02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

اسپرسوسازها چه ویژگی هایی دارند؟

ادیبه کریم پور 20 /شهریور/ 1402
اسپرسوسازها چه ویژگی هایی دارند؟

اسپرسوسازها چه ویژگی هایی دارند؟


دستگاه اسپرسوساز چیست؟


دستگاه اسپرسوساز یک وسیله آشپزخانه است که قهوه را با فشار دادن آب تقریباً جوشیده از طریق یک دانه های قهوه آسیاب شده دم می کند. نتیجه یک قهوه غلیظ و خوش طعم است که اسپرسو نام دارد. یک اسپرسوساز چندین بخش دارد که از یک دستگاه به دستگاه دیگر متفاوت است، اما برخی از قطعات هستند که همیشه ثابت می مانند: پمپ، دیگ بخار، گروه هد و فیلتر می باشد. دیگ بخار بخشی است که آب را گرم می کند، گروه هد آب را به فیلتر می رساند، پمپ فشار دم کردن را ایجاد می کند و فیلتر جایی است که قهوه آسیاب شده دم کرده و فیلتر می شود. به منظور واجد شرایط بودن به عنوان یک دستگاه اسپرسوساز، دستگاه باید بتواند برای فرآیند دم کردن فشار ایجاد کند. 


هنگام انتخاب دستگاه اسپرسو ساز به چه نکاتی توجه کنیم


راهنمای ما به شما نشان می ‌دهد که مهم ‌ترین چیزهایی که باید در هنگام خرید یک دستگاه اسپرسوساز در نظر بگیرید. ویژگی های مهمی که باید به آن توجه شود، عبارتند از:


پورتافیلتر


مدل های نیمه اتوماتیک نیز از سبک های مختلف پورتافیلتر استفاده می کنند. رده پایین تقریباً همیشه از سبدهای فیلتر تحت فشار در پورتافیلترهای خود استفاده می کنند. سبدهای تحت فشار، کرم مصنوعی مانند ایجاد می ‌کنند. سبدهای بدون فشار به شما این امکان را می دهند که تکنیک خود را کامل کنید و شات های عالی از قهوه درست کنید. سبدهای تحت فشار برای مبتدیانی است که فقط یک فنجان قهوه قوی می خواهند و طعم آن به اندازه راحتی آن مهم نیست. دسته بندی دیگر پورتافیلتر بر اساس قطر سبد است. قطر سبدهای مختلفی وجود دارد، اما در تجربه های مختلف ما، برای کسانی که به دنبال طعم قوی اسپرسو هستند، پورتافیلتر 58 میلی متری بهترین است.


دیگ بخار


مخزن نیز چیزی است که آب داخل آن قرار می گیرد. بهترین دیگ ‌ها از مواد برنج ساخته می‌ شوند و هرچه دیگ بزرگ ‌تر باشد، آب گرم بیشتری خواهید داشت، بنابراین تعداد شات‌ های پشت سر هم بیشتر می ‌شود. برخی از دستگاه ها دوتا مخزن دارند که به شما امکان می دهد همزمان تعداد زیادی قهوه درست کنید و شیر را فوم دهید که با یک دیگ نمی توانید انجام دهید. برخی از دستگاه ها به جای دیگ بخار مجهز به ترموبلاک هستند. در حالی که ترموبلاک راه حل بدی نیست. هنگام انتخاب دستگاه، دیگ یکی از اجزای کلیدی است، به خصوص اگر نوشیدنی های شیری مانند کاپوچینو و سفید مسطح درست کنید. دستگاه هایی که دارای یک مخزن بخار هستند برای کشیدن اسپرسو عالی هستند، اما هنگام تهیه بیش از یک نوشیدنی بر پایه شیر در یک زمان، مشکلاتی ایجاد می‌ کنند. مشکل این است که دم کردن اسپرسو و فوم دادن شیر به دمای متفاوتی نیاز دارند، بنابراین باید بین شات اسپرسو و کف کردن شیر صبر کنید تا دیگ به دمای مناسب برای این کار به نتیجه برسد. دمای داخلی دیگ برای دم کردن اسپرسو حدود 201 درجه فارنهایت است. دمای داخلی دیگ برای فوم دادن شیر بین 252 درجه فارنهایت تا 262 درجه فارنهایت است. بنابراین تصور کنید که آیا نیاز به تهیه چند لاته پشت سر هم دارید. صبر کنید تا دیگ تا 201 درجه فارنهایت گرم شود، اسپرسو را بکشید، سپس صبر کنید تا دیگ تا 252 درجه فارنهایت گرم شود. 


کنترل دما


اسپرسو یک روش دم کردن بسیار دقیق است و دمای استخراج از اهمیت بالایی برخوردار است. دستگاه های ارزان قیمت دارای یک ترموستات داخلی هستند که وقتی آب در دیگ به دمای مطلوب رسید عنصر گرمایش را متوقف می کند. مشکل این راه حل این است که اجزای دستگاه دارای اینرسی حرارتی هستند. آن ها حتی زمانی که ترموستات المنت گرمایشی را خاموش می کند، گرما را منتقل می کنند. این بدان معنی است که دیگ بخار بیش از حد گرم می شود و دمای بهینه می رود. این مشکل با PID حل می شود. PID راه حل کنترل دما بهتری است که با نزدیک شدن به دمای مورد نظر، مقدار گرمایش را کاهش می دهد. به این ترتیب، گرمای بیش از حد ناچیز خواهد بود. اگر در مورد طعم شات های خود جدی هستید، این یکی از ویژگی هایی است که در دستگاه اسپرسوساز خود می خواهید.


فشار سنج


فشار یکی از موارد خوب است، زیرا به شما امکان می دهد فشار را در هنگام ریختن قهوه بفهمید. این مورد در نتیجه ی شات قهوه تاثیر گذار است و طعم و بوی بهتری را به ان می دهد. 


نازل بخار


نازل بخار یک لوله فلزی کوچک و نسبتا بلند است، مانند بازویی که از دستگاه بیرون زده و معمولاً در نزدیکی سر گروه یا پرتافیلتر قرار دارد. بازوی متصل شده بخار را وارد شیر می کند و به آرامی آن را تحت فشار گرم می کند. همچنین هوا را به شیر اضافه می کند که باعث کف می شود. لوله های فلزی تحرک خاصی دارند که از دستگاه به دستگاهی دیگر متفاوت است و لوله هایی که متحرک نیستند برای کل عمر دستگاه شما را ناراحت می کند، بنابراین عاقلانه انتخاب کنید. برخی از سوپراتوماتیک ها دارای یک میله بخار هستند و فقط عملکرد دم کردن اسپرسو کاملاً خودکار است. اما باید یک دستگاه جداگانه برای فوم دادن شیر تهیه کرد. بسته به نوشیدنی هایی که دوست دارید، ممکن است بخواهید بین نازل بخار کلاسیک و سیستم تولید کف شیر خودکار یا پانارلو یکی را انتخاب کنید. پانارلو یک سیستم تقویت کننده کف است که هوای بیشتری را در شیر تزریق می کند تا به باریستای مبتدی کمک کند شیر بافتی برای کاپوچینو دریافت کند. اگر بیشتر از کاپوچینو، لاته درست کنید، به شیر فوم داده شده نیاز دارید. این بدان معناست که شما نازل بخار کلاسیک را می خواهید، اما به مهارت و تمرین بیشتری نیاز دارد. برای یک فوم صاف، شیر بافت شما جایی بین کاپوچینو و لاته است. مقدار زیادی شیر فوم داده شده، که به رنگ سفید صاف مخملی متمایز خود را می دهد و به باریستا اجازه می دهد طرح های زیبایی را ایجاد کند. 


آسیاب قهوه


ماشین های اتوماتیک و فوق اتوماتیک دارای آسیاب داخلی هستند. کیفیت این آسیاب می تواند در طعم خوب و بد نوشیدنی های شما تاثیر گذار باشد. به طور معمول، فرزهای سرامیکی بی صداتر از آنهایی هستند که مجهز به فرزهای مخروطی فولادی هستند.


پمپ


چیز زیادی نمی توانید در مورد پمپ موجود در دستگاه اسپرسوساز خود کنترل کنید. استاندارد امروز در اسپرسو 9 بار فشار است که نرمال شده است. این بدان معناست که اکثر دستگاه ها دارای یک فشار بخار بیش از حد هستند که اگر فشار از 9 بار فراتر رود باز می شود. ماشین های تبلیغاتی تولید کنندگان زیادی را می بینید که مجهز به پمپ های 15 بار هستند. علاوه بر قابلیت اطمینان، مزیت چندانی ندارد. کارکردن یک پمپ 15 بار با فشار 9 بار شاید فشار کمتری به پمپ وارد کند. اما اگر کیفیت پمپ بد باشد، این مهم نخواهد بود. بنابراین شاید به جای انتخاب یک پمپ بزرگ، به دریافت آمار در مورد قابلیت اطمینان دستگاه پایبند باشید.


نازل خروجی


نازل خروجی ترکیبی از قطعاتی است که اسپرسو در آنجا استخراج می شود، از جمله سر نازل، پورتافیلتر و گاهی اوقات سایر اجزای کنترل دما است. این نازل بیشتر در ماشین های نیمه اتوماتیک مورد بحث قرار می گیرد، زیرا اسپرسوسازهای فوق اتوماتیک دارای طرح های اختصاصی هستند.


مخزن آب


اگرچه مهم ترین قطعه یک دستگاه اسپرسوساز نیست، اما مخزن آب می تواند قهوه ی شما را بهتر کند. اگر روند انتخاب شما به تفاوت بین مخازن آب بستگی دارد، در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید. اندازه مخزن به خصوص اگر نوشیدنی های زیادی دم کنید مهم است. اگر در روز قهوه های زیادی درست می کند باید مخزن بزرگی را نیز انتخاب کنید تا کمتر آن را پر کنید.  


اندازه دستگاه


قبلاً به اندازه اشاره کردیم اما در زمینه مخزن و اندازه ی کل دستگاه نیز مهم است. منظور این است که حتما اندازه ی فضایی که می خواهید آن را قرار دهید، بگیرید و سپس آن را خریداری کنید. با توجه به فضایی که دارید می توانید بهترین دستگاه را برای خود به راحتی خریداری کنید. 


سینی چکه


سینی چکه قابل جابجایی اغلب نادیده گرفته می شود، زیرا برای تنظیم افراد خانگی اهمیت کمتری دارد. اگر فکر می‌ کنید که چندین شات را در یک زمان می ‌کشید، یک سینی قطره ‌ای کوچک به دفعات بیشتری نیاز به تخلیه دارد. سینی ضد چکه می تواند از کثیف کاری جلوگیری کند. 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha