02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

آیا سرخ کن‌های بدون روغن تشعشع ساطع می کنند؟

ادیبه کریم پور 20 /آبان/ 1402
آیا سرخ کن‌های بدون روغن تشعشع ساطع می کنند؟

آیا سرخ کن های بدون روغن تشعشع ساطع می کنند؟


بسیاری از ما عاشق سیب زمینی سرخ شده و بال های آبدار مرغی هستیم که این سرخ کن های بی نظیر تولید می کنند، اما نمی توانند نگرانی آزاردهنده در مورد خطرات بالقوه سلامتی را از بین ببرند. سرخ کن های هوا مانند امواج مایکروویو امواج الکترومغناطیسی مضر ساطع نمی کنند. در عوض، آن ها بر اساس یک اصل متفاوت کار می کنند: نیروی الکتروموتور و گرمای تابشی می باشد. سرخ کن بدون روغن را به عنوان یک دستگاه همرفتی کوچک روی استروئیدها در نظر بگیرید . گرمای شدیدی تولید می کند که با سرعت بالا در اطراف غذای شما گردش می کند و بدون غرق شدن در روغن آن را ترد می کند.

 

درباره سرخ کن های بدون روغن و تشعشع


باورهای غلط در مورد تشعشعات مایکروویو مانند سرخ کن های رژیمی باید کنار گذاشته شود. در واقع، مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از این دستگاه‌ ها بی‌خطر است، هیچ انرژی مضری از نوع مایکروویو منتشر نمی‌ شود. بلکه غذای شما با گردش سریع هوای گرم که توسط عنصر حرارتی دستگاه تغذیه می‌ شود پخته می‌شود، نه از طریق واکنش‌ های شیمیایی بالقوه خطرناک ناشی از قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیسی با انرژی بالا. توجه داشته باشید:


تمام وسایلی که نیروی الکتریکی ساطع می‌ کنند، سطوح کوچکی از EMF را تولید می‌ کنند اما بسیار کمتر از هر سطح خطر هستند.

 

 

سرخ کن های بدون روغن چگونه کار می کنند


سرخ کن های رژیمی به یک روند محبوب در پخت و پز تبدیل شده اند و گزینه ای را ارائه می دهند که سالم تر از سرخ کن های روغنی سنتی است. اما این لوازم آشپزخانه مفید چگونه کار می کنند؟ سرخ کن بدون روغن با استفاده از مکانیزمی شبیه به اجاق همرفتی کار می کند. از گرمای تابشی تولید شده توسط یک عنصر حرارتی داخلی استفاده می‌ کند که سپس توسط یک فن در اطراف غذا به گردش در می‌ آید و چیزی را ایجاد می‌ کند که ما آن را «دمیدن هوای داغ » می‌ نامیم. این فرآیند به دستیابی به بافت ترد خوشمزه مرتبط با غذاهای سرخ شده، اما بدون غوطه ور شدن وعده غذایی شما در روغن کمک می کند. این روش گردش هوای گرم نه تنها غذا را گرم می‌ کند و به سرعت می‌ پزد، بلکه پخت یکنواخت را در سرتاسر آن تضمین می‌ کند. علاوه بر این، این گردش سریع می تواند اثرات سرخ کردن عمیق را بدون نیاز به مقدار زیادی روغن تقلید کند. از این رو، آن کرانچ و ترد بودن رضایت بخش را با روغن بسیار کمتری دریافت می کنید. علاوه بر این، گرمای تابشی مانند دستگاه های مایکروویو شامل هیچ شکلی از تشعشعات مضر نیست. در عوض، از نیروی الکتروموتور برای گرمایش کارآمد استفاده می کند. بنابراین اگر به دلیل نگرانی در مورد تشعشعات از تهیه سرخ کن بدون روغن خودداری کرده اید، خیالتان راحت باشد. این دستگاه ها ایمن هستند و نتایج عالی را ارائه می دهند و در عین حال به حفظ سلامت بهتر در مقایسه با همتایان چرب تر خود کمک می کنند.

 

علم پشت سرخ کن بدون روغن 


در سرخ کن بدون روغن، یک واکنش شیمیایی جذاب به نام واکنش میلارد وجود دارد. این فرآیند که به نام شیمیدان فرانسوی لوئی کامیل میلار نامگذاری شده است، زمانی اتفاق می افتد که اسیدهای آمینه و قندهای موجود در غذا در دمای بالا واکنش نشان می دهند. همین واکنش به غذاهای سرخ شده رنگ طلایی مایل به قهوه ای و عطر اشتها آور می دهد. اما بر خلاف غذاهای سرخ شده سنتی که برای رسیدن به این دماهای بالا به مقادیر زیادی روغن نیاز دارند، سرخ کن رژیمی با کمترین استفاده از روغن این کار را انجام می دهد. وقتی اسنک‌ های مورد علاقه تان را در سرخ‌ کن رژیمی می‌ ریزید یا سیب‌ زمینی‌ های سرخ‌ شده یا بال‌ های مرغ آبدار، آنچه در داخل آن اتفاق می‌افتد چیزی جز یک اتفاق شگفت‌ انگیز آشپزی نیست. عنصر حرارتی به سرعت گرما تولید می کند در حالی که فن هوای گرم را با سرعت بالا در اطراف غذای شما به گردش در می آورد. در اصل، این گرمای تابشی، همراه با گردش سریع، شرایطی عالی برای تحریک واکنش میلارد ایجاد می‌ کند. با این حال، طبق تحقیقات موسسه ملی سرطان، باید در نظر داشته باشیم که پختن گوشت در چنین دماهای بالایی می تواند به طور بالقوه هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای (PAHs) تولید کند. اعتقاد بر این است که این ترکیبات خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند، اما نگران کننده نیستند. شواهد نشان می دهد که اگر مارینادهای مایع روی گوشت ها قبل از رسیدن به دمای سوزان استفاده شود، می توان تشکیل PAH را به حداقل رساند.

 

 

مقایسه سرخ کن های بدون روغن با سرخ کن های روغنی 

 


آیا تا به حال به تفاوت های سرخ کن های بدون روغن و سرخ کن های روغنی فکر کرده اید؟ تفاوت اصلی آن ها در نحوه استفاده از روغن است. مزایای سلامتی سرخ کردن با هوا در سرخ کن رژیمی بیش از سرخ کردن با روغن زیاد است. سرخ کن های رژیمی از مزایای سلامتی برخوردار هستند . آن ها به روغن بسیار کمتری نسبت به همتایان سرخ شده خودنیاز دارند که می تواند منجر به کالری کمتر و چربی کمتر در غذای شما شود. یک مطالعه منتشر شده در PubMed نشان می دهد که مصرف کمتر غذاهای سرخ شده، مصرف چربی های ترانس مضر را که اغلب در روغن های مورد استفاده برای سرخ کردن عمیق یافت می شود، کاهش می دهد. علاوه بر مصرف کمتر روغن، مزیت دیگر این است که سرخ کردن با سرخ کن بدون روغن همچنان می‌تواند بافت ترد دلخواه را بدون فرو بردن غذا در روغن داغ به شما بدهد. در مقابل، روش‌ های سنتی سرخ‌ کن، مواد غذایی مانند سیب‌ زمینی سرخ کرده یا بال‌ های مرغ را مستقیماً در روغن آشپزی داغ خیس می‌ کنند. ممکن است در ابتدا طعم خوبی داشته باشد، اما کالری آن ها بسیار بیشتر است و برای سلامتی مضر می باشد. تصمیم در اینجا بسیار ساده به نظر می رسد اگر مراقب آنچه می خورید باشید: هر زمان که ممکن است برای غذاهای سالم تر و در عین حال خوشمزه، یک سرخ کن بدون روغن را به جای سرخ کن روغنی انتخاب کنید.

 


تفاوت سرخ کن های بدون روغن و مایکروویو


وقتی صحبت از لوازم آشپزخانه می شود، هم سرخ کن های بدون روغن و هم دستگاه های مایکروویو به طور گسترده ای مورد توجه قرار می گیرند. اما چگونه آن ها را از نظر انتشار تشعشعات و تکنیک های پخت و پز مقایسه می کنند مایکروویوها از امواج الکترومغناطیسی برای پختن غذا با ارتعاش مولکول‌ های آب با سرعت بالا و تولید گرما استفاده می‌ کنند. سرخ کن های رژیمی همان نوع تشعشعات مایکروویو را منتشر نمی کنند. سرخ کن های بدون روغن از گرمای تابشی تولید شده از عنصر گرمایش درون خود دستگاه استفاده می کنند. این عنصر حرارتی به سرعت داغ می شود و سپس از هوای گرم در گردش استفاده می کند تا غذای شما را به طور یکنواخت بپزد و در عین حال بافت ترد دلخواه را به دست آورد. فقدان تشعشعات ساطع شده باعث می شود برخی استدلال کنند که سرخ کن هوا در مقایسه با مایکروویو ارزش قیمت بالاتری دارد.

 

آیا گرمای تابشی ایمن تر است؟


ما اغلب نگرانی هایی را در مورد دستگاه های مایکروویو می شنویم که در حین کار اشعه های مضر ساطع می کنند. در حالی که این ترس‌ ها کاملاً بی‌ اساس نیستند (مایکروویوها سطوح پایینی از میدان‌ های الکترومغناطیسی غیریونیزان ساطع می‌ کنند)، مهم است که توجه داشته باشید که این سطوح انتشار بسیار پایین‌ تر از استانداردهای ایمنی بین‌ المللی تعیین شده توسط سازمان های بهداشتی در سراسر جهان است. همه اینها به ترجیحات شخصی خلاصه می شود، این که آیا شما آماده سازی سریع غذا را به طعم و مزه ترجیح می دهید یا برعکس. هنگام کار با سرخ کن بدون روغن، باید احتیاط کرد تا از سوختن غذا به دلیل قابلیت گرمایش سریع آن جلوگیری شود. سرخ کن های رژیمی می توانند به سرعت به دمای بالا برسند و اگر مراقب نباشید سوختن غذا را آسان تر می کند.

 

اقدامات احتیاطی هنگام استفاده از سرخ کن بدون روغن 


سرخ کردن با هواپز نسبتاً ایمن است اما با مجموعه ای از اقدامات احتیاطی همراه است. یکی از نگرانی های اصلی خطر سوختگی در اثر سطوح داغ یا بخار است . بنابراین همیشه هنگام دست زدن به دستگاه بعد از پخت و پز از دستکش فر استفاده کنید. سرخ کن خود را در حین کار تنها نگذارید تا از خطرات احتمالی آتش سوزی ناشی از گرمای بیش از حد جلوگیری شود. از نظر ملاحظات مربوط به بیماری قلبی مربوط به غذاهای سرخ شده، به یاد داشته باشید که اگرچه استفاده از سرخ کن بدون روغن مصرف روغن را در مقایسه با سرخ کردن با روغن زیاد به میزان قابل توجهی کاهش می دهد، اما رعایت اعتدال کلیدی است زیرا غذاهای سرخ شده زیاد برای هیچ کس خوب نیست.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha