02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نحوه ی نگه داری از رطوبت سازها

ادیبه کریم پور 28 /تیر/ 1402
نحوه ی نگه داری از رطوبت سازها

نحوه ی نگه داری از رطوبت سازها


رطوبت سازها می توانند مشکلات ناشی از هوای خشک را کاهش دهند، اما نیاز به نگهداری دارند. در اینجا نکاتی برای اطمینان از اینکه رطوبت ساز شما به خطری برای سلامتی تبدیل نمی شود آورده شده است. خشکی سینوس ها، بینی های خونی و لب های ترک خورده را کاهش می دهد. رطوبت سازها اغلب برای تسکین این مشکلات آشنا ناشی از خشکی هوای داخل خانه استفاده می شوند. و اگر کودک شما سرما خورده است، یک رطوبت ساز یا خنک کننده ممکن است با اضافه کردن رطوبت به هوا، گرفتگی بینی را کاهش دهد. اما اگر رطوبت سازها به ‌درستی نگهداری نشوند یا سطح رطوبت بیش از حد بالا بماند، می ‌توانند شما را بیمار کنند. اگر از رطوبت ساز استفاده می کنید، سطح رطوبت اتاقی که از آن استفاده می شود را بررسی کنید و رطوبت ساز خود را تمیز نگه دارید. کپک ها یا باکتری ها می توانند در مرطوب کننده های کثیف رشد کنند. اگر آلرژی یا آسم دارید، قبل از استفاده از رطوبت ساز با پزشک خود صحبت کنید.


رطوبت ساز چیست؟


رطوبت سازها دستگاه هایی هستند که بخار آب یا بخار را آزاد می کنند و آن ها میزان رطوبت هوا را افزایش می دهند. انواع رطوبت سازها عبارتند از: 1. رطوبت سازهای مرکزی اینها در سیستم های گرمایش و تهویه مطبوع خانه تعبیه شده اند. آن ها قصد دارند کل خانه را مرطوب کنند. 2. رطوبت سازهای التراسونیک که یکی دیگر از این دسته محصولات می باشد که این دستگاه ها از امواج صوتی برای انتشار یک غبار خنک استفاده می کنند. 3. رطوبت سازهای پروانه ای که با یک دیسک چرخان، بخار خنکی را منتشر می ‌کنند. 4. اواپراتورها از یک فن برای دمیدن هوا از طریق فتیله، فیلتر یا تسمه مرطوب استفاده می کنند. 5. بخارساز های بخار نیز از برق برای ایجاد بخار استفاده می کنند که قبل از خروج از دستگاه خنک می شود. اگر بچه دارید این نوع رطوبت ساز را نخرید. آب داغ داخل بخارساز در صورت ریختن ممکن است باعث سوختگی شود.


سطوح رطوبت ایده آل


رطوبت بسته به فصل، آب و هوا و محل زندگی شما متفاوت است. به طور کلی میزان رطوبت در تابستان بیشتر و در زمستان کمتر است. ایده آل است که رطوبت خانه خود را بین 30 تا 50 درصد حفظ کنید. رطوبت خیلی کم یا زیاد می تواند مشکلاتی ایجاد کند. رطوبت کم می تواند باعث خشکی پوست شود. همچنین می تواند داخل بینی و گلو را آزار دهد. همچنین می تواند باعث خارش چشم شود. رطوبت بالا باعث می شود خانه شما احساس خفگی کند. همچنین می تواند باعث تراکم شود، یعنی زمانی که بخار آب موجود در هوا به مایع تبدیل می شود. قطرات ممکن است روی دیوارها، کف و سطوح دیگر ایجاد شوند. تراکم می تواند باعث رشد باکتری های مضر، کنه های گرد و غبار و کپک ها شود. این آلرژن ها می توانند مشکلات تنفسی ایجاد کرده و باعث تشدید آلرژی و آسم شوند.


نحوه اندازه گیری رطوبت


بهترین راه برای آزمایش میزان رطوبت در خانه استفاده از رطوبت سنج است. این دستگاه شبیه یک دماسنج است. میزان رطوبت موجود در هوا را اندازه گیری می کند. هنگام خرید یک رطوبت ساز، به فکر تهیه آن با رطوبت سنج داخلی باشید. 


رطوبت سازها، آسم و آلرژی


اگر شما یا فرزندتان آسم یا آلرژی دارید، قبل از استفاده از مرطوب کننده با پزشک خود صحبت کنید. برخی از خطرات وجود دارد. رطوبت ساز‌های خنک ‌کننده ممکن است گرفتگی بینی کودک را در هنگام سرماخوردگی کاهش دهند. اما به نظر نمی رسد هوای مرطوب گرم شده همان نتیجه را داشته باشد. همچنین، بخار ناشی از یک رطوبت ساز کثیف می تواند علائم آسم و آلرژی را تحریک یا تشدید کند. رشد آلرژن ‌های ناشی از رطوبت زیاد نیز همین ‌طور است.


رطوبت گیر و تهویه هوا


همانطور که هوای خشک می تواند مشکل ساز باشد، هوای خیلی مرطوب نیز می تواند مشکل ساز باشد. هنگامی که رطوبت بیش از حد بالا می رود، که می تواند در ماه های تابستان رایج باشد، ایده خوبی است که اقداماتی برای کاهش رطوبت داخل خانه انجام دهید. یک دستگاه رطوبت گیر هوا می تواند فضای اتاق را خشک کند. یک دستگاه رطوبت گیر، رطوبت اضافی هوا را جمع آوری می کنند. که سطح رطوبت را کاهش می دهد. رطوبت گیرها مانند دستگاه های تهویه مطبوع عمل می کنند و بدون اثر خنک کننده می باشند. آن ها اغلب برای کمک به خشک کردن زمین های مرطوب استفاده می شوند. اگر از رطوبت‌ گیر استفاده می ‌کنید، سینی رطوبت آن را باید زود به زود تخلیه و تمیز کنید. این به جلوگیری از باکتری و کپک کمک می کند.


رطوبت سازهای کثیف و مشکلات سلامتی


مخازن آب کثیف و فیلترها در رطوبت سازها می توانند باکتری ها و کپک ها را رشد دهند. این عمدتا می تواند برای افراد مبتلا به آسم و آلرژی مشکلاتی ایجاد کند. همچنین رطوبت ساز‌های کثیف می ‌توانند حتی برای افراد سالم هم دردسرساز شوند، وقتی که بخار آلوده به باکتری یا قارچ را در هوا منتشر می ‌کنند. که ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا یا حتی بیماری های ریوی را ایجاد کند. اواپراتورها و بخارسازهای بخار ممکن است نسبت به رطوبت سازهای بخار خنک کمتر احتمال دارد که آلرژن های موجود در هوا را آزاد کنند.


نکاتی برای تمیز نگه داشتن رطوبت ساز


برای اینکه رطوبت سازها عاری از کپک ها و باکتری های مضر باشند، دستورالعمل های سازنده دستگاه را دنبال کنید. این نکات برای رطوبت سازهای قابل کوچک نیز می تواند کمک کند که عبارتند از:


از آب تصفیه یا غیر معدنی استفاده کنید: آب لوله کشی حاوی مواد معدنی است که می تواند منجر به رشد باکتری در داخل دستگاه بخور شما شود. هنگامی که در هوا آزاد می شوند، این مواد معدنی اغلب به صورت گرد و غبار سفید روی مبلمان شما ظاهر می شوند. شما همچنین ممکن است در برخی از مواد معدنی که در هوا پخش می شوند نفس بکشید. آب مقطر و تصفیه یا غیر معدنی از مواد معدنی بسیار کمتری نسبت به آب لوله کشی برخوردارند. 


آب دستگاه را تعویض کنید: اجازه ندهید رسوب یا انواع دیگر مواد در داخل یک رطوبت ساز ایجاد شود. ابتدا دستگاه را از برق بکشید. سپس مخزن آب را خالی کنید، سطوح داخلی را خشک کنید و دوباره آن را با آب تمیز پر کنید. اگر می توانید این کار را هر روز انجام دهید. این مراحل در صورت استفاده از رطوبت ساز بسیار مهم هستند.


رطوبت سازها را هر سه روز یکبار تمیز کنید: قبل از تمیز کردن دستگاه رطوبت ساز را از برق بکشید. هرگونه تجمع مواد معدنی یا رسوب را از مخزن یا سایر قسمت های رطوبت ساز با محلول پراکسید هیدروژن 3 درصد جدا کنید. این مواد را می توانید از فروشگاه ها خریداری کنید. برخی از سازندگان مرطوب کننده پیشنهاد می کنند که از سفید کننده یا سایر ضدعفونی کننده ها استفاده کنید. همیشه مخزن را بعد از تمیز کردن بشویید. این می تواند از ورود مواد شیمیایی مضر به هوا جلوگیری کند. اگر آن ها در هوا منتقل شوند، ممکن است به شما آسیب برسانند.


فیلترهای رطوبت ساز را عوض کنید: اگر رطوبت ساز فیلتر دارد، حداقل هر چند وقت یکبار که سازنده دستگاه پیشنهاد می کند، آن را عوض کنید. اگر کثیف است آن را زود به زود تعویض کنید. 
اطراف دستگاه های رطوبت ساز را خشک نگه دارید: چیزهای اطراف از جمله پنجره ها، فرش، پارچه ها یا رومیزی ها ممکن است مرطوب یا خیس شوند. اگر این اتفاق افتاد، رطوبت ساز را کم کنید یا کمتر از آن استفاده کنید.


مرطوب کننده ها را برای نگه داری آماده کنید: قبل از اینکه رطوبت سازها را برای نگه داری آماده کنید آن ها را تخلیه و تمیز کنید. تخلیه و تمیز کردن آن می تواند برای نگه داری طولانی مدت فوق العاده عالی باشد. 


راه های دیگر برای مقابله با هوای خشک


اگر رطوبت ساز ندارید، می ‌توانید اقدامات ساده ‌ای را برای رفع برخی از مشکلات مربوط به هوای خشک انجام دهید. برای مثال برای تسکین گلو درد و خشکی در هنگام سرماخوردگی، چند بار در روز با آب نمک گرم غرغره کنید. به طور کلی یک چهارم قاشق چایخوری نمک را با نصف فنجان آب مخلوط کنید. همچنین به نوشیدن چای گرم و نوشیدن مقدار زیادی آب برای هیدراته ماندن کمک می کند. پوست را مرطوب نگه دارید. از دوش گرفتن یا حمام آب گرم طولانی مدت خودداری کنید. آنها را به 5 تا 10 دقیقه محدود کنید و از آب گرم (نه داغ) استفاده کنید. بلافاصله پس از حمام کردن، آن را خشک کنید و کرم های مرطوب کننده بمالید. این به حفظ رطوبت کمک می کند. می توانید بعد از شستن دست ها یا صورت خود از کرم یا پماد نیز استفاده کنید. اگر لب هایتان خشک و ترک خورده، از بالم لب استفاده کنید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha