02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

آیا می توانم از ظرف پیرکس در سرخ کن بدون روغن استفاده کنم؟

ادیبه کریم پور 20 /آبان/ 1402
آیا می توانم از ظرف پیرکس در سرخ کن بدون روغن استفاده کنم؟

آیا می توانم از ظرف پیرکس در سرخ کن بدون روغن استفاده کنم؟


این یک سوال رایج است که بارها و بارها پرسیده می شود. سرآشپزهای خانگی مدام در این فکر هستند که آیا می توانید PYREX را در سرخ کن رژیمی قرار دهید؟ مطمئن باشید، قرار دادن پیرکس در سرخ کن رژیمی کاملا بی خطر است. البته، مانند هر ظرف پختی که در معرض دمای بالا قرار دارد، چند احتیاط ایمنی وجود دارد که باید رعایت کنید. قبل از اینکه به مسائل ایمنی مربوط به قرار دادن ظرف پیرکس در سرخ کن بدون روغن خود بپردازیم، بیایید مطمئن شویم که به طور کلی مفاهیم ظرف PYREX را درک کرده ایم.

 

چه چیزی پیرکس را بسیار خاص می کند؟


ظرف پیرکس اصلی در سال 1915 به عنوان یک ظروف پخت و پز مناسب در فر که به دلیل دوام، استحکام و توانایی مقاومت در برابر دمای بالا شناخته شده بود، معرفی شد. ظرف پیرکس به عنوان یک ظروف شیشه ای بسیار زیبا و مقاوم ظاهر شد زیرا مانند چدن به مواد خاصی واکنش نشان نمی داد و مانند ظروف سفالی بو را حفظ نمی کرد. همچنین مورد علاقه بسیاری از آشپزهای خانگی بود زیرا رنگ آن تغییر نمی کرد. ماده جادویی PYREX شیشه بوروسیلیکات بود که حاوی تری اکسید بور است و پایداری شیمیایی زیادی را فراهم می کند. مقاومت حرارتی قابل توجهی و ضریب انبساط حرارتی بسیار پایین را ارائه می دهد. به این معنی که با تغییرات شدید دما ترک نمی خورد. همن ظروف های پیرکس باهم برابر نیستند. با این حال، پیرکس جدیدتر در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و آسیا از شیشه‌های سودا آهکی استفاده می‌کنند. هنوز نسبت به یک کاسه شیشه ای معمولی مقاوم در برابر حرارت و بادوام تر است، اما به اندازه بوروسیلیکات انعطاف پذیر نیست. اگر ظروف پیرکس شما به اندازه کافی ایمن است که می‌ توانید در فر سنتی خود قرار دهید، استفاده از پیرکس شیشه‌ ای خود برای سرخ کن رژیمی نیز به همان اندازه بی‌خطر است.

 

تحمل دماهای بالای پیرکس


اشتباه دیگری وجود دارد که مصرف کنندگان را به این باور می رساند که پیرکس قادر به تحمل گرمای زیاد سرخ کن رژیمی نیست. بیایید آن را کمی ارزیابی کنیم. آیا واقعاً تفاوتی بین حداکثر دمای یک اجاق گاز و حداکثر دمای یک سرخ کن بدون روغن وجود دارد؟ خیر؛ بیشتر اجاق‌ ها می‌ توانند به دمای ۵۰۰ درجه فارنهایت (۲۶۰ درجه سانتی‌ گراد) برسند، در حالی که بیشتر سرخ‌ کن‌ های هوا می‌ توانند به دمای بین ۴۰۰-۴۵۰ درجه فارنهایت (۲۰۴-۲۳۲ درجه سانتی‌ گراد) برسند، با تعداد معدودی که در واقع می‌ توانند به دمای بالای 510 درجه فارنهایت ( 266 درجه سانتیگراد) برسد. علاوه بر این، اکثر دستور العمل های سرخ کن رژیمی که از دستور پخت های سنتی اجاق تبدیل می شوند، معمولاً به کاهش 25 درجه ای دما نیاز دارند، بنابراین هرگز واقعاً در حداکثر دمای سرخ کن رژیمی کار نمی کنید. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که دمای سرخ کن با دمای ظروف شیشه ای یا مواد غذایی داخل آن ارتباط مستقیمی ندارد. بنابراین برای تکرار، استفاده از یک کاسه شیشه‌ ای ساخته شده از پیرکس در سرخ‌ کن هوا کاملاً بی‌ خطر است، اگر به‌ عنوان ایمن برای اجاق مشخص شده باشد یا علامت آن را در فر داشته باشد.

 

قوانین استفاده از ظرف پیرکس در سرخ کن


از آنجایی که بیشتر مشکلات ظرف پیرکس به دلیل رعایت نکردن دستورالعمل‌ های سازنده رخ می‌ دهد، لازم است با نحوه حفظ ایمنی هنگام استفاده از پیرکس شیشه‌ ای در سرخ‌ کن رژیمی آشنا باشید: ابتدا همیشه ظرف شیشه ای خود را روی ظرف قابلمه قرار دهید و هرگز مستقیماً روی اجاق گاز، کانتر، حوله مرطوب یا تخته فلزی قرار ندهید. هنگام خارج کردن آن از اجاق معمولی، سرخ کن بدون روغن یا آون توستر، هرگز شیشه مخصوص فر را در سینک یا مستقیماً روی مشعل قرار ندهید. قبل از قرار دادن ظروف پیرکس ایمن در فر یا در سرخ کن خود، اجازه دهید سرخ کن هوا کاملاً گرم شود. هنگامی که از شیشه پیرکس برای پختن گوشت یا سبزیجات استفاده می کنید، قبل از پخت حتماً کف آن را با مایع ( آب یا روغن) بپوشانید. مایع سرد را به ظروف آشپزی شیشه ای داغ اضافه نکنید یا برعکس.

 

ظروف شیشه ای را مستقیماً از فریزر به فر یا برعکس نبرید. قبل از استفاده از یک کاسه شیشه ای پیرکس، قبل از استفاده آن را از نظر تراشه، ترک و خراش بررسی کنید و از ظروف آشپزی آسیب دیده در سرخ کن خود استفاده نکنید. ممکن است داستان‌ های ناخوشایند شکستن پیرکس در اجاق‌ های سنتی یا روی میز شام را شنیده باشید، اما در بیشتر موارد، این اتفاقات ناگوار با رعایت نکردن دستورالعمل‌ های فوق‌ الذکر رخ داده است. علاوه بر این، مواردی وجود دارد که ظروف شیشه ای مشکلات یکپارچگی ساختاری را ایجاد می کنند. بنابراین مهم است که همیشه یک بار شیشه پیرکس خود را قبل از قرار دادن آن در سبد سرخ کن خود ببرسی کنید. ایمن ترین راه برای استفاده از ظروف پیرکس در سرخ کن رژیمی، جلوگیری از تغییرات سریع دما است. این تغییرات دمایی ناگهانی بزرگترین عامل انفجار پیرکس است. جدا از اینکه کاسه پیرکس خود را مستقیماً از فریزر به سرخ کن بادی نبرید، نباید آن را مستقیماً از سرخ کن بادی بردارید و در آب سرد بیندازد.

 

شوک حرارتی چیست؟


وقتی صحبت از استفاده از پیرکس شیشه ای در فر یا سرخ کن شما می شود، بیشتر به دمای بالا مربوط نمی شود، بلکه بیشتر به شوک حرارتی مربوط می شود که در نتیجه تغییر ناگهانی و شدید دما ایجاد می شود. شوک حرارتی زمانی اتفاق می‌ افتد که یک تغییر شدید دما بین دو جسم وجود داشته باشد که باعث ایجاد کشش کافی برای آسیب رساندن به یکپارچگی ساختاری یکی از آن اجسام می‌ شود. از آنجایی که موادی مانند شیشه و ظروف سرامیکی رسانای حرارتی ضعیفی هستند، دائما منبسط و منقبض می شوند. اگر دماهای مختلف خیلی ناگهانی و شدید باشد، ظروف آشپزی شما می توانند خرد شوند. اگر تا به حال یک مکعب یخ را در یک مایع داغ انداخته باشید و شاهد ترک خوردن آن باشید، پس شوک حرارتی را مشاهده کرده اید. همین مفهوم در مورد ظروف آشپزی شما نیز صدق می کند. پیروی از دستورالعمل‌ های اولیه از این اتفاق برای ظرف‌ های ایمن در دستگاه شما جلوگیری می‌ کند. 

 

آیا پیرکس انتخاب خوبی برای سرخ کن هوا است؟


تا زمانی که ظرف شیشه ای پیرکس شما با علامت «استفاده از اجاق گاز» مشخص شده باشد، کاسه شیشه ای ایمن اجاق گاز شما نیز برای سرخ کردن هوا ایمن است. فقط به یاد داشته باشید که کلید سرخ کردن رژیمی، هوای گرم در گردش است، بنابراین جریان هوای گرم را مسدود نکنید، در غیر این صورت غذای شما به طور یکنواخت پخته نمی شود. کاسه‌ های پیرکس و سرخ‌ کن‌ های بدون روغن ترکیبی عالی برای غذاهای پخته‌ شده و دیگر وعده‌ های غذایی خوشمزه مانند لازانیا یا نان سیر هستند.

 

آیا جایگزینی برای استفاده از پیرکس با پخت و پز با سرخ کن وجود دارد؟


اگر قرار دادن پیرکس در سبد سرخ کن رژیمی همچنان شما را کمی نگران می کند، جای نگرانی نیست. جایگزین های زیادی وجود دارد که می توانید به جای آن از آن ها استفاده کنید.


تابه های آلومینیومی: تابه های آلومینیومی یکبار مصرف جایگزین مناسبی برای استفاده از پیرکس در سرخ کن هستند و کاملاً ایمن هستند. فقط مطمئن شوید که اجازه ندهید آن ها به عنصر گرمایش سرخ کن هوای شما تماس پیدا کنند زیرا ممکن است باعث آسیب آن شود. استفاده از قفسه سیمی سرخ کن می تواند از این اتفاق جلوگیری کند. علاوه بر این، استفاده از قالب یکبار مصرف باعث می شود تا تمیزکاری به خوبی انجام شود. فقط آن را در سطل زباله بیندازید.


قالب آهنی یا چدنی: آهن به طور کلی یک رسانای گرما عالی است و تا حد زیادی برای جبران ناهمواری پخت و پز کمک می کند. این اندازه مناسب برای وعده های غذایی با اندازه های فردی و تمام دسرهای مورد علاقه شما مانند کوکی های شکلاتی و پای سیب است. چدن در فر و سرخ کن ایمن است و جایگزین مناسبی برای کاسه های شیشه ای است. فقط باید به اندازه کافی کوچک باشد تا داخل سرخ کن شما قرار بگیرد.


کاسه سرامیکی: اگر یک کاسه سرامیکی دارید که روی آن علامت گذاری شده است، می توانید آن را در سرخ کن بدون روغن نیز استفاده کنید. با این حال، سرامیک رسانای خوبی برای گرما نیست زیرا رسانایی حرارتی پایینی دارد. با این حال، هنگامی که گرم می شود، گرمای خود را به خوبی حفظ می کند و بیش از حد توانایی تحمل دماهای بالاتر را دارد.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha