02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

قهوه بدون کافئین چیست؟

ادیبه کریم پور 29 /خرداد/ 1401
قهوه بدون کافئین چیست؟

قهوه بدون کافئین چیست؟
در دنیای امروزی همه مردم جهان برای رفع خستگی و استرس زندگی پر مشغله شان یک فنجان قهوه گرم می نوشد همیشه به عنوان یک محرک طبیعی  انرژی زیادی را به بدن انتقال می‌ دهد. تقریبا در همه ی خانه ها و محل کار قهوه ساز و اسپرسو ساز وجود دارد که شما راحت تر بتوانید از آن ها استفاده کنید. اخیراً همه جهان در مورد مضرات قهوه برای سلامت درونی و پوست می دانند که مصرف زیاد قهوه کافئین دار ممکن است در عملکرد سیستم عصبی و سلامت بدنی تداخل ایجاد کند و اثر منفی بر روی مغز بگذارد. زیاده روی در مصرف قهوه می تواند مشکلاتی نیز به وجود آورد از جمله زخم معده، اضطراب و بی خوابی نام برد و اثرات منفی را به جا می گذرد. به همین دلیل قهوه دی کف یا قهوه بدون کافئین جایگزین قهوه های معمولی و کافئین دار شده است. قهوه بدون کافئین چیست؟ قهوه ای است که از دانه های قهوه درست شده که بیشتر کافئین آن را گرفته و حذف کرده اند. معمولاً در فرایند کافئین زدایی دانه های قهوه را از قبل رست و آسیاب می کنند و آن ها را در حلال های آلی خیس می‌ کند تا کافئین قهوه را به خود جذب کند و بتوان قهوه بدون کافئین را دریافت کنید. چند نکته مهم درباره قهوه بدون کافئین عبارتند از: قهوه بدون کافئین از کمترین محتوای کافئین برخوردار است، قهوه بدون کافئین می‌ تواند جایگزین بسیار خوبی برای قهوه های دیگر باشد و اینکه  ملایم‌ تر است و تاثیر بسیار کمتری را بر روی سلول های عصبی می گذارد. نبود کافئین در بسیاری از نوشیدنی ها هدف را از بین می برد یعنی افرادی که قهوه می نوشند به دلیل انرژی زیاد و سرحال شدن آن ها است اما نوشیدنی های بدون کافئین انرژی کمتری را به فرد می رساند. قهوه های دی کف یا بدون کافئین گزینه ی ایده‌ آل برای کسانی است که از طعم تلخ و بوی شدید و تند متنفر هستند، زیرا این قهوه ها طعم ملایم تری نسبت به دیگر قهوه ها دارند. قهوه های دی کف نیز از کیفیت بسیار خوبی برخوردارهستند و جایگزین مناسبی برای قهوه های معمولی است. 
قهوه بدون کافئین یا دی کف (Decaf coffee)
قهوه های بدون کافئین جزو اولین پیشنهاد هایی است که به افرادی داده می شود که عاشق نوشیدن قهوه هستند ولی به دلایلی نمی‌ توانند قهوه های معمولی یا کافئین دار را بنوشد پس یکی از بهترین جایگزین ها قهوه های دی کف است. تعریفی ساده درباره قهوه های بدون کافئین دار این است که بگوییم کافئین موجود در دانه های قهوه را خارج می کنند و سپس آن ها را رست و آسیاب می کنند تا شما بتوانید به ساده ترین روش در خانه هایتان آنها را دم کنید که حاصل این مراحل قهوه بدون کافئین یا دی کف می شود. خاصیت و عوارض مصرف قهوه های بدون کافئین برای افراد فرق دارد اما اگر به طور کلی این موضوع را بیان کنیم باید گفت فایده قهوه های معمولی بیشتر از قهوه های بدون کافئین است.


قهوه های دی کف چگونه تولید می شوند؟
هیچ گونه گیاهی به صورت ژنتیکی و طبیعی قهوه بدون کافئین را درست نمی‌ کند پس قهوه های بدون کافئین از دانه های قهوه درست شده است. به مراحلی که کافئین آن از قهوه گرفته می‌شود کافئین زدایی گفته می‌شود. همچنین هیچ موقع نمی توان صد در صد کافئین را از قهوه خارج کرد، پس ۹۷ درصد کافئین هنگام کافئین زدایی خارج می‌ شود. روش های مختلفی برای  حذف کردن کافئین از قهوه وجود دارد. یکی از این روش ها این است که قهوه ها را در آب حلال های آلی یا دی اکسید کربن به عنوان حلال بهره ببرند تا کافئین را از قهوه استخراج کنند. یکی از بهترین روش های استخراج غیر شیمیایی، فرایند دی اکسید کربن است که شرکت های ایتالیایی از این روش بهره می برند. در این فرایند دانه های قهوه ی سبز در دی اسید کربن خیس کرده و با مراحل خاص کافئین از قهوه جدا می شود. در مراحل بعدی قهوه ها را خشک می کنند و طبق برنامه عادی قهوه ها را آسیاب و بسته بندی می کنند که می توان با استفاده از دستگاه های قهوه ساز یا اسپرسو ساز آن‌ ها را درست کرده و میل نمایید.
قهوهای معمولی بهتر است یا قهوه های بدون کافئین؟
این مسائل کاملا به سلیقه افراد بستگی دارد که دوست دارند از قهوه و نوشیدنی ها کافئین بیشتری دریافت کنند یا کمتر. قهوه های دی کف، نوشیدنی ملایم تر با طعم و رایحه کمتری است و البته کافئین کمتری دارد. همچنین قهوه بدون کافئین برای افرادی که مشکلات خاصی دارند و نباید کافئین زیاد مصرف کنند بسیار مناسب است، اما برای افرادی که می خواهند خستگی و خواب آلودگی را از تن ببرند، نوشیدنی‌ های کافئین دار برای آن ها بهترین گزینه است. روی آوردن به قهوه بدون کافئین می تواند برای کسانی مفید باشد که می‌ خواهند کافئین را حذف کرده یا کمتر دریافت کنند. قهوه بدون کافئین برای کسانی که از زخم معده رنج می برند مناسب است زیرا کافئین موجود در قهوه های معمولی اسید معده را افزایش می دهند که باعث سوزش معده می شود.


نکته هایی درباره ی قهوه های دی کف (Decaf coffee)
قهوه بدون کافئین از همان دانه های قهوه معمولی سبز رنگ درست می شوند. قهوه های بدون کافئین یا دی کف درصد کمی کافئین را هنوز دارد و تنها 97 درصد آن استخراج می شود. همچنین در بسیاری از موارد کافئین زدایی با مواد غیر شیمیایی انجام می شود و مواد دی اکسید کربن به عنوان حلال آلی بهره می برند. در گذشته قهوه های دی کف با چیزهای دیگری مخلوط می شد. کاسنی یک ریشه گیاه است که وقتی خشک و آسیاب می شود قهوه ای رنگ است و هنگامی که در آب داغ ریخته می شود رنگ قهوه ای ایجاد می کند که در گذشته به عنوان قهوه بدون کافئین تولید می شد. اما طعم آن با قهوه بسیار تفاوت داشت. همین امر باعث شد که تولید کنندگان قهوه را کافئین زدایی کنند و رست و آسیاب کنند که در نتیجه طعم و بوی بهتری دارد. امروزه خیلی از افراد سوال می کنند که قهوه ی دی کف بد مزه است باید پاسخ داد خیر زیرا الان تولید کنندگان با قهوه های با کیفیت و درجه یک قهوه های دی کف را درست می کنند و با عمل غیر شیمیایی کافئین آن را استخراج می کنند بنابراین طعم و رایحه ی ملایم تر و خفیف تری نسبت به قهوه های معمولی دارد. 
قهوه بدون کافئین برای چه کسانی مناسب است؟
همانطور که قبلا گفتیم از قهوه های معمولی کافئین را استخراج می کنند و  قهوه های بدون کافئین به دست می آیند. کسانی در جهان هستند که به کافئین داخل نوشیدنی ها حساسیت دارند و بهتر است از قهوه های دی کف یا بدون کافئین استفاده کنید. در کل جهان 12 درصد به کافئین حساسیت دارند و شما ممکن است جزء آن دسته از افراد باشید. هنگام خوردن قهوه های کافئین دار می توانید علایم های زیر را چک کنید و متوجه شوید که آیا به کافئین حساسیت دارید یا نه؟ علایم ها عبارتند از افزایش ضربان قلب، سردرد، بی قراری، خارش پوست، تورم گلو و زبان، علایم گوارشی، اضطراب و نگرانی، بی خوابی و کهیر هستند که می توان بفهمید که جزء این دسته از افراد هستید.  اگر به کافئین حساسیت داشته باشید میزان مصرف قهوه شما هیچ تاثیری بر روی خفیف بودن حساسیت شما نخواهد داشت. پس لازم است که حتما از قهوه بدون کافئین استفاده کنید. زیرا شما با نوشیدن یک فنجان قهوه دی کف 3 میلی گرم کافئین دریافت می‌ کنید ولی با یک فنجان قهوه معمولی بین ۷۰ تا ۱۴۰ میلی گرم کافئین جذب می کنید.


فواید مصرف قهوه بدون کافئین
مزیت های قهوه ی بدون کافئین زیاد است که یکی از این فواید ها این است که قهوه‌ ی دی کف می تواند بهترین جایگزین برای کسانی باشد که نمی توانند قهوه های معمولی را استفاده کنند. قهوه های دی کف یا بدون کافئین دارای مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها هستند. اسید هیدروکربنامیکی و پلی فنل ها از اکسیدان هایی است که در قهوه وجود دارد. برای کسانی که که  بیماری دیابت نوع 2 دارند مناسب است زیرا کاهش 7 درصدی آن با قهوه بدون کافئین امکان پذیر است و البته با کاهش آنزیم از کبد مراقبت می کند. باعث کاهش مرگ زودرس  ناشی از سکته ی مغزی و قلبی است که یکی از مهم ترین مزیت های قهوه ی بدون کافئین است. مصرف نوشیدنی های بدون کافئین برای زیبایی پوست نیز موثر است. همچنین برای کسانی که رفلاکس معده دارند بسیار مناسب است چونکه اسید معده را بالا نمی برد و سوزش معده را ایجاد نمی کند.
عوارض قهوه دی کف (Decaf coffee)
عوارض هایی که با خوردن قهوه بدون کافئین ممکن است در بدن ایجاد شود که یکی از آن ها به وجود آمدن اختلال در استخوان بندی که ناشی از زیاده روی در مصرف قهوه دی کف می باشد که وقتی سطح اسیدیته در بدن شما بالا باشد تعادل منفی بر روی کلسیم و مواد معدنی بدن ایجاد می کند و موجب پوکی استخوان می شود. قهوه بدون کافئین می تواند کلسترول را افزایش دهد که احتمال بیماری های روماتیسم و مفصلی وجود دارد نوشیدن بیش از چهار فنجان در روز ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. همچنین به دلیل استفاده از راه های شیمیایی برای استخراج کافئین که در بعضی از برند ها وجود دارد مشکلات تنفسی و آسیب های عصبی را به دنبال دارد. اما نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که همه ی این موارد بر اثر مصرف بیش از حد از قهوه های دی کف یا بدون کافئین ایجاد می شود ولی اگر بتوانید استفاده ی استاندارد آن را رعایت کنید، هیچ گونه مشکلی برایتان پیش نمی آید. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha