02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

تاثیرات کافئین قهوه بر بدن

ادیبه کریم پور 28 /خرداد/ 1401
تاثیرات کافئین قهوه بر بدن

تاثیرات کافئین قهوه بر بدن چگونه است؟
امروزه در کل جهان قهوه های مختلفی مصرف می شود که افراد به منظور مبارزه با خواب آلودگی و خستگی استفاده می کنند. همه ی قهوه ها کافئین دار هستند و انرژی زا به حساب می آیند. کافئین خود ماده محرکی است که اثرات مثبت و منفی را در بدن به جا میگذرد مصرف  کافئین  باعث می شود که افراد احساس شادابی و هوشیاری بیشتری داشته باشند و متمرکز بودن در آن ‌ها را افزایش می دهد و باعث می شود تا کمتر خسته و خواب آلوده به نظر برسند. اما زیاده روی در مصرف کافئین نتیجه های منفی به دنبال دارد. همانطور که گفتیم مصرف کافئین قهوه به طور استاندارد  بر روی فرایند های بدنی مانند متابولیسم و هضم غذا و قدرت بینایی تاثیر دارد. کافئین یکی از متداول ترین داروی فعال کننده روان در جهان شناخته شده است. نوشیدنی کافئین دار تنها برای مدتی فرد را هوشیار نگه می‌ دارد. تاثیر کافئین بر بدن خلق و خوی فرد را تقویت می کند و و می‌ تواند سطح آدرنالین را افزایش دهد و شور و شوق را بالا ببرد. به گفته برخی از محققان کافئین حافظه را تقویت می کند و توانایی به یاد سپردن و ثبت خاطرات را افزایش میدهد. از آنجایی که در داروهای مسکن مانند استامینوفن و ایبوپروفن، کافئین وجود دارد پس کافئین قهوه می‌ تواند تاثیر سریع تری بر روی داروهای مسکن داشته باشد. و اما اختلالاتی که ممکن است مصرف زیاد قهوه یا کافئین بر بدن داشته باشد این است که ممکن است منجر به اضطراب شود اختلالات معده را به وجود بیاورد که ناشی از افزایش سطح اسید معده می باشد همچنین دیگر عوارض هایی که دارد عبارتند از بی خوابی، سقط جنین، مشکلات دوران قاعدگی، بی اختیاری ادرار و فشار خون را افزایش دهد. اما همه این اختلال ها زمانی ممکن است رخ بدهد که در مصرف کافئین زیاده روی کرده و دفعات زیادی در روز آن را مصرف کنند. در ادامه به بررسی بیشتر تاثیرات کافئین قهوه بر بدن می پردازیم.
کافئین در قهوه و نوشیدنی های دیگر چیست؟
 بسیاری از افراد نوجوان و جوان روزانه کافئین بسیاری مصرف می کنند و همانطور که قبلا گفتیم کافئین یک ماده ی تحریک کننده بر سلول های عصبی است که تاثیرات مثبت و منفی به دنبال دارد. مصرف آن در روز به شما انرژی می بخشد و و در طول روز شما را سرحال و شاداب نگه می دارد. بسیاری از افراد روز خود را بدون نوشیدن قهوه و دریافت کافئین نمی توانند شروع کنند که دلیل اصلی آن همان مبارزه با خواب آلودگی و کسلی می باشد. کافئین یکی از متداول ترین دارو هایی است که فعال کننده ی روان می باشد که در جهان شناخته شده است و به آن سایکواکتیو گفته می شود که در طول روز تمرکز فرد را افزایش می دهد و می تواند کار ها را با انرژی بیشتری انجام دهد. کافئین در انواع قهوه ها، چایی و دارو های مسکن وجود دارد که مصرف استاندارد آن برای فعالیت های شما بسیار مناسب است، اما مصرف بیش از حد کافئین تاثیرات منفی را در بدن فرد به جای می گذارد و باید آن را درست مصرف کرد. 


تاثیرات مثبت مصرف کافئین بر بدن
مصرف کافئین از طریق قهوه یا چایی به صورت طبیعی و استاندارد می تواند تاثیرات مثبتی را نیز به دنبال داشته باشد. یکی از جالب ترین مطالبی که در مورد کافئین گفته شده است، دارو بودن است و خاصیت دارویی بر روی بدن دارد. برای کسانی که از میگرن رنج می برند خوردن کافئین برای تاثیر سریع تر دارو ها به آن ها کمک می کند و می تواند مسکن مناسبی برای این افراد باشد. کافئین تاثیرات فعال شدن روان را به دنبال دارد و نحوه ی تعاملات فرد را در جهان تغییر می دهد. همچنین کافئین فرد را برای مدتی سر حال و هوشیار نگه می دارد. برای افرادی که زود از خواب بیدار می شوند طبیعی است که در وسطای روز احساس خستگی کنند  به این دلیل است که  بعد از بیدار شدن از خواب مغز مولکولی ترشح می کند به نام آدنوزین که این مولکول ها به ما کمک می کنند تا شب خواب راحت تری داشته باشیم، پس کافئین با شبیه سازی خود با آدنوزین این عملکرد طبیعی را مختل می کند. کافئتین به گیرنده هایی که آدنوزین تولید می کنند متصل می شوند و این فرایند را متوقف می کند که ناشی از هوشیاری و شادابی فرد می شود. کافئین سطح انرژی را افزایش می دهد در نتیجه یک انرژی زا نیز محسوب می شود. کافئین خلق و خوی انسان را تغییر می دهد که به عنوان عامل تحریک کننده سلول های عصبی می تواند هوشیاری را تقویت دهد در نتیجه خلق و خوی فرد نیز تغییر پیدا می کند و تاثیرات مثبتی را به جای می گذارد. شادابی که  فرد احساس می کند ناشی از ترشح آدرنالین است که فرد را حساس می کند. کافئین محرک کننده ی سلول های عصبی ،که غده ی هیپوفیز وضعیت اضطراری را دریافت می کند که این پیام را به غدد فوق کلیوی می دهد تا آدرنالین را در بدن افزایش دهد. مصرف کافئین حافظه را تقویت می کند ، محققان می گویند تاثیر مثبت آن بر روی مغز و تقویت حافظه که قسمت به یاد سپردن کلمات است را تقویت میکند. یکی از مهم ترین دلایلی که افراد از قهوه یا چایی استفاده می کنند این است که کافئین بازه ی توجه را را برای مدتی افزایش می دهد تا هنگام کار و مطالعه تمرکز بیشتری را  داشته باشند. پس مصرف کافئین در روز برای افراد به صورت استاندارد به شادابی آن ها کمک می کند.


تاثیرات منفی کافئین قهوه بر بدن
کافئین یک ترکیب محلول در آب است و سریع قاطی جریان خون می شود. افرادی هستند که کافئین در قهوه را بیش از حد مصرف می کنند و زیاده روی در مصرف هر چیزی می تواند اثرات منفی را به دنبال داشته باشد پس باید با احتیاط مصرف شود. زیرا کافئین اعتیاد آور بوده و یک ترکیب خطرناکی ممکن است برای بدن باشد. عوارض های مصرف بیش از حد کافئین شامل کم آب شدن بدن، افزایش ادرار، اختلالات معده، حالت تهوع و ... است. یکی از شایع ترین تاثیراتی که کافئین بر روی بدن دارد این است که سوزش معده را افزایش می دهد و به دلیل اسید های موجود در کافئین قهوه، معده را برای افزایش اسید معده تحریک می کند و همین دلیل باعث سوزش معده و رفلاکس معده خواهند شد. مصرف زیاد کافئین ممکن است موجب حمله ی اضطراب باشد و برای دانش آموزانی در مقطع راهنمایی می تواند موجب افزایش استرس و اضطراب شود. همچنین کسی که اضطراب دارد و حتی در شرایط عادی استرس دارد با مصرف کافئین نمی تواند خود را آرام کند بلکه شرایط را بدتر می کند و اضطراب را بیشتر می کند پس در مصرف قهوه باید احتیاط کنید که دچار حمله ی استرس و اضطراب نشوید. افرادی که به مصرف کافئین و نوشیدن قهوه عادت ندارند ممکن است این علایم را تجربه کنند. بنابراین کسانی که اختلال استرس دارند باید با پزشک مشورت کنند و در مورد بی خطر بود نوشیدن قهوه و مصرف کافئین با آن ها حرف بزنند تا احتمالات اختلال در بدن را به وجود نیاورد . 
مصرف زیاد کافئین ممکن است باعث بی خوابی شود و این اختلال یکی از عوارض شایع مصرف کافئین می باشد. به گفته ی محققان عوارض کافئین در بدن برای پنج ساعت در بدن باقی می ماند و با این حال مدت زمان عوارض ممکن در برخی از افراد مختلف باشد و یک ساعت و نیم تا نه ساعت تغییر کند. پس مصرف آن در شب برای هیچکس توصیه نمی شود و بهتر است مصرف نشود. و شاید در طول روز سردرد و خستگی را به همراه داشته باشد. برای کسانی که از کافئین محروم شده اند بی خوابی و کج خلقی را نیز ممکن است تجربه کنند. ساده ترین روش این است که حداقل دو یا سه ساعت قبل از خواب قهوه مصرف نشود و کاهش به مرور مصرف کافئین می تواند به شما کمک کند و مفید باشد. یکی از خطراتی که زنان باردار را تهدید می کند مصرف کافئین، ممکن است باعث سقط جنین شود و باید زنان باردار توجه ویژه ای را به میزان مصرف کافئین خود داشته باشد. زیرا مصرف زیاد کافئین برای آنان باعث زایمان زود رس و یا حتی سقط جنین شود. همانطور که قبلا گفتیم کافئین یک ترکیبی که در آب حل شده و  زود وارد جریان خون می شود. این ترکیب تحریک کننده سول ها باعث می شود سوخت و ساز جنین افزایش یابد و ضربان قلب را بالا ببرد. زیاده روی در مصرف کافئین باعث کند شدن رشد جنین می شود و مادران شیرده نباید بیش تر از دو دوز در روز قهوه را مصرف کنند، چون به طور مستقیم تاثیراتی در بدن به جای میگذارد. همچنین در جذب سطح آهن نوزاد تاثیر منفی می گذارد که باید با پزشک مشورت کرد.


افزایش احتمالی فشار خون با مصرف زیاد کافئین برای افرادی که فشار خون بالایی دارند. مصرف بیش از حد قهوه برای کسانی که تپش قلب نامنظمی دارند ممکن است شرایط را بدتر کند. اما این یک نظریه می باشد و این موضوع به مطالعات بیشتری نیاز دارند. بین حمله ی قلبی و کافئین مرز باریکی وجود دارد که برای نوجوانانی که در روز بالای چهار فنجان قهوه می نوشند تهدید بیشتری هست تا افرادی که کمتر می نوشند و ممکن است در بالا رفتن سن این عارضه خود را بیشتر نشان دهد. اگر مشکل فشار خون و عروقی دارید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. زیاده روی در مصرف کافئین ممکن است مشکلات دوران پریودی را به دنبال داشته باشد که از جمله خونریزی شدید و گرفتگی عضلانی شکم و به تاخیر افتادن تایم پریودی می توان نام برد پس باید مصرف استاندارد کافئین و قهوه را رعایت کنید. مصرف زیاد کافئین ، احتمال بی اختیاری ادرار را افزایش میدهد که این اختلال یک مشکل مثانه است که فرد ،کنترل بر مثانه اش را از دست می دهد و  این منجر به ادرار ناگهانی می شود. طبق مطالعات انجام شده کسانی که کافئین بیشتری مصرف می کنند تکرر ادرار و بی اختیاری را بیشتر به دنبال دارند. همچنین مصرف زیاد کافئین و نوشیدن قهوه در افراد باعث  سوء هاضمه و در برخی از افراد چاقی یا لاغری به همراه دارد. در برخی افراد موجب بی اشتهایی می شود و برای مدتی کم اشتهای آن کور می شود و نیز در برخی افراد می تواند منجر به اضافه وزن و چاقی شود. برخی از محققان می گویند که کافئین سطح هورمون کورتیزول را تحریک می کنند که همین موجب گرسنگی می شود. بنابراین این موضوع فقط یک نظریه است و نیاز به تحقیق و مطالعات بیشتر دارد.


تحقاتی که انجام شده و مصرف زیاد کافئین ممکن است باعث توهم و سرگیجه شود و این مورد زمانی به وجود می آید که بیش از هفت فنجان قهوه مصرف شود. اگر احساس می کنید که به کافئین اعتیاد پیدا کرده اید می توان آن را به تدریج کاهش دهید. احتمال ابتلا به پوکی استخوان نیز وجود دارد که مصرف زیاد کافئین این خطر را افزایش می یابد. این تحقیقات در زنان مسن که کلسیم بدنشان کم است مورد تائید قرار گرفته و کافئین در جذب کلسیم و آهن تداخل ایجاد می کند. برای افرادی که کمبود کلسیم دارند مصرف کافئین توصیه نمی شود. مصرف کافئین و نوشیدن قهوه برای افرادی که دیابت نوع 2 دارند مناسب نیست زیرا ممکن است سوخت و ساز گلوکز را متوقف یا مختل کند و این خطر دیابتی را افزایش می دهد و باید در این مورد با پزشک در ارتباط باشید. اختلالات پوستی با مصرف زیاد آن نیز ممکن است به وجود بیاید زیرا همانطور که گفتیم کافئین سطح استرس را بالا می برد و استرس نیز باعث بروز جوش و آکنه می شود پس کافئین خود را تا حد امکان محدود کنید. میزان توصیه شده مصرف کافئین برای افراد در روز دو فنجان می باشد. 


چه کسانی باید از خوردن کافئین خودداری کنند؟ 
کسانی که از بیماری های دیابتی مخصوصا نوع 2 نباید کافئین را مصرف کنند . همچنین کسانی که در حالت معمولی استرس و اضطراب دارند. زنان باردار باید احتیاط بیشتری و قابل توجه ای را نسبت به مصرف کافئین خود داشته باشند. در دوران پریودی مصرف کافئین و نوشیدن قهوه باید کاهش یابد. و اما ترک کافئین چه تاثیری بر بدن به جای می گذارد؟ باعث خستگی و احساس کسلی در طول روز و نیز سردرد، حالت تهوع و استفراغ، کج خلقی و زود رنجی ، درد عضلانی، افسردگی و ناتوانی در تمرکز کردن علایم هایی هستند که به صورت خفیف ممکن است داشته باشید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha