02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

تاریخچه قهوه در ایران و جهان

ژینو صداقت14 /تیر/ 1401
تاریخچه قهوه در ایران و جهان

تاریخچه قهوه در ایران و جهان
امروزه قهوه یکی از محبوب ترین و پرمصرف ترین نوشیدنی های جهان است. 
به طوری که می توان گفت قهوه نسبت به نوشیدنی های الکلی صنعتی و گازدار، مصرف به مراتب بیشتری دارد. اما جالب این است که قهوه تاریخچه خیلی جالبی دارد برای کسب اطلاعات بیشتر تا آخر این مقاله با ما همراه باشید. 
هیچ کس نمی داند که قهوه در چه زمانی و توسط چه کسانی کشف شده است زیرا داستان ها و شایعات بسیاری در مورد تاریخچه قهوه گفته شده است اما هر یک از این داستان ها روایت خاص خودشان را دارند در میان این داستان ها و روایت ها تشک کردن دانه های قهوه در اصل در فلات اتیوپی بود بر اساس گفته های محققان و افسانه ها یک دامدار(چوپان) به نام کالدی که یک گله بز داشت این دانه های محبوب قهوه را کشف کرده است. اما در اصل سوال این است که، این چوپان چگونه قهوه را کشف کرده است داستان کشف قهوه بر این قرار است که این چوپان آقای کالدی روزی گله های خود را به مرتع ها می برد سپس بعد از چرای گله ها متوجه می شود که تعداد بسیاری از بز ها با خوردن دانه های یک گیاه به شدت انرژی گرفته اند طوری که مدام در حال سر و صدا کردن هستند و شب ها نمی توانند بخوابند. آقای کالدی ذهنش درگیر این مسئله می شود و این ماجرا را به یکی از از بزرگان صومعه می گوید. بزرگ صومعه دانه ها را می جوشاند و از این دانه ها یک نوشیدنی درست می کند و سپس متوجه می شود که با مصرف این نوشیدنی در طول شب به مدت زمان زیادی بیدار می ماند و نمی تواند بخوابد علاوه بر همه اینها انرژی زیادی هم دارد. مدت زیادی از این گیاه استفاده می کنند و خبر آن اول به شبه جزیره عرب و سپس سفر قهوه به سر تا سر جهان آغاز میشود. 
تجارت قهوه از شبه جزیره عرب آغاز شد طبق گفته محققان و شواهد موجود کشت دانه های قهوه در قرن ۱۵ در یمن و در قرن ۱۶ در ایران مصر ترکیه و سوریه انجام شد و اینگونه کم کم قهوه شناخته شد.

پیدایش قهوه در کشور ایران:  
 همه ایرانی ها علاقه بسیار زیادی به نوشیدن چای دارند و چایی جزء نوشیدنی‌های محبوب آنها است، اما قهوه بسیار زودتر از چای مورد توجه ایرانی ها قرار گرفت  این نوشیدنی تلخ و محبوب اولین بار توسط زائران در مکه در عصر صفویه به ایران وارد شد علیرغم اینکه قهوه نوشیدنی تلخی از و طعم تلخی دارد اما بسیار زود در میان ایرانی ها محبوب شد تا حدی که در دربار شاه عباس مراسم مهمی برای قهوه خوردن برگزار میکرد همچنین خیلی زود قهوه خانه هایی در سطح شهرها درست شدند.

قهوه خانه ها مکان هایی بودند که اکثر افراد در آن جمع شدند و درباره مسائل جامعه مانند سیاست اقتصاد و مسائل مختلف حرف می زدند به همین دلیل قهوه خانه ها و مکان های مهم آن دوره بودند.

در برخی از شهرها مانند شهرهای کرمان، خوزستان و  یزد قهوه جزء نوشیدنی های اصلی بود یکی از دلایلی که سبب شد قهوه در ایران و در کل بین مسلمان ها طرفداران زیادی پیدا کند این بود که نوشیدنی قهوه جزء نوشیدنی های انرژی بخش بدون الکل بود و همین موضوع باعث شد که بین مردم طرفداران زیادی پیدا کند و خواهان زیادی داشته باشد اولین قهوه ای که در ایران پیدا کرد مثل اکثر نقاط دنیا قهوه ترک و قهوه عربی بود اما  با پیدایش چایی کم کم کم مصرف قهوه کم رنگ شد اما چند سالی است که قهوه باز محبوبیت خود را در میان مردم به دست آورده است هرچند چایی هنوز جزء نوشیدنی های اول مردم ایران است اما قهوه به یک رقیب خیلی جدی برای چای تبدیل شده است.

در کل کشور ایران مثل بسیاری از کشورهای دیگر دنیا دانه قهوه را کشت نمی کند بلکه از کشورهای دیگر قهوه به ایران صادر می شود.

اما سوال این است که در کل چند نوع قهوه داریم؟ 
در ادامه این مقاله به این موضوع نیز می پردازیم .
قهوه عربیکا و روبوستا معروفترین قهوه هستند که قهوه عربیکا،  محبوب ترین قهوه است. قهوه عربیکا نسبت به قهوه روبوستا کیفیت بالاتری دارد و گران تر است همچنین طعم قهوه عربیکا نسبت به طعم قهوه روبوستا شیرین تر و کمی ترش تر است.  اما کشت دانه‌های روبوستا اکثراً ارزانتر در می آید و قهوه روبوستا کافئین بیشتری دارد نسبت به عربیکا همچنین تلخ تر هم است اکثراً از دانه‌های روبوستا برای قهوه های فوری مانند اسپرسو استفاده می شود.

در این میان قهوه های گرمی وجود دارد که انواع آنها را برای شما توضیح می دهیم. 
انواع قهوه های گرم:  
بلک کافی:
بلک کافی  یک نوع قهوه گرم است که از دم کردن دانه های قهوه آسیاب شده ساده درست میشود بلک کافی بدون شکر و بدون شیر و طعم دهنده های مصنوعی سرو میشود. 
اسپرسو:
اسپرسو معمولاً از ترکیب دو قهوه عربیکا و روبوستا با رست های مختلفی درست می شود. قهوه اسپرسو یک نوع قهوه غلیظ است و  پایه اصلی بسیاری از نوشیدنی های محبوب است.  اسپرسو دارای کافئین بیشتری است و همچنین غلیظ تر هم است. 
لاته :
لاته قهوه گرمی است که ۲.۳ آن را شیر بخار دیده و یک لایه فوم و ۱.۳ اسپرسو تشکیل می دهد. در کافی شاپ ها اگر باریستا مهارت داشته باشد با فوم شیر روی قهوه ی شما لاته آرت می تواند بزند. 
کاپوچینو:
کاپوچینو  قهوه نوشیدنی بر پایه اسپرسو و شبیه به لاته است که لایه رویی آن نسبت به لاته ضخیم تر است. 
ماکیاتو :
ماکیاتو نوعی قهوه اسپرسو از کی فقط کمی شیر بخار دیده یا فوم شیر روی آن قرار می دهند. 
امریکانو:
امریکانو یک نوشیدنی قهوه است که با یک شات اسپرسو رقیق شده و آب داغ درست می شود. 


فلت وایت:
فلت وایت همانند کافه لاته از اسپرسو و شیر بخار دیده درست میشود اما شیر بیشتری دارد و همچنین بافت مخملی تری به شیر می دهد
رد آی (  Red eye) :
 رد آی همان قهوه است به اضافه یک شات اسپرسو هنگامی که به کافئین بیشتری نیاز داشتید و انرژی بیشتری نیاز داشتید این نوشیدنی برای شما فوق العاده است.

انواع قهوه های سرد
 ایس کافی:  
ایس کافی همان قهوه معمولی است به اضافه شیر و یخ و هر شیرین کننده که دوست دارید هیچ چیزی بهتر از یک لیوان آیس کافی خنک در یک روز گرم و داغ تابستونی  نیست. پیشنهاد می کنم حتما امتحان کنید. 
آیس لاته:  
آیس لاته نسخه ای از کافه لاته است که با ریختن اسپرسو و شیر،  روی یخ آماده می شود. 
مازا گران:  
مازا گران معمولاً از اسپرسو و لیمو و شکر استفاده میشود قهوه مازاگران چیزی بین آیس کافی و چای قهوه  است.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha