02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

بررسی انواع پلوپز ها

ادیبه کریم پور 6 /مهر/ 1401
بررسی انواع پلوپز ها

بررسی انواع پلوپز ها


پختن برنج عالی که موادی لطیف است و دانه های جداگانه را حفظ می کند، می تواند دلهره آور باشد. قبل از اجاق گاز یا اجاق‌ های برقی، برنج را در دیگ‌ های سنگی روی اجاق ‌های زغالی یا چوبی می‌ پختند که فضای مناسبی از کف را اشغال می ‌کند. پختن غذا با استفاده از قابلمه های فلزی روی اجاق گاز نیز نیاز به مدیریت حرارت دارد تا اطمینان حاصل شود که برنج نمی سوزد. به طور معمول، روش اجاق گاز برنج حرارت متوسط رو به بالا با مقدار مناسب آب است، بگذارید بجوشد و روی حرارت ملایم قرار دهید و به مدت 10 تا 15 دقیقه بپزید و حرارت را خاموش کنید تا رطوبت باقیمانده یا جذب شود یا بخارپز شود. تا زمانی که آن را امتحان نکنید به اندازه کافی ساده به نظر می رسد. اکنون با اختراع پلوپز برقی، روش پخت برنج آسانتر از همیشه شده است. فقط به مقدار مناسب آب و برنج اضافه کنید و پلوپز می تواند بقیه کارها را انجام دهد. مزیت دیگر هنگام استفاده از پلوپز این است که فضایی را روی اجاق گاز خالی می کند تا غذای شما را برای سرو با برنج بپزید. همه پلوپزهایی که ما آزمایش شده دارای یک محیط گرم هستند که برنج شما را برای چند ساعت گرم نگه می دارد. همیشه می توانید مقدار آب را هر بار که با پلوپزتان برنج درست می کنید، تنظیم کنید تا کامل شود. به عنوان مثال، اگر برنج خشک تری دوست دارید دفعه بعد 1/4 فنجان آب کمتری امتحان کنید. زمانی که نسبت کامل را بدست آورید، تجربه استفاده از پلوپز اهمیت بیشتری پیدا می کند. 


نحوه استفاده از پلوپز


همه پلوپزهایی که آزمایش شده مراحل مشابهی در مورد استفاده از اجاق گاز دارند. قبل از اولین استفاده، آنچه را که نیاز دارید، بشویید. اگر اولین بار است که از دستگاه استفاده می کنید، قابلمه داخلی، درب (اگر به بدنه اصلی وصل نیست)، کفگیر برنج، سبد بخارپز و فنجان اندازه گیری برنج را به آرامی بشویید. اندازه گیری هایی را که همراه محصول است دنبال کنید. مقدار برنجی را که می خواهید بپزید اندازه بگیرید (1 فنجان از پیمانه اندازه گیری ارائه شده معمولاً 2 برابر بعد از پخته شدن است) و آن را در قابلمه داخلی که از بدنه اصلی جدا شده است قرار دهید. قابلمه داخلی را تا نیمه با آب ولرم پر کنید، مقداری برنج را بین انگشتان خود بمالید تا نشاسته اضافی به سرعت از بین برود و بریزید. این کار را حداقل 2 بار دیگر تکرار کنید تا آب شفاف شود و تا حد امکان آب را تخلیه کنید. پلوپز را با آب کافی پر کنید تا به خط آب مربوطه برسد (یعنی 1 فنجان اندازه گیری ارائه شده به خط اول آب یا خط آب 1) یا به مقدار دلخواه شما اضافه کنید. نسبت های مختلف آب بافت های متفاوتی تولید می کند. مقدار مورد نظر آب به برنج می تواند از آزمایش و خطا یا آنچه به شما آموزش داده شده باشد. به عنوان مثال، برخی می گویند آب کافی به این معنی است که سطح آب "وقتی کل دست خود را روی سطح برنج می گذارید به بند انگشتان شما می رسد" یا "اولین خط انگشت اشاره خود" است. که می توان با این روش های سنتی نیز اندازه گیری کنید. قسمت بیرونی قابلمه را پاک کنید و دریچه هوا را قبل از فشار دادن استارت بررسی کنید. قبل از قرار دادن دیگ داخلی در بدنه اصلی اجاق گاز، حتما قسمت بیرونی قابلمه داخلی را پاک کنید زیرا هر گونه کثیفی یا آب یا ذرات با عنصر گرمایش تداخل می کند. قابلمه داخلی تمیز شده را داخل بدنه اصلی قرار دهید و با درب آن ببندید. دکمه های لازم را برای شروع پختن برنج فشار دهید. هنگامی که پلوپز شروع به پخت کرد، فقط مطمئن شوید که دریچه درب دستگاه کاملاً خالی باشد و اکنون می توانید غذای خود را بپزید تا با برنج عالی سرو کنید.


لوازم جانبی پلوپز


بسیاری از پلوپزها دارای لوازم جانبی هستند. موارد استاندارد عبارتند از یک پارو برنج، سبد بخارپز و فنجان اندازه گیری هستند.


قاشق برنج


برخی از دستور العمل های پخت برنج از شما می خواهند که برنج را با استفاده از چنگال هم بزنید. استفاده از چنگال یا قاشق های فلزی در پلوپز ایده آل نیست زیرا بسیاری از قابلمه های داخلی دارای روکش نچسب یا نسوز هستند. پد برنج ارائه شده به طور خاص ساخته شده است تا برنج را به درستی هم بزنید بدون اینکه پوشش نچسب داخلی دیگ خراشیده شود. پاروهای دیگری نیز وجود دارند که با چوب یا سیلیکون ساخته می شوند. این همه بر اساس ترجیح است. برخی از طرح های پارو دارای مهره هایی هستند که برای جلوگیری از چسبیدن برنج هنگام مخلوط کردن و بیرون آوردن برنج از قابلمه داخلی نیز مفید هستند. اگر مهره‌ها روی پارو ندارید، می ‌توانید قبل از هم زدن برنج، پد را کمی خیس کنید تا از چسبیدن مقداری برنج جلوگیری کنید. برخی از پلوپزها دارای یک ضمیمه اضافی هستند که صفحه برنج را یا روی میز نگه می دارد یا به دستگاه متصل می شود، بنابراین میز شما را کثیف نمی کند.


لیوان اندازه گیری برنج


پیمانه اندازه گیری ارائه شده در واقع 3/4 فنجان اندازه گیری استاندارد است، بنابراین 1 پیمانه با استفاده از فنجان اندازه گیری ارائه شده یا 3/4 فنجان اندازه گیری استاندارد برابر است با "خط آب 1" در قابلمه ی داخلی برای بهترین نتیجه استفاده کنید. اگر از اندازه ‌گیری استاندارد استفاده می‌ کنید، خط آب برای این نسبت اعمال نمی‌ شود. اگر از 1 فنجان اندازه گیری استاندارد استفاده می کنید، آب تا خط 1 روی قابلمه داخلی برنج خشک می شود.


سبد بخار


شما می توانید از پلوپز برای چیزی بیشتر از برنج استفاده کنید. همه پلوپزهایی که آزمایش شده شامل یک سبد بخارپز بود که می توانید از آن برای پختن غذا استفاده کنید. بیشتر دفترچه راهنما شامل دستور العمل‌ هایی برای یک غذای جانبی بخارپز می ‌شوند که می ‌توانید همراه با برنج بپزید. می توان آن را یک "غذای یک دیگ" در نظر گرفت. می توانید کمی سبزیجات از جمله کلم بروکلی و لوبیا سبز را با گوشت روی سبد قرار دهید تا با بخار برنج، بپزند. وقتی پلوپز روی حالت گرم است، مقداری سبزیجات را تفت دهید و این یک وعده غذایی سریع برای یک یا دو نفر است. یک نکته: اگر بیش از 3 فنجان برنج نپخته می ‌پزید، نباید از سبد بخارپز استفاده کنید، زیرا وقتی برنج پخته شد، قسمت بالای برنج به ته سبد می‌ چسبد یا بدتر از آن، روی نحوه پخت آن تأثیر می‌ گذارد.


چگونه پلوپز را تمیز کنیم؟


وقتی برنج شما پخته شد و تمام برنج از قابلمه داخلی خارج شد، اکنون زمان خوبی برای تمیز کردن پلوپز است. اگر شستن قابلمه را برای چند ساعتی دیگر موکول کرده اید، می ‌توانید پلوپز را با یکمی آب خیس کنید تا از خشک شدن و چسبیدن باقی‌ مانده نشاسته و برنج داخل قابلمه جلوگیری کنید. برای تمیز کردن پلوپز، یک اسفنج نرم کف قابلمه داخلی بکشید تا نشاسته ها با کمی آب آزاد شوند. آب نشاسته ای را دور بریزید و با آب گرم و مایع بشویید. توجه داشته باشید از اسکاج های زبر و سیم دار استفاده نکنید زیرا ممکن است لایه ی داخلی قابلمه خراشیده شود. پس با آب گرم بشویید و داخل و خارج قابلمه داخلی را با استفاده از یک حوله نرم کاملا خشک کنید. قابلمه داخلی را داخل بدنه اصلی فرو کنید و بیرون و درب بدنه اصلی را با همان حوله نرم پاک کنید. اگر می توانید، پلوپز را چند ساعت با درب باز بگذارید تا کاملاً خشک شود.


بهترین حالت کلی: پلوپز 5.5 فنجانی


این نوع پلوپز ها دارای 9 عملکرد پخت برای تهیه انواع برنج و غلات از جمله برنج از پیش شسته شده که نسبتا جدید است و نیازی به آبکشی قبل از پخت ندارد. این پلوپز با در نظر گرفتن کارایی طراحی شده است: دارای یک قابلمه داخلی نچسب با خط آب شفاف، دو دسته که در طرف مقابل قابلمه داخلی قرار دارند تا به برداشتن قابلمه و همچنین جلوگیری از چرخش دیگ داخلی به اطراف کمک کنند. سیم برق جمع شونده برای امن بودن آن در هنگام نگهداری، جا دستی برنج که به کناره پلوپز متصل می شود تا از چسبندگی روی کانترها جلوگیری کند، و هنگام شروع و پایان پخت برنج، شما را آگاه می کند. این پلوپز برای خانواده های بزرگ در نظر گرفته می شود که ابعاد آن 25 سانتی متر عرض در 35 سانتی متر طول و 20 سانتی متر ارتفاع است. پختن برنج زمان زیادی می برد (برنج سفید 41 دقیقه و برنج قهوه ای 1 ساعت طول می کشد) به دلیل چرخه خیساندن، که تضمین می کند برنج می تواند به طور کامل آب را جذب کند. با این حال، این چرخه دانه‌ های کاملاً کرکی، لطیف و تکی بدون برنج ترد در پایین تولید می‌کند. وقتی شام را تمام کردید، به دلیل پوشش نچسب روی قابلمه داخلی، پلوپز به راحتی تمیز می شود. نشاسته هایی که همیشه در ته دیگ داخلی باقی می مانند نسبتاً راحت جدا می شوند. در دفترچه راهنما توصیه شده است که به دلیل پوشش نچسب، دیگ داخلی را در ماشین ظرفشویی تمیز نکنید، بنابراین قبل از نگهداری، بلافاصله با آب گرم و مایع بشویید و خشک کنید.


بهترین برای مبتدیان: پلوپز 3 فنجانی 


این پلوپز برای افراد مبتدی ایده آل است زیرا طراحی ساده ای دارد. کاربران به سادگی برنج را شسته و آبکش می کنند، به اندازه کافی آب اضافه می کنند، دکمه ای را فشار می دهند و برنج شروع به پختن می کند. برنج سفید و قهوه ای به ترتیب با 21 دقیقه و 38 دقیقه به سرعت پخته شدند. این پلوپز با قطر 23 سانتی متر و ظرفیت 3 فنجان، برای یک خانواده تا 6 نفر ایده آل است. قابلمه ی آن به راحتی از بدن خارج می شود و برنج به راحتی قابل برداشتن است. این پلوپز همراه با یک سبد بخارپز عرضه می شود، بنابراین تهیه یک غذای کامل می تواند ساده و سریع باشد.


بهترین برای فضاهای کوچک: مینی پلوپز


پلوپز مینی برای مبتدیان نیز گزینه ای مناسب است و برای فضاهای کوچک مانند خوابگاه به خوبی کار می کند. با قطر 21 سانتی متر و ارتفاع 16 سانتی متر ، می توانید هر کجا که بروید برنج میل کنید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha