02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

مزایا و معایب شارژر های وایرلس

ادیبه کریم پور 25 /مهر/ 1401
مزایا و معایب شارژر های وایرلس

مزایا و معایب شارژر های وایرلس


امروزه بسیاری از گوشی ها و وسایل های الکتریکی دارای فناوری شارژ وایرلس هستند، که کارایی آسان و راحتی را به شما ارائه می دهند.  قرار دادن گوشی ها بر روی یک صفحه ی مخصوص (با نام مستعار پد شارژر یا سطح شارژر) به گوشی های اندروید و آیفون اجازه می دهد شارژ را جذب کنند. شارژ بی ‌سیم نوعی انتقال برق بی‌ سیم مبتنی بر القای الکترومغناطیسی است که برق را تامین می ‌کند یا دستگاه خاصی را بدون تماس الکتریکی با دوشاخه یا آداپتور شارژ می‌ کند. از زمان معرفی استاندارد Qi در سال 2010، دستگاه های قابل حمل بیشتری از تلفن های هوشمند گرفته تا دستگاه های دیگر شروع به استفاده از ویژگی های شارژ بی سیم می کنند. توجه داشته باشید که این فناوری در وسایل نقلیه الکتریکی، ابزارهای برقی و تجهیزات پزشکی و هولدر های ماشین وایرلس نیز استفاده شده است. این ارتباط بی سیم میان دستگاه ها نیز دارای مزایا و معایبی است.


شارژ بی سیم چگونه کار می کند؟


به جای وصل کردن دستگاه خود به کابل شارژ، یک پد شارژ بی سیم مخصوص با استفاده از القای الکترومغناطیسی که به عنوان (کوپلینگ القایی) نیز شناخته می شود، انرژی را به دستگاه شما منتقل می کند. همچنین همه تلفن ‌هایی که از شارژ بی ‌سیم پشتیبانی می ‌کنند همچنان می ‌توانند به روش سنتی شارژ و از آداپتور استفاده کنند.


مزایای شارژ بی سیم موبایل چیست؟


راحت برای استفاده: به سادگی، با گذاشتن موبایل روی سطح پایه، شارژ می شود. و نیازی به نگاه کردن و چک کردن سیم و آداپتور نیست و اتصال و قطع اتصال بسیار سریع است.
خروجی برق مورد نیاز: یک واحد پایه می تواند توان 5 وات، 7.5 وات، 10 وات و 15 وات را به دلخواه و تنظیم کند. این ویژگی شارژ سریع و آهسته را تسهیل می کند.
شارژ کردن همزمان: بعضی از پد های شارژر وایرلس می تواند تنها یک گوشی را شارژر کنند. اما برخی از شارژرهای بی سیم تلفن همراه دارای فناوری و وات قدرتمندی هستند که حداکثر سه تلفن همراه را به طور همزمان شارژ می کنند.


فقط یک کابل: با شارژ بی سیم، تنها چیزی که نیاز دارید یک کابل است که به پد شارژ وصل شده است. دیگر از چندین کابل برای چندین دستگاه استفاده نکنید. به علاوه، استاندارد جهانی (شارژر بی سیم Qi) با همه دستگاه هایی که دارای فناوری QI هستند، سازگار است. بنابراین، شارژ بی سیم برای آیفون ها برای اندرویدها یکسان است. می توانید از یک پد شارژر برای همه دستگاه های خود استفاده کنید.
از بهم ریختگی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد: خانه یا محل کار، منظره آن شارژرهای مختلف که از دیوار آویزان شده اند یا روی میز پخش شده اند، نسبتاً نامرتب و ناخوشایند به نظر می رسد. صفحه های پایه بی سیم با طراحی زیبا به عنوان یک نمایشگر کوچک روی میز قرار می گیرد. همچنین شارژرهای بی سیم موبایل به نظافت بهتر خانه کمک می کنند و می تواند میز کار یا پاتختی شما را مرتب تر جلوه بدهد.
ایمنی را به ارمغان می آورد: علاوه بر این، استفاده از پدهای شارژ وایرلس به جای شارژرهای متصل، ایمن تر است. و نیز استفاده از شارژر وایرلس احتمال اتصال، اتصال کوتاه و شوک الکتریکی تصادفی از بین می برد.


مقرون به صرفه: در دراز مدت، واحد های شارژر وایرلس مقرون به صرفه هستند. از آنجایی که دوشاخه و کابل شارژ بسیار جابه جا و استفاده می شوند، ساییدگی و پارگی به میزان قابل توجهی به حداقل می رسد. هزینه مکرر کابل های بریده شده یا گم شده نیز از بین می رود. در هزینه تعویض شارژرهای قطع شده صرفه جویی می شود.
از امنیت بالایی برخوردارند: شارژرهای بی سیم امنیت دستگاه ها را به ویژه در مکان های عمومی مانند سالن های فرودگاه، هتل ها، بیمارستان ها فراهم می کنند. سیم وصل شده می تواند وسیله ای مخفی برای سرقت اطلاعات از تلفن باشد. از این نوع تله ها با استفاده از شارژرهای بی سیم در مکان های عمومی جلوگیری می شود. و شارژ در هر مکانی امکان پذیر است. پد های شارژ وایرلس در بسیاری از هتل ها، رستوران ها و کافی شاپ ها قرار داده شده تا بتوانید گوشی های خود را در کمترین زمان شارژ کنید. همچنین امنیت بیشتری نسبت به وصل کردن دستگاه شما به کابل شارژ ناآشنا دارند.
خاموش شدن خودکار: هنگامی که دستگاه به طور کامل شارژ شد، شارژر وایرلس خاموش می شود و در نتیجه در مصرف انرژی صرفه جویی می شود، شارژ ایمن تر می شود و نیاز کمتری به نگرانی در مورد گرم شدن بیش از حد باتری خود دارید.


معایب شارژر های وایرلس موبایل


در کنار مزایای بسیاری از شارژ بی سیم، چند مشکل جدی باید توسط تولید کنندگان شارژرهای بی سیم حل شود. با انتخاب و استفاده بیشتر افراد از شارژ بی سیم، برخی از معایب آشنا و برجسته عبارتند از:
کارایی کمتر: شارژرهای بی سیم در مقایسه با شارژرهای معمولی کارایی کمتری دارند. آنها در مقایسه با گوشی های معمولی برای شارژ تلفن های همراه انرژی بیشتری مصرف می کنند.
شارژ آهسته: حتی در حالت شارژ سریع، شارژرهای بی سیم نسبت به شارژرهای معمولی با سیم زمان بیشتری برای شارژ شدن نیاز دارند. برخی از تولید کنندگان ادعا می کنند که شارژرهای سریع واقعی در بسیاری از بازار های جهانی موجود است، اما به طور کلی، شارژرهای بی سیم کندتر هستند. شارژ بی سیم معمولاً 30 تا 80 درصد بیشتر از کابل برای شارژ کامل دستگاه شما طول می کشد. به خاطر داشته باشید: نحوه قرار دادن دستگاه خود روی پد می تواند بر مدت زمان شارژ شدن آن تأثیر بگذارد. و حتی در یک راه ‌اندازی ایده ‌آل، 20 درصد از نیرویی که از دستگاه شما عبور می ‌کند هدر می ‌رود.


گرم شدن بیش از حد: شارژرهای وایرلس به سرعت گرم می‌ شوند و گاهی اوقات حتی گوشی هنگام شارژ بی ‌سیم کمی داغ می‌ شوند. این ممکن است به دلیل اثر القایی باشد.
شما نمی توانید از تلفن خود استفاده کنید: دستگاه شما باید در حین شارژ شدن روی پد بماند، به این معنی که وقتی به کابل شارژ وصل می شود، نمی توانید آن را بردارید و از آن به روشی که می توانید استفاده کنید. همچنین تا زمانی که گوشی روشن باشد، شارژ بی سیم نمی تواند کار کند. پس از بلند کردن گوشی برای دریافت تماس، شارژ فوراً متوقف می شود.
شارژرهای بی سیم برای گوشی هایی که پشتی فلزی دارند مناسب نیستند و نیز نباید از قاب یا سوکت های فلزی استفاده شود.  نگرانی در مورد تشعشعات EMF که از واحد پایه خارج می شوند وجود دارد. هنوز هیچ مدرک قطعی برای اثبات مضر بودن آن وجود ندارد.
پد های شارژر وایرلس گران هستند: شارژرهای بی‌ سیم یک فناوری نسبتاً جدید با برچسب قیمت سنگین هستند، به‌ ویژه در مقایسه با کابل‌ ها گران تر هستند. اما نکته این است که پدهای بزرگتر می توانند چندین دستگاه را شارژ کنند که به طور بالقوه باعث کاهش هزینه می شود.


نتیجه گیری و کلام آخر


همانطور که قبلا گفتیم شارژر های بی سیم دارای مزایا و معایبی هستند اما مزایای آن بیشتر از معایب آن بود و می توان راحت از آن استفاده کرد و با داشتن پد های بزرگ تر، هم گوشی های بیشتری را شارژ کرد و هم در هزینه های اضافی خرید کابل و آداپتورصرفه جویی کرد. این پد های شارژر وایرلس تنها با یک کابل به برق متصل می شود و میز کار و پاتختی را مرتب تر جلوه می دهد و در نهایت اتاق را تمیز تر نشان می دهد. این شارژر های وایرلس از اتصال های برق و اتصال کوتاه و برق گرفتگی جلوگیری می کند و بسیار ایمن تر از شارژر های معمولی است. اما ممکن است شارژ آهسته تری به گوشی وارد کند و هنگام شارژ کردن، گوشی را کمی داغ کند. اما با این حال پد های شارژر بی سیم ارزش خرید دارد و می توانند انتخاب خوبی برای خانه های شما باشند.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha