02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

قهوه چه مزیتی برای بدن دارد؟

A.K 16 /تیر/ 1403
قهوه چه مزیتی برای بدن دارد؟

قهوه چه مزیتی برای بدن دارد؟

قهوه با استفاده از قهوه ساز برای شروع کردن صبحانه یا بیدار نگه داشتن ما در طول روز، مفید است. بسیاری از تحقیقات اخیر نشان می دهد که قهوه یا اسپرسو دارای فواید بالقوه ای برای سلامتی است. در جهان روزانه بیش از چند صد میلیون فنجان از این نوشیدنی فوق العاده را می نوشند که حاوی بیش از 1000 ترکیب است که می تواند بر بدن تأثیر بگذارد. رایج ترین آن ها کافئین (یک محرک سیستم عصبی که اثرات مثبت شناختی دارد) و پلی فنول ها (آنتی اکسیدان هایی که می توانند به کاهش یا جلوگیری از آسیب سلولی کمک کنند) هستند. در ادامه مزیت های نوشیدن قهوه برای بدن و سلامتی را شرح می دهیم. بسیاری از افراد از قهوه ساز و اسپرسوساز برای تهیه ی نوشیدنی خود استفاده می کنند.

قهوه چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

1. بهبود سلامت کلی: تجزیه و تحلیل نزدیک به 220 مطالعه روی قهوه، که نشان داد که مصرف کنندگان قهوه ممکن است از مزایای سلامت کلی بیشتری نسبت به افرادی که قهوه نمی نوشند، بهره مند شوند. این تجزیه و تحلیل نشان داد که در طول دوره مطالعه، افرادی که قهوه می ‌نوشند نسبت به کسانی که قهوه نمی ‌نوشند، 17 درصد کمتر در معرض خطر مرگ زود هنگام به هر دلیلی، 19 درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی و 18 درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان قرار داشتند.

2. محافظت در برابر دیابت نوع 2: افرادی که مصرف قهوه خود را بیش از یک فنجان در روز در یک دوره چهار ساله افزایش دادند، 11 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 بودند. خطر ابتلا به این بیماری در افرادی که روزانه یک فنجان از مصرف خود را کاهش دادند، 17 درصد بیشتر بود. دلیل ممکن است آنتی اکسیدان های موجود در قهوه باشد که التهاب را کاهش می دهد (التهاب در خطر ابتلا به دیابت نوع 2 شما نقش دارد). اگر قبلاً دیابت نوع 2 دارید، باید از محصولات کافئین دار از جمله قهوه خودداری کنید. نشان داده شده است که کافئین هم سطح قند خون و هم سطح انسولین را در افراد مبتلا به این بیماری افزایش می دهد. 

3. علائم بیماری پارکینسون را کنترل می کند: تعدادی از مطالعات نشان داده اند که مصرف کافئین می تواند خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش دهد و تحقیقات منتشر شده که نشان می دهد که دوز روزانه کافئین معادل دوز موجود در دو فنجان 8 اونسی از کافئین است. قهوه سیاه می تواند به کنترل حرکات غیرارادی افرادی که قبلاً به این بیماری مبتلا هستند کمک کند. (برای دریافت همان مقدار کافئین، باید نزدیک به هشت فنجان چای سیاه دم کرده بنوشید.)

4. کند کردن پیشرفت زوال عقل: در یک مطالعه در سال 2012 که در مجله بیماری آلزایمر منتشر شد، محققان سطوح کافئین خون را در افراد مسن با اختلالات شناختی خفیف آزمایش کردند، که می تواند پیشروی برای زوال عقل شدید، از جمله بیماری آلزایمر باشد. هنگامی که محققان دو تا چهار سال بعد مجدداً این افراد را ارزیابی کردند، آنهایی که سطح خونشان حاوی مقادیری کافئین معادل حدود سه فنجان قهوه بود، نسبت به کسانی که کافئین کم یا بدون کافئین مصرف کرده بودند، بسیار کمتر به زوال عقل تبدیل شدند.

5. از کبد محافظت می کند: چندین مطالعه منتشر شده در مجلات معتبر نشان داده اند که نوشیدن قهوه اثرات مفیدی بر کبد دارد، از جمله کاهش خطر مرگ ناشی از سیروز کبدی، کاهش سطح آنزیم های مضر کبدی و محدود کردن زخم های کبدی در افراد مبتلا به هپاتیت C می باشد.

6. ارتقاء سلامت قلب: طبق مطالعه ‌ای که در سال 2021 (سیرکولاسیون: نارسایی قلبی)، نوشیدن روزانه یک یا چند فنجان قهوه ساده و کافئین‌ دار با کاهش چشمگیر خطر درازمدت نارسایی قلبی در افراد مرتبط بود. اگرچه شواهد کافی برای حمایت از تجویز قهوه برای کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی وجود ندارد، اما به نظر می ‌رسد این کشف اخیر یافته‌ های قبلی را تقویت می ‌کند که قهوه در واقع برای سلامت قلب مفید است. محققان مطالعاتی منتشر کرده اند که همبستگی بین مصرف قهوه و بیماری های قلبی عروقی را تجزیه و تحلیل می کرد. داده های 36 مطالعه مختلف نشان داد افرادی که سه تا پنج فنجان قهوه در روز می نوشند نسبت به افرادی که قهوه نمی نوشند یا بیش از 5 فنجان در روز می نوشند کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند. در حالی که دلیل آن مشخص نیست، یک احتمال این است که قهوه به بهبود کنترل رگ های خونی بر جریان خون و فشار خون کمک می کند.

7. کاهش خطر ملانوما: یک مطالعه در سال 2015 که در مجله موسسه ملی سرطان منتشر شد، عادات نوشیدن قهوه را در بیش از 447000 نفر در طی 10 سال بررسی کرد. محققان دریافتند افرادی که روزانه چهار فنجان یا بیشتر قهوه کافئین دار می نوشند نسبت به افرادی که قهوه بدون کافئین می نوشند یا قهوه نمی نوشند، 20 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به ملانوم هستند.

8. خطر مرگ و میر کمتر: قهوه صبح شما می تواند به کاهش خطر مرگ کمک کند. مصرف متوسط قهوه شیرین نشده و شیرین شده با شکر با کاهش خطر مرگ و میر مرتبط است. کسانی که روزانه 1.5 تا 3.5 فنجان قهوه می ‌نوشند، 30 درصد کمتر در معرض خطر مرگ به هر دلیلی در طول مطالعه بودند. 

9. احتمال خطر افسردگی را کاهش می دهد: دانشمندان دریافته اند افرادی که حداقل 4 فنجان قهوه در روز می نوشند نسبت به افرادی که کمتر از 1 فنجان قهوه در روز می نوشند به میزان قابل توجهی در خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند. به عنوان مثال، ممکن است افرادی که افسردگی ندارند بیشتر قهوه بنوشند، نه اینکه قهوه مستقیماً خطر افسردگی را کاهش دهد.

توصیه هایی برای دوست داران قهوه

مطمئناً با بسیاری از تحقیقات آشنا هستیم که نشان می ‌دهند قهوه تأثیر ملایمی در محافظت در برابر مواردی مانند سکته مغزی، دیابت و مشکلات قلبی عروقی دارد. با این حال، چند هشدار وجود دارد عبارتند از:

1. به خاطر داشته باشید که این تحقیق بر فواید قهوه سیاه تمرکز دارد، که هنوز محققان در بررسی آن هستند. اما قطعاً از مضرات چربی و قندی که در بسیاری از نوشیدنی ‌های قهوه پیدا می شوند می ‌دانیم. به عنوان مثال، یک موکا شکلات سفید دارای 580 کالری، 22 گرم چربی (15 گرم از آن اشباع شده) و 75 گرم شکر است. اما یک فنجان قهوه دم کرده ساده دارای دو کالری، بدون چربی و صفر کربوهیدرات است. اگر نمی توانید آن را سیاه بنوشید، از افزودنی های کم کالری و کم چرب مانند شیر بدون چربی یا شیر بادام استفاده کنید.

2. این درست نیست که قهوه رشد بچه ‌ها را متوقف می ‌کند. اما چند دلیل خوب وجود دارد که بچه ها قهوه یا سایر نوشیدنی های کافئین دار (مثلاً کولا و نوشیدنی های انرژی زا) ننوشند. یک مطالعه که در سال 2014 نشان می دهد که حتی مقادیر کم کافئین، معادل یک فنجان قهوه، فشار خون کودکان را افزایش می دهد و برای جبران افزایش فشار خون ضربان قلب را کاهش می دهد. همچنین اگر رفلاکس اسیدی دارید قهوه های بدون کافئین را مصرف کنید. کافئین باعث شل شدن اسفنکتر معده به مری می شود که به اسید اجازه می دهد وارد مری شود.

3. افرادی که مشکل خواب دارند ممکن است وارد یک چرخه معیوب شوند: بد می ‌خوابند، روز بعد مصرف کافئین خود را افزایش می ‌دهند تا جبران کنند، سپس دوباره بد می ‌خوابند و دوباره و دوباره ادامه می ‌دهند

4. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف متوسط تا زیاد قهوه (بیش از چهار فنجان در روز) با از دست دادن کلسیم و شکستگی در ارتباط است. اما اگر قهوه بدون کافئین مصرف می کنید، حتما مصرف خود را محدود کنید. قهوه بدون کافئین در واقع با افزایش خطر نارسایی قلبی مرتبط است.

5. از یک یا دو فنجان قهوه روزانه لذت ببرید، اما از آن به عنوان جایگزینی برای سایر رفتارهای سالم استفاده نکنید. مگر شرایطی مانند رفلاکس، خوب است که به نوشیدن مقدار معقول قهوه ادامه دهید. اما می ‌توانید راه ‌های سالم دیگری را نیز امتحان کنید تا برخی از فوایدی که ممکن است به قهوه نسبت دهید به دست آورید. به عنوان مثال، اگر هر روز برای مبارزه با تنبلی بعد از ناهار به قهوه تکیه می ‌کنید، ممکن است به بیرون رفتن و پیاده ‌روی 10 تا 20 دقیقه‌ ای فکر کنید. این نه تنها شما را از خواب بیدار می کند، بلکه از مزایای بسیاری از نظر سلامت استخوان و سلامت قلب و عروق نیز بهره مند خواهید شد.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha