02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نکاتی که قبل از خرید لامپ های توکار باید در نظر داشته باشید

ادیبه کریم پور 29 /شهریور/ 1402
نکاتی که قبل از خرید لامپ های توکار باید در نظر داشته باشید

نکاتی که قبل از خرید لامپ های توکار باید در نظر داشته باشید


قبل از اینکه تصمیم بگیرید یک چراغ توکار، که به عنوان لامپ های تخت LED نیز شناخته می شود، به خانه ی خود اضافه کنید، یا تصمیم بگیرید که کدام لامپ توکار نصب کنید، باید چند نکته را در نظر بگیرید: چه چیزی را می خواهید روشن کنید؟ چه سایزی می خواهید؟ از چه نوع لامپ می خواهید استفاده کنید؟ آیا نیاز به استفاده از وسایل بازسازی دارید؟ در مورد سیم کشی لازم به چراغ جدیدتان چطور؟ آیا به فیکسچر IC (سازگار با عایق) یا AT (هوا تنگ) یا یکی که هر دو باشد نیاز دارید؟ باید قبا از خرید این سوالات را پاسخ دهید تا بتوانید بهترین لامپ های توکار را برای خود نگهداری کنید.


قطعات یک لامپ توکار


نوع: برخی از وسایل لامپ توکار همه یک تکه هستند، اما اکثر آن ها به صورت دو تکه ساخته می شوند. در یک فیکسچر دو تکه، محفظه قطعه ای است که به سقف نصب می شود. تریم داخل محفظه قرار می گیرد. بسته به نوع محفظه و تزئینی که انتخاب می کنید، ممکن است مجبور شوید برای نصب لامپ، تریم را بردارید.
توان: هر وسیله روشنایی الکتریکی برای حداکثر توان لامپ رشته ای یا لامپ هایی که می توانید با خیال راحت در آن استفاده کنید رتبه بندی می شود.
قاب: لامپ توکار که برای نصب در قاب باز ساخته می شوند دارای یک قاب نصب هستند که به اعضای قاب در سقف شما مانند پی وی سی یا تیرچه ها وصل می شود تا آن ها را در جای خود محکم کند.


قبل از خرید نورپردازی توکار


چندین نکته وجود دارد که باید قبل از خرید لامپ توکار برای خانه خود در نظر بگیرید. تشخیص اینکه در کدام اتاق می خواهید این نوع نورپردازی را قرار دهید اولین قدم است. اندازه، سبک، تعداد، وات و مکان فقط چند مورد دیگر هستند. نورپردازی توکار نه تنها ظاهر اتاق را تغییر می دهد، بلکه می تواند باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و ارزش افزوده به خانه شما شود. 


چه مکانی را می خواهید روشن کنید؟


لامپ های توکار بسیار متنوع هستند. آن ها را می توان برای تامین روشنایی مکان های عمومی، تزئین خانه یا نورپردازی تاکیدی استفاده کرد. اگر می خواهید نور بیشتری برای فضای نشیمن یا روی پیشخوان آشپزخانه خود داشته باشید، احتمالاً نور پایین می خواهید. همین امر برای روشنایی یک راهرو یا اتاق یا برای روشنایی در یک اتاق بزرگ مانند اتاق نشیمن شما صادق است. از سوی دیگر، برای برجسته کردن یک تابلو یا پوستر بزرگ، یا برای نورپردازی ظریف اجزای استریو، ممکن است به یک لامپ توکار قابل چرخش نیاز داشته باشید.


چه اندازه ای می خواهید؟


اندازه های متداول برای لامپ های توکار مسکونی 3 اینچ تا 7 اینچ قطر است. یکی از راه‌ های پاسخ به این سوال این است که سقف از جایی که نور می‌ خواهید فاصله داشته باشد و فضایی که می ‌خواهید روشن کنید چقدر است. در یک سقف 3 متری، یک لامپ 4 اینچی می تواند به خوبی کار کند تا روشنایی صفحه آشپزخانه را تامین کند. نور 6 اینچی در آن ارتفاع میز صبحانه شما را به خوبی روشن می کند. در سقف 10 فوتی، ممکن است لامپ توکار 4 اینچی را برای روشنایی منطقه بخواهید، زیرا نور بیشتر پخش می شود. محبوب ترین اندازه یک لامپ توکار 6 اینچی است. به همین دلیل، سبک ‌های متفاوت ‌تری از تریم برای وسایل 6 اینچی نسبت به سایزهای دیگر وجود دارد که به شما انعطاف ‌پذیری بیشتری در انتخاب تریم مورد نظرتان می‌ دهد. 


از چه نوع لامپ می خواهید استفاده کنید؟


یک لامپ توکار با پایه لامپ پیچی متوسط می تواند یک لامپ رشته ای، فلورسنت، هالوژن یا LED داشته باشد. همچنین وسایلی با نگهدارنده ‌های لامپ یا سوکت‌ های مخصوص در دسترس هستند که فقط می ‌توانند لامپ ‌های خاصی، معمولاً فلورسنت یا هالوژن را دریافت کنند. اگر به صرفه جویی، عمر طولانی و خنکی دما در لامپ های فلورسنت علاقه دارید، اما گرمای رنگ لامپ های رشته ای را نیز دوست دارید، می توانید لامپ های فلورسنت با ارزش کلوین پایین را خریداری کنید. برای نور با شدت بالا، به ویژه در یک منطقه کوچک، هالوژن اغلب بهترین عملکرد را دارد. برای روشنایی گرم و عمومی، اکثر مردم لامپ های رشته ای را ترجیح می دهند. لامپ های LED می توانند چندین مورد از این ویژگی ها را ترکیب کنند. یکی از مواردی که اخیراً به بازار روشنایی لامپ توکار اضافه شده است، چراغ جدید LED ویفر است. هیچ محفظه ای ندارد و بنابراین بسیار نازک است. می توان از آن در پروژه های ساختمانی جدید و یا در بازسازی استفاده کرد.


انواع لامپ های توکار توکار


نوع ساختار


تریم قسمت بیرونی لامپ های توکار است. انواع مختلفی از تریم ها از جمله قابل تنظیم، بافل، سوراخ دار، تزئینی، مخصوص حمام و باز وجود دارد. سبک تریم قابل تنظیم برای نورپردازی برجسته یا روشن کردن قفسه‌ های کابینت عالی است. تریم نور باز یک انتخاب عالی برای روشن کردن یک فضای بزرگ مانند آشپزخانه یا محل نشیمن است، در حالی که مخصوص حمام بهترین انتخاب برای حمام و دستشویی است، زیرا مقاوم در برابر رطوبت است. 


نوع لامپ و دمای رنگ


در نگاهی به این لامپ ها، متوجه خواهید شد که برخی از لامپ ها دارای پایه پیچ یا پین هستند. انواع مختلفی مانند لامپ رشته ای، هالوژنی، LED یا لامپ استاندارد وجود دارد. لامپ های LED در لمس خنک هستند و همچنین گزینه بهتری برای صرفه جویی در مصرف انرژی محسوب می شوند. همچنین باید دما یا رنگ نوری را که در خانه خود ترجیح می دهید انتخاب کنید که عبارتند از روشن، ملایم یا نور طبیعی و.. می باشد. برای کاهش سطح روشنایی نیز می ‌توانید سوئیچ ‌های دیمر را قرار دهید. فقط هنگام خرید لامپ های کم نور این نکته را در نظر داشته باشید.


لامپ توکار برای بازسازی در مقابل لامپ توکار برای مسکن تازه ساخت


لامپ های توکار با دو وسیله مختلف ساخته می شوند. محفظه وسایل بازسازی معمولاً با فشار دادن گیره های فلزی از طریق محفظه به بالای سقف، دیوار خشک یا گچ پشتیبانی می شود. وسایل نوساز با پیچ کردن یا میخ زدن قاب فیکسچر به تیرچه های سقفی پشتیبانی می شوند. اگر نمی توانید برای اجرای سیم کشی از سقف بالاتر بروید، احتمالاً مجبور خواهید بود از یک لامپ توکار برای بازسازی استفاده کنید. اما اگر به فضای بالای سقف دسترسی دارید، می‌ توانید چراغ‌ های توکار جدید را در سقف موجود خود نصب کنید. از مزایای انجام این کار می توان به این موضوع اشاره کرد که وسایل نوساز معمولاً ارزان تر هستند و نسبت به لامپ های بازسازی شده انتخاب بیشتری از تریم دارند.


نوع سیم کشی


به یاد داشته باشید که اگر می خواهید سیم را از یک محل تیرچه به محل دیگر تغذیه کنید، در مرکز هر تیرچه یک سوراخ ایجاد کنید. همچنین به یاد داشته باشید که اتصالات لامپ های توکار در یک جعبه اتصال متصل به فیکسچر ساخته می شوند. اگر از سیم کشی نوع NM Romex استفاده می کنید، به دنبال وسایلی باشید که دارای گیره های نوع NM داخلی در جعبه های اتصال خود هستند. اگر از کابل Type MC استفاده می کنید، وسایلی را تهیه کنید که دارای آن گیره داخلی هستند. 


هزینه


قیمت لامپ های توکار بسته به اندازه، ویژگی ‌ها، کیفیت و نوع متفاوت است. بسته های چندتایی برای لامپ های توکار در بسته های تکی، سه عددی، شش عددی با کیفیت متفاوت در دسترس هستند. برخی از صاحبان خانه با نصب این چراغ ها احساس راحتی می کنند، اما اگر این کار را نکردید، نکات ایمنی را رعایت کنید و با یک برقکار تماس بگیرید تا کار را برای شما انجام دهد. 


سوالات متداول


چند چراغ توکار باید در آشپزخانه بگذارم؟ اگر آشپزخانه شما بزرگ است، باید سطح سقف خود را تخمین بزنید و برای بهترین و ثابت ترین پوشش نور، هر 4 تا 6 فوت یک لامپ توکار نصب کنید. سعی کنید در آشپزخانه لامپ های پر نوری استفاده کنید تا بتوانید آشپزی خود را بهت انجام دهید. 
نورپردازی توکار باید در چه فاصله ای از دیوار قرار گیرد؟ برای دور نگه داشتن سایه ها از گوشه ها و خارج از دیوار، نورپردازی توکار باید در فاصله 2 تا 3 فوتی دیوارها قرار گیرد.
رایج ترین اندازه برای روشنایی توکار چیست؟ اندازه های روشنایی توکار با قطر داخلی محفظه تعیین می شود. اندازه های رایج برای استفاده در خانه ها 4 اینچ، 5 اینچ، 6 اینچ و 7 اینچ است.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha