02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

ظروفی که هرگز نباید در ماشین ظرفشویی قرار دهید

هدیه کریمیان 14 /فروردین/ 1401
ظروفی که هرگز نباید در ماشین ظرفشویی قرار دهید

ماشین ظرفشویی وسیله ای است که امروزه در هر خانه ای پیدا می شود. برندهای مختلفی اکنون در سرتاسر جهان وجود دارند که ماشین ظرفشویی های مختلفی را وارد بازار می کنند. بنابراین به دلیل این اشباع زیادی که در بین کاربران شده است؛ اکنون بسیاری از افراد تا حدودی آشنایی دارند که با ماشین ظرفشویی چگونه کار کنند. 

ماشین های ظرفشویی دارای قواعد خاصی هستند که باید هنگام استفاده از آن رعایت کنید. ابتدا باید حتما توجه کنید که ظروفی که در داخل ماشین ظرفشویی قرار می دهید بدون هیچ غذای باقی مانده ای باشد. حتی دانه های برنج. زیرا هنگام آب کشی ممکن است باعث جمع شدن آب در داخل سینک ماشین ظرفشویی شود و مشکلاتی را برای دستگاه به وجود آورد. 

حال به غیر از این ظروف و وسایل بسیاری نیز هستند که باید حتما آن ها را با دست بشورید. به این دلیل که دمای آب ظرفشویی بسیار زیاد است و ممکن است جنس وسایل شما خراب شود. البته اگر به صورت اختصاصی به این قضیه بپردازیم و تمامی وسایلی که نباید در ماشین ظرفشویی قرار دهید را نام ببریم؛ آگاهی شما نیز در این باره بیشتر می شود و همزمان قطعات کمتری از ماشین ظرفشویی شما به مرور زمان خراب می شود. از این رو تا پایان مقاله امروز با ما همراه باشید.

10 چیزی که هرگز نباید در ماشین ظرفشویی قرار دهید:

از آن جایی که ماشین ظرفشویی اتوماتیک ،ماشین های جادویی و صرفه جویی واقعی در زمان آشپزخانه هستند. اما می توانند به اقلام آسیب برسانند و تعمیر یا تعویض هزینه برداری را برای شما ایجاد کنند.  وسایلی که نباید در ماشین ظرفشویی قرار دهید عبارتند از:

شیشه های نا اصل و کریستالی

خانم های خانه دار به خوبی در هنگام خرید شیشه وسایل خانه به جنس اصل و نا اصل بودن توجه می کنند. ولی خیلی از افراد فکر می کنند اگر دما آب ظرفشویی را کم کنند و یا مدت زمان کمتری برای شست و شو ظروف در نظر بگیرند احتمال اینکه ظروف ترک بخورند و شکسته شوند وجود ندارد. باید گفت که سخت در اشتباه هستید. چراکه اگر یک بار این کار را کردید و با این مشکل رو به رو نشدید حتما در طول استفاده  براتون اتفاق می افتد. 

در رابطه به همین موضوع ظروف کریستالی هم جزو همین دسته می باشد. زیرا این نوع ظروف نازک هستند و با کوچکترین فشار شکسته می شوند. 

ظروف قدیمی

لازم به ذکر است ظروف آشپزخانه هم به مرور زمان فرسوده می شود و اگر قصد دارید ظروفتان را تا مدت طولانی هم سالم باقی نگه دارید حتما با دست بشورید و تنبلی را بزارید کنار. اگر دقت کنید بسیاری از ظروف های قدیمی دارای نقش و نگاری هستند که ماشین ظرفشویی به صورت مکرر باعث کم رنگ شدن آن های می شود. همچنین لبه فنجان و بشقاب های قدیمی شما در اثر شستن با ماشین ظرفشویی شکسته می شوند و یا به احتمال خیلی زیاد ترک می خورند. جنس ظروف قدیمی بیشتر چینی هستند و استقامت بسیار کمی دارند. 

وسایل و ظروف سیلیکونی

برای شستن ظروف سیلیکونی بهتر است از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید. زیرا جنس این ظروف اگر با آب گرم مشکلی نداشته باشه ولی در اثر فشار زیاد آب ،جنس ظروف ضربه می بینید. در حقیقت ظروف سیلیکونی راه های مختلفی برای تمیز کردن دارد که خودش به تنها دارای چند روش می باشد. 

ابتدا می توانید از سرکه و جوش شیرنی کمک بگیرید. به غیر از این مواد شیمایی بسیار زیاد دیگر هم وجود دارند که لک های روی ظروف را به راحتی پاک می کند. اگر هم قصد ضد عفونی کردن دارید سریعترین روش این است که ظروف را در داخل فر قرار دهید. دما را 177 درجه تنظیم کنید و برای مدت زمان 10 دقیقه آنها را داخل فر قرار دهید. این روش باعث می شود چربی ظروف به راحتی گرفته شود و دیگر نیازی به شستن با مواد شسیمایی هم ندارید. 

ظروف چوبی

گاهی وقت ها سختی مواد شوینده ماشین ظرفشویی احتمال اینکه روغن های طبیعی را که مانع از خشک شدن ظروف چوبی و تخته های برش می شوند، را بگیرید. در این صورت با از بین بردن چربی وسایل چوبی، ظروف خشک می شوند و ترک می خوردند. البته به غیر از مواد شوینده، دمای بالا آب نیز باعث خراب شدن وسایل چوبی می شود. 
در نتیجه جهت شستن کفگیر و یا بشقاب و لیوان های چوبی بهتر است از آب ولرم استفاده کنید و سریعا خشک کنید تا سالم باقی بمانند. یک روش دیگر هم وجود دارد که تنها آب و کلر نیاز دارید تا وسایل چوبی را ضد عفونی کنید و دیگر مواد شوینده به کار نبرید. 

برای ضد عفونی کردن وسایل چوبی ابتدا ¼ فنجان سفید کننده یا همان کلر را با ½ فنجان آب قاطی کنید. 

چاقوی و کاردک ها

اگر چاقوهای شما بزرگ هستند و یا روکش چوبی و پلاستیکی دارند؛ قطعا آن را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید. احتمال اینکه زنگ بخورد بسیار زیاد است. به غیر از این در داخل ظرفشویی جایی مخصوص برای چاقو در نظر گرفته نشده است. در نتیجه اگر شما چاقو ها همین جوری روی سبد قرار دهید احتمال اینکه آسیب ببینند؛ خیلی زیاد است. همچنین شما با شست و شو مکرر چاقو ها با ماشین ظرفشویی شاهد کند شدن آنها خواهید بود. چون فشار زیاد آب و مواد شویند آن هم برای مدت طولانی بر روی تیزی چاقو ها تاثیر گذار می باشد. 

ماهیتابه های چدنی

ابتدا باید اشاره کنیم که ماهیتابه های چدنی در ظرفشویی باعث زنگ زدگی می شود و به مرور زمان نیز خرابتر می شوند. البته اکثر کاربران نیز کاملا با این موضوع آشنایی دارند که نباید ماهیتابه ها را در داخل ظرفشویی قرار دهند. اما باید ذکر کرد که مواد شوینده ظرفشویی سختی بالایی دارند و با فشار بالا به ماهیتابه ها برخورد می کند. به همین دلیل باید توجه کنید که شما با شستن ماهبتانه ها با ظرفشویی فقط به جنس ظروف ظربه می زنید. 

رنده و الک

الک و رنده یکی از وسایلی هستند که مواد غذایی در لابه لایی آن گیر می کند و باعث می شود تا در داخل ظرفشویی به خوبی شسشته نشوند. مخصوصا اگر رنده باشد. زیرا رنده یکی از وسایلی است که سبزیجات و میوه ها در بین آن قرار می گیرد و حتما برای شست و شوی باید با دست شسته شود.  

همچنین در ماشین ظرفشویی جایی مناسب برای مختص به این وسایل در نظر گرفته نشده است. در نتیجه ممکن است در بین سایر وسایل دیگر قرار بگیرید و خوب شسته نشود و یا اینکه به کشو و قطعات ظرفشویی آسیب برساند. 

ظروف مسی

این روزها خیلی از خانه های قدیمی دارای ظروف مسی هستند و برای خوردن غذاهای همچون دیزی از ظروف مسی استفاده می کنند. این نوع ظروف سطح براق و درخشانی دارند و به راحتی کدر می شوند. بنابراین برای شستن این نوع ظروف حتما باید ملایم و نرم عمل کنید تا سطح آن ها سالم باقی بماند. 

ظروف ملامینه و پلاستیکی

تقریبا همه افراد می دانند که ظروف ملامین از لایه پلاستیکی نازکی ساخته شده است که با حرارت بالا از بین می رود. افزون بر این اکثرا قاب های ملامینی دارای رنگ و طرح مختلفی هستند که با شستن آن توسط دستگاه ظرفشویی کم رنگ می شوند. 

درب قابلمه و زود پز

هنگام مهمانی های بزرگ، خانم های خانه دار وسایل بسیار زیادی برای شست و شو دارند. در این مواقع بیشتر افراد از ماشین ظرفشویی  برای شستن تمامی وسایل آشپز خانه استفاده می کنند. این وسایل به احتمال زیاد شاید شامل درب زود پز و یا قابلمه شما نیز شود. حال اگر درب دارای نقاط پلاستیکی باشد که مطمئنن نباید آن را در ظرفشویی قرار دهید. اما اگر هیچ قسمت پلاستیکی نداشته باشد، باید دقت کنید که درب های زود پز با قرار دادن آن در ماشین ظرفشویی دچار ضربه و آسیب می شوند و دیگر به صورت قبل کار نمی کند. 

چاقو و قاشق های نقره بدل

خیلی از قاشق های نقره به مرور زمان دچار تغییر رنگ می شوند. اما اگر شما از این موضوع بی خبر باشید و تنها با یک بار قرار دادن آن ها در ماشین ظرفشویی ،به تمامی رنگ و جنس آن ها را تغییر می دهید. در نتیجه هنگامی که وسایل را در داخل ظرفشویی قرار می دهید حتما مواظب باشید و تمامی حواس خود را جمع کنید. 

انواع ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی های بسیار متنوعی اکنون در بازار وجود دارد که همگی دارای برنامه های شست و شو زیادی هستند. در هنگام خرید ماشین ظرفشویی به کارایی و عملکرد محصول باید حتما توجه کنید. به عبارتی خیلی از ماشین های ظرفشویی دارای 8 برنامه شست و شو می باشند که برای بسیاری از مواقع کاربردی هستند. این نوع ماشین ظرفشویی های در سایت اولان کالا شامل ماشین ظرفشویی بوش مدل SMS88TI46M می شود که یکی از بهترین و پرفروشترین های بازار است. در کنار این نوع ماشین ظرفشویی یکی دیگر از مدل های بوش وجود دارد که دارای 13 عدد برنامه شست و شو است. این نوع ماشین ظرفشویی مدل SMS88TW02M است. در حقیقت برند بوش در زمینه تولید ماشین ظرفشویی حسابی رقابت به خرج داده و از سایر برندهای معروف جهان پیشی گرفته است. 

اما اگر قیمت این برند گران به نظرتون اومد؛ سایر برندهایی همچون بکو وجود دارند مثلا مدل 28442 در کنار قیمت مناسب از قابلیت های مناسبی نیز بهره مند است. 

 


 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha