02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

بررسی کلی انواع قهوه

A.K17 /تیر/ 1403
بررسی کلی انواع قهوه

بررسی کلی انواع قهوه

قهوه روبوستا چیست؟

قهوه یکی ازمحبوب ‌ترین نوشیدنی‌ های پرمصرف در جهان است. و کلمه ای که اغلب توسط دوستداران قهوه استفاده می شود عربیکا" است، مانند دانه های قهوه که از گیاه همه جا حاضر عربیکا می آیند. اما در کنار دانه های عربیکا، پرمصرف ترین دانه های قهوه، دانه های قهوه روبوستا هستند. و بازار قهوه روبوستا وسیع و گسترده است. قهوه روبوستا زمانی منحصر به کشورهای جنوب صحرای آفریقا بود، اما اکنون از توزیع بین المللی برخوردار است و حدود 40 درصد از تولید قهوه در جهان را تشکیل می دهد.

دانه های قهوه روبوستا چیست؟

قهوه روبوستا، دانه ای که از گیاه کافه کانفورا بومی کشورهای جنوب صحرای آفریقا به دست می آید، حاوی دو برابر قهوه عربیکا کافئین است. در حالی که یک دانه قهوه عربیکا معمولاً حاوی حدود 1.2-1.5٪ کافئین است، یک دانه قهوه روبوستا معمولاً حاوی حدود 2.2-2.7٪ کافئین است. بسیاری از دوستداران قهوه، قهوه عربیکا را ترجیح می دهند، در حالی که دیگران قهوه روبوستا را یشتر مصرف می کنند. و این بدان معنا نیست که لذت بردن از یکی به طور خودکار لذت بردن از دیگری را منتفی می کند. در واقع، غیر معمول نیست که قهوه از ترکیب دانه های روبوستا و عربیکا تهیه شود. برای مثال 70% روبوستا و 30% arabica است. 

قهوه روبوستا چه طعمی دارد؟

از آنجایی که دانه های قهوه روبوستا قند کمتر و کافئین بیشتری نسبت به دانه های قهوه عربیکا دارند، قهوه روبوستا به دلیل داشتن طعم قوی تر، ملایم تر و تلخ تر شناخته شده است. اما میزان لذت بردن از قهوه روبوستا در مقایسه با قهوه عربیکا واقعاً به سلیقه فرد بستگی دارد. برای پرورش دهندگان قهوه روبوستا، مزیت اصلی تلخی دانه های روبوستا این واقعیت است که آفات بیشتر از آن دوری می کنند زیرا طعم تلخ آن را دوست ندارند. اما راه هایی وجود دارد که می توان قهوه روبوستا را کمتر تلخ کرد و در عین حال مقداری از غنای دلچسب آن را حفظ کرد، یعنی نوشیدن آن با شیر و شکر است. قهوه روبوستا می تواند در نوشیدنی های قهوه لذیذ مانند کاپوچینو یا کافه لاته به خوبی کار کند.

نگاهی به گیاه قهوه روبوستا

قهوه روبوستا از دانه های گیاه coffea canephora تهیه می شود که به آن گیاه قهوه روبوستا نیز می گویند. اگرچه منشأ این گیاه در جنوب صحرای آفریقا است، اما مدت‌ هاست که به سایر نقاط جهان از جمله آسیا، آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی گسترش یافته است. بزرگترین تولید کننده قهوه روبوستا در جهان اکنون ویتنام است و پس از آن برزیل در رتبه دوم، اندونزی در رتبه سوم و هند در رتبه چهارم قرار دارند. 13 تولیدکننده برتر قهوه روبوستا در جهان شامل برخی از کشورهای آفریقایی (اوگاندا، ساحل عاج، کامرون و ماداگاسکار) می ‌شوند. ماداگاسکار به خاطر پرورش وانیل معروف است و آن را به مکانی عالی برای قهوه روبوستا با طعم وانیلی تبدیل کرده است.

گیاه قهوه روبوستا و کارخانه قهوه روبوستا

یکی از چیزهایی که طی سال ‌ها باعث گسترش گیاه کافه کانفورا در کشورهای مختلف شده است، انعطاف‌ پذیری آن است. این گیاه در برابر آفات و بیماری ها مقاوم است و به راحتی می تواند در برابر آفتاب کامل و دمای بیش از 86 درجه فارنهایت / 30 درجه سانتیگراد مقاومت کند. با این وجود، گیاه کافه کانفورا برای حفظ سلامتی خود به آب زیادی نیاز دارد. اگرچه این گیاه می تواند تا 32 فوت/10 متر در طبیعت رشد کند، زمانی که برای تولید تجاری رشد می کند تا ارتفاع حدود 16 فوت/5 متر هرس می شود. این گیاه گل‌ های سفیدی تولید می ‌کند که رایحه ‌ای شبیه یاس دارند و گیلاس‌ های آن پس از رسیدن به رنگ قرمز تیره در می ‌آیند. هر گیلاس رسیده معمولاً حاوی دو دانه قهوه روبوستا است.

فواید قهوه روبوستا

قهوه روبوستا مزایایی نسبت به قهوه عربیکا دارد: گیاهان کافه کانفورا نسبت به گیاهان عربیکا انعطاف پذیرتر هستند، زودتر بالغ می شوند و دانه های قهوه بیشتری تولید می کنند. این واقعیت که گیاهان قهوه روبوستا نسبت به رشد گیاهان ظریف عربیکا راحت ‌تر رشد می ‌کنند و به تلاش کمتری نیاز دارند، قهوه روبوستا را ارزان‌ تر می ‌کند. برخی از مارک ‌های قهوه که از دانه‌ های عربیکا استفاده می ‌کنند، دریافته ‌اند که وقتی آن‌ ها را با دانه‌ های روبوستا ترکیب می‌ کنند و ترکیبی از عربیکا و روبوستا ارائه می‌ کنند، می ‌توانند قیمت‌ های خود را کاهش دهند. یکی دیگر از مزایای قهوه روبوستا این است که هنگام استفاده برای اسپرسو چقدر خوب عمل می کند.

فواید قهوه روبوستا برای سلامتی

قهوه روبوستا فواید سلامتی خود را دارد. دانه های روبوستا مملو از آنتی اکسیدان ها هستند و در برخی کشورها از قهوه روبوستا به عنوان یک درمان عامیانه برای بیماری هایی مانند آسم، سردرد، یرقان و مسمومیت با تریاک استفاده می شود. به دلیل محتوای اسیدی دانه های روبوستا، در ماسک های صورت برای از بین بردن سلول های مرده و چربی اضافی استفاده می شود.

قهوه عربیکا چیست؟

هنگام خرید دانه‌ های قهوه با تنوع زیادی روبرو می‌ شوید، دانه‌ های مختلف ویژگی ‌های متفاوتی دارند که به آن ها طعم و مزه می ‌دهد. شاید شناخته شده ترین قهوه عربیکا باشد. امروزه بیش از 100 گونه مختلف قهوه وجود دارد، با این حال، محبوب ترین آن ها کافه عربیکا (همچنین به عنوان عربیکا شناخته می شود) و کافه کانفورا (روبوستا) هستند. بین این دو گونه برتر، عربیکا همچنان بیشتر مصرف می شود و 70 درصد از کل تولید جهان را تشکیل می دهد.

تاریخچه قهوه عربیکا

قبیله اورومو که قدمت آن به حدود 1000 سال قبل از میلاد در اتیوپی کنونی بازمی‌ گردد، دانه ‌های قهوه عربیکا را خرد کرده و با چربی مخلوط می ‌کردند تا توپ‌ های کوچکی را تشکیل دهند که برای افزایش انرژی مصرف می ‌شدند. دانه عربیکا زمانی که در قرن هفتم به عربستان پایین رسید نام خود را گرفت و نوشته های تاریخی دانشمندان عرب را توصیف می کنند که قهوه دم می کنند تا ساعات بیشتری کار کنند. با ادامه اختراع مجدد قهوه در سراسر یمن، مصر و ترکیه، در نهایت راه خود را در سراسر جهان باز کرد.

قهوه عربیکا چگونه رشد می کند؟

مانند تمام محصولات زراعی، گونه ‌های مختلف قهوه به محیط ‌های متفاوتی برای رشد نیاز دارند. دانه ‌های قهوه عربیکا به ارتفاع بالاتری نیاز دارند که همچنین به طعم پیچیده و اسیدیته آن ‌ها کمک می ‌کند که بر طعم نیز تأثیر می ‌گذارد. این ویژگی‌ های ممتاز به نوعی برای تولیدکنندگان هزینه دارد زیرا افزایش ارتفاع نیز رشد را کند می ‌کند که می ‌تواند بر تولید و هزینه تأثیر بگذارد. در مقایسه با قهوه روبوستا، رشد قهوه عربیکا دو برابر بیشتر طول می کشد. و به طور مشابه، درختان قهوه عربیکا از پنج تا هفت سال طول می کشد تا کاملاً بالغ شوند، در حالی که درختان قهوه روبوستا تقریباً نیمی از آن طول می کشد. در حالی که قهوه عربیکا در ارتفاعات بهتر رشد می کند، می تواند در دمای پایین نیز دوام بیاورد. درختان قهوه عربیکا دو تا چهار سال پس از رشد، گل ‌های سفید معطری رشد می ‌کنند که بوی یاس می‌ دهند. و هنگامی که آن ها هرس می شوند، توت های قرمز تیره با یک جفت دانه در مرکز آن ها رشد می کنند. 

چه چیزی به قهوه عربیکا طعم می دهد؟

قهوه عربیکا که گاهی به آن «مرلو قهوه‌ ها» نیز گفته می ‌شود، به دلیل طعم ملایمش که اغلب به عنوان طعمی سبک و مطبوع با طعم‌ هایی که یادآور گل ‌ها، میوه‌ ها یا کارامل هستند، بسیار مورد توجه است. طعم عالی آن اغلب باعث می شود دانه های قهوه عربیکا در مقایسه با قهوه های دیگر گرانتر باشد. در نقطه مقابل طیف، قهوه روبوستا دو برابر بیشتر از عربیکا حاوی کافئین و اسیدهای کلروژنیک است که بر طعم آن تأثیر می گذارد. قهوه روبوستا به دلیل دارا بودن سطح بالاتری از کافئین و اسیدهای کلروژنیک، تلخ، چوبی یا چرمی تر است. اگرچه به نظر نمی ‌رسد این ویژگی‌ ها مطلوب ‌ترین باشند، اما به عنوان کمک می ‌کنند تا درخت قهوه روبوستا در برابر آفات و حشرات مقاوم ‌تر شود. متأسفانه، درختان دانه قهوه عربیکا به همین دلیل بیشتر در معرض آسیب آفات هستند. دانه های قهوه عربیکا طعم بهتری دارند زیرا تقریباً 60 درصد چربی بیشتری دارند و دو برابر دانه های روبوستا قند دارند. این ویژگی ها نه تنها بر طعم، بلکه بر عطر و بدن قهوه نیز تأثیر می گذارد. شیرینی دانه ها نه تنها طعم قهوه را بهتر می کند، بلکه طعم بهتری به آن می دهد و تلخی آن را کاهش می دهد و فقط طعم ملایم و مطبوع آن را برای شما باقی می گذارد.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha