02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

راهنمای خرید رطوبت ساز

ادیبه کریم پور 29 /تیر/ 1402
راهنمای خرید رطوبت ساز

راهنمای خرید رطوبت ساز


هنگامی که دمای بیرون سردتر می شود و بیشتر به بخاری خود متکی هستید، سطح رطوبت داخل خانه می تواند به سرعت کاهش یابد. رطوبت ساز که اغلب در طول زمستان برای کاهش ناراحتی ‌های ناشی از هوای خشک استفاده می ‌شود، می ‌تواند به جلوگیری از خشکی پوست و ترک خوردن لب‌ ها کمک کند. یک رطوبت ساز همچنین ممکن است به طور موقت به کاهش مشکلات تنفسی کمک کند و محافظت از فضای داخلی خانه شما را در تمام طول سال افزایش دهد.


رطوبت ساز چیست؟


رطوبت ساز وسیله ای است که با انتشار بخار سرد یا گرم، سطح رطوبت را در یک فضا افزایش می دهد. در ماه ‌های خشک ‌تر زمستانی که سیستم گرمایشی می ‌تواند به سرعت هوا را خشک کند، یک رطوبت ساز راه عملی برای اضافه کردن رطوبت ضروری به محیط خانه ارائه می ‌دهد. هوای خشک فصلی می تواند باعث طیفی از بیماری ها از جمله خارش چشم، خشکی شدید پوست، سردرد، مشکلات تنفسی و افزایش آلرژی شود. اگر هر یک از این مشکلات را تجربه کردید، برای افزایش میزان رطوبت در هوای خود، روی یک رطوبت ساز خوب را خریداری کنید. رطوبت ساز فقط در طول زمستان تسکین نمی ‌دهد. اگر در منطقه گرم زندگی می ‌کنید که دوره‌ های طولانی ‌مدت هوای خشک را تجربه می‌ کند، یک رطوبت ساز همچنین می ‌تواند به کاهش علائم هوای خشک کمک کند.


رطوبت ساز چه کار می کند؟


یک دستگاه رطوبت ساز با اضافه کردن بخار به یک اتاق با پاشش مقدار کمی آب یا بخار در جو کار می کند. اگرچه طراحی دستگاه های رطوبت ساز ممکن است متفاوت باشد، اما در رایج ترین مدل ها، آب در داخل مخزن ذخیره می شود تا زمانی که یک فیلتر رطوبت اضافی را جذب کند. سپس یک فن رطوبت را در فضا پخش می کند.


انواع رطوبت ساز


توجه به این نکته مهم است که انواع و مدل های مختلف رطوبت ساز از نظر اندازه، عملکرد و خروجی گالن متفاوت است. با این حال، در مورد گزینه های مختلف رطوبت ساز محبوب موجود بیشتر بدانید تا بتوانید تصمیم بگیرید که بهترین انتخاب برای فضای شما کدام است.


رطوبت ساز بخار خنک


رطوبت سازهای سرد رطوبت بیشتری را برای اتاق شما فراهم می ‌کنند و با به گردش درآوردن جریانی از بخار با دمای اتاق در سرتاسر فضا، اثرات هوای خشک را کاهش می‌ دهند. دو نوع از محبوب ترین رطوبت سازهای سرد، تبخیری و اولتراسونیک هستند.


رطوبت سازهای تبخیری: این رطوبت سازهای محبوب دارای فیلترهای فتیله ای داخلی هستند که رطوبت را جذب می کنند و فن هایی که هوا را به گردش در می آورند. آن ها آب را به عنوان یک بخار بسیار ریز در سراسر محیط پخش می کنند.


رطوبت سازهای التراسونیک: با استفاده از فناوری ارتعاش اولتراسونیک، این رطوبت ساز سرد به‌گونه ‌ای ساخته شده ‌اند که بی ‌سروصدا یک بخار خنک بسیار ریز را در سراسر اتاق آزاد می ‌کنند.


رطوبت ساز گرم


این نوع رطوبت ساز از یک عنصر گرمایش داخلی برای جوشاندن آب قبل از پخش شدن آن در اتاق به عنوان یک بخار گرم استفاده می کند. رطوبت سازهای مه گرم، همچنین به عنوان بخارسازهای بخار شناخته می شوند، ممکن است برای استفاده در هوای سردتر مناسب باشند، زیرا بخارهای گرم از رطوبت ساطع می کنند. برخی از مزایای رطوبت ساز گرم عبارتند از:


عملکرد بی صدا: رطوبت ساز گرم فاقد فن های داخلی هستند که باعث می شود عملکرد آن ها بسیار بی صدا باشد.


بهبود کیفیت هوا: از آنجایی که مرطوب کننده های بخار گرم برای جوشاندن آب طراحی شده اند، ممکن است مواد مضر بالقوه مانند کپک و باکتری ها قبل از گردش رطوبت در هوا از بین بروند.


تسکین سرفه: برخی از رطوبت سازهای گرم را می توان با برخی از محصولات دارویی برای تسکین سرفه استفاده کرد.


مزایای رطوبت ساز


حفظ فضای داخلی خانه: هوای خشک می تواند باعث کنده شدن وسایل خانه و عناصری مانند کاغذ دیواری و رنگ شود. همچنین می تواند باعث تاب برداشتن مبلمان و کفپوش چوبی شود. رطوبتی که یک مرطوب کننده تولید می کند می تواند این مسائل را کاهش دهد.


کاهش الکتریسیته ساکن: یک رطوبت سازها می تواند شوک های غیر منتظره را کاهش دهد و از تجهیزات الکتریکی محافظت کند.


شرایط تنفس بهتر: غباری که یک مرطوب کننده پخش می کند می تواند به تسکین مجاری بینی و تنفسی کمک کند که تنفس را آسان تر کند.


انتخاب یک رطوبت ساز بر اساس اندازه اتاق


انواع مختلفی از رطوبت سازها برای اتاق هایی با اندازه های مختلف در نظر گرفته شده اند، از رطوبت سازهای شخصی که می توانند به طور متوسط 2.3 متر مربع را مرطوب کنند تا مدل های کنسولی که می توانند 90 متر مربع یا بیشتر را مرطوب کنند. برای تعیین اندازه رطوبت ساز باید به طور موثر راحتی فضای خود را افزایش دهید، با اندازه گیری متراژ مربع اتاق خود شروع کنید. برای اتاق های کوچک و متوسط مانند اتاق خواب، مدل های رومیزی به خوبی کار می کنند. کنسول‌ های رطوبت ساز برای مرطوب‌ کردن فضاهای بزرگ ‌تر مناسب ‌تر هستند، زیرا هوای مرطوب زیادی تولید می ‌کنند و مخزن ذخیره‌ سازی آب بزرگ ‌تری دارند که نیاز به پر کردن مجدد کمتری دارند. پس از اندازه گیری متراژ اتاق خود، گزینه رطوبت سازی را انتخاب کنید که مناسب فضای شما باشد.

ویژگی های رطوبت ساز


اگرچه ویژگی ‌ها بر اساس مدل متفاوت است، رطوبت سازهای امروزی دارای مجموعه وسیعی از کنترل‌ ها و تنظیمات هستند که عملکرد را راحت ‌تر می ‌کنند. ویژگی های قابل توجه رطوبت ساز که باید به دنبال آن ها باشید عبارتند از:


خاموش شدن خودکار: این ویژگی پس از اتمام مخزن آب، به طور خودکار دستگاه را خاموش می کند و ایمنی را افزایش می دهد و راندمان انرژی را بهبود می بخشد.


چراغ‌ های نشانگر: رطوبت سازهای پیشرفته دارای چراغ‌ های نشانگر به شما هشدار می‌ دهند که منبع آب کم است، زمانی که باید رطوبت ‌ساز را تمیز کنید و زمان تعویض فیلترها می ‌رسد.


سرعت های متغیر: توانایی کنترل چند سرعت می تواند به شما کمک کند سطح نویز دستگاه را تنظیم کرده و کنترل رطوبت خروجی رطوبت ساز را آسان تر کند.


رابط کاربری دیجیتال: این رابط به شما امکان می دهد سطح رطوبت اتاق خود را درک کنید تا بتوانید در صورت لزوم تغییراتی ایجاد کنید.


کارتریج آب سخت: یک کارتریج غیر معدنی می تواند رسوبات معدنی را در آبی که استفاده می کنید کاهش دهد تا تجمعات ناشی از آب سخت را از بین ببرد.


پیش فیلتر کاهش دهنده آلرژن: یک فیلتر اولیه که برای تمیز کردن هوا طراحی شده است می تواند به کاهش گرده، شوره حیوانات خانگی، آلرژن ها و گرد و غبار در خانه شما کمک کند.


نور فرابنفش: یک رطوبت ساز با فناوری نور ماوراء بنفش می ‌تواند باکتری ‌ها، کپک ‌ها و میکروب‌ ها را قبل از اینکه به صورت مه پراکنده شوند، از بین ببرد.


سوالات متداول رطوبت ساز


آیا می توانید اسانس  را در دستگاه مرطوب کننده قرار دهید؟


اسانس ها می‌ توانند نقش حمایتی در کاهش استرس و تقویت آرامش داشته باشند. در حالی که می توانید اسانس ها را به رطوبت ساز خود اضافه کنید، چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.
اول، برای حفظ حداکثر اثربخشی اسانس، یک رطوبت ساز خنک بهترین تاثیر را دارد. یک رطوبت ساز بخار گرم که از گرما برای پخش غبار استفاده می کند می تواند برخی از خواص روغن را از بین ببرد. دوم، از آنجایی که اکثر مرطوب کننده ها به طور مداوم کار می کنند، نمی توانید میزان اسانس پخش شده در هوا را کنترل کنید. شما باید مقدار مناسب اسانس مورد استفاده را بر اساس اندازه مخزن آب تعیین کنید. در نهایت، اگر از دستگاه برای پخش اسانس ها استفاده می‌ کنید، رطوبت ساز خود را بیشتر تمیز کنید.


آیا دستگاه های رطوبت ساز برای گیاهان بی خطر هستند؟


هنگامی که گیاهان پژمرده می شوند و رنگ آن ها در زمستان کدر می شود، مقصر اغلب هوای خشک است. یک رطوبت ساز می تواند به حفظ رطوبت گیاه و کاهش سرعت تبخیر و تعرق آن کمک کند. هنگام انتخاب رطوبت ساز مناسب برای گیاهان داخلی خود، گونه های گیاهان خود را در نظر بگیرید. گیاهان بیابانی مانند ساکولنت ها و کاکتوس ها می توانند در مناطقی با رطوبت کم رشد کنند. سایر گیاهان معمولاً برای زنده ماندن به رطوبت بسیار بالاتری نیاز دارند. مکان رطوبت ساز شما نیز مهم است. از آنجایی که یک رطوبت ساز از یک فن برای چرخش و رهاسازی رطوبت استفاده می کند، قرار دادن یک دستگاه خیلی نزدیک به گیاهان می تواند باعث پژمردگی شود.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha