02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

9 عارضه ی مصرف بیش از حد کافئین

ادیبه کریم پور 22 /تیر/ 1401
9 عارضه ی مصرف بیش از حد کافئین

9 عارضه ی مصرف بیش از حد کافئین


یکی از پرطرفدار ترین نوشیدنی های جهان قهوه است که روزانه افراد زیادی آن را مصرف می کنند. مصرف قهوه به فرد حس نشاط و شادابی می بخشد و انرژی کامل برای انجام دادن کارهای روزمره خود را به دست می آورد. دلیل این انرژی و سرحالی از کافئین است که قهوه سرشار از کافئین می باشد. بعضی از افراد نمی‌ توانند روز خود را بدون نوشیدن یک فنجان قهوه شروع کنند. مصرف عادی و استاندارد هر چیزی آسیب پذیر نیست اما مصرف بیش از حد آن ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را به بدن وارد کند. نوشیدنی قهوه علاوه بر خاصیت هایی که دارد اگر در مصرف آن زیاده روی شود آسیب هایی به بدن و روان شما می‌ رساند. کافئین موجود در قهوه برای افزایش هوشیاری شناخته شده است. این ماده روی سلول های عصبی تاثیر می گذارد و اجازه نمی دهد که شما احساس خستگی و کسلی کنید. عوارض های مصرف بیش از حد قهوه عبارتند از: اضطراب، بی خوابی، مشکلات گوارشی، شکست عضلانی، اعتیاد، فشار خون بالا، افزایش ضربان قلب، خستگی و تکرار ادرار می باشد. ما در ادامه مطلب نه عارضه مصرف قهوه بیش از حد را به شما می گوییم.


اضطراب و استرس


همان ‌طور که گفتیم مصرف بیش از حد قهوه می ‌تواند ضررهایی به بدن شما برساند. یکی از این آسیب ها ایجاد استرس و اضطراب در فرد است. یک فنجان معمولی قهوه دارای ۹۵ میلی گرم کافئین است. بنابراین اگر بخواهید روزانه بیش از چهار فنجان قهوه بنوشید، حدود ۵۰۰ میلی گرم کافئین در روز را دریافت می‌ کنید که ممکن است باعث ایجاد استرس اضطراب و حتی افسردگی شود. برای کسانی که در حالت عادی استرس دارند از خوردن قهوه خودداری کنند زیرا کافئین اضطراب را از بین نمی ‌برد بلکه آن را بدتر می‌ کند. در واقع اختلال اضطراب ناشی از کافئین که در گزارشات  پزشکی ثبت شده، این است که مصرف زیاد آن در روز باعث عصبی شدن، بی قراری و علایم مشابه آن می‌ شود. دوز های کمی یا متوسط مصرف کافئین می تواند هوشیاری را افزایش دهد اما مقدار بیشتر آن منجر به اضطراب و استرس یا عصبانیت می شود، که توصیه می شود همیشه به روش استاندارد و عادی آن را مصرف کرد. 


بی خوابی


کافئین به فرد کمک می کند تا در طول روز بیدار بماند، که این یکی از ارزشمند ترین ویژگی های نوشیدنی های کافئین دار است. مصرف نامنظم قهوه می تواند باعث ایجاد اختلال در خواب طبیعی شما شود. پس در تایم قبل از ظهر تا ساعت ۳ بعد از ظهر قهوه بنوشید. حتی مقدار کمی از قهوه می ‌تواند باعث از دست دادن خواب شما شود. البته میزان کافئینی که شما مصرف می کنید می تواند بدون تاثیر باشد، زیرا تاثیر آن بستگی به ژنتیک و عوامل دیگر دارد.


اختلالات گوارشی و تکرر ادرار 


بسیاری از افراد وقتی که قهوه صبحگاهی می نوشند، دچار اختلالات گوارشی و حرکت روده می‌ شود. با این حال مصرف زیاد قهوه ممکن است منجر به شل شدن مدفوع و ایجاد اسهال در برخی افراد شود. مصرف زیاد کافئین در  سال های زیاد می تواند باعث زخم معده شود. کافئین موجود در قهوه و دیگر نوشیدنی ها اسیدیته معده را بالا می‌ برد. از سوی دیگر برخی از مطالعات نشان داده اند که کافئین ممکن است افرادی که دارای رفلاکس معده هستند، را بدتر کند و درد آن ها را به مرور افزایش دهد. اما توجه داشته باشید که مقدار کم یا متوسط قهوه می‌ تواند حرکت روده را بهبود ببخشد اما دوز های بیشتر این امکان را دارد که اختلالات گوارشی و رفلاکس معده را افزایش دهد. همچنین کافئین ادرار آور است، تولید ادرار را افزایش می دهد. کافئین می تواند جریان خون را به کلیه افزایش دهد و به طور مستقیم روی آن تاثیر بگذارد. به همین دلیل تحقیقات نشان داده است که حتی مصرف کم قهوه دچار تشنگی در برخی از افراد شود. 


آسیب های عضلانی


مصرف خیلی زیاد قهوه ممکن است به شکست های عضلانی منجر شود و بیماری رابدومیولیز که بسیار جدی است، دچار کند. همچنین نوشیدن قهوه کافئین دار می تواند میزان کلسیمی که در ادرار دفع می شود ، افزایش دهد و این ممکن است استخوان ها را ضعیف کند و پوکی استخوان را افزایش دهد. توصیه می ‌شود روزانه بیش از سه فنجان قهوه ننوشید تا در برابر این آسیب ها در امان باشید. برای کاهش خطر ابتلا به رابدمیولیز بهتر است مصرف قهوه و کافئین خود را به حدود 250 میلی گرم محدود کنید.


اعتیاد به کافئین


 مصرف بیش از حد قهوه می‌ تواند باعث اعتیاد و عادت شما به کافئین شود. طی تحقیقات انجام شده نشان داده شده که کافئین مواد شیمیایی خاصی را در مغز تحریک می کند‌. با این حال ممکن است به وابستگی روانی یا فیزیکی بخصوص در دوز های بالا منجر شوید. به نظر می ‌رسد که دفعات مصرف کافئین در وابستگی و اعتیاد نقش دارد. در یک آزمایش، افراد زیادی را مورد بررسی قرار داده اند و کسانی که کافئین مصرف می کنند, میل شدیدی به کافئین دارند و تعصب شان بیشتر است. بدون کافئین برای چندین ساعت ممکن است منجر به علائم ترک روانی و جسمی در افرادی شود که مقدار زیادی از کافئین را در روز مصرف می کنند.


افزایش فشار خون


به طور کلی کافئین با مصرف عادی برای بیماری های قلبی یا سکته مغزی خطری ندارد اما زیاده روی در آن ممکن است خطر ها را افزایش دهد. طی چندین مطالعه نشان داده شده است که کافئین روی سیستم های عصبی و فشار خون تاثیر مستقیم دارد و می ‌تواند آن ها را تحریک کند.‌ فشار خون بالا یکی از مهمترین خطر هایی است که برای حمله قلبی و سکته شما را تهدید می کند. کافئین ممکن است به مرور زمان شرایط را آسیب پذیر تر کند و جریان خون به قلب و مغز را محدود کند. اما خوشبختانه اثر کافئین بر فشار خون موقتی است و و تاثیرات آن زمانی قوی تر می شود که افراد عادت به مصرف قهوه نداشته باشند. پس به سلامت خود توجه داشته باشید و مقدار استاندارد آن را در روز مصرف کنید.


افزایش ضربان قلب


قهوه های کافئین دار سلول های مغزی را تحریک می‌ کند و این اثرات  ممکن است باعث تپش قلب شما شود. همچنین ممکن است منجر به تغییر ریتم ضربان قلب شود که به این عمل فیبریلاسیون دهلیزی می گویند. این بیماری در افراد جوانی که نوشیدنی های انرژی زا که حاوی کافئین زیادی است، بیشتر دیده می‌ شود. مصرف بیش از حد کافئین موجود در نوشیدنی ها، منجر به ضربان قلب شدید، نارسایی کلیه و دیگر مشکل های جدی می شود. با این حال به نظر می رسد که کافئین برای همه افراد خطر نباشد افرادی که مشکلات قلبی دارند می توانند کافئین را بدون هیچ عوارض جانبی مصرف کنند. اگر بعد از مصرف نوشیدنی های کافئین دار متوجه تغییراتی در ریتم ضربان قلب شدید، مصرف آن را کاهش دهید. 


خستگی و کسلی


چای و قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار سطح انرژی را افزایش می دهند‌. با این حال مصرف زیاد آن ها می تواند در طول روز با ایجاد خستگی و کسلی شما را درگیر خود کند و بر روی سیستم بدنی شما تاثیر معکوس داشته باشد. طی یک بررسی نشان داده نوشیدنی های کافئین‌ دار هوشیاری و خلق و خوی فردی را برای ساعاتی بهبود می بخشند، اما در روز های بعد احساس خستگی و خواب‌ آلودگی می کنند. برای جلوگیری از خستگی های مجدد در طول روز قهوه را با دوز های متوسط و استاندارد مصرف کنید.


کلام آخر درباره ی عوارض های نوشیدنی های کافئین دار


افراد زیادی در روز قهوه و نوشیدنی های گاز دار می نوشند و مصرف کم و متوسط کافئین فواید چشمگیری برای سلامتی دارد. اما مصرف دوزهای بسیار بالای نوشیدنی های کافئین دار ممکن است منجر به عوارض های جبران ناپذیری در سلامت روانی و جسمی شما شود و اختلالاتی را ایجاد کند. اثر کافئین از فردی به فرد دیگر متفاوت است و تمامی واکنش ها یکسان نیست و مصرف بیشتر کافئین لزوماً بهتر نیست. برای اینکه بتوانیم فواید کافئین را دریافت کنید، باید در تایم های مناسب و مقدار استاندارد آن را مصرف کنید. اگر از بیماری های قلبی و فشار خون و دیابت نوع 2 رنج می برید بهتر است نوشیدنی های کافئین دار کمتری مصرف کنید و حتما با پزشک خود در ارتباط باشید و مشاوره بگیرید. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha