02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

طرز تهیه دبل اسپرسو

ژینو صداقت 8 /مرداد/ 1401
طرز تهیه دبل اسپرسو

 دبل اسپرسو چیست؟

دبل اسپرسو یکی از رایج ترین قهوه اسپرسوی  صنعت قهوه است. این نوع اسپرسو پایه بسیاری از اسپرسو بار ها به حساب می آید در بسیاری از کافی شاپ ها استفاده می شود و یکی از پرکاربرد ترین آیتم های کافی شاپ است.دبل اسپرسو از ۶۰ میلی لیتر عصاره گیری از قهوه آسیاب شده با درجه آسیاب کاملا ریز و مناسب برای اسپرسو با فشار زیاد درست می شود.

بررسی نوع قهوه در دبل اسپرسو: 
اول از همه باید بدانید که قهوه ای که برای عصاره گیری انتخاب میکنید چه مشخصاتی دارد وقتی که پکیج قهوه خود را مشاهده می کنید میتوانید شناسنامه قهوه یا همان پروفایل قهوه تان را مطالعه کنید. برای درست کردن یک اسپرسوی یا دو پیوی خوب باید بدانید که از چه نوع قهوه ای استفاده می کنید.

اکثر آیتم هایی که در کافه وجود دارد ایتالیایی هستند ، مانند دبل اسپرسو یا همان دوپیو که به معنای اسپرسو 2شات است ،در اصل اسپرسو 2 شات یک اصطلاح ایتالیایی است که به آن دو پیو یا دبل اسپرسوگفته می شود.

دوپیو یا دبل اسپرسو اولین بار از کجا منشاء گرفت؟

در اصل  اسپرسو های دو شات وجود نداشت و همه فنجان های قهوه به صورت سینگل شات سرو می شدند. زیرا هیچ نوع دستگاهی برای عصاره گیری کردن قهوه دبل اسسپرسو وجود نداشت به همین دلیل برای تهیه اسپرسو دو شات یا همان دبل اسپرسو دو فنجان سیگل شات را با هم ترکیب می کردند.

دوپیو یا همان دبل اسپرسو خیلی سریع میان متخصص های قهوه مورد بررسی و آزمایش قرار گرفت. بخاطر داشتن شوک طعمی اسپرسو زود گذر بسیار سریع شهرت پیدا کرد.درست کردن دبل اسپرسو به یک استاندارد جهانی تبدیل شده است.

وقتی که عصاره گیری داخل فنجان دبل اسپرسو را انجام می دهید 3 لایه با طعم و رایحه های مختلف ایجاد می شوند، اما برای اینکه به بهترین طعم آن برسید باید اول با قاشق چایی خوری دبل اسپرسوی داخل فنجان را به خوبی هم بزنید.

چند نکات مهم برای درست کردن دبل اسپرسو: 
اول از همه باید فشار مناسبی داشته باشد، باید برای جلوگیری از تلخی قهوه روند عصاره گیری بین ۲۵ تا ۳۰ ثانیه زمان ببرد. و سریع دم بکشد. همچنین اگر درجه آسیاب قهوه شما خیلی ریز باشد دستگاه شما عصاره گیری خوب و مناسبی را به شما نمی دهد و طعم بسیار بدی در عصاره قهوه ایجاد می گردد.

قبل از اینکه قهوه خود را اسیاب کنید حتما از کیفیت ان مطمئن شوید البته لازم است بگویم که دانه های قهوه عربیکا برای  درست کردن دبل اسپرسو قطعا گزینه بهتری است زیرا طعم ملایم تر و سبک تری نسبت به دانه های روبوستا دارد.چونکه دانه های روبوستا طعم تلخ و تیز تری به نسبت عربیکا دارند. اگر دوست داشته باشید می توانید ترکیبی از هردو قهوه ها یعنی هم عربیکا هم روبوستا برای درست کردن دبل اسپرسو تان استفاده کنید.

برای درست کردن یک دبل اسپرسوی عالی باید هم پرتافیلتر هم فنجان قهوه تان را قبل ازاینکه عصاره گیری کنید و قهوه های اسیاب شده را در بسکتbasketبریزید . کاملا آنها را با آّب داغ گرم کنید. یک روش دیگر هم برای گرم کردن فنجان ها وجود دارد ، شما می توانید برای گرم کردن فنجان هایتان ، فنجان ها را روی دستگاه اسپرسوسازتان وارونه کنید این کار باعث گرم شدن فنجان هایتان می شود.

همیشه سعی کنید مقدار متوسطی را برای قهوه آسیاب شده در نظر بگیرید زیرا زیاد یا کم بودن مقدار قهوه در طعم عصاره تان خیلی اهمیت دارد.باید با تمپر قهوه سطح قهوه آسیاب شده را یکنواخت کنید.سعی کنید فشار تمپر آنقدر کم نباشد که قهوه در بسکت غوطه وری زیادی داشته باشد . همینطور اگر تمپر فشار زیادی داشته باشد باعث ایجاد طعم تیز و تلخی می شود و آب داغ به سختی از بین قهوه های آسیب شده رد می شود.اگر تمپر فشار زیادی داشته باشد مدت زمان عصاره گیری بیشتر می شود و در آخر  دبل اسپرسوی تلخ تری خواهید داشت. البته برای کسانی که عاشق طعم تلخ و تیز هستند مشکلی نخواهد داشت و می توانند قهوه شان را همانطور میل کنند.

نوع دستگاهی که با آن کار می کنید در عصاره گیری قهوه بسیار تاثیر دارد.

دستگاه اسپرسوسازهایی که در کافه ها استفاده می شوند معمولا خیلی بهتر از دستگاه های خانگی هستند به همین دلیل هم قهوه و و نوشیدنی های کافه بسیار خوشمزه تر از نوشیدنی های خانگی هستند .

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha