02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

فواید شگفت انگیز قهوه برای سلامتی

A.K 13 /تیر/ 1403
فواید شگفت انگیز قهوه برای سلامتی

فواید شگفت انگیز قهوه برای سلامتی

قهوه نوشیدنی است که میلیون ها نفر از آن لذت می برند و آخرین تحقیقات نشان می دهد که ممکن است طیف وسیعی از مزایای سلامتی را ارائه دهد. این فواید متنوع هستند و احتمالاً از ویتامین ها و مواد معدنی موجود در خود دانه ناشی می شوند. در طول دم کردن، این مواد مغذی به مایع تیره نفوذ می کنند. بیایید به تحقیق بپردازیم و به فواید بالقوه قهوه برای سلامتی نگاه کنیم. 

1. تنوع میکروبیوم را بهبود می بخشد 

میکروبیوم روده شما حاوی تریلیون ها میکروارگانیسم است. و داشتن میکروبیوم روده متنوع با سلامتی مرتبط است. مطالعات نشان می دهد که مصرف کنندگان قهوه تمایل به تنوع بیشتری در میکروبیوم های خود دارند. یکی از توضیحات احتمالی مربوط به فیبر محلول و خواص پری بیوتیک قهوه است که حشرات مفید روده را تغذیه می کند. احتمالاً این نوشیدنی است که به طور منظم می خورید که حاوی بیشترین فیبر است. فیبر بیشتری در آن نسبت به یک لیوان آب پرتقال وجود دارد. فهرست طولانی‌ ای از راه ‌ها برای بهبود سلامت روده وجود دارد، و به نظر می ‌رسد که قهوه ممکن است در این فهرست باشد. 

2. عملکرد شناختی را بهبود می بخشد 

برخی تحقیقات نشان می دهد که قهوه ممکن است برای سلامت شناختی بلند مدت از جمله حافظه بهتر و بهبود توجه مفید باشد. با این حال، دانشمندان دیگر این مزیت را پیدا نکرده اند. قهوه همچنین ممکن است زوال شناختی را کاهش دهد و احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد. مطالعه ای که قهوه بدون کافئین و قهوه کافئین دار را با هم مقایسه کرد، هیچ مزیت شناختی مرتبط با قهوه بدون کافئین را پیدا نکرد. با این حال، طیف گسترده ‌ای از عوامل بر سلامت مغز تأثیر می ‌گذارند و دانشمندان برای درک ارتباط دقیق بین قهوه و توانایی تفکر باید تحقیقات بسیار بیشتری انجام دهند.

3. خطر ابتلا به بیماری های سنگ کیسه صفرا را کاهش می دهد

نوشیدن قهوه ممکن است خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا را در آینده کاهش دهد. یک مطالعه اخیر نشان داد که نوشیدن حداقل 6 فنجان در روز با کاهش 23 درصدی خطر ابتلا به بیماری علامتی سنگ کیسه صفرا در مقایسه با عدم نوشیدن قهوه همراه است. اما اگر در حال حاضر سنگ کیسه صفرا دارید، ممکن است بخواهید از مصرف قهوه خودداری کنید، زیرا این قهوه بر روی کیسه صفرا  اثر محرکی دارد.

4. خطر سرطان را کاهش می دهد 

قهوه دارای ده ها ترکیب است که ممکن است به سلامت شما کمک کند. به عنوان مثال، محققان اخیراً در یک مطالعه آزمایشگاهی نشان دادند که دو ترکیب kahweol و cafestol رشد سلول ‌های سرطانی پروستات و کلیه را متوقف کردند. با این حال، آنچه در یک لوله آزمایش اتفاق می افتد همیشه با آنچه در بدن شما اتفاق می افتد مطابقت ندارد. با این اوصاف، شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد مصرف قهوه با کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها مانند سرطان کبد، پروستات، سینه، کولورکتال و بالقوه سرطان آندومتر مرتبط است.

5. سلول های آسیب دیده را التیام می بخشد 

آنتی اکسیدان ها به پیشگیری و ترمیم آسیب سلول ها و مواد ژنتیکی اطراف بدن شما کمک می کنند. تحقیقات نشان داده است که قهوه منبع قابل توجهی از پلی فنول ها، نوعی آنتی اکسیدان، در رژیم غذایی بسیاری از افراد است. پلی فنول ها همچنین به سوخت باکتری های روده شما کمک می کنند. یکی از پلی فنول های موجود در قهوه اسید کلروژنیک نام دارد. برخی از محققان این آنتی اکسیدان را با فواید متابولیک مرتبط می دانند. آن ها معتقدند که اسید کلروژنیک ممکن است خطر ابتلا به طیف وسیعی از شرایط، از جمله سرطان، دیابت و چاقی را کاهش دهد. سایر منابع غذایی پلی فنول ها شامل میوه ها، سبزیجات و غلات کامل است، اگرچه بسیاری از مردم به اندازه کافی از این مواد مصرف نمی کنند. 

6. خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش می دهد 

قهوه ممکن است خواص محافظت کننده عصبی داشته باشد و می تواند خطر ابتلا به بیماری پارکینسون، دومین بیماری رایج تخریب کننده عصبی (پس از آلزایمر) را کاهش دهد. تعدادی از مطالعات بررسی کرده اند و نشان می دهند که افرادی که 5 فنجان قهوه یا بیشتر در روز می نوشند ممکن است خطر ابتلا به آن ها کاهش یابد.  همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می ‌دهد نوشیدن قهوه ممکن است پیشرفت پارکینسون را در افرادی که قبلاً آن را داشته‌ اند، کند کند. با این حال، دانشمندان برای تایید این یافته ها باید تحقیقات بیشتری را در جمعیت های بزرگتر انجام دهند.

7. در برابر دیابت محافظت می کند  

دیابت نوع 2 یکی از شایع ترین بیماری های مزمن است. تقریباً 10٪ از مردم ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد. عوامل خطر برای ابتلا به دیابت نوع 2 عبارتند از داشتن سبک زندگی کم تحرک، اضافه وزن و 45 سال یا بیشتر است. یک بررسی به این نتیجه رسید که افرادی که 4 فنجان یا بیشتر در روز قهوه می نوشند نسبت به افرادی که کمتر از 2 فنجان در روز می نوشند، کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند. 

8. منظم بودن روده را بهبود می بخشد 

اثر ملین قهوه به خوبی شناخته شده است. نزدیک به یک سوم افرادی که قهوه می ‌نوشند، نیاز به استفاده از حمام ظرف 30 دقیقه پس از دم کردن قهوه دارند. اگر برای اجابت مزاج منظم مشکل دارید، قهوه ممکن است راهی سالم برای حرکت دادن همه چیز باشد. 

9. سطح فعالیت بدنی را افزایش می دهد 

بسیاری از ما به قهوه تکیه می کنیم تا به ما انرژی ببخشد. بنابراین منطقی است که این افزایش انرژی منجر به ورزش بیشتر در طول روز شود.

10. خطر سکته را کاهش می دهد 


مطالعه سلامت نشان می دهد که مصرف متوسط قهوه با کاهش خطر سکته مغزی ارتباط متوسطی دارد. تحقیقات اخیر این موضوع را تکرار می کند و نشان می دهد که افرادی که بین نصف فنجان تا 3 فنجان قهوه در روز می نوشند نسبت به افرادی که قهوه نمی نوشند، 21 درصد کمتر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند. به طور مشابه، یک بررسی و متاآنالیز با استفاده از داده های بیش از 2.4 میلیون نفر نیز به این نتیجه رسید که قهوه با کاهش خطر سکته مغزی مرتبط است.

11. به حفظ کاهش وزن کمک می کند 

تا زمانی که قهوه خود را با شیرین کننده ها پر نکنید، ممکن است متوجه شوید که عادت صبحگاهی شما به کافئین به کاهش وزن کمک می کند. یک مطالعه نشان داد که افرادی که قهوه می ‌نوشند در مقایسه با افرادی که قهوه نمی ‌نوشند، به مرور زمان وزن خود را کاهش می‌ دهند. اگرچه شواهد فوق العاده قوی نیستند، اما با یک بررسی به این نتیجه رسیدند که افزایش مصرف کافئین با کاهش شاخص توده بدنی، وزن و توده چربی مرتبط است. این اثرات ممکن است از نقش کافئین به عنوان یک سرکوب کننده اشتها و تأثیر آن بر فعالیت متابولیک ناشی شود.

12. از سلامت کبد محافظت می کند 

مصرف قهوه با اثر محافظتی در برابر بیماری مزمن کبدی همراه است. به عنوان مثال، یک بررسی سیستماتیک نشان می دهد که قهوه از فیبروز کبد در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی (شایع ترین علت بیماری مزمن کبد) محافظت می کند.

13. نشانگرهای التهاب را کاهش می دهد 

التهاب یک پاسخ سالم به آسیب یا عفونت است. با این حال، اگر برای مدت طولانی بدون آسیب یا عفونت ادامه یابد، می تواند باعث مشکلات سلامتی شود. این التهاب مزمن نامیده می شود. دانشمندان ارتباط بین التهاب مزمن و بیماری هایی مانند بیماری قلبی و دیابت نوع 2 را یافته اند. رژیم غذایی، فعالیت بدنی و سطح استرس همگی به میزان التهاب مزمن در بدن شما کمک می کنند. به گفته برخی از دانشمندان، قهوه ممکن است به کاهش التهاب کمک کند. با این حال، رابطه بین التهاب و قهوه به احتمال زیاد پیچیده است و دانشمندان باید کار بیشتری انجام دهند.

14. خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد 

شواهدی در حال افزایش است که قهوه ممکن است از سلامت قلب محافظت کند. به عنوان مثال، یک مطالعه بزرگ به این نتیجه رسید که مصرف قهوه با کاهش طولانی مدت خطر ابتلا به نارسایی قلبی مرتبط است. نوشیدن 3 تا 5 فنجان در روز با کاهش 15 درصدی بیماری های قلبی عروقی در مقایسه با عدم مصرف نوشیدنی مرتبط است. با این حال، افرادی که فشار خون بالا دارند یا فشار خون ضعیفی دارند، نباید مقادیر زیادی کافئین مصرف کنند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha