنید.
جنس رویه
جنس رویه ی کفش ها بر میزان مقاومت در برابرپوسیدگی و خراب شدن تاثیر می گذارد و یا به عبارتی دیگر طول عمر کالا را مشخص می کند.

 

کوله پشتی

کوله پشتی از وسیله هایی است که برای مسیر های کم نیز به آن نیاز پیدا می کنید به همین سبب خرید و آشنایی با آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.نکاتی که هنگام خرید کوله پشتی باید به آن توجه کنید.

حجم وظرفیت

یکی از معیار هایی که هنگام خرید حائز اهمیت است حجم و گنجایش کوله پشتی است که بر حسب اینچ یا لیتر محاسبه می شود.شما با توجه به وسایلی که با خود حمل می کنید گنجایش مناسب را انتخاب نمایید.اگر به سفر های دور نمیروید نیاز نیست که کوله هایی به حجم زیاد بخرید زیرا کوله پشتی ها بر گنجایش سایز بندی دارند.(شما اگر سفرتان یک شب طول می کشد کوله های کمتر از 30 لیتر برای شما مناسب است،اما اگر 1 تا 3 شب قرار است طول بکشد کوله های 30 تا 50 لیتر کافی است البته کوله پشتی هایی با حجم های زیاد،50 تا80 لیتر برای سه تا پنج شب مناسب هستند،برای سفر های پنج روز بیشتر 80 تا 110 لیتر مناسب است.)

جنسیت کوهنورد

شما با توجه به آناتومی بدنتان باید کوله پشتی مناسب را انتخاب نمایید،تا همراه با حمل کالا های مورد نیازتان لذت و راحتی را تجربه کنید،برای خرید کوله پشتی مناسب لازم است که فرم بدن خود را بدانید،برای این کار لازم است که طول نم تنه و گردن خود را بشناسید.
وزن باری که متحمل می شوید نیز بسیار مهم است همیشه دقت کنید که شاید دو کوله از لحاظ حجمی باهم برابر باشند اما قابلیت تحمل وزن های متفاوتی داشته باشند.
بسیار از برند های متفاوت که در زمینه تولید لوازم کوهنوردی در حال فعالیت هستند با توجه به آناتومی متفاوت بدن زن و مرد کوله های متفاوتی طراحی کرده اند،از آنجا که استخوان بندی بدن بانوان به نسب آقایان ریزتر و ظریف تر است و اندازه ی سرشانه هایشان کوچک تر است،کوله ی مناسب با آناتومی آن ها به نحوی است که قسمت نیم تنه آن ها کوتاهتر و طول کشیده تری دارند و با ظاهری قوسی شکل تا روی استخوان لگن می نشینند ، بندهای کوله به هم نزدیک ترند تا هرگونه فشار در ناحیه سینه را کنترل کنند . همچنین لبه های نرم این کوله ها ، مانع از فشار زیاد بر شانه ها می شود .شایان ذکر است که دور کمر این کوله ها اصولا مخروطی شکل هستند.


نوع فعالیت یا برنامه

کوله های کوهنوردی نیز با توجه به نوع فعالیت شما انواع متفاوتی دارند.
(ROCK CLIMBING) کوله های صخره نوردی
(Travel)کوله های طبیعت گردی و مسافرتی
(Hydration)کوله پشتی های نگهدارنده آب
(Snow Sport) کوله های ورزش های زمستانی
(Biking) کوله های دوچرخه سواری:


اجاق های مخصوص کوهنوردی

اجاق گاز های مخصوص کوهنوردی انواع متفاوتی دارند که اگر سفرتان چند روز طول بکشد حتما به آن نیاز پیدا می کنید به همین سبب ما یکی از بهترین گزینه ها برای شما داریم،وزن و دما دو ملاحظه اصلی هنگام انتخاب هستند.

ملاحظات وزن: 

با طراحی، اجاق گازهای قوطی سوخت همیشه سبکتر از اجاق گازهای سوخت مایع هستند. با این حال، تعداد زیادی کپسول سوخت می توانند در مقایسه با اجاق گاز مایع با یک بطری سوخت قابل شارژ مجدد، کاهش وزن را افزایش داده و جبران کنند.بنابراین، برای سفرهای بیش از چند روز یا سفرهایی که قصد دارید اجاق گاز را زیاد کار کنید، یک اجاق گاز مایع را در نظر بگیرید. (برای سفرهای کوتاه یک یا دو روزه، اجاق گاز قوطی احتمالاً خوب خواهد بود.)


ملاحظات دمای بیرونی: اجاق‌های سوخت مایع در دماهای سرد بهتر از اجاق‌های سوخت قوطی کار می‌کنند، که اغلب هنگام کوهنوردی با آن‌ها مواجه می‌شوید.

دمای سرد فشار را در قوطی سوخت کاهش می دهد که به طور قابل توجهی عملکرد اجاق گاز را کاهش می دهد. برخی از اجاق های قوطی دارای تنظیم کننده های فشار برای مقابله با این مشکل هستند.
گرم نگه داشتن قوطی سوخت در کیسه خواب یا جیب کت نیز می تواند به بهبود عملکرد کمک کند. اما برای سفرهای کوهنوردی با دمای مداوم سرد، توصیه می‌شود از اجاق گاز مایع استفاده کنید.


چراغ پیشانی

اگر قرار است سفرتان شب باشد شما به چراغ پیشانی نیاز پیدا می کنید،چراغ پیشانی از لوازم کاربردی است زیرا به وسیله ی بندی که به آن متصل است می توانید آن را به پیشانیتان متصل کنید و دیگر نیازی نیست که از دست هایتان استفاده نمایید.


چادر مناسب برای کوهنوردی

برای صعودهای کوهنوردی که بیشتر از یک روز طول می کشد، همانطور که بسیاری انجام می دهند، به یک پناهگاه برای خواب نیاز دارید. برخی از کوهنوردان  کیسه های سبک وزن را انتخاب می کنند، اما استفاده از چادرهای 4 فصل رایج تر است.
در موارد خاص، چادر کوله‌پشتی 3 فصل شما به خوبی کار می‌کند، اما یک چادر 4 فصل برای مقاومت در برابر بادهای شدید و بارهای برف طوری طراحی شده است که می‌توانید در هر زمانی از سال از آن استفاده کنید .


برای مقاومت در برابر آب و هوای بسیار نامساعد، در چادرهای 4 فصل نسبت به چادرهای 3 فصل از تیرک ها و پارچه های بادوام بیشتری استفاده میشود. چادر ها در اندازه های متفاوت در دسترس هستند و شما می توانید بر حسب نیاز و تعداد افراد آن را خریداری نمایید،
علاوه بر کوهنوردی برای گشت و گذار های روزانه و یا مسافرت های بین شهری گزینه ای بسیار کاربردی و عالی است.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha