02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

چگونه قهوه ساز خود را تمیز کنیم؟

ادیبه کریم پور 12 /مرداد/ 1402
چگونه قهوه ساز خود را تمیز کنیم؟

چگونه قهوه ساز خود را تمیز کنیم؟


امروزه بسیاری از افراد از قهوه سازها استفاده می کنند تا بتوانند در مدت زمان کمی، نوشیدنی خود را درست کنند. اما هیچ چیز مانند یک دستگاه قهوه ساز کثیف شما را از یک فنجان قهوه تازه محروم نمی کند. خاک، رسوبات، و تجمع سفیدک ها بدترین چیزهایی هستند که می توانند طعم و ظاهر قهوه را خراب کنند. خوشبختانه، کمی سرکه سفید، آب و کمی زمان می تواند دوباره آن دستگاه قهوه را درخشان کند. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه محلول را مخلوط کنید، آن را در دستگاه اجرا کنید، و همه چیز را تمیز کنید تا از مزه شوینده و سرکه ای در قهوه ساز جلوگیری کنید. چیزهایی که باید بدانید این است که مقدار مساوی آب و سرکه سفید را با هم مخلوط کنید ، سپس از آن برای اجرای نیمی از چرخه دم کردن استفاده کنید. اجازه دهید محلول سرکه دم کرده به مدت 1 ساعت در قوری بماند و سپس نیمی دیگر از چرخه دم کردن را ادامه دهید. سپس محلول سرکه را داخل سینک بریزید، سپس 3 چرخه دم آوری را با آب تمیز اجرا کنید تا دستگاه آبکشی شود. قسمت بیرونی دستگاه را با دستمال مرطوب پاک کنید و روی آن را با آب گرم و مایع بشویید.


مخلوط کردن محلول سرکه


1. فیلتر و هرگونه تفاله قهوه را در قهوه ساز بردارید. فیلتر و دستگاه را از تفاله های قهوه باقی مانده خالی کنید. اگر قبلاً این کار را نکرده اید، فیلتر استفاده شده را دور بیندازید. آب باقیمانده از دم کرده قبلی را بیرون بریزید. همچنین اگر می خواهید تفاله ‌های قهوه‌ تان را دور نریزید، می توانید آن ‌ها را نگهداری کنید و بعداً در باغ خود استفاده کنید، زیرا تفاله ‌های قهوه منبع عالی مواد مغذی مکمل برای گیاهان هستند.


2. سبد فیلتر را با مایع ظرفشویی در زیر آب گرم بشویید. از یک اسفنج، آب گرم و مایع برای تمیز کردن سبد فیلتر استفاده کنید. سپس مطمئن شوید که تفاله قهوه داخل فیلتر سبد گیر نکرده باشد. در صورت وجود تفاله، سبد را با مایع بشویید و سپس با آب بشویید. وقتی همه تفاله ها برداشته شد، سپس سبد را دوباره در قهوه ساز قرار دهید. قهوه ساز خود را بعد از هر بار استفاده با آب گرم و مایع بشویید تا تمیز بماند و برای قهوه ی بعدی آماده باشد.


3. محلولی از 1 نیمه سرکه سفید و 1 نیمه آب را مخلوط کنید. سرکه سفید و آب را در کاسه با هم ترکیب کنید و از چنگال یا ظرف دیگری برای هم زدن آن ها استفاده کنید. از سرکه بیشتر از آب استفاده نکنید. سرکه بیش از حد می تواند به اجزای داخلی قهوه ساز شما آسیب برساند. اگر دفترچه راهنمای دستگاه شما یک نکته احتیاطی در مورد استفاده از سرکه دارد، یا در استفاده از این مقدار سرکه مردد هستید، مخلوط را با 1 قسمت سرکه به 3 قسمت آب رقیق کنید تا مخلوط ضعیف شود. روش دیگری نیز وجود دارد که می توانید از مخلوط 1 لیوان آب و 1 لیوان آب لیمو استفاده کنید.


4. محلول سرکه را در مخزن قهوه ساز خود بریزید. اگر مخلوط تا آخر مخزن را پر نمی کند، مقدار بیشتری از محلول را مخلوط کنید، به اندازه ای که آن را پر کنید تا بتوانید چند چرخه در دستگاه بچرخانید.

تمیز کردن قهوه ساز


برای این کار ابتدا به یک محلول خانگی سرکه نیاز دارید. هنگامی که محلول سرکه در مخزن قرار گرفت، دکمه دم کردن را فشار دهید. هنگام دم کردن قهوه ساز مراقب باشید تا از کامل شدن چرخه آن جلوگیری کنید. قهوه ساز را در نیمه ی چرخه دم کردن، زمانی که قهوه تا نیمه پر شد، خاموش کنید. اگر دستگاه قهوه شما دارای آن است، به جای آن از چرخه تمیز داخلی (که معمولا دارای یک دکمه اختصاصی است) استفاده کنید. یک چرخه تمیز کردن خودکار معمولاً به طور متناوب شروع و متوقف می شود و به قسمت های مختلف دستگاه اجازه می دهد در محلول خیس شوند. سپس بگذارید قهوه ساز به مدت 1 ساعت بماند. این به محلول سرکه زمان می‌ دهد تا با هرگونه مواد معدنی و رسوبات جمع شده مقابله کند. اگر یک ساعت وقت ندارید، اجازه دهید 30 دقیقه بماند، یا به سادگی 2 چرخه کامل دم کردن را اجرا کنید و بین هر چرخه آب کثیف داخل کاراف را داخل سینک بریزید. پس از انجام این مدت، دوباره این کار را انجام دهید. بعد از 1 ساعت دوباره عملکرد دم کردن را روشن کنید. بگذارید بقیه محلول از طریق قهوه ساز دم بکشد. ممکن است تکه های قهوه ای یا سفید را در آب ببینید. این طبیعی است و به این معنی است که محلول سرکه کار خود را انجام می دهد و باقی مانده ها را از داخل دستگاه خارج می کند. از همین روش برای تمیز کردن قهوه‌ سازهای مختلف استفاده کنید. فقط 3 تا 5 بار محلول سرکه را مستقیماً در یک لیوان دم کنید و بعد از هر فنجان مایع دم کرده را دور بریزید.


شستشوی قهوه ساز


پس از تمیز کردن با سرکه، محلول سرکه را بیرون بریزید و کاراف را با آب گرم بشویید. پس از اتمام فرآیند دم کردن کامل قهوه ساز، محلول را در سینک ظرفشویی بریزید. اگر هنوز بقایای محلول در قهوه ساز باقی مانده باشد، اشکالی ندارد. ظرف را تا نیمه با آب گرم پر کنید و آن را بچرخانید، سپس آب را در سینک بریزید تا ذرات آن خارج شود. سپس مخزن قهوه ساز را با آب تمیز پر کنید. بعد از اینکه آن را آبکشی کردید، آب تازه را در قفسه بریزید و سپس آن را از روی قفسه داخل مخزن قهوه ساز بریزید. دیگر از سرکه استفاده نکنید تا بوی سرکه از بین برود. از حداکثر آبی که قهوه ساز می تواند دم کند استفاده کنید و رد سرکه را به خوبی بشویید تا بو و طعم آن از بین برود. برای شستشوی بهتر، چرخه دم کردن را 3 بار کامل اجرا کنید. دکمه دم کردن را فشار دهید تا یک چرخه فقط با آب اجرا شود. اجازه دهید کل چرخه دم کردن اجرا شود. سپس چرخه دم کردن را 2 بار دیگر تکرار کنید و آب دم کرده را در سینک بریزید و بین هر چرخه مخزن را دوباره پر کنید. بگذارید قهوه ساز شما بین 3 تا 5 دقیقه بین چرخه ها خنک شود. اگر هنوز بوی سرکه را احساس می کنید، 1 تا 2 چرخه دم کردن دیگر را با آب گرم تکرار کنید. نکته مهم: بعد از اینکه قهوه جوش خود را با سرکه تمیز کردید، 3 چرخه را فقط با آب اجرا کنید، که آن را خارج می کند.


سپس قسمت بیرونی قهوه ساز را با آب و مایع ظرفشویی بشویید. بعد از آخرین چرخه دم کردن، آب را بیرون بریزید. سپس قفسه و سبد را از قهوه ساز خود خارج کنید. تمام سطح قهوه ساز خود را با یک قطره کوچک مایع که روی یک پارچه میکروفیبر مرطوب بمالید تمیز کنید. سپس پارچه را بشویید و دوباره دستگاه را پاک کنید تا باقیمانده مایع پاک شود. روش دیگر، از یک بطری اسپری سرکه یا شیشه پاک کن برای پاشیدن قسمت بیرونی دستگاه استفاده کنید، سپس آن را با یک پارچه میکروفیبر پاک کنید و برای تمیزی کامل تر، آن را با یک حوله کاغذی مرطوب بشویید. صفحه داغ را نیز پاک کنید و برای این کار، ابتدا 30 دقیقه تا 1 ساعت به آن فرصت دهید تا دستگاه قهوه ساز خنک شود. از یک مسواک برای تمیز کردن مکان ‌های قابل دسترسی مانند گوشه ‌ها یا جزئیات فلزی استفاده کنید.


پس از انجام این کارها، قوری و سبد قهوه را بشویید تا باقی مانده سرکه از بین برود. قهوه جوش و سبد را با دست بشویید یا داخل ماشین ظرفشویی بگذارید. برای شستن با دست، مقداری مایع ظرفشویی را روی یک اسفنج یا پارچه بریزید. کل قوری و سبد را بشویید. سپس، آن را با آب گرم آبکشی کنید. اگر از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید، چرخه ملایم قوری و سبد را انتخاب کنید. اکنون قهوه ساز شما کاملا تمیز است و سپس قهوه ساز خود را دوباره سرهم کنید. بررسی کنید که هیچ بقایایی از کپک یا مواد معدنی باقی نمانده باشد و در صورت وجود آن ها را با اسفنج پاک کنید. سپس بعد از اتمام کار تمیز کردن، قفسه و سبد را تعویض کنید. اکنون می توانید یک فنجان قهوه ی خوشمزه را با دستگاه تمیز خود درست کنید و طعم و بوی اصلی آن لذت ببرید. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha