02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

روند کار سرخ کن های روغنی چگونه است؟

ادیبه کریم پور27 /آبان/ 1402
روند کار سرخ کن های روغنی چگونه است؟

روند کار سرخ کن بدون روغن چگونه است؟


سرخ‌ کن‌ های بدون روغن تنها چند سال پیش وارد بازار شدند و به سرعت محبوبیت پیدا می‌ کنند، که با توجه به اینکه چگونه مردم نسبت به چیزهایی که می‌ خورند آگاه‌ تر می‌ شوند و جایگزین بسیار سالم‌ تری که سرخ‌ کن‌ های بدون روغن در مقابل غذاهای سرخ‌ شده سنتی ارائه می‌ دهند. اما واقعاً سرخ کن بدون روغن چگونه کار می کند؟ این ترکیبی از چیزهایی است که در واقع این امکان را برای غذا فراهم می‌ کند که ظاهر و مزه آن را همانطور که سرخ شده بود بدون اینکه واقعاً باشد، نشان دهد. اولین چیزی که باید در نظر گرفت این است که سرخ کن های بدون روغن واقعاً کاملاً بدون روغن نیستند. آن ها هنوز به مقدار کمی روغن نیاز دارند تا غذا را طوری بپزند که انگار سرخ شده است، اما می توانند مقدار روغن لازم را تا 80٪ کاهش دهند ، که در حال حاضر گام بزرگی به سمت یک رژیم غذایی سالم است. فقط برای اینکه معنی این را بفهمید، یک دسته سیب زمینی سرخ شده ترد برای پخت بهینه فقط به نصف قاشق غذاخوری روغن نیاز دارد، در مقابل چندین فنجان که اگر آن ها را به روش سنتی سرخ کنید لازم است. حالا که گفته می شود و کمی کار را ساده می کنیم، کاری که سرخ کن بدون روغن انجام می دهد این است که هوای گرم را با سرعت بسیار بالا در اطراف غذا به گردش در می آورد تا آن ها به طور یکنواخت بپزند.


سرخ کن بدون روغن چگونه کار می کند؟


سرخ کن بدون روغن را تا 200 درجه سانتیگراد (حدود 392 فارنهایت) گرم می کند و هوای گرم را با استفاده از یک یا چند فن قوی در اطراف غذای شما به گردش در می آورد. دمای بالا و سرعت بالای هوای داخل دستگاه باعث می شود که روغن کمی که برای تبخیر شدن لازم است و هوای داخل دستگاه کاملا آغشته شود. همانطور که در هوایی که تنفس می کنیم درصدی از آب در آن وجود دارد که به عنوان سطح رطوبت از آن یاد می کنیم، هوای داخل سرخ کن بدون روغن اکنون دارای سطح رطوبتی است که به جای آب از روغن تشکیل شده است. این اجازه می‌ دهد تا تمام قسمت‌ های سطح غذا با روغن لمس شود، و بنابراین به‌گونه‌ ای سرخ می‌ شوند که گویی در حجم زیادی از روغن در حال جوش غوطه‌ور شده‌ اند. این به طور علمی اثر Maillard نامیده می شود که به وسیله آن غذا حالت برشته و ترد پیدا می کند. از جهاتی این شبیه به نحوه عملکرد اجاق گاز است، اما یک تفاوت بسیار مهم وجود دارد. نکته کلیدی در سرخ کردن این است که چگونه غذا را به طور مساوی طبخ می کند. اگر با اجاق، دستگاه گریل یا باربیکیو سنتی غذای خود سرو می‌ کنید، احتمالاً متوجه خواهید شد که چگونه در قسمت‌ های مختلف طبخ متفاوتی دارد. به عنوان مثال، باربیکیوها گرمای کمتری را به لبه‌ها ارائه می ‌کنند، در مقایسه با زمانی که آن ها را درست در مرکز قرار دهید، غذا را کندتر طبخ می‌ کنند. خب این در مورد اکثر اشکال پخت و پز صدق می کند، به همین دلیل است که شما معمولاً باید غذای خود را در حین پخت هدایت کنید. فضای داخلی سرخ کن بدون روغن به دقت طراحی شده است تا اطمینان حاصل شود که هوا به طور یکنواخت در هر اینچ از منطقه پخت و پز گردش می کند، همیشه با سرعت و دمای ثابت، تا اطمینان حاصل شود که غذاهای شما به طور یکنواخت پخته می شوند. همچنین سرخ ‌کن‌ های بدون روغن موجود در بازار است که نسبتاً کوچک هستند، زیرا ساختن یک سرخ‌ کن بزرگ ‌تر اطمینان از توزیع یکنواخت هوای گرم را بسیار دشوارتر می ‌کند و بنابراین تجربه پخت و پز با کیفیت پایین ‌تری را به همراه خواهد داشت.


ویژگی های سرخ کن های رژیمی


ایمنی: اکنون همانطور که می بینید، هوای زیادی در سرخ کردن غذا بدون استفاده از روغن، و حرارت زیاد و سرعت بالا وجود دارد، که برای درک این موضوع مهم است که چگونه این موضوع جای نگرانی ندارد و چگونه این دستگاه کاملاً ایمن است. دمای سرخ کن بدون روغن به دو برابر دمای آب می رسد. اما چگونه هنگام دستکاری آن از سوختن ما جلوگیری می کند؟ اکثر آن ها مجهز به سیستم خنک کننده ای هستند که هوای سرد را بین دیواره اتاق پخت داخلی و پلاستیک بیرونی به گردش در می آورد. این تضمین می کند که بیرون سرخ کن خنک می ماند، حتی زمانی که دمای داخلی در حداکثر آن باشد. این بدان معنا نیست که با سرخ کردن بدون روغن کاملا بی خطر است، اما خطرات بسیار کمتری نسبت به سایر دستگاه ایجاد می کند. سرخ کن های معمولی نیز مسئول بیش از 50 درصد آتش سوزی های خانگی هستند. خطری که با حذف روغن های جوشان از آشپزخانه و روی آوردن به گزینه بسیار مطمئن تر، سرخ کن بدون روغن، به طور کامل از بین خواهید رفت.


بوهای نامطبوع: نگرانی دیگری که ممکن است داشته باشید بوی غذای سرخ شده است که معمولاً از خود باقی می ماند که به راحتی لباس های شما را آغشته می کند و در واقع خلاص شدن از شر آن بسیار سخت است. سرخ کن های بدون روغن مجهز به فیلترهای هوا هستند که اطمینان می دهند هوای آزاد شده به اتاق کاملاً تمیز و سالم است. تمام چربی و در نتیجه بیشتر بو روی فیلترها می ماند و هوای خانه شما را تمیز و تازه نگه می دارد.


استفاده ی آسان: سرخ کن های بدون روغن نیز بسیار راحت تر هستند که ممکن است فکر کنید. درست است که پخت بیشتر غذاها در آن ها نسبت به یک سرخ کن معمولی بیشتر طول می کشد. اما به خاطر داشته باشید که سرخ کن رژیمی یک دسته سیب زمینی سرخ کرده فقط 8 دقیقه طول می کشد تا پخته شود و نیازی به داغ شدن روغن نیست. کارکردن سرخ کن های بدون روغن نیز فوق العاده آسان است، برخی از آن ها دارای دو دکمه هستند که در ترکیب با میزان ایمن استفاده از آن ها، راه حلی عالی برای کودکان و نوجوانانی است که می توانند به جای گرم کردن چیزی، غذای خود را بپزند.


آیا سرخ کن های بدون روغن سالم تر هستند؟


یکی از نکات اصلی فروش سرخ کن های رژیمی این است که غذاهای پخته شده در آن ها سالم تر از غذاهای پخته شده در سرخ کن هستند، زیرا سرخ کن رژیمی، روغن کمتری مصرف می کند. سرخ کن ها از هوای گرم و داغ برای پختن مواد غذایی استفاده می کنند. آن ها از روغن کمی برای سرخ کردن استفاده می کنند که در نتیجه چربی غذا به طور قابل توجهی کمتر از دستور پخت های دیگر است. برای مثال برای سرخ کردن سیب زمینی به یک قاشق غذاخوری برای طعم دادن آن ها نیاز دارید و یا برای پختن بال و مراغ کامل تنها به کمی روغن نیاز دارید تا روی آن را چرب کنید تا بافت نرم و آبدارتری به شما ببخشد. بنابراین سرخ کن های بدون روغن سالم هستند و به کسانی از یک رژیم غذایی سالم و یا رژیم های خاص غذایی مانند لاغری یا حجم دهی پشتیبانی می کنند، گزینه ی فوق العاده ای است. 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha