02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

دانه های قهوه از کجا می آیند و چگونه تولید می شوند؟

ادیبه کریم پور 21 /تیر/ 1401
دانه های قهوه از کجا می آیند و چگونه تولید می شوند؟

دانه های قهوه از کجا می آیند و چگونه تولید می شوند؟


قهوه به یکی از اجزای اصلی زندگی روزمره ما تبدیل شده است. به نظر می رسد دنیا حول مایع غنی و تیره می چرخد و بسیاری از مردم موافقند که روزشان تا اولین فنجان خوشمزه شروع نمی شود. دانه های قهوه از گیاه قهوه به دست می آیند. این گیاه به شکل بوته می باشد و معمولا بسیار بلند می شوند. کارگران برای دسترسی و کنترل راحت تر آن، بوته ی قهوه را تا 5 فوت کوتاه می کنند. روی گیاه قهوه دسته هایی مثل گیلاس رشد می کنند که داخل آن ها دانه های قهوه عربیکا و روبوستا پیدا می شود. گیاه قهوه بازده زمانی زیادی طول می کشد تا بتوان قهوه را به مصرف رساند. طول عمر گیاه قهوه 30 تا 40 سال طول می کشد که بستگی به مراقبت های آن نیز دارد. بوته های قهوه معمولا در مناطق استوایی و راس سرطان و... که مهمترین شهر های کاشت قهوه، برزیل و ویتنام هستند.


چه زمان طول می کشد تا قهوه آماده شود؟


به طور متوسط حدود یک سال طول می کشد تا گیاه قهوه شروع به تولید گل های معطر و سفید کند، سپس تا چهار سال بعد شروع به میوه دادن می کند. همچنین حدود 10 سال طول می کشد تا کارخانه های قهوه شروع به تولید دانه های قهوه در سطح تجاری کنند که بیشترین ارزش را برای کشاورزان دارند. طول عمر گیاه قهوه بین 30 تا 40 سال خواهد بود، اما بسته به مراقبت های انجام شده، می توانند بسیار طولانی تر ماندگار باشند. هنگامی که آن ها رسیده و آماده چیدن می شوند به رنگ قرمز در می آیند، اما باید دید چه زمانی دانه ها برای برداشت آماده می شوند، زیرا چیدن خیلی زود یا خیلی دیر می تواند تأثیر زیادی بر طعم نهایی داشته باشد.


قهوه در کجا کشت می شود؟


قهوه در منطقه هایی مانند استوا و سرطان بیشتر دیده می شود و اینجاست که پایتخت‌ های قهوه جهان مانند برزیل ، ویتنام، کلمبیا، اندونزی و اتیوپی را در خود جای داده است، زیرا این مکان ‌ها، مکان‌ هایی با شرایط عالی برای رشد گیاهان قهوه هستند. جالب اینجاست که محل رشد دانه های قهوه می تواند طعم آن را تغییر دهد. مواردی مانند آب و هوا، ارتفاع و حتی نوع خاک می توانند بر طعم قهوه ای که دانه ها تولید می کنند تأثیر بگذارند. آیا گیاهان مختلف دانه های قهوه متفاوتی تولید می کنند؟ بله، بیش از 120 نوع گیاه قهوه وجود دارد و هر کدام نوع متفاوتی از دانه قهوه تولید می کنند. با این حال، اکثر قهوه هایی که ما مصرف می کنیم فقط از دو نوع Robusta یا عربیکا (Coffea Arabica) یا ترکیبی از این دو تهیه می شود. این دو گونه از نظر طعم، شرایط رشد و قیمت متفاوت هستند.


دانه های قهوه عربیکا


دانه ‌های قهوه عربیکا یکی از محبوب ‌ترین انواع قهوه است و اعتقاد بر این است که یکی از اولین گونه‌ های قهوه است که ریشه‌ های آن به 1000 سال قبل از میلاد باز می‌ گردد. دانه های قهوه معموماً بیضی شکل، دارای چین وسط مشخص و بزرگتر از دانه های روبوستا هستند. این دانه‌ ها که به‌ خاطر طعم ‌های پر جنب و جوش و پیچیده ‌شان شناخته می‌ شوند، معمولا مورد قبول عموم هستند، زیرا طعم شیرین ‌تر و ملایم ‌تری دارند. به طور کلی قیمت آن گران تر از روبوستا است. این به این دلیل است که بسیار ظریف ‌تر است و برای رشد به نیازهای کشت خاص تری مانند آب و هوا و ارتفاع نیاز دارد. به طور معمول، دانه های قهوه عربیکا در ارتفاعات بین 500 تا 2500 متر رشد می کنند و محتوای کافئین کمی دارند.


دانه های قهوه روبوستا


قهوه روبوستا که معمولا در آفریقا، ویتنام و اندونزی رشد می‌ کند، نسبت به قهوه عربیکا اسیدیته کمتری دارد، به این معنی که طعم شیرینی آن معمولاً کمتر است. روبوستا به دلیل اسیدیته ساده تر و ترکیبات طعم عمیق تر و قوی تر، می تواند رنگ های چوب سوخته تولید کند. این یک انتخاب محبوب برای دوستداران اسپرسو به دلیل طعم غنی و لایه کرمی است که می دهد. قهوه روبوستا در مناطق ها تا ارتفاع 1000 متری کشت می شود. آنها خیلی سریع تر از قهوه عربیکا میوه (دانه قهوه) می دهند که چند سال طول می کشد تا محصول بیشتری از هر درخت تولید کنند. آن ها کمتر در برابر آفات و شرایط آب و هوایی آسیب پذیر هستند و این دلیل اصلی ارزان تر بودن آن ها نسبت به عربیکا است. یکی دیگر از جنبه هایی که باید در نظر داشت این است که دانه های قهوه روبوستا محتوای کافئین بیشتری دارند. دانه ‌های قهوه از گونه روبوستا عموماً کوچک‌ تر و دایره‌ای ‌تر از دانه‌ های عربیکا هستند، عموماً رنگ پریده‌ تر دارند و چین وسط آن کمتر مشخص است.


دانه های قهوه بدون کافئین


چیزی به نام دانه های قهوه بدون کافئین وجود ندارد زیرا به طور طبیعی حاوی کافئین هستند. فرآیند کافئین زدایی قبل از برشته کردن انجام می شود که شامل تورم آن ها با آب یا بخار و سپس استخراج کافئین با آب، حلال آلی یا کربن فعال است. در نهایت، دانه های قهوه بدون کافئین خشک می شوند تا به رطوبت طبیعی خود برگردند. با وجود اینکه دانه‌ های قهوه بدون کافئین به آن‌ ها گفته می ‌شود، همیشه مقداری کافئین دارند، زیرا حذف تمام آن در طول فرآیند ممکن نیست.
 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha