02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

فیلتر HEPA چیست و چه کاربردی دارد؟

ادیبه کریم پور 20 /مهر/ 1402
فیلتر HEPA چیست و چه کاربردی دارد؟

فیلتر HEPA چیست و چه کاردبردی دارد؟


هوای داخل خانه مملو از آلاینده ها، آلرژن ها، میکروب و باکتری های حساسیت زا است که از جمله هاگ های کپک، باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا می باشند. این علاوه بر ذرات رنگ سرب و شوره حیوانات خانگی است که ممکن است در اطراف برخی از خانه ها شناور باشد. فیلتراسیون HEPA یک دفاع مهم در برابر آلودگی هوای داخل ساختمان است. مدت‌ هاست که برای کنترل آلرژن‌ هایی که باعث عطسه، سرفه و آبریزش چشم می ‌شوند، استفاده می‌ شود. فیلتراسیون HEPA در ابتدا در دهه 1940 برای محافظت از کارگران در تاسیسات هسته ای توسعه یافت. در دهه 1960 در بیمارستان ها و سپس در خانه ها و ساختمان های تجاری مورد استفاده قرار گرفت. دستگاه های تصفیه هوای قابل حمل، جاروبرقی و برخی از سیستم های تهویه مطبوع مرکزی از فناوری HEPA استفاده می کنند. جاروبرقی‌ های قدیمی ‌تر غیر HEPA، مواد بزرگ مانند زباله و گرد و خاک را می ‌مکید اما ذرات کوچک را به هوا باز می ‌گرداند. وقتی با گرد و غبار رنگ سرب، هاگ های کپک و مواردی از این دست سر و کار دارید، این حتی خطرناک تر از این است که آن ها را دست نخورده نگه دارید. به همین دلیل است که آژانس حفاظت از محیط زیست قانون نوسازی، تعمیر و رنگ آمیزی (RRP) را وضع کرد و جاروبرقی HEPA را برای تمیز کردن پس از کار بازسازی الزامی کرد.


HEPA مخفف چیست؟


فیلتر HEPA مخفف هوای ذرات با راندمان بالا است. این فیلترها اغلب جذب ذرات با راندمان بالا و مهار ذرات با راندمان بالا (معیار توانایی فیلتر در حذف گرد و غبار مصنوعی از هوا) نیز نامیده می شوند. با هر نامی که آن ها را بشناسید، هدف آنها یکی است: به عنوان یک استاندارد کارایی فیلتر هوا عمل کنند. فیلترهای HEPA حداقل 99.97 درصد از ذرات معلق در هوا را با قطر 0.3 میکرومتر حذف می کنند. این درصد مطابق با استاندارد وزارت انرژی ایالات متحده (DOE) است که توسط اکثر صنایع آمریکا پذیرفته شده است. این قطر 300 نانومتر، کوچکتر از طول موج نور مرئی است. بنابراین ما در مورد ذرات بسیار ریز صحبت می کنیم. فیلترهای سیستم هوای مرکزی دارای حداقل مقدار گزارش کارایی (MERV) هستند که از یک تا 16 متغیر است. هر چه MERV بالاتر باشد، فیلتر کارآمدتر است. یک فیلتر HEPA، ساخته شده از الیاف شیشه ای فایبرگلاس، پلی پروپیلن یا بوروسیلیکات، از هر فیلتر MERV کارآمدتر است و ذرات را به سه طریق جذب می کند:
نهفتگی: ذرات بزرگی که نمی توانند از فیلتر جلوگیری کنند با آن برخورد می کنند.
رهگیری: ذرات کوچکتر جریان هوا را از طریق فیلتر دنبال می کنند و به یکی از الیاف می چسبند.
انتشار: مولکول ‌های گاز بین فیبرهای فیلتر، کوچکترین ذرات را مسدود می ‌کنند.


جاروبرقی HEPA چیست؟

 


بسیاری از جاروبرقی های امروزی از این قابلیت بی نظیر استفاده می کنند تا سلامت مشتریان خود را تضمین کنند. جاروبرقی های HEPA مهر و موم شده است و اجازه نمی دهد هوا از جایی به جز از فیلتر عبور کند. در جاروبرقی HEPA، فیلتر در یک محفظه هوابند نصب شده است که هوا را مجبور به عبور از آن می کند. کیسه یا محفظه جمع آوری و همچنین هواکش موتور آب بندی شده اند. بدون این ویژگی ‌ها، فیلتر می ‌تواند بسیاری از ریزترین ذرات را بگیرد. فیلتر هپا می تواند 99.7 درصد میکروب ها را جذب کند. اگر فیلتر HEPA را روی یک جاروبرقی غیر HEPA نصب کنید، احتمالاً گارانتی محصول را باطل نخواهید کرد. اما اگر در یک محیط تجاری کار می کنید ممکن است جریمه شوید، زیرا قوانین EPA را نقض می کند.


فیلترهای نوع HEPA در مقابل فیلترهای HEPA واقعی


فقط به این دلیل که جاروبرقی برچسب HEPA را حمل می کند، تضمین نمی کند که حاوی فیلتر HEPA واقعی باشد. بسیاری از فیلترهای نوع HEPA شبیه فیلترهای HEPA واقعی هستند اما درصد کمتری از ذرات را در محدوده 0.3 میکرون می گیرند. یک فیلتر HEPA واقعی آزمایش شده است تا اطمینان حاصل شود که 99.7٪ از این ذرات را فیلتر می کند. نتایج آزمایش بر روی برچسب فیلتر همراه با شماره سریال چاپ می شود.


آیا جاروبرقی با فیلتر HEPA برای شما مناسب است؟


همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، فیلتر HEPA راحت تر از فیلتر غیرهپا مسدود می شود و باید به دفعات بیشتری تعویض شود. این ممکن است باعث شود که بپرسید آیا واقعاً به آن نیاز دارید یا خیر، و پاسخ همیشه مثبت نیست. در یک خانه معمولی که هیچ فردی نسبت به آلرژن‌ ها حساس نیست، جاروبرقی غیر HEPA این کار را با زحمت کمتری انجام می‌ دهد. با این حال، جاروبرقی HEPA در شرایط زیر بهتر است: شخصی در خانه شما آلرژی شدید دارد. احتمالاً می خواهید یک یا چند دستگاه تصفیه هوا HEPA را برای کنترل آلرژن ها فعال نگه دارید. شما در یک خانه قدیمی با رنگ سربی روی دیوارها یا کارهای چوبی زندگی می کنید. جاروبرقی HEPA بهترین بیمه در برابر استنشاق ریز ذرات سرب است. همچنین اگر خانه ی شما مرطوب است به ان نیاز دارید، زیرا کپک می تواند در داخل فرش، روی پارچه ها و روی مبلمان رشد کند. جاروبرقی با فیلتر غیر HEPA می تواند هاگ ها را پخش کند. شما در حال بازسازی هستید. طبق دستورالعمل قانون RRP EPA، باید از جاروبرقی HEPA برای تمیز کردن استفاده کنید.


فیلترهای HEPA چگونه کار می کنند


فیلترهای هپا با وارد کردن فشار هوا به داخل الیافی که آن ها را به دام می اندازند، آلودگی ها را از سطوح و هوا حذف می کنند. الیاف معمولاً از فایبرگلاس ساخته می شوند. فضای هوایی بسیار کمی بین فیلترها باقی مانده است، بنابراین آن ها می توانند حتی کوچکترین ذرات را بگیرند. هر یک از سه روش های بالا برای حداکثر بازده کمی متفاوت است. آن ها با هم فیلتر هوای بی نظیری را ارائه می دهند. انتشار نتیجه برخورد مولکول های گاز و کوچکترین ذرات منطقه است. ذرات با عبور از فیلتر مانع و تاخیر می شوند. رهگیری زمانی اتفاق می افتد که ذرات متعاقب جریان هوای طبیعی با یکی از الیاف فیلتر HEPA تماس پیدا کرده و سپس به آن بچسبند. و با نهفتگی، ذرات بزرگتر نمی توانند از الیاف اجتناب کنند و به جای آن در یکی از آن ها جاسازی می شوند. سه روش به دام انداختن ذرات گرد هم می آیند تا حداقل 99.97 درصد حذف را به ما بدهند.


مزایای استفاده از فیلترهای هپا


فیلترهای HEPA تصفیه با کیفیت بالا را ارائه می دهند. آن ها در از بین بردن ذرات مانند گرده، شوره حیوانات خانگی، کنه های گرد و غبار و دود بسیار موثر هستند. یک جاروبرقی معمولی این ذرات را به هوا بازگرداند. جاروهای فیلتر شده با HEPA به جای آن ذرات را به دام می اندازند. برای دستیابی به حداکثر کارایی، به یک فیلتر HEPA واقعی نیاز است، نه فقط فیلتری که سبک آن را تقلید کند. از بین بردن این ذرات هوا فواید زیادی دارد، به ویژه برای افراد مبتلا به آسم، آلرژی یا مشکلات تنفسی، عالی است. این شرایط ها و سایر شرایط می توانند توسط ذرات کوچک موجود در هوا ایجاد شوند یا بدتر شوند که توسط جاروبرقی های معمولی باقی می مانند. با حذف این ذرات ریز از محل کار یا محل زندگی شما، کیفیت هوای داخل خانه شما به شدت بهبود می یابد. فیلترهای هپا همچنین می توانند گرد و غبار، کپک ها و باکتری ها را از بین ببرند. آن ها در هر محیطی که می توان کیفیت هوا را بهبود بخشید، مفید هستند، نه فقط در مواردی که نگران آلرژی و آسم هستید. بلافاصله متوجه تفاوت خواهید شد. فیلترهای HEPA یک راه ساده برای ارائه هوای تمیزتر و آرامش خاطر هستند.


تعمیر و نگهداری جاروبرقی HEPA


اگر در خانه یا محل کار از جاروبرقی یا تصفیه کننده هوا با فیلترهای هپا استفاده می کنید، نگهداری از آن ها بسیار مهم است. فیلترهای هپا را هر دو هفته یکبار چک کنید. به طور متوسط، فیلترهای HEPA باید هر شش ماه یکبار تعویض شوند. بسته به اینکه چند بار از آن استفاده می کنید و منطقه چقدر آلوده می شود، ممکن است بیشتر یا کمتر باشد. بهترین روش این است که فیلتر را به محض اینکه شروع به تغییر رنگ کرد، تعویض کنید. این فیلترها می توانند بخشی از یک برنامه بزرگتر برای دور نگه داشتن ذرات مزاحم از محل کار یا خانه شما باشند. برای بهترین نتیجه، اغلب جاروبرقی بکشید و با تمیز نگه داشتن و ضدعفونی کردن سایر نواحی، تعداد ذرات مضر را کاهش دهید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha