02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

رطوبت ساز چیست و چه کاربردی دارند؟

ادیبه کریم پور 31 /تیر/ 1402
رطوبت ساز چیست و چه کاربردی دارند؟

رطوبت ساز چیست و چه کاربردی دارند؟


کارکردن بخاری ها و تهویه مطبوع برای حفظ دمای اتاق ثابت می تواند به ویژه در سطوح رطوبت افت کند. رطوبت کم می تواند باعث خشکی پوست، خشکی چشم و تحریک سینوس ها شود و باعث ایجاد مشکلاتی مانند بیماری یا سردرد شود. اما یک رطوبت ساز خوب می تواند به مقابله با آن به شما کمک کند.


رطوبت ساز چیست؟


رطوبت ساز برای تنظیم سطح رطوبت در داخل خانه استفاده می شود تا راحت و سالم بماند. رطوبت سازها انواع مختلفی دارند، اما کار اصلی یک رطوبت ساز، تبدیل آب به مه یا بخار و بازگرداندن رطوبت به هوا است.


زمان استفاده از رطوبت ساز


معرفی یک دستگاه رطوبت ساز در اتاق هایی که به طور مرتب در سطوح رطوبتی بین 30 تا 50 درصد قرار دارند، می تواند مفید باشد. رطوبت زیر 30 درصد، هوا می تواند رطوبت را از مبلمان چوبی یا کفپوش خارج کند و در نتیجه آسیب هایی مانند تاب برداشتن یا ترک ایجاد کند. همچنین با بیرون کشیده شدن رطوبت و ضعیف شدن چسب، کاغذ دیواری ممکن است شروع به کنده شدن کند. با خشک شدن همه چیز، الکتریسیته ساکن افزایش می یابد، بنابراین مردم متوجه می شوند که قدم زدن روی فرش می تواند باعث ایجاد شوک های ریز شود. رطوبت سازها حتی گیاهان آپارتمانی را سبزتر و سالم‌ تر نگه می‌ دارند، زیرا رطوبت پایین باعث جذب رطوبت از خاک می ‌شود. هنگامی که فردی بیمار می شود، یک رطوبت ساز می تواند به آن کمک کند، زیرا رطوبت موجود در هوا می تواند سرفه و سرماخوردگی را کاهش دهد.به طور کلی دستگاه های رطوبت ساز باعث تسکین بیماری های فصلی، از آلرژی گرفته تا سرماخوردگی می شوند. مشکلات سلامتی رایج که اغلب با هوای خشک همراه است عبارتند از: خشکی راه های هوایی که باعث تحریک آسم، سرفه و گلودرد می شود، پوست خشک، لب های ترک خورده، التهاب و درد سینوس، سردرد، آلرژی و... می باشند.


چگونه یک رطوبت ساز کار می کند


دو راه اصلی وجود دارد که رطوبت سازها، رطوبت را به هوا باز می ‌گردانند: مه گرم که با استفاده از بخار ایجاد می ‌شود و بخار خنک که از طریق حرکت و تبخیر ایجاد می‌ شود. رطوبت ساز گرم: آب داغ از دستگاه های رطوبت سازهای گرم به سرعت با دمای اتاق خنک می شود. رطوبت سازهای مه گرم آب را در مخزن می جوشانند و سپس بخار را به عنوان بخار فیلتر می کنند تا به رطوبت اضافه شود. آن ها می توانند بی صداتر از سایر مرطوب کننده ها کار کنند زیرا آب به بخار تبدیل می شود و برای دمیدن رطوبت به اتاق نیازی به فن ندارد. از آنجایی که مخزن آب را قبل از تبخیر می جوشاند، رطوبت سازهای گرم می توانند به جای آب تصفیه شده از آب معمولی شیر استفاده کنند. جوشاندن آب مشکل معدنی شدن و رسوب آب سخت داخل مخزن را کاهش می دهد. در حالی که رطوبت سازهای خنک ‌تر، آب را تبخیر می کنند. آب داخل مخزن و خود رطوبت ساز همچنان منبع گرمای اضافی هستند، بنابراین رطوبت ‌سازهای بخار گرم این امتیاز را دارند که اتاق اطراف آن را کمی گرم کنند. رطوبت ساز بخار سرد: رطوبت سازهای سرد به‌عنوان جایگزین ایمن ‌تر دیده می ‌شوند، زیرا بخار با حرکت هوا و تبخیر، بدون هوای گرم مورد نیاز برای بخار حاصل می ‌شود.

سه روش متداول برای ایجاد غبار خنک وجود دارد:


رطوبت سازهای تبخیری: یک فیتیله یا فیلتر، آب را از مخزن جذب می کند و یک فن هوا را از اتاق بیرون می کشد تا از فیلتر عبور کند. رطوبت تبخیر شده و به داخل اتاق بازگردانده می شود.


رطوبت سازهای اولتراسونیک: یک نبولایزر زیر یک مخزن آب می ‌لرزد و با حرکت آن ‌قدر آب را به هم می ‌زند تا غبار ایجاد کند.


مرطوب کننده های پروانه یا ایر واشر: یک دیسک چرخان آب را از طریق یک صفحه انتشار حرکت می دهد و یک غبار ایجاد می کند و ناخالصی ها و آلرژن ها را از هوا حذف می کند. هوای وارد شده به دستگاه های رطوبت ساز توسط آب موجود در مخزن خنک می شود و به طور بالقوه باعث خنک شدن هوای اتاق می شود. وقتی صحبت از سر و صدا به میان می‌آید، رطوبت ساز‌های اولتراسونیک بی ‌صداترین دستگاه‌ های رطوبت ساز‌ سرد هستند. رطوبت ساز‌های تبخیری و واشر هوا به فن ها یا دیسک های چرخشی که صدای اضافی ایجاد می کنند متکی هستند.


ویژگی های رطوبت ساز برای خرید


به دنبال رطوبت ساز‌ی باشید که طراحی و سبک رنگی مکمل خانه شما داشته باشد، اما در عین حال کاربردی نیز باشد. برندهای مختلفی برای انتخاب وجود دارد و هر کدام ویژگی های متفاوتی را برای مطابقت بهتر با نیازهای خانه شما ارائه می دهند.


سهولت در تعمیر و نگهداری: بسیار مهم است که رطوبت ساز‌ی پیدا کنید که مراقبت از آن آسان باشد. آن ها باید به طور منظم تمیز شوند، که شامل جدا کردن ایمن و سپس سرهم کردن مجدد مخزن و سایر قطعات می شود. به دنبال دکمه‌ های عملیاتی قابل فهم، مانند پاور، حالت یا سرعت باشید. همچنین به دنبال ساختار محکم و قطعاتی باشید که به خوبی در کنار هم قرار گیرند. به دنبال پایه ای عایق باشید که به دلیل رطوبت یا گرما به مبلمانی که روی آن قرار داده شده است آسیب نرساند.


راحتی در استفاده: ویژگی های مختلفی با رطوبت سازهای مختلف موجود است. نکته کلیدی این است که قبل از خرید خود بدانید چه چیزی در دسترس است، بنابراین مطمئناً دستگاهی خواهید داشت که می تواند دقیقاً وظایف مورد نیاز خانواده شما را انجام دهد. رطوبت سازها ویژگی های زیادی را ارائه می دهند که استفاده از آن ها را در هر اتاقی آسان می کند. بسیاری از رطوبت ساز‌ها هنگامی که آب مخزن تمام می شود، یا زمانی که میزان هوا به سطح رطوبت مناسب برسد، رطوبت ساز را خاموش می کند. چند سرعت  و خروجی های قابل تنظیم به شما این امکان را می دهد که با تغییر سرعت جریان هوا، میزان رطوبت و زمان لازم برای افزودن رطوبت مناسب به هوا را تنظیم کنید.
چراغ های نشانگر: مخصوصاً در مورد رطوبت سازهای مولد گرما، یافتن دستگاهی مفید است که به وضوح روشن بودن دستگاه را مشخص کند.
نمایشگرهای دیجیتال: به دنبال نمایشگرهای دیجیتالی باشید که اطلاعات واضح و مفیدی درباره وضعیت برق، حالت رطوبت ساز و تنظیمات فن ارائه می دهند.
فیلترهای قابل تعویض: فیلترها می توانند هزینه اضافی کارکرد رطوبت ساز باشند. اطمینان حاصل کنید که فیلترها به راحتی در دسترس و قابل تعویض هستند. 
ترکیبی از رطوبت ساز‌های بخار سرد و گرم: برخی از رطوبت ساز‌ها به شما امکان می دهند بین حالت بخار سرد و گرم یکی را انتخاب کنید.


هشدارها و اقدامات احتیاطی در مورد رطوبت


رطوبت ساز‌های کثیف می توانند افراد را بیمار کنند. رطوبت بیش از حد در هوا هیچ مزیتی برای سلامتی ندارد و به طور بالقوه مضر است. باکتری ها، کپک ها و سایر میکروب های خطرناک در مکان های مرطوب و خیس بهترین رشد را دارند. مخازن آب رطوبت ساز‌ زمانی که از دستگاه ‌ها به‌ درستی مراقبت نمی‌ شوند، زمینه ‌ای برای رشد این میکروب‌ ها ایجاد می ‌کنند. برای جلوگیری از تجمع رطوبت بیش از حد بر روی پنجره‌ ها یا دیوارها که می ‌تواند در شکاف‌ های بدون توجه کثیف یا کپک ‌آمیز شود، حفظ سطح رطوبت داخل خانه در سطح 50 درصد یا کمتر از آن مهم است. یک رویکرد خوب برای کنترل رطوبت استفاده از رطوبت سنج و نظارت بر اتاق هنگام استفاده از رطوبت ساز است. رطوبت سنج یک دستگاه دیجیتالی است که رطوبت هوا و دمای اتاق را اندازه گیری می کند. به دنبال یک رطوبت سنج باشید که به شما کمک کند سطح رطوبت خانه شما را در محدوده ایده آل بین 30 تا 50 درصد نگه دارد.


چگونه رطوبت ساز خود را تمیز کنید


برای سالم نگه داشتن هوای خانه و اتاق، تمیز کردن مرتب رطوبت ساز بسیار مهم است. رطوبت ساز باید قبل و بعد از هر بار استفاده تمیز شود تا مخزن آب خشک و تمیز بماند. هر هفته یا چند بار در ماه، بسته به تعداد دفعات استفاده از مرطوب کننده، تمام قسمت های رطوبت ساز را تمیز و خشک کنید. اگر برای مدت طولانی از بخورساز خود استفاده نمی‌ کنید، قبل از قرار دادن آن در کمد، و سپس دوباره قبل از استفاده از آن، آن را کاملاً تمیز کنید.


نکات تمیز کردن رطوبت ساز


رطوبت ساز را جدا کرده و از 1 فنجان سرکه سفید و یک مسواک برای تمیز کردن تمام قسمت های قابل دسترس دستگاه استفاده کنید. 1 قاشق غذاخوری سفید کننده را در مخزن بریزید و 1 مخزن کامل آب اضافه کنید. مخزن را تکان دهید تا مطمئن شوید که دو طرف مخزن رسوب زدایی شده و پوشیده شده است. اجازه دهید مخلوط آب و سفید کننده به مدت 20 دقیقه در مخزن بماند. مخزن را کاملاً و به طور مکرر بشویید تا بوی آن از بین برود.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha