02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

بایدها و نبایدهای چرخ خیاطی

نگین سعیدی 11 /مرداد/ 1402
بایدها و نبایدهای چرخ خیاطی

بایدها و نبایدهای چرخ خیاطی


برای اینکه بیشتر با چرخ خیاطی آشنا شوید و اینکه بدانید که یک چرخ خیاطی خوب چه ویژگی هایی دارد باید با خود دستگاه چرخ خیاطی آشنا شوید که چگونه عمل می کند و چه کاری را برای ما انجام می دهد‌. چرخ خیاطی یک وسیله ای است که انرژی برقی را به انرژی جنبشی تبدیل می کند و با استفاده از این انرژی جنبشی عملیات دوخت و دوز را برای ما انجام می دهد. این دستگاه عالی که نقش به سزایی در مد و فشن ما دارد و از زمان تولید آن تا کنون به کمک این دستگاه عالی لباس ها و وسایل های زیادی از جمله انواع پرده، رو تختی، کلاه، کاور و غیره را می توانید تولید کنید. چرخ خیاطی مدل های مختلفی دارد که با کمک برق و پدال آلومینیومی‌ که در پایین چرخ خیاطی قرار دارد اهرمی که در دستگاه چرخ خیاطی است و سوزنی که به آن وصل می باشد شروع به کار می کند و شروع به دوختن پارچه می کند.

مدل های چرخ خیاطی و کاربرد آن ها 


چرخ خیاطی به طور کلی به سه دسته صنعتی، معمولی و حرفه ای تقسیم می شود، این دستگاه شگفت انگیز با توجه به افرادی که آن را تهیه می کنند و از آن استفاده می کنند طبقه بندی می شوند. کسانی که در صدد یادگیری خیاطی و دوخت و دوز هستند مانند دانشجویان طراحی و مد و فشن، دانش آموز های مدارس هنری، هنرجو های صنعت دوخت و دوز و کسانی که به صورت تفریحی مشغول به خیاطی و دوخت و دوز هستند می توانند از چرخ خیاطی های معمولی که مناسب افراد مبتدی است استفاده کنند. دیگر چرخ خیاطی های حرفه ای برای کسانی که به صورت حرفه ای مشغول به طراحی و دوخت لباس هستند و یا افرادی که از خیاطی به عنوان یک منبع درآمد استفاده می کنند و مزون های لباس دارند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و در آخر چرخ خیاطی های صنعتی برای کسانی که بیشتر لباس های نظام دوزی و یا دوختن پارچه های بسیار ضخیم از جمله شلوارهای جین و یا وسایل خانگی مانند پرده و رو تختی انجام می دهند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد این مدل چرخ خیاطی ها به دلیل دوخت سنگینی که انجام می دهند از نظر ظاهری و همچنین فنی بسیار قوی تر هستند.

دوخت هایی که با چرخ خیاطی قابل اجرا است


چرخ خیاطی ها با توجه به مدل هایی که ساخته می شوند دوخت های متفاوتی را نیز با تنوع بسیار بالایی انجام می دهند. برخی از چرخ خیاطی ها علاوه بر دوخت عادی قابلیت گلدوزی و سر دوزی را نیز دارند و برخی دیگر نیز فقط گلدوزی و دوخت عادی را انجام می دهند که بیشتر این مدل مورد استفاده ی مردم قرار می گیرد. معمولا چرخ خیاطی ها دارای ۹ الی ۱۴ مدل دوخت ساده و ۱۰ الی ۲۰ مدل گلدوزی می باشد که کسانی که کارهای درست کردن دستمال های تزیینی و رو میزی های طرح دار گلدوزی شده را انجام می دهند می توانند این مدل چرخ خیاطی ها را تهیه کنند. دوخت های ساده ای که می توانید با چرخ خیاطی ها انجام دهید اهم از ژرسه دوزی، لبه دوزی، تکه دوزی، زیپ دوزی، زیگزاگ، دوخت ساده، راسته‌ دوزی، دوخت لبتو‌ و غیره انجام می شود. در برخی چرخ های خیاطی به دلیل بازوی آزادی که در ساخت چرخ خیاطی به آن توجه کرده اند می توانید از چرخ های خیاطی در دوختن آستین های لباس و همچنین دمپای شلوارها از ان استفاده کنند، این مدل چرخ خیاطی ها بیشتر برای کارگاه های شلوار جین دوزی و لباس دوزی نیز به کار می رود. همچنین در برخی چرخ های خیاطی می توانید حاشیه دوزی را نیز با آن انجام دهید.

باید ها و نبایدهای چرخ خیاطی 


چرخ خیاطی ها به طور کلی دارای یک سری ویژگی می باشند که در صورت داشتن آن میفهمید که چرخ خیاطی شما بسیار با کیفیت است و اگر این ویژگی ها را نداشته باشد یا پایین تر از کوالیتی تعیین شده باشد متوجه می شوید که این چرخ خیاطی به درد شما نمی خورد. قبل از هر چیزی دور موتور چرخ خیاطی بسیار مهم است، قدرت موتور چرخ خیاطی ها بر حسب دور بر دقیقه محاسبه می شود و هر چقدر این عدد بالاتر باشد یعنی چرخ خیاطی شما قدرتمندتر است، دور موتور یعنی میزان چرخشی موتور داخل چرخ خیاطی، معمولا دور موتور چرخ خیاطی ها از ۸۶۰ دور در دقیقه به تا ۹۶۰ دور در دقیقه می باشند و اگر چرخ خیاطی پایین تر از این عدد بود دور موتور ضعیفی دارد. از دیگر قابلیت هایی که یک چرخ خیاطی دارد تعداد دوخت هایی ست که با آن می توانید انجام دهید، تعداد دوخت های ساده ای که می توانید با چرخ خیاطی ها انجام دهید بین ۹ تا ۱۲ مدل مختلف می باشد همچنین تعداد دوخت های گلدوزی که با چرخ خیاطی های مختلف می توانید انجام دهید بین ۱۰ الی ۱۸ مدل می باشد، همانطور که گفتیم برخی چرخ خیاطی ها قابلیت دوخت حاشیه ای را نیز دارند و همچنین یکی از ویژگی هایی که یک چرخ خیاطی عالی باید داشته باشد قابلیت دوخت دکمه و جا دکمه ای است که بسیار امری مهم در چرخ خیاطی ها می باشد.

از دیگر قابلیت های چرخ خیاطی بازوی آزاد می باشد، بازوی آزاد چیست؟ در طراحی و ساخت بدنه چرخ خیاطی به گونه ای ان را طراحی و تولید می کنند که خیاط ها بتوانند پارچه های بسته ای که فضای زیادی برای دوخت ندارند مانند دمپا های شلوار و یا آستین های لباس و غیره را بتوانند به راحتی بدوزند، می توانند از این قابلیت عالی بهره مند شوند. معمولا در چرخ خیاطی های قدیمی تر قابلیت دوخت دکمه و جا دکمه ای وجود ندارد اما امروزه در اکثر چرخ خیاطی ها قابلیت دوخت دکمه و جا دکمه ۴ طرف وجود دارد که اگر چرخ خیاطی این ویژگی را نداشت به معنای قدیمی بودن آن است، از طرفی دیگر چرخ خیاطی که همزمان این آپشن ها را داشته باشد دیگر لازم نیست برای چند مدل مختلف چرخ خیاطی هزینه کنید و فضای زیادی را نیز از شما بگیرد. یکی از قابلیت هایی که یک چرخ خیاطی خوب باید داشته باشد قابلیت دوخت پارچه های ضخیم و نازک می باشد، چرخ خیاطی های خوب باید بتوانند پارچه های ضخیم از جمله کتان و غیره را به راحتی بدوزند، اما باید به این نکته هم توجه کنید که چرخ خیاطی هایی که تازه از آن ها استفاده می کنید شاید در اوایل نتوانند پارچه های ضخیم یا چرم و از قبیل این مدل ها را بدوزند و به مرور زمان بعد از چند روز شروع کنید به دوختن.

چرخ خیاطی خوب باید کار کردن با ان نیز آسان باشد، چرخ خیاطی هایی که عملکرد آن ها کمی پیچیده می باشد و برای کار کردن با ان مدام باید به دفترچه راهنما سر بزنید و اینکه کار کردن با آن سخت باشد طرفدار زیادی ندارد، هر چه چرخ خیاطی ساده تر باشد و باعث سر در گمی شما نشود بهتر است. یکی از قابلیت هایی که در بعضی از چرخ های خیاطی به کار می رود و این قابلیت را برای آن تعیین می کنند، تابع معکوس در چرخ خیاطی یکی از نکات کلیدی چرخ خیاطی ها می باشند چرا که با استفاده از تابع معکوس دیگر لازم نیست هنگام دوخت پارچه دوباره آن را برگردانید و در جهت مخالف دوخت بزنید با استفاده از تابع معکوس بیرون کشیدن پارچه و غیره می توانید در جهت مخالف دوخت خود را ادامه دهید. جنس سیستم قاب ماکو که بسیار به کیفیت کار چرخ خیاطی و همچنین ماندگاری بالای چرخ خیاطی کمک می کند نیز مهم است.

معمولا سیستم های قاب ماکو نیم دور تمام فلزی می باشند که بهترین گزینه برای چرخ خیاطی می باشد. همانطور که می دانید چرخ خیاطی ها خصوصا برای کسانی که کار خیاطی را به عنوان شغل و منبع درآمد انجام می دهند اهمیت زیادی دارد و اگر چرخ خیاطی آن ها مقاوم در برابر ضربه و فشار نباشد مجبور به تهیه ی دوباره ی این دستگاه می باشند و باید هر بار هزینه های زیادی انجام دهند، از این رو مقاومت بدنه و متریال به کار رفته در ساخت چرخ خیاطی بسیار مهم است، معمولا چرخ خیاطی های خوب بدنه بیرونی ان از فایبر گلاس محکم ساخته می شود و قطعات داخل چرخ خیاطی نیز از آلومینیوم سبک درست می شود تا هم در برابر ضربه و فشار مقاوم باشد هم از طرفی وزن چرخ خیاطی زیاد نشود تا در حمل و نقل آن دچار مشکل نشوید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha