02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

علت تلخ شدن قهوه چیست وچه راه حل هایی دارد؟

ژینو صداقت 6 /مرداد/ 1401
علت تلخ شدن قهوه چیست وچه  راه حل هایی دارد؟

تلخی قهوه و غلظت بیش از اندازه آن یکی از مشکلات مردم در دم کردن قهوه است .

ما در این مقاله راه حل تلخی  قهوه را برایتان ارائه داده ایم .با رعایت  موارد این نکات ساده میتوانید نوشیدن یک قهوه خوشمزه وخوش رایحه را تجربه کنید.
لازم است بگویم که قهوه خودش یک نوشیدنی تلخ است ،اما درکل تلخی بیش از حد ان علت های متفاوتی دارد که در ادامه با ان ها مواجه می شوید.اما اگر درکل با تلخی سازگار نیستید باید نوع نوشیدنیتان را عوض کنید.

یکی از اصلی ترین دلایل تلخی قهوه این است که ماده ای به نام اسید کلروژیک داخل دانه های قهوه است.اگر میزان این اسید بیشتر باشد قهوه شما تلخ تر خواهد بود .قهوه روبوستا هم به دلیل اینکه داخل دانه هایش اسید کلروژیک وجود دارد تلخ است .

یکی دیگر از دلایل تلخی قهوه فرایند برشته کردن دانه های قهوه است هنگام فرایند برشته کردن قهوه اتفاقات شیمیایی روی ترکیبات قهوه می افتد که باعث تلخ شدن قهوه میشود.

مورد سومی که سبب افزایش تلخ شدن قهوه میشود،  روش تهیه قهوه و شرایط آن است که باعث میشود قهوه ما بیش از حد مجاز تلخ شود. 
عوامل مهم در تلخی قهوه و راهکارهای حل آن چیست؟ 
چندتا از  دلیل هایی که باعث تلخی قهوه میشود: 
اول اینکه اگر مدت زمان دم کردن قهوه شما خیلی طولانی باشد قهوه تلخ می شود. 
دوم اینکه آبی که برای درست کردن قهوه استفاده می کنید اگر خیلی داغ باشد قهوه شما تلخ میشود. 
اگر دانه های بی کیفیتی خریداری کنید قهوه شما تلخ میشود. و همچنین اگر از پودر قهوه بیش ازحد استفاده کنید هم قهوه تان تلخ خواهد شد. 
پودر قهوه شما نباید بیش از اندازه ریز باشد زیرا باعث تلخی قهوه شما می شود. تجهیزاتی که برای قهوه تان استفاده می کنید باید تمیز باشد وگرنه این مورد هم باعث تلخی قهوه تان می شود.

راه حل های تلخ نشدن قهوه: 
اول از همه باید مدت زمان دم کردن قهوه را انتخاب کنید وقتی شما قهوه را دم می کنید آثار گیری بیش از حد آن باعث میشود قهوه شما تلخ شود شود به همین دلیل باید بدانید که چه مدت زمانی لازم است که قهوه شما دم بکشد مثلاً برای دم کردن قهوه تقریباً پنج دقیقه وقت لازم است. 
دمای بیش از حد آب جوش باعث می شود قهوه شما تلخ شود اگر دمای آب جوش را کاهش دهید قهوه شما دیگر تلخ نخواهد شد دمای آب جوش ۱۰۰ درجه سانتی گراد برای درست کردن قهوه بسیار داغ میباشد به همین دلیل باید شما با دماسنج آب را اندازه گیری کنید و دمای آب از ۹۳ درجه سانتی گراد نباید بیشتر باشد اگر هم دماسنج ندارید میتوانید بعد از جوشاندن آب ۳۰ تا ۴۵ ثانیه منتظر بمانید سپس قهوه را دم کنید.

شما باید از شرکت ها و فروشنده های معتبر قهوه خود را خریداری کنید، زیرا اگر قهوه شما کیفیت پایینی داشته باشد و رست زیادی داشته باشد باعث  تلخی قهوه تان می شود. همچنین برای قهوه عربیکا از درجه رست دارک یعنی خیلی تیره کمتر استفاده کنید.

آسیاب بسیار ریز سبب تلخی قهوه شما می شود اگر دانه های قهوه بسیار ریز آسیاب شده باشد آب جوش به سختی از میان ذرات قهوه عبور خواهد کرد و اسیدیته را از بین می برد و قهوه عصاره گیری شده بیش از حد انتظار تلخ خواهد شد.

اما بستگی به نوع دستگاه شما دارد که با چه دستگاهی قهوه تان را دم می کنید.
نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که تجهیزاتی که با ان کار می کنید حتما باید تمیز باشد وگرنه قهوه تان تلخ خواهد شد.شما باید روزانه دستگاه خود را تمییز کنید،مهم نیست چند بار از ان استفاده می کنید باید حتما هربار بعد از استفاده آن را تمیز کنید.

در اصل تلخ بودن طعم قهوه  انقدر ها هم بد نیست ،حتی بسیاری از افراد به دلیل تلخی قهوه عاشق خود قهوه شده اند.به همین دلیل قهوه با رست دارک معمولا بیشترین طرفدار را دارند.تنها زمانی طعم تلخ قهوه بد میشود که تلخی آن زننده باشد.برای اینکه از تلخ شدن آن و زننده شدن تلخی ان جلوگیری کنید باید آن 6 موردی را که ارائه کردیم را حتما رعایت کنید ، درکل قهوه یک نوشیدنی سالم و پر از خاصیت است که واقعا به تحمل کردن تلخی ان می ارزد.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha