02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

کدام قهوه کافئین بیشتری دارد؟

ادیبه کریم پور 8 /مرداد/ 1401
کدام قهوه کافئین بیشتری دارد؟

کدام قهوه کافئین بیشتری دارد؟


همه ی افراد در سراسر جهان از قهوه استفاده می کنند و برخی از آن ها نمی توانند روز خود را بدون نوشیدن قهوه شروع کنند. دلیل بر این است که نوشیدنی قهوه دارای مقدار زیادی کافئین است و کافئین فرد را پر انرژی و سرحال نشان می دهد. نوشیدن قهوه در صبح یا قبل باشگاه به شما انرژی فوق العاده می بخشد که احساس سرحالی و شادابی می کنید. ماده ی کافئین مستقیما با سلول های مغزی در ارتباط است و به محض نوشیدن قهوه مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. حال آمده ایم بررسی کنیم که کدام یک از نوشیدنی ها حاوی کافئین بیشتری است. همیشه می‌ توانید با آسیاب کردن دانه ‌های قهوه ‌تان تا حد امکان، با افزایش نسبت قهوه به آب، با طولانی ‌تر کردن دوره خیساندن، یا دم کردن با آب با دمای بالاتر، استخراج کافئین را به حداکثر برسانید. اندازه متوسط وعده یک نوع خاص از نوشیدنی قهوه نیز باید در نظر گرفته شود. به طور طبیعی، هرچه اندازه نوشیدنی قهوه شما بزرگتر باشد، کافئین قوی تر است. اگر بخواهیم متوسط وعده نوشیدنی قهوه را در این معادله لحاظ کنیم، می ‌توان گفت که قوی‌ ترین نوع قهوه، قهوه سرد است که با دانه‌ های قهوه روبوستا تیره درست شده است. اگر می‌ خواهید درک بهتری از چگونگی تأثیر رست قهوه، روش دم کردن و نوع دانه‌ ها بر میزان کافئین موجود در فنجان را داشته باشید، به خواندن این مطلب ادامه دهید. بنابراین، اگر سطح کافئین همان دانه قهوه را زمانی که روشن، متوسط و تیره برشته شده است اندازه گیری کنیم، متوجه می شویم که تفاوت بین مقادیر کافئین در واقع ناچیز است.


دانه های قهوه 


در مناطق زیادی در جهان قهوه کشت می شود اما مهم ترین آن ها قهوه ی عربیکا و روبوستا است و مراحل مختلفی برای برشته کردن و آماده کردن آن است. با این اوصاف، وقتی دانه قهوه برشته می شود، مقداری از رطوبت خود را از دست می دهد و چگالی کمتری پیدا می کند. به عبارت دیگر مقداری از جرم خود را از دست می دهد. این بدان معناست که 10 گرم دانه قهوه تیره برشته شده حاوی کافئین بیشتری نسبت به 10 گرم دانه قهوه کم بو داده شده است. از طرف دیگر، وقتی دانه‌ های قهوه را برشته می ‌کنید، منبسط می‌ شوند، بنابراین حجم آن‌ ها افزایش می یابد. هرچه رست سبک تر باشد، دانه قهوه فشرده تر خواهد بود. فرض کنید می‌ توانید 10 دانه قهوه کمی برشته شده را در یک قاشق غذاخوری بگنجانید و همان قاشق غذا خوری فقط 7 دانه قهوه تیره برشته شده را در خود جای می‌ دهد. بنابراین، اگر بر اساس مشخصات برشته شده به این فکر می کنید که کدام قهوه بیشترین کافئین را دارد، باید بدانید که بستگی به نحوه اندازه گیری تفاله هایتان برای تهیه یک فنجان دارد. اگر قهوه ‌تان را با وزن کردن دقیق دانه ‌های آسیاب شده با ترازو تهیه می ‌کنید، قهوه‌ ی رست تیره همیشه کافئین بیشتری از قهوه ی متوسط یا کمرنگ تر دارد. اگر دانه ‌های قهوه‌ تان را با حجم اندازه‌ گیری کنید (یعنی قاشق غذاخوری یا قاشق غذاخوری)، برشته‌ ی سبک ممکن است حاوی کافئین بیشتری باشد. با این وجود، در طول تحقیقات، به چند گزارش علمی برخورده ایم که نشان می‌ دهد حتی اگر از اندازه ‌گیری‌ های حجمی استفاده کنید، دم ‌نوش نهایی که با برشته‌ ای تیره تهیه می‌ شود، کافئین بیشتری نسبت به آن که با برشته‌ ای روشن تهیه می‌ شود، دارد. بنابراین، می‌ توان گفت که به ‌طور کلی، قهوه ‌ای که با رست تیره تهیه می‌ شود، حاوی کافئین بیشتری نسبت به قهوه ‌ای است که با رست روشن تهیه می‌ شود.


کدام روش دم کردن قهوه، بیشترین کافئین دار را دارد؟


آیا می ‌دانستید که 8 اونس قهوه پوره ممکن است حاوی کافئین کمتری نسبت به 8 اونس قهوه فرنچ پرس باشد، حتی اگر هر دو فنجان دقیقاً با نسبت قهوه به آب یکسان و دانه‌ های دقیقاً یکسان ساخته شده باشند؟ این به این دلیل است که محتوای کافئین فنجان شما به روش استخراج قهوه بستگی دارد. همانطور که می دانید اسپرسو روش دم کردن قهوه است که بیشترین کافئین را از دانه های قهوه استخراج می کند. دومین نوع قهوه کافئین دار قهوه ترک و سومین نوع قهوه موکا است. با توجه به آنچه گفته شد، ما باید میانگین وعده های نوشیدنی های فوق را در نظر بگیریم. اگرچه اسپرسو از نظر کافئین قوی ترین است، یک شات اسپرسو معمولاً حدود 30 میلی متر اونس است. این بدان معناست که یک شات اسپرسو حاوی حدود 76 میلی گرم از کافئین است. در مقایسه، یک سرو فنجان موکا معمولاً حدود (50 تا 60 میلی لیتر) اونس است یعنی حاوی 91.44 میلی گرم کافئین است. یک وعده معمولی قهوه سرد حداقل 8 فنجان است. اونس (240 میلی لیتر)، بنابراین مقدار کافئین آن حدود 204 میلی گرم خواهد بود. بنابراین اگرچه اسپرسو نوعی قهوه است که دارای بالاترین غلظت کافئین است، اما یک وعده سرد، معمولاً از نظر کافئین قوی تر است. با این اوصاف، اگر در کافی‌ شاپ هستید و می‌ خواهید کافئین ‌ترین نوع نوشیدنی قهوه را بخورید، همیشه می ‌توانید یک نوشیدنی مبتنی بر اسپرسو، مانند آمریکانو یا کافه لاته سفارش دهید و از باریستا بخواهید که یک یا دو شات اسپرسو که از اسپرسو ساز گرفته می شود، اضافی اضافه کنید. اگر به مصرف کافئین اضافی نیاز دارید، می توانید یک فنجان بزرگ دم نوش سرد نیز بخواهید. البته به خاطر داشته باشید که نباید در مصرف کافئین زیاده روی کنید. طبق گفته محققان ، حتی اگر کاملاً سالم هستید و از بیماری ها رنج نمی برید ، نباید بیش از 400 میلی گرم کافئین در روز مصرف کنید.


جمع بندی و کلام آخر


همانطور که در مطلب بالا توضیح دادیم که کدام یکی از نوشیدنی ها از کافئین بیشتری برخوردارند. دانه های قهوه روبوستا مقدار کافئین بیشتری از دانه های قهوه عربیکا دارند. همچنین دانه های قهوه ای که بیشتر برشته شده اند از دانه هایی با رست متوسط و ملایم تر، کافئین بیشتری دارند. برای دریافت کافئین بیشتر می توانید از نوشیدنی اسپرسو مصرف کنید که میزان بیشتری از کافئین را دارا است. اما توجه داشته باشید که در مصرف کافئین در طول روز زیاده روی نکنید زیرا مصرف بیش از حد کافئین تاثیرات منفی به دنبال دارد.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha