02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

آیا می توانم در سبد سرخ‌ کن بدون روغن، قالب دیگری استفاده کنم؟

ادیبه کریم پور 25 /آبان/ 1402
آیا می توانم در سبد سرخ‌ کن بدون روغن، قالب دیگری استفاده کنم؟

آیا می توانم در سبد سرخ کن بدون روغن، قالب دیگری قرار دهم؟


به احتمال زیاد شما از یک سرخ کن بدون روغن استفاده کرده اید و آن ها در سال های اخیر بسیار محبوب شده اند. استفاده از سرخ کن رژیمی ساده به نظر می رسد و کافی است سرخ کن را از قبل گرم کنید، برنامه ها را بر اساس دستوری که استفاده می کنید تنظیم کنید، غذا را داخل آن قرار دهید و اجازه دهید برای مدت زمان نسبتاً کوتاهی ، پخت و پز خود را انجام دهد که در نتیجه غذای ترد زیبا و خوشمزه ای را برای شما درست می کند. آیا می دانستید که می توانید خارج از سبد از انواع ظروف در سرخ کن بدون روغن استفاده کنید؟ شاید از خود بپرسید که آیا می توانید یک کاسه را در سرخ کن رژیمی قرار دهید؟ بله گاهی مواقع می توانید از آن استفاده کنید. 

 

چه نوع کاسه هایی برای استفاده در سرخ کن بدون روغن ایمن هستند؟


انتخاب یک کاسه برای استفاده در سرخ کن رژیمی می تواند یک چالش باشد. ملاحظات زیادی وجود دارد که باید در نظر داشت. ابتدا باید از ایمن بودن کاسه در دستگاه اطمینان حاصل کنید. اگر می توانید آن را در فر قرار دهید، باید برای استفاده در سرخ کن هم مناسب باشد. به خاطر داشته باشید که در حالی که دمای سرخ کن با دمای فر قابل مقایسه است، گردش هوا گرما را بهتر به سمت غذا و ظرفی که در آن قرار دارد هدایت می کند. به همین دلیل، باید اطمینان حاصل کنید که کاسه می تواند نه تنها در برابر حرارت زیاد، بلکه همچنین توزیع گرما را که در سرخ کن رخ می دهد، تحمل کند. شما همچنین می خواهید شکل و اندازه کاسه را در نظر بگیرید. از هر کاسه ای که مانع از گردش هوای گرم در فن می شود، باید اجتناب شود، زیرا باعث می شود سرخ کن رژیمی به درستی کار نکند. به یاد داشته باشید، سرخ کن های رژیمی، هوای گرم شده را به گردش در می آورند، و اگر کاسه هوا را از دمیدن در اطراف مسدود کند، نمی تواند غذا را ترد کند.

 


کاسه شیشه ای یا پیرکس: در بیشتر موارد، ظروف شیشه ای ایمن فر باید در سرخ کن بدون روغن ایمن باشند. کاسه های ایمن فر، که یکی از نمونه های آن کاسه پیرکس است، معمولاً تا زمانی که آن ها را در سرخ کن (یا فر) سرد قرار ندهید، خوب هستند. اگر بخواهید یک کاسه شیشه ای سرد بردارید و آن را در فر گرم شده یا سرخ کن گرم قرار دهید، در خطر خرد شدن قرار می گیرد. مشکل سرخ کن رژیمی این است که حتی اگر کاسه به طور معمول بتواند گرمای زیاد را تحمل کند، ممکن است خیلی سریع گرم شود. سرخ کن های بدون روغن خیلی سریعتر از فر گرم می شوند. همچنین تمام شیشه ها برای استفاده در سرخ کن های رژیمی مناسب نیستند. باید به درجه حرارت بالای استفاده شده در سرخ کن درجه بندی شود. از آنجایی که دانستن اینکه چه نوع شیشه ای مناسب است و استفاده از آن مناسب نیست ممکن است گیج کننده باشد، اگر مواد دیگری در دسترس دارید بهتر است از استفاده از کاسه شیشه ای در سرخ کن خودداری کنید.


کاسه سرامیکی: کاسه های سرامیکی برای قرار دادن در سرخ کن بدون روغن ایده آل هستند. آن ها معمولاً خرد نمی شوند و تاب نمی یابند یا ذوب نمی شوند. سرامیک همچنین برای انتقال موثر گرما و همچنین مقاوم در برابر حرارت شناخته شده است. این ویژگی ها آن را به انتخاب خوبی برای استفاده در سرخ کن تبدیل می کند. هر چند یک اخطار وجود دارد. یک کاسه سرامیکی یک رسانای حرارت عالی خواهد بود. این بدان معنی است که غذا می تواند سریعتر از آنچه در سرخ کن رژیمی انتظار دارید بیش از حد بپزد. اگر می خواهید از کاسه های سرامیکی استفاده کنید، حتماً چند بار غذا را بررسی کنید تا مطمئن شوید که خیلی سریع غذا پخته نمی شود.

 


کاسه استیل ضد زنگ: اگر کاسه ها یا قالب های فولادی ضد زنگ بدون دسته پلاستیکی دارید، عالی است زیرا استفاده از آن ها در سرخ کن بدون روغن کاملاً خوب و بدون دردسر است. فولاد ضد زنگ رسانای خوبی برای گرما است، در برابر حرارت مقاوم است و در معرض دماهای بالا تاب نمی خورد، خم یا ذوب نمی شود. با این حال، هر کاسه فولادی با دسته های پلاستیکی یا سایر لوازم جانبی، برای سرخ کن بدون روغن مناسب نیست. بنابراین، مطمئن شوید که به خوبی به کاسه خود نگاه کنید تا مطمئن شوید که ایمن است.


کاسه چدنی: قالب های چدنی، قالب ها، تابه ها و ظروف شیرینی پزی را می توان در صورت مناسب بودن در سرخ کن رژیمی استفاده کرد. با این حال، در مورد دستگیره های پلاستیکی و دستگیره های درب نیز همین اخطار اعمال می شود. بیشتر کاسه های چدنی پلاستیکی ندارند اما حتما بررسی کنید. چدن انتخاب خوبی است زیرا گرما را برای مدت طولانی حفظ می کند، کاملاً در برابر حرارت مقاوم است (حتی می توانید آن را روی حرارت شدید مانند آتش قرار دهید) و نسبتاً نچسب است. اگر پوشش شما دارای روکش لعابی است، استفاده از آن در سرخ کن نیز خوب است.


کاسه مسی: پیدا کردن کاسه های مسی نسبتاً غیرعادی است، اما اگر یک تابه مسی کوچک بدون دسته پلاستیکی دارید، می توانید از آن در سرخ کن استفاده کنید. مانند سایر انواع کاسه های فلزی، مس در انتقال گرما عالی است و می تواند در برابر دماهای بالا مقاومت کند. مس نیز یک نوع کاسه ایمن برای فر است.


کاسه سیلیکونی: پخت و پز سرخ کن بدون روغن اغلب می تواند شامل کاسه های سیلیکونی، قالب ها و موارد دیگر باشد. این یک ماده ایمن برای استفاده در سرخ کن است. شما می توانید از قالب های کیک کوچک ساخته شده از سیلیکون نیز استفاده کنید. این برای پخت در سرخ کن رژیمی عالی است. سیلیکون گرما را به خوبی منتقل نمی کند، اما نسبتاً نچسب باقی می ماند (برای چسبندگی کمتر آن را با اسپری روغن پخت و پز بپاشید)، و اگرچه نوعی پلاستیک است، اما تا زمانی که برای پخت و پز طراحی شده است، ذوب نمی شود. 

 


چه جنس های دیگری می توان در سرخ کن رژیمی قرار داد؟


بنابراین به غیر از کاسه های ایمن فر که در بالا ذکر شد، می توان از مواد دیگری نیز در سرخ کن بادی استفاده کرد.
قالب پیتزا: قالب های پیتزای کوچک می توانند در برابر حرارت بالا مقاومت کنند، مانند آنچه در سرخ کن های رژیمی پیدا می کنید. اینها برای درست کردن کوکی ها یا گرم کردن پیتزا در سرخ کن خوب هستند. البته اندازه سرخ کن را در نظر داشته باشید. قالب های پیتزا به طور کلی بزرگتر از آن هستند که در سبد یا کشو قرار بگیرند.
قالب های آلومینیومی: قالب های آلومینیومی (و همچنین فویل آلومینیومی) برای استفاده در سرخ کن رژیمی عالی هستند. آن ها سبک وزن هستند و می توانید آن ها را در اندازه هایی تهیه کنید که به خوبی در سرخ کن قرار بگیرند.
بشقاب های ایمن در فر: اگر بشقابی دارید که می توانید در فر از آن استفاده کنید، به احتمال زیاد استفاده از آن در سرخ کن رژیمی خوب است. به خاطر داشته باشید که بسته به نوع شیشه ای که استفاده می کنید، ظروف ظروف شیشه ای ممکن است ضربه بخورند یا از شکسته شوند. همچنین، اگر قالب حاوی پلاستیک باشد، استفاده ی آن ممنوع است. صفحات سرامیکی، صفحات فولادی ضد زنگ و صفحات سیلیکونی ایمن ترین شرط ها خواهند بود.
اگر می خواهید یک قالب را در سرخ کن امتحان کنید، ابتدا مطمئن شوید که کاسه مورد نظر از مواد مقاوم در برابر حرارت ساخته شده است که می تواند در برابر حرارت بالایی که در سرخ کن با آن مواجه می شود مقاومت کند. سپس مطمئن شوید که شکل مناسبی دارد. باید بتواند به خوبی درون سرخ کن جا بیفتد بدون اینکه جریان هوا را مسدود کند. فقط فرآیند پخت غذاهای سرخ شده در سرخ کن رژیمی را در نظر داشته باشید و مطمئن شوید ظروف پخت و پز شما می توانند در برابر این عناصر مقاومت کنند.

 

چه چیزی در سرخ کن بدون روغن استفاده نمی شود؟ 


یکی از موادی که هرگز نباید در سرخ کن های بدون روغن استفاده کنید پلاستیک است. یک کاسه پلاستیکی مناسب گرما نیست، پس قطعاً برای سرخ کن بدون روغن ایمن نیست. وقتی پلاستیک در معرض حرارت زیاد قرار می گیرد ذوب می شود، تاب می خورد و خم می شود. هیچ نوع پلاستیکی غیر از سیلیکون در سرخ کن رژیمی ایمن نخواهد بود. اگر هر نوع ملامینه، پلاستیک نرم، پلاستیک سخت یا کاسه های دیگر در این دسته را مد نظر دارید، هیچوقت آن را امتحان نکنید. بدترین حالت این است که می تواند آتش بگیرد و باعث آسیب و آسیب جدی به خانه شما شود.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha