02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

راهنمای خرید چای سازهای برقی

ادیبه کریم پور 21 /تیر/ 1402
راهنمای خرید چای سازهای برقی

راهنمای خرید چای سازهای برقی


در برخی کشورها و فرهنگ ها، چای جایگاه مهم تری به جای نوشیدنی هایی مانند قهوه دارد. طعم و مزه با تکنیک های مختلف دم کردن متفاوت است و در طول سال ها، چای سازان برقی نیز دست به تولید دستگاه های مختلف کرده اند. چای ساز برقی یکی از ظروف آشپزخانه است که هم بی دردسر است و هم نتایج با کیفیت خوبی ارائه می دهد. در طول فرآیند دم کردن، دستگاه قبل از گرم کردن خودکار آب در ظرف خود، آن را به مخزن دم ‌آوری گرم می ‌کند. به این ترتیب چای در دمای ایده آل دست نخورده دم می شود. آب مورد استفاده در دستگاه باید به خوبی انتخاب شود. آب آهکی و کثیف می تواند دستگاه را خراب کرده و عمر آن را کاهش دهد و همچنین بر طعم چای شما تأثیر منفی بگذارد. حتی اگر از آب آشامیدنی استفاده کنید، مشکل کلسیفیکاسیون ممکن است پس از مدتی رخ دهد. در این صورت، متوسل شدن به طبیعی ترین روش ها مانند تمیز کردن دستگاه با مقداری سرکه، سالم خواهد بود. علاوه بر این، اگر می خواهید دستگاه چای ساز شما ماندگاری طولانی داشته باشد، مراقب باشید که آب زیر مخزن آب نشت نکند.


ویژگی هایی که باید هنگام خرید در نظر بگیرید


هنگام خرید چای ساز، مفید است که به دنبال ظروف بزرگی برای مقدار چای مصرفی خود باشید. یکی دیگر از مواردی که باید آن را بررسی کنید تنظیمات گرمایشی است، به جای جوشاندن مداوم، باید دما را با نگه داشتن آب در دمای معینی تنظیم کنید. و شاید یکی از مهمترین چیزها این باشد که بی سر و صدا کار می کند. اکثر چای سازها در حالی که آب را به دمای جوش می رسانند، با صدای بلند می جوشند و زمانی که بعد از جوشاندن دما کاهش می یابد، در حالی که یک بار دیگر دما را بالا می برد، با صدا کار می کند. ممکن است این موضوعی باشد که برای کسانی که به صدا حساس هستند نیاز به توجه دارد. همچنین در برخی از برندها قسمت قوری چای ساز می تواند شیشه ای، چینی و فلزی باشد. با گزینه های شیشه ای، محتویات قابلمه قابل مشاهده است. اگرچه چای هنگام دم کشیدن تصویر زیبایی ایجاد می کند، اما ممکن است زمانی که بعدا کمی کثیف می شود برای چشم چندان خوشایند نباشد و قوری شیشه ای کاملاً مستعد شکستن یا ترک خوردن است. باید با دقت زیاد استفاده و تمیز شود.


نکات دما و زمان بندی


یک فنجان چای خوب می تواند روز شما را بهتر کند، زیرا قدرتی به اندازه یک فنجان قهوه خوب دارد. زمان دم کردن در تهیه چای نقش مهمی دارد. اگر برگ های چای برای مدت طولانی بجوشد، طعم آن تلخ می شود. برخی افراد از چای تلخ خود لذت می برند، اما در برخی موارد، می تواند کل طعم اصلی چای را خراب کند. در برخی از فرهنگ ها، نقطه جوش ایده آل برای چای سبز 80-85 درجه سانتی گراد و برای چای سیاه 95-98 درجه سانتی گراد در نظر گرفته می شود. چای را پس از جوشیدن باید روی آب داغ ریخته و به مدت 15 دقیقه دم بکشد. مصرف آن ظرف نیم ساعت پس از دم کشیدن برای طعم بهتر توصیه می شود.


انواع چای سازهای برقی


کتری برقی، چای ساز صفحه ای، چای ساز روهم


کار اصلی همه ی آن ها تهیه چای داغ است، گاهی اوقات آن ها با دو ظرف مختلف (کتری و قوری) برای دم کردن عرضه می شوند و برخی از مدل ها دارای یک مخزن چای در کتری هستند. با دو ظرف مجزا، کنترل بیشتری بر دستگاه خود خواهید داشت، می توانید زمان جوش و دم کردن را مطابق با طعمی که می خواهید تنظیم کنید. مدل های دارای مخزن چای برای دم کردن است، بسیار کاربردی هستند، اما از آنجایی که در آب جوش می نشیند، ممکن است مجبور شوید آن را به صورت دستی بردارید تا مطمئن شوید چای شما تلخ نمی شود. تقریباً همه مدل ‌ها دارای تنظیمات تایمر هستند که می‌ توانید بسته به میزان نوع چای خود تنظیم کنید. 


بسیاری از افراد چای سرد مصرف می کنند و چای سرد با گذشت زمان محبوبیت بیشتری پیدا کرده است و احتمالاً بیشتر از چای داغ مصرف می شود. آن ها با طراوت و سالم هستند. فرآیند دم کردن برای این دستگاه ها نیز یکسان است، تنها تفاوت این است که چای دم کرده روی یک پارچ یخی ریخته می شود که چای را خنک می کند. اگر می خواهید چای خود را شیرین کنید، می توانید چند قاشق چایخوری شکر به قوری اضافه کنید. چای سازهای برقی معمولی و چای سازهای یخی با هم تفاوت هایی دارند و این به سلیقه ی شما بستگی دارد که می خواهید کدام مدل را خریداری کنید. تصمیم باید بر اساس این باشد که چای خود را گرم یا سرد دوست دارید. در حالی که چای سازهای برقی معمولی فقط برای تهیه چای داغ طراحی شده اند، برخی از مدل های چای سازف قادر به درست کردن چای های سرد نیز هستند. 

نکاتی که قبل از خرید چای ساز باید در نظر داشته باشید؟


ظرفیت: مهمترین جزء خرید چای ساز برقی ظرفیت آن است. ظرفیت ایده آل برای شما بستگی به نیاز شما دارد. اگر دوست دارید در طول روز چای مصرف کنید، ظرفیت بزرگتر ایده ‌آل است، در حالی که اگر می ‌خواهید فقط یک یا دو فنجان چای در صبح درست کنید، مقدار کمی کوچکتر کافی است. ظرفیت چای سازهای برقی از 1 لیتر تا 2.5 لیتر متغیر است.


عملکرد گرمایش: توان مصرفی و وات چای سازهای برقی در مدل های مختلف متفاوت است. این نشانگر سرعتی است که کتری می تواند آب را گرم کند. به عنوان مثال، یک کتری برقی 750 وات ممکن است کمی بیشتر از مدلی که 1500 وات رتبه بندی شده است، طول بکشد. یک کتری با ظرفیت بیشتر ممکن است برای گرم کردن حجم بیشتری از آب نسبت به یک کتری کوچکتر به قدرت بیشتری نیاز داشته باشد.


کیفیت ساخت: کیفیت ساخت یک چای ساز مهم است، زیرا احتمالاً برای مدت طولانی از آن استفاده می کنید و هر بار که از آن استفاده می کنید، کتری باید در برابر گرمایش و سرمایش مقاومت کند. همچنین باید برای استفاده ایمن باشد، با عایق خوب، دسته محکم و موارد دیگر ساخته شده باشد. برخی از چای سازهای برقی حتی از مواد متفاوتی در قسمت بالایی استفاده می کنند تا بتوانید بدون آسیب رساندن به خود، درب کتری را لمس کنید. برخی مدل های دیگر ممکن است بدنه شفافی داشته باشند، بنابراین می توانید ببینید که آب داخل آن شروع به حباب زدن و جوشیدن می کند. کتری هایی که دارای درب قابل جابجایی هستند نیز راحت تر تمیز می شوند.


تنظیمات دمای آب: برخی از چای سازهای برقی نیز به شما اجازه می دهند دمایی را که می خواهید آب گرم شود تنظیم کنید. این یک مزیت است، اگر فقط می خواهید مقداری آب گرم بنوشید، یا اگر برای تهیه یک فنجان چای به آب داغ نیاز دارید. مدل هایی که این ویژگی را دارند ممکن است صفحه ای داشته باشند که می توان آن را چرخاند تا آب به دلخواه شما گرم شود. اکثر چای سازها این ویژگی را ندارند، بنابراین ممکن است لازم باشد قبل از خرید، مشخصات آن را به دقت بررسی کنید.


نشانگر سطح آب و دما: برخی از چای سازها دارای نشانگرهایی برای دما هستند که به شما امکان می دهد ردیابی میزان گرم بودن آب را آسان کنید. برخی از مدل های دیگر دارای یک شکاف شفاف در کناره هستند که می توانید سطح آب را نیز مشاهده کنید. برخی از مدل ‌ها کاملاً شفاف هستند در حالی که برخی دیگر ممکن است درب‌ های شفاف داشته باشند. همه اینها در حالی که ویژگی کوچکی هستند، باعث ایجاد یک محصول عالی و قابل استفاده می شوند. این به شما امکان می دهد دمای آب را اندازه گیری کنید یا در زمان مناسب چای ساز را پر کنید.


طرح های بی سیم: اکثر چای سازهای برقی دارای پایه ای برای اتصال هستند که کتری روی آن قرار می گیرد. این مهم است، زیرا به شما امکان می دهد کتری را به راحتی در هر جایی که می خواهید حمل کنید، بدون اینکه سیم برق به آن کشیده شود. همچنین تمیز کردن کتری را آسان می کند. برخی از مدل‌ های قدیمی ‌تر ممکن است این را نداشته باشند، در عوض یک کابل ثابت داشته باشند. موارد دیگری نیز وجود دارد که می تواند به شما کمک کند چای ساز برقی را مطابق با سلیقه خود انتخاب کنید، مانند رنگ ها و طرح ها می باشند. اکثر ما چای ساز را در آشپزخانه یا روی میز ناهارخوری یا روی میز اداری قرار می دهیم. برخی از چای ساز ها دارای رنگ ها و طرح های جذابی هستند، در حالی که برخی دیگر شبیه کتری های گازی سنتی هستند، اما دارای صفحه و نشانگرهای مدرن و الکترونیکی هستند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha