02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نحوه تمیز کردن چرخ گوشت برقی

ادیبه کریم پور 20 /شهریور/ 1402
نحوه تمیز کردن چرخ گوشت برقی

نحوه تمیز کردن چرخ گوشت برقی


چرخ‌ گوشت ها وسیله ‌ای محبوب هستند، اما هر زمان که با گوشت خام سروکار دارید، تمیزی برای جلوگیری از میکروب ‌ها و باکتری ‌های باقی ‌مانده ضروری است. با این حال، شستن آسیاب شما واقعاً تفاوتی با شستن سایر ظروف آشپزی ندارد. نگهداری صحیح قطعات آن پس از آن کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که به خوبی از آن نگهداری می شود (و بنابراین احتمال خرابی در هنگام استفاده کمتر است). رعایت چند نکته اضافی هنگام استفاده از آن نیز به اطمینان از تمیز کردن آسان کمک می کند.


تمیز کردن چرخ گوشت


بلافاصله پس از استفاده، تمیز کردن را شروع کنید. انتظار داشته باشید که گوشت هنگام عبور از چرخ گوشت شما روغن و چربی باقی بگذارد. اگر زمان داده شود، گوشت ها خشک می شوند و پوسته پوسته می شوند، بنابراین قبل از تمیز کردن زیاد صبر نکنید. پس از هر بار استفاده، با برخورد سریع با آن، زندگی را آسان تر کنید. برای این کار کافی است، نان را داخل چرخ آسیاب کنید. قبل از اینکه دستگاه را جدا کنید، دو یا سه تکه نان بردارید. همانطور که با گوشت خود انجام دادید، آن ها را از طریق چرخ گوشت تغذیه کنید. از این ها برای جذب روغن و چربی گوشت و همچنین بیرون راندن تکه های سرگردانی که داخل دستگاه مانده اند استفاده کنید. چرخ گوشت را جدا کنید. ابتدا اگر دستگاه برقی است آن را از برق بکشید. سپس آن را به قسمت های خود تقسیم کنید. این ممکن است بسته به نوع و مدل متفاوت باشد، اما به طور کلی چرخ گوشت شامل موارد زیر است: فشار دهنده، لوله تغذیه و قیف (معمولاً یک تکه که گوشت از طریق آن وارد دستگاه می شود)، یک پیچ (قطعه ای داخلی که گوشت را از داخل دستگاه عبور می دهد)، یک تیغه، بشقاب یا قالب (قطعه فلزی با سوراخ هایی که گوشت از آن خارج می شود)، پوششی برای تیغه و صفحه می باشد. 


سپس قطعات را خیس کنید. سینک یا سطل را با آب گرم پر کنید و مقداری مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. پس از پر شدن قطعات جدا شده را داخل آن قرار دهید. اجازه دهید حدود یک ربع بمانند تا چربی، روغن یا گوشت باقی مانده از بین برود. توجه داشته باشید که هیچ قطعه موتوری را خیس نکنید. در عوض، از این زمان برای پاک کردن قسمت بیرونی پایه با یک پارچه مرطوب و سپس یک پارچه تازه برای خشک کردن آن استفاده کنید. قطعات را تمیز کنید. از یک اسفنج برای تمیز کردن پیچ، پوشش و تیغه استفاده کنید. هنگام دست زدن به تیغه مراقب باشید، زیرا این تیغه تیز است و در صورت استفاده نادرست می تواند به راحتی دست شما را می برد. برای تمیز کردن داخل لوله تغذیه، قیف و سوراخ های بشقاب، به یک برس بطری بروید. پس از اتمام کار، هر قسمت را با آب تمیز بشویید. در این فرآیند عجله نکنید. شما می خواهید همه آثار را از بین ببرید تا در نهایت با یک مکان برای رشد میکروب ها و باکتری ها مواجه نشوید. بنابراین هنگامی که فکر می کنید به اندازه کافی چیزی را تمیز کرده اید، فقط کمی بیشتر آن را بشویید. قطعات را خشک کنید. ابتدا آن ها را با یک حوله خشک پاک کنید تا از شر آب اضافی خلاص شوید. سپس آن ها را روی یک حوله یا توری سیمی تازه قرار دهید تا در هوا خشک شوند. با صبر کردن تا خشک شدن کامل آن ها قبل از کنار گذاشتن آسیاب خود از زنگ زدگی و اکسیداسیون جلوگیری کنید.


چگونه از چرخ گوشت نگهداری کنیم؟


1. هر قسمت فلزی را روغن کاری کنید. چرخ گوشت خود را به خوبی روغن کاری کنید و از ایجاد زنگ زدگی در حین نگهداری جلوگیری کنید. یک بطری اسپری را با روغن معدنی مناسب غذایی پر کنید. سپس تمام قطعات فلزی آسیاب خود (به استثنای قطعات الکتریکی) را با یک لایه روغن یکنواخت غبارآلود کنید. به فشار دهنده و پیچ توجه ویژه ای داشته باشید، زیرا در هنگام تغذیه گوشت شما از طریق دستگاه، آن ها بیشترین تماس را با گوشت شما دارند.


2. هر قسمت را به صورت جداگانه با برنج پاک کنید. هر قسمت را به آسیاب خود در کیسه پلاستیکی قابل مهر و موم خود قرار دهید. سپس به هر کیسه یک مشت برنج اضافه کنید. برنج اکیداً ضروری نیست، اما رطوبت فعلی و آینده را جذب می‌کند، که اگر قطعات خود را در فریزر نگهداری کنید و یا در منطقه ‌ای با رطوبت بالا زندگی کنید، ایده خوبی است.


3. در صورت امکان در فریزر خود نگهداری کنید. به خاطر داشته باشید که چرخ گوشت شما زمانی بهترین عملکرد را دارد که قطعات آن سرد باشد. در صورت وجود فضا، قطعات غیر الکتریکی را در فریزر نگهداری کنید. با این حال، اگر نمی توانید فضای زیادی را برای ذخیره سازی طولانی مدت اختصاص دهید، نگران نباشید. بجای آن در این مدت قطعات خود را در جایی خشک نگهداری کنید. سپس آن ها را به اندازه کافی در فریزر قرار دهید تا قبل از استفاده بعدی خنک شوند.


4. قبل از استفاده قسمت های روغنی را با سفید کننده استریل کنید. یک قاشق غذاخوری سفید کننده را با یک گالن (3.8 لیتر) آب مخلوط کنید. یک بطری اسپری را با این محلول پر کنید. سپس هر قسمت فلزی را که قبل از نگهداری روغن زدید اسپری کنید تا از ضدعفونی شدن آن ها اطمینان حاصل کنید. سپس آن ها را به طور کامل با آب تمیز بشویید تا تمام آثار سفید کننده از بین برود.


پاکسازی و نگهداری آسان


1. قطعات و گوشت را سرد نگه دارید. توجه داشته باشید که گوشت گرم هنگام چرخ کردن، مشکلات بیشتری ایجاد کند. با سرد نگه داشتن قطعات گوشت و چرخ گوشت قبل از استفاده، تمیز کردن را آسان تر کنید. اگر لازم است یک گوشت را چندین بار چرخ کنید؛ یک کاسه بزرگ را با یخ پر کنید. یک کاسه دوم را داخل ظرف اول قرار دهید و گوشت خود را در آن چرخ کنید. در صورت نیاز این کار را تکرار کنید تا گوشت در بین هر چرخ کردن نسبتاً سرد بماند.


2. قبل از چرخ کردن گوشت، لایه های سفید آن را برش دهید. توجه داشته باشید که هر رگه ای در گوشت شما به مرور زمان تیغه آسیاب شما را کدر کند. قبل از اینکه گوشت را در چرخ خود قرار دهید، آن را با دقت با چاقو یا برش برش دهید. از چرخ گوشت بهتر اطمینان حاصل کنید و در نتیجه آشفتگی کمتری برای تمیز کردن خواهید داشت.


3. تیغه ها را در صورت نیاز تیز کنید یا تعویض کنید. به یاد داشته باشید: یک تیغه کند، آشفتگی بزرگتری در داخل ایجاد می کند. اگر به نظر می ‌رسد که دستگاه شما به‌ جای خرد کردن گوشت به قطعات کوچک، مرتباً اطراف آن را می جود، تیغه را تیز کنید یا آن را با یک تیغه جدید جایگزین کنید. با این حال تا زمانی که چرخ گوشت خود را به خوبی نگهداری می کنید و از وارد کردن استخوان به آن اجتناب می کنید، تیغه باید هر چه بیشتر از آن استفاده کنید تیزتر و تیزتر شود. حداکثر، فقط باید سالانه آن را تیز کنید یا تعویض کنید.

شستشو و تمیز کردن قطعات


بعد از اینکه کار چرخ کردن گوشت تمام شد، با پر کردن سینک با آب گرم و مایع شروع کنید. مایع باید یک مایع آنتی باکتریال باشد. اگر از چرخ گوشت برقی استفاده می شود، ابتدا باید قبل از جدا کردن قطعات آن را از برق بکشید. در این زمان می توانید مارپیچ، صفحه آسیاب، تیغه برش و لوله تغذیه را از بدنه دستگاه جدا کنید. بسیاری از قطعات دستگاه برای قرار دادن در ماشین ظرفشویی ایمن نیستند زیرا باعث تغییر رنگ قطعات می شود. مصرف کنندگان همیشه باید دفترچه راهنمای مالک همراه دستگاه شما را بررسی کنند تا ببینند آیا هر یک از قطعات می توانند ابتدا از ماشین ظرفشویی استفاده کنند یا خیر. تمام قطعات را در آب گرم و مایع قرار دهید و بگذارید چند دقیقه خیس بخورد. اجازه دهید قطعات برای چند دقیقه خیس بخورند، باقیمانده گوشت به سرعت جدا می شود. هنگامی که تیغه های برش را لمس کرده و تمیز می کنید، فرد باید بسیار مراقب باشد زیرا لبه های این قسمت ها می تواند دستان شما را برش دهد. یک اسفنج نرم که ساینده نیست بردارید و تیغه های برش و شبکه ی قسمت جلویی را بشویید. تمیز کردن لوله تغذیه کمی مشکل است، اما می توانید از یک برس شیشه شیر برای وارد شدن به داخل لوله تغذیه برای تمیز کردن موثر آن استفاده کنید. پس از شستن تمام قطعات، سپس هر قسمت را کاملاً بشویید تا باقیمانده مایع از بین برود، سپس یک پارچه نرم و خشک بردارید و هر قسمت را با دست خشک کنید، سپس قطعات را کنار بگذارید و سپس اجازه دهید در هوا خشک شوند، زیرا مناطقی وجود دارد که نمی تواند با پارچه خشک شود و خشک کردن آن در هوا به طور موثر تمام قطعات را خشک می کند. برای تمیز کردن موتور روی دستگاه همیشه از یک پارچه تمیز و مرطوب برای پاک کردن موتور استفاده کنید. هرگز موتور را داخل آب قرار ندهید.


نگهداری قطعات چرخ گوشت برقی


نگهداری قطعات چرخ گوشت به اندازه شستن آن ها مهم است. هنگامی که قطعات به مدت یک یا دو ساعت در هوا خشک شدند، باید روغن گرید غذایی و یک پارچه نرم بردارید، سپس همه قطعات را بپوشانید. روغن کاری قطعات از زنگ زدگی یا خوردگی آن ها جلوگیری می کند. هر یک از قسمت ها را کاملاً پوشانده و سپس هر قسمت را جداگانه با کیسه های پلاستیکی بپیچید. کیسه های پلاستیکی مواد غذایی برای بسته بندی قطعات عالی هستند. همچنین، قرار دادن هر قسمت در داخل کیسه پلاستیکی با برنج نیز عالی عمل می کند. اگر در اطراف قطعات رطوبت وجود داشته باشد، برنج رطوبت را جذب می کند، که باعث می شود قطعات خشک، عاری از زنگ زدگی و بدون خوردگی باشند. اکنون زمانی است که آن ها می توانند با خیال راحت قطعات را نگهداری کنند. اگر در فریزر خود فضایی دارید، این مکان ایده آلی برای نگهداری قطعات است. قطعات تا زمانی که شما آماده استفاده نباشید سرد می مانند و وقتی تیغه های برش و صفحات آسیاب بسیار سرد هستند بدون هیچ مشکلی مستقیماً گوشت ها را چرخ می کنند. موتور باید در مکانی خشک و خنک و دور از هرگونه منبع آب یا گرما قرار گیرد. وقتی زمان استفاده از چرخ گوشت فرا رسید، از یک گالن آب گرم با یک قاشق غذاخوری سفید کننده استفاده کنید. تمام قسمت ها را با این محلول آب و سفید کننده بشویید، که روغن را از بین می برد و قطعات را ضد عفونی می کند.


مراقبت از تیغه ها


اگر به درستی از تیغه ها مراقبت کنید، آن ها تیز می مانند و آماده آسیاب می شوند. هر کسی که از چرخ گوشت استفاده می کند باید همیشه تیغه ها را با احتیاط کار کند. این کار انگشتان و دستان شما را ایمن نگه می دارد. سعی کنید لبه های تیغه و صفحات آسیاب را مالش ندهید. وقتی این قسمت ها با قسمت دیگری ارتباط برقرار می کنند، می تواند باعث کدر شدن لبه ها شود. همچنین تیغه های برش با هر بار استفاده تیزتر می شوند. با گذشت زمان ممکن است مجبور شوید آن ها را به صورت حرفه ای تیز کنید. اگر نمی خواهید لبه های برش تیز شود، همیشه می توانید تیغه های جدید بخرید. هرگز نباید سعی کنید لبه ها را با سنگ تیز کنید. با این کار فقط آن ها را خراب خواهید کرد. هنگامی که لبه های تیغه نیاز به تیز کردن دارند، می توانید آن را نزد یک متخصص ببرید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. هنگامی که تیغه های برش نیاز به نگهداری دارند، سپس آن ها را با دقت در یک پارچه نرم بپیچید. نگهداری آن ها در یک پارچه نرم از ساییده شدن لبه ها به یکدیگر و جلوگیری از رسیدن رطوبت به آنها جلوگیری می کند.


فولاد ضد زنگ در مقابل فولاد


یکی از مهمترین اجزای چرخ گوشت تیغه های برش است. این ابزارها گوشت ها و سبزیجاتی هستند که در دستگاه قرار می گیرند. کدام تیغه برش بهترین است، فولاد ضد زنگ یا فولاد؟ فولادهای ضد زنگ عملکرد بهتری نسبت به فولادهای کربنی دارند. گزینه فولاد ضد زنگ می تواند تا سه برابر بیشتر از گزینه فولاد کربنی دوام بیاورد. اینها به ندرت زنگ می زنند در حالی که فولاد کربن به راحتی زنگ می زند. یکی از معایب فولاد ضد زنگ این است که معمولاً برای قرار دادن آن ها در ماشین ظرفشویی ایمن نیستند.


نتیجه گیری


پس از خرید چرخ گوشت، می خواهید از آن نگهداری و مراقبت کنید، بنابراین برای مدت طولانی و احتمالاً تا پایان عمر باقی خواهد ماند. متأسفانه، بسیاری از مردم تلاشی برای نگهداری و تمیز کردن دستگاه خود نمی کنند، به همین دلیل است که مجبور می شوند تنها پس از چند بار استفاده از دستگاه فعلی خود، یک دستگاه جدید خریداری کنند. تنها با رعایت نکات مفید ذکر شده در بالا می توان از این امر جلوگیری کرد.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha