02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نحوه استفاده از قهوه سازهای خانگی

ادیبه کریم پور 11 /مرداد/ 1402
نحوه استفاده از قهوه سازهای خانگی

نحوه استفاده از قهوه سازهای خانگی


قهوه سازها بخشی از روال زندگی بسیاری از افراد هستند. اگر هرگز از دستگاه قهوه ساز استفاده نکرده اید، فرآیند دم کردن می تواند بسیار مهم در نتیجه ی نهایی باشد. از این مراحل ساده برای تهیه یک فنجان رضایت بخش از ترکیب قهوه مورد علاقه خود استفاده کنید.

درست کردن قهوه در قهوه ساز

ابتدا یک فیلتر کاغذی قهوه را در سبد فیلتر اضافه کنید. در حالی که می توان از فیلترهای طبیعی یا سفید شده استفاده کرد، بهتر است از نسخه های عمومی استفاده نکنید. فیلترهای ارزان و استاندارد نتایجی خوبی را ارائه نمی دهند. بسیاری از قهوه سازها دارای فیلتر توری مخصوص خود هستند. اگر در دسترس دارید می توان از آن استفاده کنید، زیرا معمولاً ساده ترین و سازگارترین انتخاب با محیط زیست است. به جای فیلتر کاغذی از فیلتر تخصصی قهوه ساز استفاده کنید. قهوه را اندازه بگیرید هرچه قهوه بیشتری بخواهید درست کنید، قهوه بیشتری باید در فیلتر بریزید. بسته به دستگاه قهوه ساز و نوع قهوه ای که درست می کنید، نسبت قهوه به آب ممکن است متفاوت باشد. نسبت استاندارد حدود 2 قاشق غذاخوری قهوه برای هر 170 میلی لیتر آبی است که قصد دارید دم کنید. توصیه می شود هنگام تصمیم گیری در مورد نسبت قهوه و آب، دفترچه راهنمای قهوه ساز خود را دوباره بررسی کنید. مخلوط ‌های قهوه مخصوص ممکن است نسبت قهوه و آب خاصی داشته باشند. بیشتر مخلوط‌ های قهوه دستورالعمل‌ هایی روی بسته ‌بندی دارند. مطمئن شوید که از یک قاشق غذاخوری استفاده کنید. اکثر قهوه سازها با اسکوپ عرضه می شوند. دستورالعمل ها را بخوانید تا ببینید چه تعداد اسکوپ نیاز دارید.


سپس آب کافی برای دم کردن قهوه خود را اندازه بگیرید. برای اندازه گیری می توانید از خطوط اندازه گیری روی قهوه جوش یا کناره قهوه ساز استفاده کنید. معمولاً یک فضای باز به نام مخزن در پشت یا بالای فیلتر وجود دارد. برای کسانی که برای اولین بار از قهوه ساز استفاده می کنند، تمایل دارند که آب را مستقیماً در سبد فیلتر بریزند. این کار اشتباه است. قبل از دم کردن، در محفظه ای که برای نگهداری آب در نظر گرفته شده است، بریزید. پس از ریختن، قوری قهوه را دوباره روی صفحه گرم کننده قرار دهید. قهوه ساز را به برق بزنید و آن را روشن کنید. برخی از سازندگان به طور خودکار شروع به دم کردن قهوه می کنند در حالی که برخی دیگر تنظیم زمان دستی دارند. قبل از ریختن قهوه صبر کنید تا کاملا دم بکشد. برخی از قهوه سازها دارای تنظیمات مکث هستند که به شما امکان می دهد فرآیند دم کردن را مکث کنید و قبل از اتمام یک فنجان آن را پر کنید. اگر از فیلتر کاغذی استفاده کردید، پس از دم کشیدن آن را دور بیندازید. اگر تفاله های قهوه را دیرتر جدا کنید، به دلیل طعم هایی که بعداً در طول فرآیند دم کردن آزاد می شوند، قهوه ی دم کرده شما تلخ می شود. اگر از فیلتر دائمی استفاده می ‌کنید، کافی است تفاله ‌های قهوه را در زباله ‌ها بیندازید و فیلتر را بشویید.

نگهداری درست از قهوه

قهوه ساز یک محصول حرارتی است و مانند هر وسیله ای که از مقادیر قابل توجهی آب گرم استفاده می کند، دستگاه های قهوه ساز نیز می توانند رسوبات آب را در طول زمان انباشته کنند. این رسوبات می توانند طعم تند و زننده ای به قهوه بدهند. قهوه ساز خود را به صورت دوره ای تمیز کنید تا بهترین طعم قهوه را داشته باشید. اگر قهوه ساز شما در هنگام استفاده نکردن بوی بدی دارد یا رسوب زیادی دارد، یا اگر به سادگی نمی توانید آخرین باری که دستگاه قهوه خود را تمیز کرده اید به یاد بیاورید، احتمالاً زمان تمیز کردن آن فرا رسیده است. از دانه های قهوه تازه آسیاب شده که به درستی نگهداری شده اند استفاده کنید. برای داشتن قهوه ‌ی تازه ‌تر و خوش ‌طعم ‌تر، باید دانه‌ های قهوه تازه بخرید و خودتان آن ‌ها را آسیاب کنید، نه اینکه قهوه از قبل آسیاب شده بخرید. طعم قهوه از ترکیبات طعمی ظریف درون سلول های دانه قهوه می آید. هنگامی که آسیاب می شود، فضای داخلی دانه قهوه در معرض هوا قرار می گیرد و به مرور زمان با آن واکنش نشان می دهد و باعث می شود قهوه برخی از خواص خود را از دست بدهد. 


حتما دانه های قهوه خود را در یک ظرف در بسته نگهداری کنید. قهوه خاصیت جذب بو دارد و به همین دلیل تفاله قهوه را می توان به عنوان جایگزینی برای جوش شیرین در یخچال جهت از بین بردن بو استفاده کرد. متأسفانه، این بدان معناست که اگر قهوه شما در یک ظرف در بسته نگهداری نشود، ممکن است قهوه طعم دیگری داشته باشید. علاقه مندان به قهوه در مورد نگهداری دانه های قهوه در دمای پایین اختلاف نظر دارند. برخی توصیه می ‌کنند دانه‌ های قهوه را در یخچال نگهداری کنید، اگر ظرف یک هفته استفاده می ‌شوند و دانه ‌هایی را که در عرض چند هفته استفاده نمی ‌شوند به فریزر منتقل کنید. برخی دیگر ترجیح می دهند به سادگی آن ها را در یک مکان خنک و تاریک نگهداری کنند. برای روش دم کردن قهوه ی خود از میزان آسیاب صحیح استفاده کنید.


روش های مختلف دم کردن قهوه ممکن است به آسیاب درشت تر یا ضخیم تر برای طعم بهینه نیاز داشته باشد. از آنجا که ترکیبات طعم دهنده دانه های قهوه آسیاب شده در آب حل می شوند، تغییر درشتی می تواند بر طعم نهایی تأثیر بگذارد. به طور کلی، هر چه مدت زمان بیشتری در روش دم کردن قهوه و آب در تماس باشد، آسیاب درشت تر می شود. از دمای مناسب برای مواد خود استفاده کنید. برای فرآیندهای دم کردن، آب باید حدود 195 تا 205 درجه فارنهایت (91 تا 96 درجه سانتیگراد) یا درست زیر جوش باشد. آب سرد طعم کافی را از دانه‌ های قهوه نمی ‌گیرد، در حالی که آب داغ ‌تر می ‌تواند قهوه را بجوشد و بر طعم آن تأثیر بگذارد. اگر آب خود را برای قهوه خود می جوشانید، اجازه دهید تا آب کاملا به جوش بیاید، سپس قبل از ریختن آن روی تفاله، حدود 1 دقیقه آن را از روی حرارت بردارید. اگر تفاله ‌های قهوه خود را در یخچال نگهداری کنید، بیشتر فرآیندهای دم‌ آوری تحت تأثیر منفی دانه‌ های خنک‌ تر قرار نمی ‌گیرند. با این حال، اگر اسپرسو درست می ‌کنید ، باید اجازه دهید دانه ‌هایتان قبل از دم کردن به دمای اتاق برسند. از آنجایی که دم کردن اسپرسو از مقدار نسبتاً کمی آب استفاده می کند که برای مدت زمان نسبتاً کوتاهی با قهوه در تماس است، دانه های سرد در واقع می توانند بر روند استخراج تأثیر بگذارند.


عیب یابی قهوه ساز


شما می توانید به راحتی مشکل محصول خود را شناسایی کنید. مانند همه دستگاه‌ ها، قهوه‌ سازها در صورت استفاده منظم مستعد خرابی ‌های گاه به گاه هستند. در زیر تعدادی از رایج ‌ترین مشکلاتی که در قهوه ‌سازها با آن مواجه می ‌شوند و پیشنهاداتی برای رفع آن‌ ها آورده شده است. قبل از هرگونه عیب ‌یابی، مطمئن شوید که قهوه ‌ساز از برق جدا است و آب داغ در مخزن آن وجود ندارد.


قهوه طعم عجیبی دارد: همانطور که در بالا توضیح داده شده، آب داغ می تواند رسوبات معدنی را در قهوه ساز شما بر جای بگذارد که اگر اجازه ایجاد شود، می تواند بر طعم قهوه شما تأثیر بگذارد. توصیه می ‌شود اگر قهوه‌ ساز خود را (از جمله اجزای داخلی آن) مرتباً استفاده می ‌کنید، هر ماه تمیز کنید. همچنین احتمال خطا را در هنگام نگهداری و استفاده از قهوه در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که قهوه در فضای باز یا در تماس با مواد آلوده کننده قرار نگرفته است، زیرا قهوه طعم و عطر مواد دیگر را به خوبی جذب می کند.


عدم جریان آب: اگر به نظر می رسد که آب بسیار کمی (یا اصلاً آب) در قهوه ساز شما جریان ندارد، ممکن است در یکی از لوله های دستگاه انسداد داشته باشید (لوله حرارتی آلومینیومی به خصوص مستعد انسداد است). دستگاه را با سرکه در مخزن آب بدون قهوه یا فیلتر روشن کنید. در صورت نیاز این کار را تکرار کنید تا انسداد برطرف شود، سپس دستگاه را دو بار با آب روشن کنید تا طعم و بوی سرکه از بین برود.


قهوه‌ ساز زیاد یا خیلی کم قهوه دم می ‌کند: بسیاری از قهوه ‌سازهای پیشرفته گزینه‌ هایی برای کنترل اندازه دم طراحی کرده‌ اند تا به مصرف کنندگانی که قهوه را در بیرون مصرف می کنند، اجازه دهند قهوه را مستقیماً در یک لیوان یا قمقمه دم کنند. اطمینان حاصل کنید که تنظیمات قهوه ساز شما به درستی برنامه ریزی شده است و مقدار صحیح آب در مخزن قبل از دم کردن وجود دارد. ممکن است لازم باشد برای دستورالعمل های دقیق در مورد تغییر اندازه دم به یک دفترچه راهنما مراجعه کنید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha